BUG control

Nehráli jste nikdy Legacy? Neznáte jedny z nejsilnějších karet Magicu všech dobu? Podívejte se, jak vypadá jeden z momentálně nejúspěšnějších balíků na tomto formátu. Dan Tocháček vám ho představí.

Dnes si představíme Tier 1 balíček na legacy v podobě BUG controlu. Tento deck se těší velké oblibě zvláště u Američanů, a proto se nemůžeme divit, že má i hodně úspěchů na velkých turnajích. V neposlední řadě Javier Dominguez vyhrál GP Paris 2014 se svojí verzí, kterou si zde rozebereme. Ačkoli se tato kombinace začala hrát teprve nedávno, zaujala místo na výsluní velmi rychle.

2  Bayou
1  Misty Rainforest
4  Polluted Delta
1  Tropical Island
4  Underground Sea
4  Verdant Catacombs
4  Wasteland
4  Abrupt Decay
4  Brainstorm
4  Daze
3  Force of Will
3  Hymn to Tourach
3  Ponder
2  Thoughtseize
2  Dark Confidant
4  Deathrite Shaman
4  Delver of Secrets
4  Tarmogoyf
3  Liliana of the Veil

Sideboard
1  Diabolic Edict
2  Disfigure
1  Dismember
1  Engineered Plague
1  Force of Will
2  Golgari Charm
1  Grafdigger's Cage
1  Hymn to Tourach
1  Jace, the Mind Sculptor
1  Null Rod
1  Spell Pierce
1  Sylvan Library
1  Vendilion Clique

Základem balíku je Deathrite Shaman, z prvu nenápadné ráro z Return to Ravnica. Ten natolik prokázal své kvality, že byl v posledním Banned and Restricted listu zabanován na formátu Modern. Spolu s fečkami a Wastelandy tvoří rychlého a univerzálního manovače. První kolo Shaman, druhé kolo Liliana of the Veil, dokáže potrápit spoustu balíčků. Dvojka v obraně mu zaručuje i bezstarostný blok takových potvor, jako například Goblin lackey. V late game dokáže tlačit i bez útoku a trestá soupeře za každé jeho kouzlo. Je to zároveň i saidová karta na reanimační strategie, kde cílovanou bytost s radostí „spapá“ a přidá vám dva životy.

Na zabití soupeře zde máme dva adepty. Prvním je stálice v síle, Tarmogoyf. Za dvě many většinou 4/5 není špatný poměr a v tomto balíku nebude problém mu pročistit cestu k finálnímu útoku, který může přijít dříve, než se soupeř naděje. Ovšem pozor na práci se Shamanem, abyste si nechtěně nezmenšovali Goyfíka ;-) Druhou vaší „zabijáckou“ kartou je Delver of Secrets, přezdívaný modrý Nacatl. Za manu 1/1 má do zabijáka daleko, ale v upkeepu se dokáže, při správné konstalaci hvězd a vrchní karty knihovny, proměnit v 3/2 letce a ten se už pěkně špatně blokuje. Poslední potvorou balíčku je Dark Confidant, což je od Javiera zajímavá volba. Bob je rozhodně super potvorou, která vám každý upkeep přináší o kartu navíc výměnou za vaše životy, ale v kontrolnějších verzích se spíše hraje Tombstalker, nebo nový True-name Nemesis, kteří dokáží soupeři pěkně zatopit a a rychle ho zabít.Naopak Bob lehce nahlodává vás a otočit do něj takovou Forsáž nebude moc pěkné.

O soupeřovu ruku se starají dvě kopie Thoughtseize a tři kopie Hymn to Tourach, což jsou dva nejlepší discardy. Karty v soupeřově ruce redukuje také nejlepší černý planeswalker Liliana of the Veil. Za tři many planeswalker, který za plusovou abilitu „uzobává“ oboum hráčům karty v ruce, což by vám nemělo tak vadit, jako soupeři. Navíc v sobě ještě ukrývá edict, což pomáhá velmi dobře proti již zmíněnému True-name Nemesis. Ultimátní schopnost, „fact or fiction“ na soupeřovi permanenty by měla většinou znamenat konec, ale zase tak často k ní nedojde. Edict je totiž lepší alternativa abyste zůstali v tlaku, než doufat, že si někdy zahrajete ultinu.

