Dobytí Rytíře jako náplast za Eternal

aneb i Skolky může zažít svých pět minut slávy.

Úvod

Ahoj, jmenuju se Martin Smola, ale v domácí herně Tolarii mi neřeknou jinak než Skolky. MTG jsem propadl asi před 8 lety, ale turnajově se snažím hrát poslední 2 roky. Ze standardu a extendu jsem přešel za lákadlem silných a drahých karet na formát Legacy, kde jsem pokročilým nováčkem. Z dob, kdy nebyla Tolarijská Legacy minulostí, jsem nasbíral několik cenných zkušeností a karet, které mě motivovaly dál hrát hlavně pro zábavu, ale vyzkoušet i výzvu většího turnaje. Jelikož se jedná o můj první úspěch a první report, buďte ke mně prosím ohleduplní.

 

Po dlouhém váhání mě turnajová Legacy pauza dohnala do situace, kdy jsem odřekl sám sobě slibovaný turnaj (Eternal 4.-6.7.) a jako náplast měl fungovat pravidelný čtvrteční Legacy turnaj v Černém Rytíři, kam jsem se rozhodl jet. Ambice jsem měl (podle mně) veliké. Chtěl jsem ze 4 kol uhrát alespoň 4 - 5 bodů. Jednalo se tak i o můj první pravidelný turnaj v Rytíři. Protože druhý den začínal Eternal, domníval jsem se, že by mohlo dorazit kvůli testingu plno hráčů před očekávaným velkým turnajem. Stalo se! Na čtvrteční Legacy dorazilo 25 hráčů a ceny byly formou kreditu dle umístění.

 

Skolkyho BW StoneBlade PIKULA
1x Bayou
2x Isolated Chapel
4x Marsh Flats
3x Plains
2x Scrubland
2x Swamp
3x Verdant Catacombs
3x Wasteland
2x Windswept Heath

3x Dark Confidant
4x Deathrite Shaman
3x Mirran Crusader
4x Stoneforge Mystic
2x Tidehollow Sculler

1x Batterskull
1x Sensei's Divining Top
1x Umezawa's Jitte

2x Inquisition of Kozilek
4x Lingering Souls
3x Thoughtseize
1x Vindicate
4x Swords to Plowshares
2x Zealous Persecution

3x Liliana of the Veil

Sideboard
2x Abrupt Decay
1x Choke
1x Engineered Plague
2x Enlightened Tutor
1x Ethersworn Canonist
1x Grafdigger's Cage
1x Krosan Grip
1x Manriki-Gusari
1x Oblivion Ring
1x Phyrexian Revoker
1x Pithing Needle
1x Rest in Peace
1x Tormod's Crypt

 

 

1. kolo – UWR Patriot

Úvodní ruka: Swamp, Marsh Flats, Shaman, Inquisition, Soulsy, Sensei, Confidant

Přehazuji soupeře kostkou a začínám Swampem a Deathrite Shamanem, předávám kolo. Po položení Tundry a zahrání Ponderu se začínám obávat Stonebladu nebo Miraclů (které jsou opět TOP).

 

Hned ve druhém kole ale prověřuji soupeřovu ruku Inquizicí a po zjištění, že má na ruce i červený zdroj a Jittu konečně vím, že budu bojovat o první výhru proti UWR Patriotovi s Mysticem a TNN. Pokládám Sensei na stůl a po několik příštích kol soupeře postupně koušu Spirity ze Soulsů a Shamanem, který má každé kolo co exilovat, protože se soupeř snaží ponderovat a brainstormovat do jakékoliv odpovědi.

 

Sensei a Confidant tvoří skvělou synergii a soupeře sežeru na 6 životů protože Spirity ze Soulsů podpořím Zealous Persecution, které mám připravené na vrchu deck a prolíznu je přes Sensei. Soupeře v téhle chvíli už ani nepřekvapuje, že je hraju v základu.

 

Před posledním útokem mi soupeř pomáhá tapnout mé bytosti, abych ho zabil na jediný útok a Dazou shrabuje landy na stole a jde tvrdě po kartách v sidu, jako kdyby posledních pět minut přemýšlel jen o tom.

 

1:0

 

Side in: Abrupt Decay

Side out: Swords to Plowhshares

 

Úvodní ruka: 2x fečka, Vindicate, Confidant, Sculler, Crusade, Swords to Plowhshares

 

Začíná soupeř, který se snad podívá jen do poloviny ruky už tlačí Delverem. Hned ve druhém kole pokládá RIP (odplata za první hru, kde soupeře umučili Spiriti a nenažraný Deathrite), ale jelikož do konce hry nelíznu žádné Soulsy a přijde mi jediný Shaman, nechává mě jeho sidovka v klidu.

 

Snažím se co nejdříve zahrát Crusadera, který dostane FoW a soupeř topdeckne Swordy (Swords to Plowshares) na mého Mystica, který mi alespoň najde Jittu. Ta mého Shamana ženě vpřed proti jeho Vendelíně (Vendilion Clique). Lilianou ještě dokážu soupeři zahodit Sword of Fire and Ice a Shaman s Jittou a Confidantem to zvládají bez Soulů nebo Batterskully.

