4c ZOO FTW! (PPTQ Najáda)

Roman Vejdělek vyhrál další PPTQ, když vsadil na svůj oblíbený modernový balík 4c Zoo. V článku najdete opět hodně poučení a rad do vaší hry, i pokud modern třeba vůbec nehrajete.

Zdravím čtenáře Tolarie. Jak bývá zvykem, když něco uhraji snažím se napsat  článek obsahující klíčové informace z turnaje a zároveň předat nějaké poselství ohledně růstu a rozvoje v Magicu vycházející z nejlepšího ebooku o Magicu Cesta hráče. Zatím jsem si uvědomil, že :

„Čím jsem dál, tím jsem víc na začátku.“

 

Můj cíl v Magicu:  Účast na Pro Tour

Nemám čas farmit ve velkým GíPíčka a snažit se o Pro Silver level. Zbývá mi tak buď urvat na random GP 13:2 nebo TOP4 na RPTQ. Druhá varianta mi přijde reálnější a pro to teď dělám MAXIMUM. 28.8.budu zápolit „CoConutsem“ ve Varšavě na RPTQ a druhou šanci dostanu za tři měsíce na RPTQ v Praze ve formátu Modern. A ano, v Najádě se mi podařilo vyhrát!;) Ještě 2 PPTQ a budu mít playset Šnapíků :-) 

Vítězství si cením velmi, protože pokusit se urvat slot v Praze je jako hodit koťátko do jámy plné hladových tygrů.

 

 

Příprava:

Na turnaje se vždy řádně připravuji alespoň týden dopředu (testing na onlinu + s přáteli na cockadi*ku). Jelikož mě ale čeká RPTQ, tak jsem modern komplet vypustil a spoléhal jen na moji přípravu z WMCQ, kde jsem uhrál 5:3.

Moje účast v neděli na turnaji byla silně ohrožena. Ve středu jsem byl na trhání moudráku, který sice doktorka po 20 minutách páčení a škubání vyhrála, ovšem nechala mi v dásni malý dáreček ve formě části zubu. Na to jsem přišel až v sobotu, kdy mi začala opuchat tvář a bolest se stupňovala až na 7,5 - 8 richterovi škály..

Ve 22.00 CET tak začalo 0. kolo PPTQ boje, kde jsem vyzbrojen  pinzetou šel na souboj. První kolo jsem prohrál a teprve až nasajdování vatičky na tyčce přineslo „ovoce“. Zubní vílu jsem porazil 2:1!

 

Plán:

Plán byl jako obvykle: Mít to dobré na JUND + Grixis control a vyhnout se Affinitám (nemám moc šancí). A bál jsem se i Merfolků.

A proti jakým balíků myslíte, že jsem hrál?

Merfolci – Affinita – Affinita – JUND - Merfolci – Suicide Zoo + Merfolci - Grixis – JUND

První tři kola jsem si trhal vlasy a nadával na to, jak je Magic nespravedlivý. Respektive se snažil tyto myšlenky rychle zahnat. 

„Můžeš buď nadávat na smůlu, nebo se k tomu postavit čelem a zkusit udělat maximum pro vítězství.“ 

Dnes mám měřítko, že to jak je soupeř dobrý udává i míra toho, jak moc brečí a stěžuje si na smůlu po zápase. Viděli jste někdy fňukat Vargase nebo Owena?

 

Decklist:

Na WMCQ jsem prohrál s Merfolkama, Fritkou a Junkem. Balíček má problém s rychlejšíma aggrama (naopak se Zoočkem – Bushwacker i Suicide Zoo, to jsou dobré matchupy), protože si dává hodně dmg sám. Proto jsem udělal několik změn v decklistu:

4xFloodedStrand
4x WoodedFoothills
4x WindsweptHeath
2x StompingGround
1x SacredFoundry
1x HallowedFountain
1x Breeding Pool
1x Temple Garden
1x StirringWildwood
1x Forest
1x Plains
1x Island

4xNobleHierarch
4x WildNacatl
2x ScavengingOoze
4x VoiceofResurgence
4x Tarmogoyf
4x Geistofthe Saint Traft
2x KitchenFinks
3x Ghor-ClanRampager

4xLightningBolt
2x Lightning Helix
4x Path to Exile
1x Bant Charm

 

1) Přidal jsem lifegain s gravehatem ve formě Oozy

2) Voice + Kitchen Finks + Geist = value/resistence a JUND většinou mění 2 za 1.Grixisu to také nedělá úplně dobře a dorovnávám tím karetní disadvantage. V semifinále jsem vyhrál i přes troje resolvnuté Ancestral vize soupeře.

3) Lightning Helix pomůže ukrojit posledních pár dmg + léčí zmiňované „self-inflicted wounds“

 

Sideboard:

1xThrun,the Last Troll
1x Grafdigger‘sCage
2x UnifiedWill
2x Negate
2x KorFirewalker
2x Stony Silence
2x Grim Lavamancer
1x IzzetStaticaster
1x AncientGrudge
1x Fracturing Gust

 

V decklistu bych nic neměnil. Jen bych vzhledem k počtu ryb na fieldu přidal do SB 1x Choke. Blood Moon se stal zbytečností. Spíše bych uvažoval o třetí Stony Silence. Největší slabinou decku jsou enchantmenty, kterých se na stole neumí takřka zbavit. Takže Wosrhip by byl problém. Pořád hlaju Grafdiggers Cage, ale ani na WMCQ ani zde mi nikdy nepřišla. Ale musí být libová;)

 

Průběh turnaje:

Hned v prvním kole jsem musel obrovsky dřít na výhru s obávanými Fishmacy. Druhou hru jsem nečekal, že soupeř vysype 3 Lordy naráz z posledních 2 karet + draw a zabije mě zpátky za 18dmg. (Lighning Bolty taky čekáte max 2 :-)) Lehce otřesen jsem šel na třetí.