O kontrolu nad soupeřovými kouzli se stará playset Daze a tři kopie klasických Force of will. Daze je zde opravdu důležitější rušení, jelikož se můžete zatapovat do rychlých kouzel jako jsou Shaman, Liliana a podobně. Daze defakto hraje na první kouzlo, které můžete tím zrušit za hardcast. Tím potrápíte soupeře a musí s ní počítat do budoucna. Ovšem alternativním costem se nechcete zdržet jen proto, abyste zrušili nedůležitý Brainstorm, nebo potvoru co můžete snadno obehrát. Zato tři „Forsáže“ si nebudete chtít moc zahrát, jelikož ztráta karty navíc je v tomto balíku velmi citelná nevýhoda, zvlášť pokud se jedná o modrou kartu. Těch zrovna nemáte na rozdávání. Může se totiž snadno stát, že budete sedět s plnou rukou, ale Forsáž si nezahrajete, protože budete držet spoustu zelených nebo černých karet.

Na proliz je zde klasika v podání Brainstormů a Pondrů. I přestože s Bobem je lepší Senseie, protože je to stálá kontrola nad tím, aby vás nezabil, je lepší v tomto případě hrát tři Pondery. Za A je to další modrá karta do Forsáže, kterých už tak máte málo a za B je to další náboj do Shamana. Nemusíte ztratit kontakt se soupeřovými životy.

 

Sideboard je pěkně vyladěn na více strategií, což se odrazilo v tom, že hrajete hodně karet jednou. Mohlo by se zdát, že pak hrajete tak trochu na lakoše, ale hrát hodně karet proti jednomu balíku není na Legacy ideální, protože je možné, že každou hru budete hrát proti něčemu jinému, a tak je diverzita karet v sideboardu je velmi důležitá. Proti kontrolnějším balíkům jako jsou Miracly rozhodně využijete poslední Force of will, Hymnu a Vendilion Clique. Ta je zde jednak do tlaku a zároveň jako i instantní discard, kterým můžete „zrušit“ Terminus. (pozn.editora: Když soupeř hlásí trigger Miraclu, má kartu stále na ruce a můžete na trigger reagovat tím, že mu ji schováte Cliqou) Velkým překvapením je zde starý dobrý Null Rod, kterým soupeři zabráníte využívat Sensei, ale využijete ji proti jiným artefaktovým deckům, Rod totiž vypíná i mana ability. Všechny tyto karty lze samozřejmě využít i proti kombo balíkům. Engineered Plague a Golgary Charm vás ochrání proti balíkům, jakou jsou elfové nebo Goblini.

 

BUG control má více podob, nehrál se vždy jen v této verzi. Úplně první build, samozřejmě schopný něco uhrát, se objevil hned po vydání Return to Ravnica, kde se ovšem z edice nehrál Deathrite Shaman ale jen Abrupt Decay. Kouzla jste recyklovali Snapcaster Magem a zabíjelo se buďto Tarmogoyfem nebo Creeping Tar Pitem. Balíček moc nešlapal, protože soupeři měli dost stejných odpovědí a stále tomu něco „chybělo“. Proto není divu, že jak se rychle objevil, tak se i rychle vypařil a už ho na turnaji vůbec nepotkáte.

 

S příchodem Planechase 2012 se pro tento archetyp hodně změnilo. V produktu vyšel Shardless Agent, za 1UG potvora s cascadou. Plný potenciál této karty využil Gerry Thompson na SCG Legacy, který vyhrál. Princip byl jednoduchý, co nejrychleji vyndat Agenta a „vytočit“ s ním nejlépe Ancestral Vision, který se změní v líznutí tří karet zadarmo, nebo Hymnu a soupeře lehce dostat pod tlak. K tomu mu dopomohl Shaman, který začal ukazovat, že se s ním musí počítat.

Build obsahoval již spoustu karet, které se hrají i v tomto kontrolu, jen Jace, the Mind Sculptor byl nepostradatelný, a tak se Liliana musela spokojit se slotem v saidu. V Planechase 2012 vyšla i Baleful Strix, 1/1 letec, s prolizem a deathtouchem. V balíčku se taky hrála, jelikož vám naztratila kartu a dokázala zabít soupeřovi velké bytosti a vy si mohli šetřit Abrupt Decay na závažnější hrozby jako je například Counterbalance. Na tento deck můžete snadno narazit i na současných turnajích, protože pokud máte kupu štěstí, tak vycascadujete co potřebujete a soupeře dokážete hodně moc potrápit, protože máte odpovědi na vše, co může soupeř zahrát a lehce ho dostanete do „top deck“ fáze. Jediná nevýhoda je, že když z Agenta otočíte, co nepotřebujete, může vás to stát hru. I z toho důvodu se většina hráčů opět vrací k představené verzi, která není tak náchylná na štěstíčko.

 

 U Dalšího Legacy decku na viděnou.

Daniel Tocháček

 
na začátek