Cesta proti proudu času: Magic v čase goblinů a reanimace

Jak vypadal Magic v letech 2002 - 2003 vám připomene Jaroslav Bílek.

Několik let zpět, jsem napsal článek Cesta proti proudu čas: svět magicu v čase slonů a iluzí, ve kterém jsem se věnoval vývoji naší oblíbené hry mezi lety 2001-2002. Dnes bych na uvedené téma rád navázal a podíval se o kapitolu dál, tedy na období 2002-2003. Můj dnešní text bude strukturován podobně jako první část. Opět vás tedy stručně provedou zajímavostmi z tehdejších turnajů PT, GP a různých mistrovství. Neopomenu však ani to nejzajímavější, tedy zásadní tehdy hrané balíčky a snad se mi povede i trochu přiblížit tehdejší atmosféru.

 

Každý rok magicové historie zásadně ovlivní sady, které v té době vychází. V období 2002-2003 to byl Onslaught block, přesněji tedy edice Onslaught, Legions a Scourge. Ty přinesly hráčům novou abilitu morph a znovuzavedení oblíbeného cyclingu. Onslaughtový cycling naštěstí na rozdíl od toho z Urza bloku nevytvořil žádný „degenerovaný“ kombo balíček, nicméně se i tak stal pilířem několika úspěšných balíčků.

 

Morph se v constructed sice neprosadil, ale v limited ho tehdy bylo někdy až příliš. Zvláště po vydání edice Legions, kde se tvůrci Magicu odhodlali k do té doby nevídanému kroku. Edice Legions obsahovala pouze příšery a žádný jiný typ karty v ní neexistoval. To se především v draftech a sealdecích projevilo nedostatkem kouzel a triků, což si jistě pamatují všichni, kteří si v roce 2003 zahráli druhé GP v Praze, ale o tom až později. Oproti Oddysey blocku se v Onslaugtu nevyskytovala žádná rarita za 800 kč, nicméně některé kusy jako Exalted Angel, Goblin Piledriver či Eternal Dragon se držely dlouhodobě nad 500 kč, což byla tehdy poměrně vysoká suma za jednu magicovou kartu.

 

Grand Prix

První čtyři turnaje serie GP se v sezoně 2002-2003 hrály ještě ve formátu Oddysey block constructed. Jeden z nich v Londýně vyhrál český hráč Jakub Šlemr, nicméně o jeho výsledku jsem psal již několikrát a tak případné zájemce o tuto událost odkážu k některému ze svých starších textů. Neméně zajímavě však působí GP v Clevelandu, kde se do top8 ve formátu Oddysea block contructed dostal David Williams.

 

To by nebylo v jeho případě nic zajímavého, kdyby nebyl David předešlé dva roky „postaven mimo hru“ za své podvody na mistrovství světa v roce 2001. David tehdy prohlásil, že mu v návratu velmi pomohla existence poměrně nové hry MTGO (Magic Online), díky které nevyšel ze cviku. Mnoho tehdejších top hráčů se tomu smálo, protože podle nich bylo MTGO prostředí plné špatných hráčů a jediná seriozní příprava prý obnášela účast na turnajích světové extratřídy. 

Vezmeme-li v potaz, kolik vynikajících hráčů současnosti začínalo právě na MTGO, zní to z dnešního pohledu poněkud úsměvně. Přeci jen hráči jako Reid Duke či LSV prožili své začátky právě v digitálním světě a rozhodně nepatří mezi žádná ořezávátka. Druhou zajímavostí potom je, že David zvolil strategii, které se říkalo piráti a já vám ji zde pochopitelně musím jako správný pirát ukázat.

 

David Williams - Pirates
24 Swamp
 
4 Braids, Cabal Minion
3 Crypt Creeper
4 Faceless Butcher
3 Ichorid
4 Mesmeric Fiend
4 Millikin
4 Nantuko Shade
3 Slithery Stalker
 
4 Chainer's Edict
3 Zombie Infestation
 
Sideboard
3 Buried Alive
3 Cabal Therapy
1 Filth
3 Mutilate
3 Rancid Earth
2 Screams of the Damned

 

Dalších několik GP proběhlo v tradičním sealdeckovém formátu a nepřineslo téměř nic zajímavého. Mimo nekonečných soubojů morphů a naříkání hráčů na sílu některých rarit. Což však není nic neobvyklého ani v dnešních dnech, i když vývojáři odvádí čím dál lepší práci a posledních několik let jsou magicové edice výrazně vyrovnanější co do síly jednotlivých karet.

