Cesta proti proudu času: Magic v čase Draků a Jitte

Další díl historie profesionálních turnajů světového i českého Magicu od Jardy Bílka včetně zajímavostí ze zákulisí. Sezóna 2004-2005 byla pro české zástupce na mezinárodní scéně poměrně úspěšná.

2004 - 2005

 

Wizardi se v dalším bloku rozhodli trochu reagovat na hráčské znechucení z Mirrodinu. Další blok tak poměrně výrazně zpomalili a největší inovací byl tématický přesun do japonské mytologie.

 

Kámen úrazu

 

Kamenem úrazu se, minimálně na Block Constructed, ukázala karta Umezawa´s Jitte, která byla poněkud přesílená a celý formát dost degenerovala. Nešlo sice o tak dobrý Equipment jako byl Skullclamp, ale i tak představovala Jitte zásadní hrozbu. O to více, že šlo vlastně o jediný dobře hratelný artefakt. Hráči tak na něj neměli k dispozici tolik odpovědí jako o rok dříve, kdy nějaké ničení artefaktů hrál úplně každý.

 

 

GRAND PRIX

 

Začátek GP sezony tradičně patřil nudnému bloku. V souboji Affinity proti neaffinitě se ovšem poměrně dobře dařilo domácím borcům. Alespoň tedy na GP Rimini, kde svou Affinitu dovedl do top8 Jan Brodzák a do top16 se zase prostřílel Dan Krutil.

 

Oba hráči mohli dopadnout i výrazně lépe. Honzův soupeř si bohužel v rozhodující hře lízl kolo před smrtí Platinum Angela, na kterého už Honza nenašel odpověď a jeho cesta v top8 skončila.

 

Dana zase postihla mírná katastrofa noc před turnajem, kdy se mu ztratil batoh s kartami. V posledním kole tak v těžké partii o top8 s Antoinem Ruelem raději přijal nabízenou remízu, protože znamenala jistotu pár dolarů navíc. Po událostech předcházející noci se Dan přeci jen snažil co nejvíce eliminovat svou ekonomickou ztrátu.

 

Žně domácích hráčů pokračovaly i nadále. Jen pár týdnů po příchodu Kamigawy se konalo GP v nedaleké Vídni, kam si našla cestu poměrně veliká reprezentace z ČR. Top8 zde jen těsně unikla Tomáši Klimešovi a Vladimíru Komanickému.

 

Trošku z jiného soudku je potom vídeňská story Zdeňka Lysáka. Zdeněk byl později usvědčený podvodník, který v minulosti několikrát uhrál peníze na limited Grand Prix. Nicméně bylo veřejným tajemstvím, že si vozí vlastní Sealed decky. To údajně udělal i ve Vídni, ale balíček, který po přelosování získal, byl ještě lepší než ten, co si přivezl. Projednou tak hrál první den s legálním balíčkem. Druhý den mu tentokrát příliš nevyšel a tak z Vídně odjel nakonec bez výhry.

 

Hned další limited GP v Paříži se stalo prvním velkým zahraničním úspěchem Arnošta Žídka, když zde uhrál top8. Kvalitu výkonu nepochybně zvětšuje fakt, že tehdy šlo o největší GP v historii, protože se ho účastnilo 1592 hráčů. Z Paříže si úspěch odváželo i Slovensko, protože zde uhrál 24. místo dnes velmi známý Ivan Floch.

 

Do limited sezóny se vklínilo i GP v Eindhovenu ve formátu Extended, kde, jak jsem již minule říkal, uhrál svůj první money finish Petr Brožek. Turnaj sice probíhal v prosinci, ale hráčům se zde docela dobře peklo, takže se do top32 s fritkou dostal i Michal Marčík a Petr Nahodil se s fritkou prostřílel dokonce do top8. Ve čtvrtfinále však Petrovy ambice zchladila Flingovací Affinita Rogieho Maatena. Pozitivem bylo, že podobně jako na GP Rimini se i do Eindhovenu vypravil celý autobus českých hráčů MTG, takže nebyla nouze o pěknou atmosféru a kupu zážitků.

