Cesta do Tarkiru- část čtvrtá: Standard za babku

O úspěšných standardových balíčcích s nižší pořizovací cenou se rozepsal Jarda Bílek.

 

Potíž turnajového hraní

 

Jedním z největších problémů současného Magicu je bezesporu pořizovací cena herních balíčků. Obzvláště pokud to s Magicem myslíte alespoň trochu vážně a chcete si občas zahrát nějaký ten turnaj a mít alespoň teoretickou šanci na dobré umístění.

 

Paradoxně, i pokud se rozhodnete hrát formát bez starých karet, jako je například Standard, neobejdete se bez zásadních investic. V případě Standardu je to navíc doslova absurdní situace, protože dobrý balíček na formátu, jež byl navržen primárně pro nové hráče, někdy stojí tolik, že vám až pláče peněženka.

 

 

Existuje řešení?

 

Dá se hrát úspěšně Standard bez příliš velkých investic?

 

Podle mého názoru ano a několik takových možností vám dnes ukážu.

 

Fritka
18 Mountain

4 Akroan Crusader
4 Firedrinker Satyr
4 Foundry Street Denizen
4 Monastery Swiftspear
3 Frenzied Goblin
1 Arena Athlete  

2 Hordeling Outburst
4 Titan's Strength
1 Coordinated Assault
2 Lightning Strike
4 Stoke the Flames  
1 Hall of Triumph
4 Hammerhand
4 Dragon Mantle  

Sideboard
2 Lightning Strike
3 Searing Blood
2 Magma Spray
2 Peak Eruption
4 Eidolon of the Great Revel
1 Scouring Sands

 

 

Pokud hledáte v Magicu levný a schopný balíček, měly by vaše kroky, téměř na každém formátu, vždy intuitivně směřovat nejprve k Fritce.

 

 

Strategie stará jako Magic sám

 

Fritka je jednou z klasických strategií již od doby pravěkého Magicu a pokud se vývojáři neodhodlají k zásadním změnám, tak i vždy bude. Základní plán se s roky příliš nemění. Zabít soupeře rychleji, než to dokáže on.

 

To vše pomocí hord roztodivné drobotiny podpořené sadou těch nejlepších dostupných blesků. Historickou výhodou Fritky potom vždy byla nízká pořizovací cena, protože většina použitelných karet existovala v kategorii common a uncommon.

 

Podobně je tomu dnes, jen s tím rozdílem, že některé uncommony (Stoke The Flames), stojí poněkud více a v sideboardu přeci jen nějaké dražší karty najdeme. I tak se však jedná o jeden z nejlevnějších balíčků na současném Standardu.

 

Nejste outsiderem

 

Co do jeho kvalit musím říci, že jsem byl poměrně pozitivně překvapen výsledky testingu. Osobně mám k podobným strategiím despekt, o to více v situaci, když řada vašich karet působí ve vakuu poměrně neduživě.

 

Balíček však má řadu poměrně dobrých synergií a není tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Obecně mi přišlo, že to mám poměrně dobré na všemožné varianty UWR a zelené balíčky bez černé.

 

Problém pak pochopitelně jest Abzan s hromadným zabíjením, rampa s černou a UWR které se rozhodlo přidat Anger of the God. Na druhé straně proti žádnému z top balíčků nejste podle mého názoru naprostým outsiderem a vždy můžete vyhrát na chybu soupeře, či jeho slabší draw.

 

Balík bez sideboardu?

 

Nevýhodu balíčku naopak spatřuji v tom, že nemáte často příliš co sideboardovat a zároveň ani příliš karet, co by šly vyndat ze základu. Současná podoba fritky totiž v lecčem připomíná skládačku, která se odsideboardováním většího množství karet snadno rozbije.

 

Představená verze je poměrně optimální, jen bych zauvažoval o odstranění Arena Athleta, který mi přišel nevýrazný. Stojí totiž o manu více, než bych chtěl a jeho proporce jsou velmi průměrné. Patrně bych místo něj přidal třetí Hordeling Outburst, protože je v současnosti skvělý. Pokud soupeř hraje hromadné zabíjení, tak na něj většinou umřeme stejně a pokud ne, nemá příliš možností, jak se snadno tokenů zbavit. Mimo to je Outburst asi nejlepší kartou (mimo blesku za 4), co si chcete líznout a seslat po hromadném zabíjení soupeře.

 

Pokud máte dostatek finančních prostředků, zauvažoval bych také o přidání Goblin Rabblemastera do sideboardu, protože je to pořád velmi silná karta, která by se po sideboardu mohla hodit jako trumf či překvapení do pozdní fáze hry. Na druhé straně pozdní fáze hry je pochopitelně něco, do čeho nechcete příliš zabřednout a balíček funguje i bez Rabblemastera v sideboardu.

 


 

 

UW Heroic

4 Flooded Strand
4 Temple of Enlightenment
3 Tranquil Cove
7 Plains
3 Island

4 Hero Of Iroas
4 Favored Hoplite
4 Battlewise Hoplite
4 Heliod's Pilgrim
2 Seeker of the Way
2 Phalanx Leader

1 Aqueous Form
4 Ordeal of Thassa
1 Ordeal of Heliod
1 Singing Bell Strike
1 Stratus Walk
4 Defiant Strike
2 Feat of Resistance
4 Gods Willing
1 Treasure Cruise

Sideboard
4 Lagonna-Band Trailblazer
1 Ordeal of Heliod
1 Treasure Cruise
3 Stubborn Denial
1 Negate
2 Ajani's Presence
1 Aqueous Form
2 Wavecrash Triton

 

UW heroic je další možností jak rychle a levně udupat soupeře.

