České žně na Grand Prix Brusel

Grand Prix v Bruselu o víkendu 14. a 15. listopadu bylo pro české barvy nejúspěšnějším GP turnajem za hodně dlouhou dobu. Kromě celkového vítěze a dalšího hráče v top8 se dařilo i dalším našim borcům. A nejlepší volbou byly "nečekané" balíky.

Posledním naprosto skvělým Grand Prix turnajem pro české barvy bylo Grand Prix Praha 2011, kde jsme měli, kromě prvního (Ondřej Baudyš) a druhého místa (Lukáš Blohon), i třetího člověka v top8 (Petr Brožek). A minulý týden v Bruselu to bylo jen o trošičku slabší. I když slabší je v této souvislosti spíše nepatřičný výraz. A zase u toho byl Lukáš Blohon, který tentokrát celé GP vyhrál!

zdroj obrázku: www.wizards.com

Hrál se Standard a turnaje se zúčastnilo 1938 lidí.

Nadchází čas supertýmů?

Nebyla to však česká dominance (jakkoli můžeme být na naše hráče pyšní), která udělala tento turnaj specifickým, jako spíše dominance dvou profesionálnáích týmů. Turnaj ovládly 2 evropské super týmy - Cabin Crew (tým na česko-slovenském základě) a Eureka (tým združující hráče zejména ze severní Evropy). Grand Prix jasně ukázalo, jak je užitečné připravovat se ve společnosti dalších hráčů (v tomto případě navíc v podstatě nejlepších hráčů Evropy), protože jednotlivec nestihne natestovat vše potřebné a často chybí mu zpětná vazba a jiné pohledy na věc.

Grand Prix také potvrdilo v poslední době známou věc, že už nestačí jen vzít vítězný decklist z posledního turnaje a doufat v opakování úspěchu, ale že je důležité umět správně odhadnout metagame aktuálního víkendu, být o krok napřed a vsadit na správný balík.

Oba zmíněné týmy správně předpokládaly, že se naváže na trend posledních velkých světových turnajů, kterým dominoval Abzan a zvolily balík, který měl být na Abzan dobrou odpovědí. Každý z týmů sice vsadil na jiného favorita, ale oběma se volba vyplatila. Celý tým pak hrál v podstatě totožný balík, jen s několika měnšími odchylkami.

Tým Cabin Crew (Martin Jůza, Lukáš Blohon, Ondřej Stráský, Ivan Floch, Thomas Hendricks, Robin Dolar) hrál Esper draky. Balík, který mnozí považovali za překonaný, jelikož hlavní hvězda balíku Dragonlord Ojutai, už není to co býval, když se hodně hraje Crackling Doom (zabíjení, které obchází jeho Hexproof). Po Pro Touru mnozí považovali (a možná mu to označení stále náleží) za nejlepší balík Dark Jeskai, který hrál playset Crackling Doomu.

Výsledky posledních 14 dní však naznačily, že místo na výsluní opět přebírá Abzan a Jeskai už nemusí být tak hraný jako pár týdnů zpátky. A skutečně to tak bylo. Abzan byl nejhranějším balíkem druhého dne Grand Prix (více než třetina herního pole). A s Abzanem mají Esper draci opravdu dobrý matchup. Stejně tak mají Esper Draci dobrý matchup s RG Landafallem, což je také hodně populární balík a oproti Esper kontrolu mají např. v matchupu s Eldrazi rampou výhodu v tom, že umí hru ukončit poměrně rychle.

Papírové předpoklady se vyplnily i v reálu a tým Cabin Crew měl s balíkem téměř 80% výherní bilanci svých zápasů, což je v rozložení mezi 5 lidmi nevídané číslo. Namítat by se dalo, že tito hráči by podobný výsledek uhráli s čímkoli, ale dobrá volba balíku tomu určitě dost pomohla.

Decklist Lukáše Blohona a Ondřeje Stráského najdete mezi TOP8 balíky.

Decklist Ivana Flocha (16. místo) a Martina Jůzy (14. místo) najdete mezi TOP32 balíky.

Z Čechů se dále dařilo i Petru Sochůrkovi (20. místo), který poslední kolo prohrál zápas o top8, kde podle vlastních slov o prohře rozhodla jeho nepřesná hra. Petr hrál Dark Jeskai a ukazuje, že se detailní zkušenost s jedním archetypem také vyplácí (na letošním Grand Prix Praha skončil Petr s Jeskai na 11. místě a byl s tímto balíkem i ve finále WMCQ).

Oproti týmu Cabin Crew vsadili borci z Eureky na jinou zbraň, která byla také trochu nečekaná - 4C Rally the Ancestors. Paradoxně je to balík, který téměř úplně vypne Anafenza, the Foremost, kterou každý Abzan hraje 4x v základu. A přesto je dle slov Magnuse Lantta z Eureky Abzan jedním z dobrých matchupů. Je to tím, že není až tak rychlý a Anafenzy se Rally dokáže zbavit pomocí Sidisis Faithfull a zabíjením po sideboardu.