Co přinesl PT Shadows over Innistrad

Pro Tour Shadows over Innistrad přinesl rozmanitý Standard formát, zvučnými jmény nabitou top8, zábavné draftovací prostředí i nepříjemnou novinku pro Platinum PRO hráče. A v neposlední řadě i úspěšné vystoupené české výpravy.

Pro Tour jako tradičně přinesl mnoho velkých příběhů. Hráčů, týmů i karet.

 

Začneme u výsledků české výpravy.

Naše barvy

Česká republika má na okruhu PT vždy několik zástupců, kteří patří mezi světovou špičku. Ty pak doplňují nově kvalifikovaní, kteří mají často to štěstí, že se mohou s našimi nejlepšími hráči připravovat. Na Pro Touru v Madridu jsme měli hned 7 zástupců. 6 z nich postoupilo do druhého dne a v nedělním klání pak 3 dosáhli na umístění "peněžích", tj. na finančně ohodnocených příčkách. Tentokrát jsme sice neměli žádného zástupce v top8, ale Lukáš Blohon byl opravdu blízko, když skončil na 9. místě. Od top8 ho dělilo jen pár procent pomocných hodnocení, když jeho přímý soupeř v postupové matematice dokázal přemluvit svého soupeře ke vzdaní zápasu, který by jinak skončil remízou na čas.. Útěchou mu může být 5000USD a 15 Pro bodů (o těch více později).

Na vyšších příčkách se pak umístil ještě Ondřej Stráský (14. místo, 5000USD) a Petr Sochůrek (27. místo, 1500USD). Pro Ondřeje a Petra bylo toto skvělé umístění cenné i v tom, že jim zajistilo dostatek bodů na Platinum level (pokud se i jen zúčastní posledního PT sezóny v Sydney).

Platinum level pro hráče, který ho dosáhne, znamená kvalifikaci na všechny PT aktuální a následující sezóny, zaplacenou letenku a hotel na tyto PT. A hlavně pak 3000USD jen za to, že se na těchto PT ukáže. Právě proto je Platinum level metou každého, kdo se chce Magicem živit. Platinum zajišťuje poměrně slušné zázemí k tomu, aby se člověk mohl věnovat výhradně Magicu a přitom měl dostatek prostředků na život a hlavně na cestování na turnaje ve světě. Tedy tak tomu alespoň bylo doposud..

 

Blesk z čistého nebe

Pro každého, kdo měl Platinum ambice a i třeba tohoto levelu už dosáhl bylo krutým překvapením oznámení změn v organizovaném hraní na příští sezónu. Celá verze je ZDE, ale pro Pro hráče je rozhodně nejzásadnější změna, která říká, že od příšté sezóny (2016-2017) bude zásadně pokrácena částka "za účast na PT, WMCQ a WMC". Namísto dosavadních 3000USD na PT to bude 250USD. Stejně tak bude 250USD i za účast na WMC (dříve 1000USD) a WMCQ (dříve 500USD). Za sezónu se tak jedná o minimálně 11000USD, které budou v rozpočtech Paltinum Pro hráčů chybět.

Tato změna byla rozhodně tou nejhlasitěji debatovanou událostí víkendu. Je to smutné (vzhledem k tomu, jak bylo skvělé PT sledovat), ale rozhořčení Pro hráčů je na místě. Mnozí dosažení potřebných bodů často věnovali opravdu hodně a tato úprava jim hodně mění plány. Rozčarování z tohoto nečekaného kroku Wizards vyvolalo hlasitý odpor celé Pro komunity a výjimkou nebyly tvrzení o zničení profesionálního Magicu a migraci nejlepších světových hráčů k jiným soutěžně pojatým hrám. Uvidíme, kam se situace vyvine, protože, i když se může zdát, že se týká jen hrstky nejznámnějších hráčů (Platinum mělo aktuálně kolem 30 lidí), bude mít zřejmě mnohem větší důsledky.

Doplnění: Po vlně nevole napříč magicovou komunitou Wizards vzali změnu v Platinum odměnách zpět a v následující se zóně bude platit to, s čím všichni hráči počítali. Určitě je to krok správným směrem a následná komunikace o systému bude probíhat se zástupci PRO komunity.

 

Úspěch týmů i "netýmů"

Jak je už na PT klasikou, jsou to právě členové velkých testovacích týmů, kteří se nejčastěji umisťují v top8. Nejinak tomu bylo i nyní, když měli svého zástupce Channel Fireball, Channel Fireball Pantheon, EUreka, Face to Face... Zajímavostí je, že do top8 se dostali hned 3 členové z rozpuštěného týmu Blitz. Brad Nelson, Steve Rubin a Seth Manfield byli ještě donedávna členy jednoho týmu, ale po určitých neshodách se shodli na tom, že pro ně bude nejlepší, když se rozejdou a každý zkusí štestí jinde. Udělali jak řekli a rozhodně to bylo ku prospěchu všech. Všichni se potkali v top8, i když už ne v rámci jednoho týmu.