 

 

Ještě větší skládačka

 

Balíček je svým pojetím velmi originální a ještě více se podobá skládačce. Jen místo blesků máte triky na ochranu vaší vyšlechtěné příšery. Proti heroicu ve všech možných podobách jsem hodně hrál na loňském bloku a od té doby se taktéž datuje má nechuť k uvedené strategii.

 

Balíček mi dost připomínal solitare a neumožňoval příliš herních rozhodnutí. To co balíček znatelně vylepšilo, je pochopitelně Pilgrim, který dovede najít vhodný enchantment. Tím bude nejčastěji Ordeal, ale možností je pochopitelně více.

 

Gods Willing je potom rozhodně nejlepší kartou balíčku a často připomíná spíše Orim´s Chant, nebo dokonce Time Walk, protože odvrátí soupeřovo zabíjení a většinou nám tím poskytne klíčové kolo navíc.

 

 

Když chcete být cool

 

Pokud už mluvíme o Pilgrimovi, je třeba zmínit ještě jednu, podle mého názoru zajímavější verzi UW Heroicu. Tu hrál na posledním PT Todd Anderson a celý balíček je spíše křížencem mezi UW Heroicem a dvojkovou verzí Affinity.

 

Todd si totiž všiml poměrně dobré synergie mezi Pilgrimem a další kartou z core setu - Ensoul Artefakt. Spolu s Darkstel Citadelou či jiným levním artefaktem je to velmi příjemná cesta jak si vyrobit agresivní bytost a zvýšit tlak na soupeře.

 

Jedinou nutností je obohatit balíček o levné artefakty, což se na Standardu se skřípáním zubů dá. Některé z nich vám však sami o sobě příliš radosti nedělají a balíček tak občas trpí jistou nekonzistencí.

 

Na druhé straně je velmi zajímavý a hravý, čili vám ho mohu na menší turnaj jen doporučit. Sám jsem mírně experimentoval i s UB verzí kolem Military Inteligence a černých potvor za jednu manu, ale nemám ještě ideální verzi, takže vám raději ukážu jen balíček Todda. Opět se jedná o velmi levný balíček, který po mírném zaškolení zvládne hrát i méně zkušený hráč.

 

 

UW "nůžky"

4 Island
3 Plains
4 Darksteel Citadel
4 Temple of Enlightenment
4 Flooded Strang
2 Mana Confluence

4 Ornithopter
4 Phyrexian revoker
4 Hero of Iroas
4 Heliod’s Pilgrim
4 Springleaf Drum
4 Ghostfire Blade
4 Ensoul Artifact
1 Ajani Steadfast
4 Gods Willing
4 Stratus Walk
1 Singing Bell Strike
1 Spectra Ward

Sideboard
2 Erase
1 Mortal Obstinency
1 Ordeal of Heliod
4 Master of Waves
4 Stubborn Denial
3 Suspension Field

 


 

Levně až do top8 na PT

 

Posledním balíčkem, který sám řadím mezi ty levnější je na současné dvojce UB kontrol ve verzi, jako hráli na posledním PT Standa Cífka a Ivan Floch.

 

Oproti předchozím balíčkům není zrovna lehký na hru a nedá se ani říci, že by uměl něco nefér, nebo alespoň extra silného.

 

Ale pokud vás baví se spíše bránit je to také možnost. Osobně jsem si balíček s radostí zahrál, protože je velmi podobný tradičným kontrolům, tak jak byl tento archetyp v Magicu původně zamýšlen.

 

Velkým problémem, ale je, že se celá karetní hra poněkud změnila. Sestava vašeho rušení a zabíjení není již tak silná jako v době Counterspellů a dvoumanového zabíjení bez podmínky a bytosti soupeřů jsou poněkud větší, takže když nenajdete odpověď hned, končí většinou hra po pár kolech.

 

Druhou možností je UB v americké verzi, tedy cca to samé obohacené o Perilous Valut, ale to jsem v ruce nedržel, protože Vault měl v době psaní článku na MTGO poměrně hodně vysokou pořizovací cenu.

 

Pokud se přeci jen pro UB rozhodnete, doporučuji zařadit Pearl Lake Ancienta do základu. Občas mi přišlo, že jen Sphingama soupeře nepřetlačíte. Další možnou a relativně levnou úpravou je Ashiok. Ten však září především proti zeleným balíčkům a na ty to máte dobré už tak, ale pokud si ho chcete zahrát, je UB jednou z mála možností na současném Standardu.

 

UB kontrol

4 Dismal Backwater
4 Temple of Deceit
4 Polluted Delta
4 Island
4 Swamp
2 Bloodstained Mire
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Temple of Malady
1 Temple of Mystery
2 Flooded Strand

4 Prognostic Sphinx

4 Despise
2 Drown in Sorrow
2 Thoughtseize
4 Dig Through Time
4 Dissolve
4 Disdainful Stroke
4 Hero's Downfall
3 Bile Blight
2 Silence the Believers

Sideboard
1 Bile Blight
2 Drown in Sorrow
1 Thoughtseize
1 Silence the Believers
3 Clever Impersonator
2 Negate
2 Returned Phalanx
1 Pharika's Cure
1 Pearl Lake Ancient
1 Set Adrift

 


 

Posledním decklistem bych se pro dnešek rozloučil. Pokud hledáte nějaký levný a schopný balíček, mohu následující exempláře jen a jen doporučit a pokud máte v hledáčku něco jiného, sejdeme se tu zase příště.

 

Tak zase někdy.

 

Jarda Bílek

 

 
na začátek