 

Hned po záplavě sealdecku přišel na řadu tehdy velmi populární Extented. V něm se o chvíli dříve hrálo PT v Houstonu, o němž jsem také již několikrát mluvil a tak se zaměřím především na zmíněná dvě GP. Hlavně na to evropské, jež se konalo v Remeši. Na turnaji dominovala agresivní červená různých verzí ať již z gobliny nebo bez nich. Zatímco gobliní verze se postupem času vyvinula ve velmi nefér kombo balíček, byla verze bez nich poměrně standartní fritkou, jenž se poté v různých úpravách hrála až do odrotování klíčových karet.

 

Goblin Slight
4 Barbarian Ring
14 Mountain

1 Goblin Cadets
4 Goblin Lackey
4 Goblin Piledriver
4 Jackal Pup
4 Mogg Fanatic
4 Mogg Flunkies
4 Raging Goblin

3 Lava Dart
4 Reckless Abandon
4 Reckless Charge
4 Seal of Fire
2 Shock

Sideboard
1 Arc Lightning
4 Cursed Scroll
3 Ensnaring Bridge
4 Rishadan Port
3 Spellshock

Slight
4 Bloodstained Mire
8 Mountain
4 Rishadan Port
4 Wasteland
4 Wooded Foothils

4 Blistering Firecat
4 Goblin Cadets
4 Grim Lavamancer
4 Jackal Pup
4 Mogg Fanatic

4 Cursed Scroll
4 Firebolt
4 Seal of Fire
4 Volcanic Hammer

Sideboard
2 Fledgling Dragon
3 Mogg Salvage
2 Savage Firecat
4 Stone Rain
4 Thran Foundry


Z mého pohledu nejzajímavější balíček v top 8 však bylo kombo kolem karet Draco a Erratic Explosion. Nejednalo se určitě o nejsilnější ani nejvíc neférové kombo. Ostatně za pomocí tří karet (Draco, Exploze, Brainstorm/Scroll Rack) jste udělali jen 16 damage.

 

Vtip byl v tom, že si tehdy většina balíčků nějaké životy ubrala sama (například reanimace kartou Reanimate) a tak to stačilo. Když ne, dovedli jste těch posledních pár zranění udělit jinak. Například Cunning Wishem na Sonic Burst, nebo zopakováním celé kombinace znovu. V tehdejším prostředí plném Reanimace, Rocků a fritek to bylo nepochybně příjemné osvěžení, které se však nikdy moc nehrálo.

 

Draco Explosion
1 Dust Bowl
2 Faerie Conclave
6 Island
2 Lonely Sandbar
4 Mountain
3 Polluted Delta
4 Shivan Reef
1 Wooded Foothils

3 Draco

4 Accumulated Knowledge
4 Brainstorm
4 Counterspell
3 Cunning Wish
1 Earthquake
3 Erratic Explosion
1 Fact or Fiction
4 Fire// Ice
3 Intuition
3 Mana Leak
1 Mystical Tutor
3 Scroll Rack


Extented GP v USA o týden později se hrálo v již naprosto změněné metagame, kde fritku každý očekával a tak se zde opět prosazovaly především klasické balíky tohoto formátu. Vtipnou změnou v metagame byla absence kombo balíčku kolem karty Alluren. Ten sice opět nepatřil k nejlepším deckům na fieldu, ale bylo hodně solidní a v této sezoně i poměrně oblíbený.

Nicméně vzestup goblinů způsobil, že si hráči začali ve velkém počtu dávat do sideboardu Engineered Plague a jako na potvoru se jednalo o kartu, jež dovedla vyřadit i Alluren (Mor na Harpye negoval Cavern Harpy, která byla pro funkci balíčků naprosto klíčová), takže se ho, na tomto turnaji moc hráčů hrát neodvážilo.