 

Hvězdná top8

O tom, že je v top8 plno skvělých hráčů nikdo nepochybuje, vždyť si své místo vybojují skvěle odehranými 16 koly. Někdy se ale stane, že hvězdnost top8 přesahuje samotný aktuální turnaj. A to byl i případ PT Madrid, kdy v top8 byl Joh Finkel (Hall of Fame, nejspíš nejlepší hráč všech dob), Luis Scott-Vargas (Hall of Fame), Shota Yasooka (Hall of Fame), Seth Manfield (aktuální světový šampion), Brad Nelson (hráč roku 2010), Andrea Mengucci (vítěz posledního mistrovtsví světa týmů), Luis Salvato (vítěz finálového turnaje Super Sunday Series) a Steve Rubin (účastník loňského elitního mistrovství světa). I když se zřejmě nejedná o nejnabitější top8 všech dob, kvalita z ní přímo čiší.

Celý PT nakonec vyhrál Steve Rubin s Green White tokeny. Byl to právě Steve, který jako jediný z top8 neměl ve svém resumé nějaký velký titul a konečně si taky přišel na své.

 

Slibný nový Standard

Zajímavostí top8 bylo i to, že každý z 8 hráčů hrál úplně jiný archetyp! 8 různých balíků v top8 už dlouho nebylo a jedná se určitě o skvělý precedenc do startující nové Standard sezóny. Decklisty všech hráčů z top8 naleznete: ZDE na stránkách Wizardů.

 

Další Standard balíky

S top8 balíky si samozřejmě nevystačíme. PT se hraje 10 kol standardu a 6 kol draftu, takže ani ty nejúspěšnější kreace nemusí svým majitelům přinést dobré umístění. Zároveň umístění v top8 občas neznamená skvělý standard balík. Určitě je dobré podívat se na balíky dle jejich skóre čistě ve standard části turnaje. K vidění je opravdu hodně archetypů a ani tento výsledek neberte za 100% směrodatný. Někteří hráči mohli potkat několik špatných matchupů, jiní samé dobré atd. Každopádně pro základní povědomí o prostředí standardu je dobré si decklisty prohlédnout. Některý z těchto balíků určitě potkáte na vašem příštím velkém turnaji.

24 - 28 bodů (9-1-0, 8-1-1, 8-2)
ZDE na stránkách Wizardů.

 

21-23 bodů (7-1-2, 7-2-1, 7-3)

ZDE na stránkách Wizardů.

 

18-20 bodů (6-2-2, 6-3-1, 6-4)

ZDE na stránkách Wizardů.

 

Konečně víc barev

Z prvních týdnů hraní Standardu se Shadows over Innistrad to vypadalo na jasnou dominanci bílé barvy, která byla skvělou hlavní i doplňkovou barvou nejúspěšnějších balíků. To se na PT změnilo a je vidět, že když se do testování pustí nejlepší hráči světa ve velkých týmech, dá se přijít na plno nových možností a využití všech barev. Na předních stolech jsme tak byli svědky soubojů nejrůznějších nových kreací - BG kontrol, BG aristocrats, Rx Goodles, Esper control, Esper Dragons... Tyto balíky doplnily již známé Bant Company a Monowhite Humans. Standard tedy nutně nenutí hrát jen bílou barvu, ale skátá plno možností.

Nové balíky inspirované nejen Pro Tourem můžete vyzkoušet už o tomto víkendu na Game Day turnajích


Finance

PT vždy do jisté míry zahýbe s cenou karet. Nejinak tomu bylo i v Madridu a mohli jsme být svědky katapultace cen některých karet hlavně ze Shadows over innistrad a Magic Origins. Za méně než polovinu jste před PT mohli sehnat třeba Seasons Past a Dark Petition.

 

Pokud jste neviděli záznam z top8, určitě se na něj podívejte, stejně tak jako na rozhovory o balících a další zajímavosti. Vše je v oficiální coverage Wizardů.

 

Standard vypadá hodně slibně a rozhodně není vyřešený. PT hodně ukázal, ale teprve následující týdny potvrdí, které balíčky budou opravdu úspěšné a které byly jen otázkou jednoho turnaje. A taky nás určitě čekají nějaké novinky, tak rozhodně nevzdávejte vlastní pokusy.

 

Ať se vám nový standard líbí, i když může Shadows over Innistrad svou atmosférou trochu nahánět strach :-)

 

Tolarie.cz

 

 
na začátek