Battle for Zendikar - seznamte se

Vše, co by měl každý vědět o nejnovější MTg edici Battle for Zendikar. Příběh v pozadí, nové schopnosti a pravidla, turnaje, produkty, promo karty, překvápko v boosterech.

Základní informace

Battle for Zendikar je první edicí Battle for Zendikar bloku, počínaje kterým budou mít bloky vždy 2 edice (oproti 3, jak jsme byli dosud zvyklí). Namísto Core Setu a jednoho bloku o třech edicích, vyjdou každý rok dva bloky o dvou edicích.

Battle for Zendikar přináší 274 karet (101 common, 80 uncommon, 53 rare, 15 mythic rare, 25 basic land + 25 karet "Zendikar Expeditions" (podrobněji se jim věnujeme dále v článku). Očekávat můžeme i klasickou řadu produktů - Booster, Booster box, Fat Pack, Intropack a Duel Deck.

Do prodeje přichází 2.10., což je zároveň datum, kdy bude možné poprvé hrát karty z Battle for Zendikar na constructed turnajích. Na limited turnajích si s kartami můžete zahrát už o týden dříve na Prerelease turnajích 26. a 27.9.


Turnaje spojené s Battle for Zendikar

S příchodem Battle for Zendikar (2.10.) dochází k rotaci Standardu. Z formátu odchází edice Magic 2015, Theros, Born of the Gods a Journey into Nyx. Formát Standard se bude skládat z těchto edic: Magic Origins, Khans of Tarkir blok (Khans of Tarkir, Fate Reforged, Dragons of Tarkir), Battle for Zendikar. Battle for Zendikar se také přidá na starší nerotující formáty (Modern, Vintage, Legacy).

Prerelease turnaje 26. a 27. září - jedinečná možnost zahrát si sealed deck týden před uvedením edice do prodeje

Release turnaje - FNM 2. října a turnaje o víkendu 3. a 4. října - účastníci obdrží Release Promo (obrázek níže v článku)

Pro Tour Battle for Zendikar 16. - 18. října - profesionální turnaj, kde nejlepší hráči na světě předvedou jak si poradili s novým Standard formátem a Battle for Zendikar draftem

Game Day 24. a 25. října - první velký Standard turnaj otevřený pro každého, kdo si chce vyzkoušet nové karty v akci. Na Game Day jsou tradičně navíc na ceny promo karty a herní podložka (proma a podložka níže v článku). V Tolarii se Game Day hraje v sobotu 24.10. ve formátu Standard.


Svět Battle for Zendikar

Celá edice nás přivádí zpět na svět Zendikaru, který jsme před několika lety opustily, když jsme byli svědky osvobození Eldrazi monster a počátku jejich pustošení Zendikaru. Když se na tento svět vracíme, vidíme, že Zendikar má na mále a na jeho finální obranu se staví všichni jeho obyvatelé i samotná zem. Ale to by nemuselo na záchranu tohoto světa stačit, tak se mu na pomoc vydávají i naši známí planeswalkeři. Na to, která strana nakonec získá vítězství si musíme počkat do druhé edice Zendikar bloku. Prozatím víme, že z původních Eldrazi legend je k vidění jen Ulamog a že na Zendikaru stále žijí upíři, goblini, elfové a lidé, kteří jsou si teď mnohem blíže kvůli obraně jejich společné domoviny.


Mechaniky Battle for Zendikar

Dalo se čekat, že díky příběhu (a zkušenostem z původního Zendikaru) bude i v této edici alespoň nějaká schopnost zaměřená na práci se zeměmi. Také se napjatě očekávalo, jakou zničující schopnost budou mít mocní eldrazi. A samozřejmě se spekulovalo o návratu Ally bytostí. Jak se podařilo designérům vtisknout příběh Zendikaru do schopností karet a jak silné/zajímavé jsou nové schopnosti se podrobně podíváme.

Awaken

Zendikar proti nadvládě Eldrazi brání všichni jeho obyvatelé, a dokonce se na obranu staví i svět samotný. Na kartách je to reprezentováno schopností Awaken, která umožňuje vašim zemím povstat do boje pro ti nepříteli.

Kartu se schopností Awaken je možné zahrát klasickým způsobem za manacost v pravém horním rohu s normálním efektem karty. Nebo je možné zvolit zahrání za uvedený Awaken cost s tím, že kouzlo při seslání získá další cíl - vaši zemi, na kterou při vyhodnocení položí určený počet +1/+1 žetonů a promění ji na 0/0 bytost s typem Elementál. Zem je zároveň stále zemí a nechá si své schopnosti. Pokud byla tato zem ve hře od začátku vašeho upkeepu, můžete s ní útočit. Na již oživenou zemi pomocí Awaken můžete zacílit i další karty s Awaken a navýšit na ní počet žetonů. Při hraní kouzla s Awaken costem je stále nutné vybrat v okamžiku seslání všechny cíle (např. Ruinous Path nemůžete seslat bez zacílení bytosti nebo planeswalkera, i kdyby vám šlo pouze o využití Awaken schopnosti). I při hraní za Awaken cost je casting cost karty roven počtu man v pravém horním rohu karty.

Rally

Opět jsme se dočkali bylostí s typem Ally, které těží z týmové práce a navzájem se posilují. Tentokrát však zašli ještě o kousek dále a svou schopností Rally poskytují bonus všem spolubojovníkům, nejen dalším bytostem typu Ally, jak jsme byli zvyklí na prvním Zendikaru.

Rally je abillity word, který upozorňuje na to, že se schpnost spouští při příchodu bytosti s typem Ally do hry. Schopnost se spouští při příchodu každého Ally, takže, když přijde do hry zároveň více bytostí typu Ally, spouští se schopnost za každého jednou. Pokud máte ve hře více bytostí se schopností Rally najednou, spustí se všechny tyto schopnosti při příchodu dalšího Ally do hry a vy si určíte v jakém pořadí půjdou na stack (poslední schopnost položená na stack se vyhodnotí jako první).

Converge

Víc barev, víc radosti. Aneb, když přiloží všichni obyvatelé Zendikaru ruku k dílu, stojí to za to.

Converge upozorňuje na to, že efekt zahraného kouzla je tím silnější, čím víc různých barev many využijete na jeho zahrání.Samozřejmě není možné za kouzlo zaplatit víc many, než kolik stojí. Pokud nějaký efekt zdražuje kouzla (např. Vryn Wingmare), počítá se mezi manu zaplacenou za zahrání kouzla i mana navíc, takže je takto možné např. udělit Radiant Flamy 4 damage. Také je dobré pamatovat na to, že při vytvoření kopie kouzla (např. přes Pyromancers Goggles) nebo hraní kouzla bez placení manacostu (např. Bring to Light) nebyla k jeho zahrání použita žádná mana a tudíž jeho efekt nemusí udělat vůbec nic.

Landfall

Země hrají v prostředí Zendikaru opravdu velkou úlohu. Tuto schopnost známe už z původního Zendikaru, kde byla velmi oblíbená.

Tato schopnost je triggered abilita a spouští se vždy, když vám přijde do hry land card. Je samozřejmě jedno, jakým způsobem zem do hry přišla a pokud jich přijde víc najednou, každá z nich spustí samostatný trigger landfallu. Oproti původnímu Zendikaru se na několika kartách můžeme setkat i s "vylepšeným" landfallem, kdy v případě, že vám přijde do hry konkrétní basic land, je landfall efekt o něco silnější.

Ingest

Eldrazi na Zendikaru dosahují nejrůznějších rozměrů, ale společné mají to, že potřebují potravu pro svou činnost.