 

Nezajímavějším balíčkem z GP New Orleans tak pro mě zůstávají GB Oathy Briana Kiblera o nichž jsem však taktéž již psal a elfové Diega Ostroviche. Diego byl profesionálním hráčem z latinské Ameriky, který se prosadil díky top 8 na mistrovství světa v roce 2002. V sezoně 2002-2003 potom na všech extented turnajích hrál svůj monogreen, který vám ukážu. Nedovedu posoudit, o jak dobrý balíček se jednalo, nicméně mnoho důvěry ve mně, vzhledem k tehdejší metagame, nevzbuzuje.

 

Diega Ostrovich - Monogreen Elves

2 Dust Bowl
18 Forest
3 Gaea's Cradle

4 Birds of Paradise
3 Deranged Hermit
1 Elvish Lyrist
4 Llanowar Elves
3 Ravenous Baloth
4 Rofellos, Llanowar Emissary
3 Skyshroud Poachers

4 Call of the Herd
4 Living Wish
3 Masticore
2 Naturalize
2 Slate of Ancestry

Sideboard
3 Bind
1 Dust Bowl
1 Elvish Lyrist
3 Fecundity
1 Gaea's Cradle
1 Genesis
1 Masticore
1 Naturalize
1 Slate of Ancestry
1 Spike Feeder
1 Uktabi Orangutan

 

Poté opět přišel ke slovu sealdeck a z plejády turnajů GP je pro našince určitě nejzajimější druhé GP v Praze. To tehdy nepřineslo příliš mnoho úspěchu našich hráčů. V penězích skončili jen Tomáš Klimeš a Jan Brodzák.

Formátem turnaje bylo sealdeck Onslaughtu a Legions, což znamenalo především pomalé poziční boje, kde měl každý hráč zástup příšer a kouzel bylo tehdy doslova jako šafránu.

 

Serií GP pro rok 2002-2003 uzavírá turnaj v Detroitu, jenž se již hrál ve formátu Onlaught Block constructed čerstvě po vyjití nové edice Scourge. Metagame tak byla silně ovlivněna řadou karet z této sady a většinu v ní tvořilo RW control kolem karet Lighting Rift/Astral Slide a goblini.

 

Mimo těchto dvou strategií se do top 8 dostal jeden monoW control a jeden monored control, takže se jednalo o top8, kde se hrály jen dvě barvy. Monored control Alexe Schwarzmana vám zde ukážu, protože zabíjel jednou z mých nejoblíbenějších MTG karet vůbec, kterou je Form of the Dragon.

 

Alexe Schwarzman - Monored control

4 Forgotten Cave
19 Mountain
4 Temple of the False God

4 Gempalm Incinerator
2 Rorix Bladewing

3 Form of the Dragon
4 Lay Waste
4 Lightning Rift
4 Shock
4 Solar Blast
4 Spark Spray
4 Starstorm

Sideboard
3 Menacing Ogre
4 Misguided Rage
4 Sparksmith
4 Thoughtbound Primoc

 

Pro Tour

Hned první turnaj PT se hrál v Bostonu a jeho disciplínou byl sealdeck a draft trojic. Týmový Pro Tour tehdy patřil ke každoroční klasice a údajně se především díky teamovým draftům jednalo o jeden z herně nejnáročnějších formátů všech dob. Titul si odvedla Německá výprava ve složení Budde, Baberowsky a Blume, nicméně na předních místech bylo daleko více zvučných jmen, například Gary Wise, Neil Reeves (nedávno vyhrál PTQ, takže možná zažijeme jeho comeback) a další. Limited tradičně není, alespoň pro mě, zajímavou studnicí inspirace a tak přejdeme dále.

 

Hned druhý Pro Tour se hrál v Houstonu a formátem byl Extented. Papírově zde měl naprosto dominovat balíček kolem karty Tinker. Většina hráčů tak v přípravě vsadil na rock, nebo reanimaci, protože obě strategie měly dobré šance Tinker zadupat. Nakonec však vše bylo zase trochu jinak. Hráči Reanimace doslova trpěli na dobrý sideboard ostatních a tak některá velká jména jako třeba Kai Budde vůbec neuhrála s Reanimací druhý den.

