Cesta proti proudu času: Magic v čase Akrom a Ravagerů.

Jarda Bílek vás provede další částí historie profesionálních turnajů světového i českého Magicu. Tentokrát dobou, kdy Gobliny a Draky postupně nahradily artefakty. Psal se rok 2003..

 

2003 - 2004

 

Magic v období 2003-2004 byl nesmazatelně spojen s pojmem Affinita. Původní Mirrodin block byl totiž velmi silně orientován na artefakty, což bylo svým způsobem novátorské a relativně hravé.

Velmi brzy se však ukázalo, že herní vývojáři opět nedokázali odhadnout sílu a možnosti některých karet, což vedlo k další vlně zákazů a nebývalému počtu znechucených hráčů, kteří zoufale a zbrkle opouštěli svět Magicu. Ale začněme postupně.

GRAND PRIXMinulý díl končil mírnou litanií nad fádním prostředním formátu Onslaught block contructed, kde se vlastně hrála jen červená, bíla, nebo bílo červená. Na jednom z posledních Grand Prix v Londýně však francouzský středoškolský učitel Yann Hamon uhrál top 8 s originálním balíčkem, který hrál dokonce i zelenou.

Na první místo to však ve světě goblinů a bílých kontrolů nestačilo.


6  Forest
4  Forgotten Cave
6  Mountain
1  Swamp
2  Temple of the False God
4  Tranquil Thicket
3  Wooded Foothills

3  Gempalm Incinerator
4  Krosan Tusker
4  Silklash Spider
2  Silvos, Rogue Elemental
4  Wall of Mulch

3  Break Asunder
2  Cabal Conditioning
2  Explosive Vegetation
4  Lightning Rift
2  Slice and Dice
4  Starstorm

Sideboard
1  Break Asunder
1  Cabal Conditioning
1  Contested Cliffs
2  Explosive Vegetation
3  Fierce Empath
1  Gempalm Incinerator
1  Kamahl, Fist of Krosa
3  Ravenous Baloth
2  Rorix Bladewing

 

Bloková metagame zůstala fádní i na GP v Ženevě a pošramocenou čest formátu trochu vylepšila jen přítomnost UB zombií na GP v Osace.

Ani to však nemohlo změnit nic na faktu, že v Onslaught blocku existovaly vlastně jen dvě barvy.


5  Island
4  Polluted Delta
15  Swamp
1  Unholy Grotto

2  Carrion Feeder
2  Graveborn Muse
2  Nantuko husk
4  Noxious Ghoul
4  Putrid Raptor
4  Rotlung Reanimator
2  Twisted Abomination
4  Vengeful Dead
3  Withered Wretch

4  Patriarch's Bidding
4  Read the Runes

Sideboard
4  Festering Goblin
2  Graveborn Muse
3  Chromeshell Crab
4  Infest
2  Visara the Dreadful


Hráči se tak nepochybně s velkou úlevou a pocitem zadostiučinění přesunuli ještě v létě zpět, k oblíbenější dvojce. Na té se však zázrak také nekonal a s polem plným RG, UG, a goblinů si nejlépe poradil týmový kolega Kai Buddeho Marco Blume vyzbrojen jak jinak než Wake kontrolem, tedy nejlepším balíčkem na fieldu.

Není bez zajímavosti, že Marco Blume je jedním z nejpodceňovanějších hráčů MTG historie a ačkoliv dosáhl řady velmi pěkných výsledků, nikdy se nevymanil z kategorie

„ten co hraje s Buddem“.


2  Elfhame Palace
2  Flooded Strand
4  Forest
7  Island
4  Krosan Verge
4  Plains
4  Skycloud Expanse

2  Circular Logic
3  Compulsion
3  Cunning Wish
3  Decree of Justice
4  Deep Analysis
4  Mana Leak
1  Mirari
3  Mirari's Wake
3  Moment's Peace
3  Renewed Faith
4  Wrath of GodPo Atlantě přišla na řadu každoroční smršť limited GP, kterou jako vždy komentovat nebudu.

Constructed tak přišel na řadu až o pár měsíců později v Anahaimu, což je rozhodně turnaj, který stojí za hlubší analýzu. Formátem byl tehdy neuvěřitelně

kombo orientovaný Extented,

ve stavu těsně po PT New Orleans, o kterém ještě dnes bude řeč. Většina profesionálních hráčů tak usilovně přemýšlela jak na formát vyzrát a čím překvapit soupeře.

Největším překvapením asi byl vítězný balíček Bena Rubina, který nazval Dump Truck. Byl to vlastně UBW midrange balíček s kusy, které škodily všem jako Vinditace, Seal of Cleansing, Duress nebo Meddling Mage.

Za povšimnutí také stojí z dnešního pohledu neuvěřitelná manabase a Chrome Moxy v sideboardu proti balíčkům, které byly příliš rychlé.


Celá konstrukce tak už tehdy působila velmi zvláštně a je otázka na kolik byl úspěch způsoben kvalitou balíčku a na kolik schopnostmi hráče a momentem překvapení. Přeci jen Ben Rubin tehdy patřil k technicky nejzralejším hráčům na světě a průměrná úroveň soupeřů byla o poznání nižší, než je tomu dnes.