Tady bych se rád pozastavil nad zpětnou vazbou od diváků po turnaji. 

 

Naučil jsem se ji nebrat jako kritiku, ale jako prostor pro zlepšování se. Jsem za ni rád a říkám si o ni. Občas mám trable vyhodnotit její relevantnost.

 

Factor Fiction? 

Začala třetí hra a on the play jsem muligenoval do 6 karet, kde jsem nechal ruku ve stylu fečka, Sacred Foundry, Hierarch, Lightning Helix, Voice + něco a dolízl si Grim Lavamancer. Začal jsem partii fečnutím pro Forest do Hierarcha a ve druhém Voice do Lavamancera za 2 dmg. Po hře mě jako chyba bylo vytkunuto následující:

 

A) měl jsem fečovat pro Shockland s druhou červenou

Po analýze si nemyslím, že to byla správná výtka. Merfolci umí být pekelně rychlí a každý život se počítá. Argument byl, že jsem mohl zahrát v jednom kole Lavamancera i Helix.

Byl bych na 15 životech a do tlaku jsem to neměl, rozhodl bych se podruhé stejně.

Můžete napsat do commentu, co si o tom myslíte. Uvědomuji si, že lpění na zaběhlých vzorcích může brzdit rozvoj. Ale nemůžou špatné rady udělat to samé? 

B) že jsem to hrál moc „od zadu“

Možná to bylo strachem z druhé hry, kde jsem zemřel „out of nowhere“. Podle mně si diváci neuvědomovali, že jedny Spreading Seas by mě okamžitě popravili. Možná to také bylo tím, že první hru turnaje hrajou lidi většinou pomaleji a maximálně obezřetně. Nebo jsem si byl prostě jistý, že nezemřu instantně a soupeře porazím.

 

Druhé kolo byla klasika alá Affinita – první nemůžu vyhrát. Druhou po hejtu už je to lepší, ale pokud nepřijde mass removal nebo se na stole objeví Etched Champion je to celkem peklo. No a scénář se odvíjel přesně takto v obou hrách. 

Ve třetím kole jsem afinitu porazil na celkově menší opponentovu zkušenost. Po soupeřově „nuts draw“ mě zabil ve 3. kole. Umřel ve druhé hře na Stony Silence a ve třetí měl podle mě muligenovat, protože mi dal opravdu hodně času na dolíznutí a zahrání Fracturing Gustu. 

Ve 4. kole jsem narazil na Dominika Proška, který mě v první hře dokázal přesvědčit, že má LightningBolt (BRAVO!), který se ukázalo neměl. Opravdu to předstíral skvěle, ale i tak jsem vyhrál. Ve druhé hře mě svěsil jak sob norského školáka, který ho vyrušil kamenem u kontejnerů. A ve třetí jsem ho zabil na kolo, na život těsně před stabilizací z jeho strany ve formě Kalitase. 

Pak to Merfolkům dvakrát moc nepřišlo a za stavu 4:1 jsem chtěl hrát o začínání v osmičce. 

V 6. kole mi los přidělil mého kamaráda Toma Ristovského se Suicide Zoo. Oběma nám to chodilo strašně. Já měl flood Tom zase dal za 3 hry celkem asi 3 země :-) Naštěstí jsem zvítězil při dolíznutí požadovaných karet z vršku.

Tady se stala asi moje největší chyba na turnaji, ale nebyla herní nýbrž strategická. Po první hře divák (Hanys – nejspíše můj budoucí kamarád) začal povídat, jak mám v balíku nebezpečného Ghor-Clan Rampagera, o kterém Tomfa vůbec nevědel.

Nejdřív jsem říkal, ať do toho nemluví a po dalších pár větách jsem se vztekem zavolal rozhodčího. Jelikož Hanys už dropnul tak postih nedostal a já docílil středního tiltu, který mě lehce rozhodil do rozhodující hry. Jde o to, že jsem byl v právu, ale rozhodně jsem títmto jednáním poškodil jen sám sebe. Takže příště víc v klidu, i když šlo o top8. Po konci turnaje jsme si to vyříkali a vše je ok :-)

Zápas jsem nakonec vyhrál a stejně tak první 2 kola v top8.

Zastavím se jen u třetí hry ve finále proti Dobymu, kdy za stavu 1:1 podle mě podcenil situaci a zbrkle mi na konci mého kola střelil bleskem do Voice, který tak vyrobil 2 tokeny. Potom jsme hráli ještě mnoho kol, kdy si do ruky celkově asi 5x vrátil Batterskull a hru rozhodl až nasajdovaný Thrun (vůbec jediná karta kterou sajduju proti Jundu ;) ) 

A bylo to doma!! 

Měl jsem obrovskou radost, kterou jsem nijak hodně navenek neprojevoval, protože 95% diváků fandilo svému pražskému kolegovi Davidovi. Nechtěl jsem je moc dráždit :-) 

Samozřejmě jsem si na sajtě nechal boostry. Turnaje v Najádě mám v Praze asi nejradši a celkem se mi na nich daří. 

Díky za přečtení a snad budou i dobré zprávy z Polska kam se chystá výprava ve složení našeho auta Já, Jan Brožek, Adam Koska, Martin Hrycej. 

A opět se rozloučíme motivační písničkou

Na shledanou krokodýle.. 

Roman

 

 
na začátek