 

Jiní, jako třeba Ben Rubin či Brian Kibler, zase hráli balíček, který byl přímo předurčen k zesměšňování reanimací, v jejich případě šlo o psychatoga se spoustou vracení. Jako úspěšnější se tak ukázal Rock, který sice neuměl nic drtivého, ale teoreticky zvládal hrát se vším. To dokázal i český hráč Tomáš Krejza, který první den se svým rockem ani jednou neprohrál a se 7:0 se těšil na druhý den. Ten se mu však již tolik nepovedl a tak na něj zůstalo „jen“ 22. Místo.

 

Zajímavostí je, že Tomáše celou první polovinu výletu trápily zuby a první den hrál pod tak silnými léky proti bolesti, že si z něj téměř nic nepamatuje. Druhý den zde uhrál i brněnský constructed specialista Daniel Krutil.

 

 

Reanimace

4 City of Traitors
19 Swamp

2 Faceless Butcher
1 Nether Spirit
1 Petradon
1 Phantom Nishoba
1 Stronghold Taskmaster
1 Symbiotic Wurm
1 Verdant Force
1 Visara the Dreadful

4 Cabal Therapy
4 Duress
4 Entomb
4 Exhume
4 Last Rites
4 Reanimate
4 Vampiric Tutor

Sideboard
4 Diabolic Edict
2 Engineered Plague
2 Faceless Butcher
3 Phyrexian Negator
2 Planar Void
1 Urborg Shambler
1 Woodripper

 

První limited PT hostilo v sezoně 2002-2003 Chicago a titul si odsud odvezl Kai Budde, který byl tehdy bezkonkurenčně nejlepším hráčem, kterého jste mohli na turnaji potkat. Divácky velmi zajímavým byl čtvrtfinálový souboj mezi ním a další legendou Jonem Finkelem.

 

Jon tehdy nezažíval nejlepší časy. V sezoně dříve neuhrál ani jednou peníze a v Chicagu hrál doslova o vše. Pokud by se neumístil do 32. místa, nebyl by kvalifikován ani na další turnaj serie PT. Finkel zde však předváděl, že ještě má co říci a jeho spanilou jízdu ukončil až v top8 Kai.

 

České barvy zde hájili Michal Marčík a Ondřej Baudyš, nicméně ani jeden nezaznamenali výraznější úspěch. Snad s výjimkou Ondry, který byl na základě svých výsledků o dekádu dříve alespoň pozván na Feature Match, který však prohrál a ještě si ho diváci v údivu prohlíželi, protože neměli naprosto žádné tušení, o koho se jedná.

 

Dalším Pro Tourem byly Benátky, kde si nejlepší hráči světa dali dostaveníčko ve formátu Onslaught block constructed. Formát to byl poměrně roztomilý a vévodila mu řada pašíků, takže to alespoň papírově vypadalo na zajímavé klání. V top8 se tak například objevili vpravdě bizardní draci Darwina Kastla, ale nakonec to bylo vše o souboji goblinů a RW controlů, což byl trend, jenž se pak nezměnil až do konce příslušné blokové sezony.

 

Zajímavostí tohoto PT však byly balíčky snažící se zneužít kartu Patriarch Bidding (jenž se později prosadila na standartu v goblinech) ať již s cleriky, zombíky nebo beasty. Beasty s Biddingem zde nakonec hrál jediný český zástupce Martin Lažnovský. Ideální strategie to však asi nebyla a Martin se s turnajem rozloučil již první den.

 

Darwin Kastle - Dragons

2 Contested Cliffs
11 Forest
8 Mountain
4 Wooded Foothills

4 Goblin Clearcutter
4 Imperial Hellkite
4 Kilnmouth Dragon
4 Krosan Tusker
4 Ravenous Baloth
3 Rorix Bladewing
4 Wirewood Elf

4 Explosive Vegetation
4 Starstorm

Sideboard
2 Insurrection
4 Naturalize
4 Shock
4 Silklash Spider
1 Slice and Dice

 

Poslední Pro Tour sezony se potom odehrál v Asii, přesněji v Yokohamě. Formátem byl opět limited a zase se do top8 dostal Jon Finkel. Tentokrát se probojoval dokonce až do semifinále, nicméně na třetí titul si bude muset ještě pár let počkat, i když ho v té Asii nakonec získá. Turnaj se odehrál bez české účasti.