 

Jen o pár týdnů dále na dalším limited GP v Lipsku uhrál desáté místo známý veterán Luboš Platzer, čímž si zajistil účast na PT v Londýně a svých pět minut slávy. Limited GP v Lisabonu proběhlo bez úspěchu domácích barev, ale hned na dalším GP v Boloni se do top8 dostal Tomáš Klimeš a Zdeněk Lysák si konečně vysloužil diskvalifikaci za podvádění.

 

"dokonalý" zločin

 

Opět si do Boloně přivezl vlastní balíček a jako na potvoru mu byl hned ve třetím kole proveden deck control, což pro něj znamenalo zákaz hraní na několik let. Nutno však říci, že v Boloni byl za přidávání karet do balíčku diskvalifikován i jeden Italský hráč, který by si možná zasloužil nominaci na Darwinovu cenu. Zatímco Zdeněk se fakt snažil, aby vše zfalšoval do co nejrealističtější podoby, přidal si Ital do svého anglického sealed decku italskou kopii karty a Eight-and-Half-Tails a naprosto nechápal, proč to někomu vadí..

 

 

PRO TOUR

 

Nová sezóna začínala v Columbusu a formátem byl Extended. Formát se po poslední sérii zákazů příliš nezměnil a neočekávalo se, že by s ním měla nová edice nějak zamávat.

 

Téměř jedinou kartou, o které se před PT v souvislosti s Extended mluvilo, byla Cranial Extraction. Ta měla být dobrou zbraní proti kombo balíčkům, avšak čtyři many byly tehdy ještě více než dnes. Především proto, že za nejlepší balíček byla poměrně dlouho před turnajem označena Reanimace, která dovedla své „kombo“ poskládat do třetího kola.

 

Reanimace sice přišla o Entomb, ale poměrně brzy se ukázalo, že i s Putrid Impem a Careful Study se dá docela dobře operovat. Balíček byl navíc díky Vampiric Tutoru a Brainstromu poměrně stabilní a hrál jen dvě barvy.

 

Techem své doby byla nepochybně karta Cabal Therapy. Terapie jednak představovala dobrou cestu, jak zahodit hrozby soupeře, či vlastní pašíky, ale především byla klíčová v mirroru. Ten byl často o kartě Gilded Drake a právě díky Terapii jste mohli za flashback obětovat draka, co vám daroval soupeř, a potom ho reanimovat a vzít si největšího pašíka na stole.

 

2  Island
4  Polluted Delta
6  Swamp
4  Underground River
16 lands

4  Akroma, Angel of Wrath
4  Putrid Imp
3  Rorix Bladewing

4  Brainstorm
4  Cabal Therapy
4  Careful Study
3  Duress
4  Exhume
4  Chrome Mox
4  Reanimate
1  Show and Tell
1  Sickening Dreams
4  Vampiric Tutor

Sideboard
1  Cranial Extraction
1  Echoing Truth
1  Energy Field
1  Energy Flux
2  Gilded Drake
3  Phyrexian Negator
2  Show and Tell
4  Smother

 

 

Hrát se dalo skoro cokoli..

 

Formát v Columbusu byl neuvěřitelně pestrý a do top8 se tehdy dostalo

 

8 různých archetypů!

 

Mimo Reanimace to byla Affinita, Desire combo, Life Deck, Goblini, UG Madness, Chant Control a Fritka (RDW). Osobně tak považuji PT v Columbusu a následnou Extended sezónu za jednu z nejpovedenějších v historii.

 

Ostatně spousta zajímavých balíčků se ani do top 8 nedostala. Kupříkladu španělská reprezentace přišla s originální verzí Life Decku obohaceného o Sutured Ghouly (což jsem zmiňoval minule), avšak nedokázali balíček dostat dál než do top16. Český reprezentant Jan Urbanec tehdy jasně řekl, že "za to mohla především herní nezkušenost většiny španělské výpravy, protože podle jeho názoru měli nejlepší balíček na turnaji".

 

Dalším poměrně pěkným balíčkem byl například monored kombo balíček kolem karty Sneak Attack. Ten je do jisté míry takovým předobrazem dnes oblíbeného UR Sneak and Show decku na Legacy.