 

Mistrovství ČR a Mistrovství světa

 

Mistrovství ČR se tehdy naposledy hrálo v menze ČVUT. Formátem byl Standard Oddysey-Onslaught a draft Onslaughtu. Nejlepším balíčkem bylo pravděpodobně RG Agrro, které zde k vítězství dovedl Petr Nahodil. V top 8 však byli také goblini vedení Petrem Kludkou a control kolem Mirrary´s Wake Jana Měchury. Do finálových bojů citelně zasáhla diskvalifikace Pavla Matouška, jenž byl diskvalifikován pro podezření z toho, že si označil ve druhém draftu vlastní karty (hrál bez obalů).


(pozn. editora: v den mistrovství panovalo velké vedro a hráčům se hodně potily ruce, což způsobilo to, že pokud jste hráli bez obalů, byly i za pouhá tři kola draftu karty, které jste v ruce déle drželi při podrobnějším zkoumání snadno poznat. Vzhledem k tomu, že země většinou vykládáte a ostatní karty na ruce zůstanou déle a jsou vystaveny větší zátěži, stalo se to, že země byly ke konci draftu méně hrané než ostatní karty. Této skutečnosti si po diskvalifikaci Pavla všimlo více hráčů, kteří hráli bez obalů. Jen těžko se dá soudit nakolik tohoto ten den kdo využíval při hře..) Petr Brožek


 

Na mistrovství světa nakonec vyrazil tým, ve složení Petr Nahodil, Jan Škampa, Martin Lamr a jako náhradník Petr Kludka.

 

Mistrovství světa se konalo v nedalekém Berlíně. Náš tým se nevěnoval nijak komplexně přípravě a výsledky tomu taktéž odpovídaly. Do top 64 prosmýkl pouze Petr Kludka skvělým finišem 5:1 poslední den. Není bez zajímavosti, že to bylo ve formátu extented a Petr vsadil na tehdy notoricky známý balíček UG balíček kolem schopnosti madness.

Archetyp to byl tak silný, že se mimo dvojky občas prosadil i na extented a hlavně se příliš neptal. Petr tak několikrát porazil soupeře hrající balíčky, jež vůbec neznal a netušil ani jak proti nim hrát. Prostě útočil, on ten madness ani nic jiného příliš neuměl.

 

Na mistrovství se jako nejlepší balíček na dvojce ukázal kontrol kolem karty Mirrary´s Wake a v extented různé kombo varianty goblinů a decky s Mind´s Desire. Pro ilustaci degenerace tehdejšího extented postačí následující historka. Pozdější mistr světa Daniel Zink hrál třetí den reanimaci proti goblinům. Začínal a provedl pravděpodobně nejlepší play svého balíčku, tedy vykopal z hrobu ve druhém kole Verdant Force. I tak však o kolo později umírá pod náporem goblinů. Inu tvrdé časy to byly.

 

Daniel Zink - Wake

2 Elfhame Palace
2 Flooded Strand
4 Forest
7 Island
4 Krosan Verge
4 Plains
4 Skycloud Expanse

1 Circular Logic
3 Compulsion
3 Cunning Wish
2 Decree of Justice
4 Deep Analysis
4 Mana Leak
1 Mirari
3 Mirari's Wake
3 Moment's Peace
3 Renewed Faith
2 Vengeful Dreams
4 Wrath of God

In Okamoto - Goblins

2 Ancient Tomb
1 City of Traitors
20 Mountain

3 Gempalm Incinerator
4 Goblin Lackey
3 Goblin Matron
4 Goblin Piledriver
4 Goblin Recruiter
3 Goblin Ringleader
3 Goblin Warchief
4 Mogg Fanatic
2 Siege-Gang Commander
3 Skirk Prospector
1 Sparksmith

3 Rites of Initiation

Sideboard
1 Goblin Assassin
1 Goblin Incinerator
1 Goblin Sharpshooter
4 Pillage
4 Pyrostatic Pillar
4 Seal of Fire

 

 

To by pro dnešek bylo vše doufám, že vás krátký návrat do historie zaujal a já se budu těšit u dalšího dílu.

 

Jaroslav Bílek

 

 
na začátek