 

Soupeř zahraje sice TNN, ale přes Sensei najdu Lilianu a soupeř kroutí hlavou. Poslední jeho pokus je vyložit Mystica a najít Batterskull, který mu s radostí nechám najít.

 

Jsem bez Thoughtseize na ruce, ale z open handy suším Vindicate, která ničí Batterskull před jistým blokem. Pak slyším něco o „lakošovi“, ale jdu radši zkouknout albumy některých hráčů.

2:0

 

CELKEM 1:0

 

2. kolo – Death & Taxes

Úvodní ruka: fečka, Scrubland, Shaman, Thoughtseize, Mystic, Swords to Plow, Crusader

 

Soupeř začíná a podle nudného začátku typu Plains and Go si začínám pohrávat s myšlenou, že proti mně stojí Death & Taxes bez one dropu. To mě nutí fečovat swampu, do hry jde Shaman a příští kolo kontroluji správnou myšlenku Thoughtseizou a vidím „jen“ ruku plnou hatu (Wasteland, Revoker, Aven Mindcensor) a zahazuji Revokera, který by na boardu moc nekamarádil s mým Shamanem nebo Mysticem.

 

Soupeř dolízne Vial a nechává mě hrát. Když se snažím na konci jeho kola odfečovat, soupeř „nečekaně“ zahraje Mindcesora, který stihne dostat Swordy, já si pohodlně hledám třetí land a začínám tlak Mirran Crusaderem a Mysticem hledám Jittu.

 

Fečuji do basiců a když mám v pátém kole před sebou na stole 2x Swamp a 2x Plains, je mi krásně :). Po vyčištění celého battlefieldu je soupeř s Revokerem (zakazující Jittu) posilněný červeno-modrým mečem dost nepříjemnou záležitostí. Soupeř čeká na tlak do vzduchu, aby nemusel vyměnit svou „jehlu na nožičkách“ za mého rytíře.

 

Jitta je sice zakázaná, ale stále je nabitá na dva žetony. V tu chvíli hraju Lilianu a nechávám soupeře obětovat. Ten se o Revokera pere a přes Vial posílá na smrt Thálii a zachraňuje tak haterovi život. Každé kolo nechám sice soupeře zahodit, ale ten líže další bytost a vykládá ji. Časem mu však série bytostí dojde a přes Sensei najdu ve vrchních kartách Swords to Plowshares a je vyřešeno. Zbavením se Revokera mám výhodu v podobě Mystica s již s funkční Jittou se čtyřmi žetony, takže jdeme na další.

1:0

 

Side in: 2x Abrupt Decay

Side out: ? ? ?

 

Úvodní ruka: 2x land, Shaman, Soulsy, Vindicate, Liliana, Persecution

 

Ve druhé hře se dostaneme do fáze, kdy vyložím Lilianu a před zahozením ještě hraju Inquisition, abych zjistil, že soupeř má na ruce Wilt-Leaf Liege a tak nechávám Lilianu odpočinout. Zahraju 2x Soulsy, jednou je i flashbacknu a soupeř rozjel hate v podání Mindcensora, Wilt-Leaf Liege, Flickerwispa a Restoration Angela, já přicházím o pár tokenů a soupeř útočí vším. Ať bloknu jak chci, Liliana umře.

 

Úkol je nenechat projít Mincensora se Sword Fire and Ice do mě, a tak nechávám zabít Lilianu a jediného Spirita. To, že mám na stole stále několik tokenů, soupeře nezajímá a já tlačím svojí vlnou tokenů posílených čím jiným než Jittou a Zealous Persecution. Shaman jen dokončí to, co tokeni začali a soupeř se skoro chytá za hlavu nad svým špatným útokem, který si před udělením damage vychvaloval a jeho parťák ho i pochválil za zabití Liliany, která už ale v téhle fázi hry nemohla nic dělat.

 

Zásadní byla podle jeho slov absence matek (Mother of Runes), které sice v balíku měl, ale tyhle dvě kola byly asi na rodičáku. Soupeř mi ještě po druhé hře řekl, že odsidoval Thálie, protože v první hře neviděl Soulsy ani Lilianu. Persecution jsem si šetřil hlavně na Thalie a Matky s Mindcensorem a když nebyly potřeba, pomohly Spiritům.

 

2:0

 

CELKEM 2:0

 

3. Kolo – RUG – ZUZY

Během turnaje jsem si vůbec nevšiml, že se účastní i hráč, ke kterému chovám velký respekt. O to větší šok nastal při čtení pairingů na třetí kolo.

 

Úvodní ruka: Fečka, Wasteland, Basic, Inquisition, Shaman, Confidant, Crusader

 

Ha! Zase Delver. Soupeř rozjíždí krásný RUG deck (japonština a černookrajové duály jsou samozřejmostí). Fečování opět do duálů by mohlo pomoct a hned projíždím soupeřovu ruku Inquisicí a vybírám si mezi bleskem, countery a Goyfem. Jelikož mám na ruce dva Mirran Crusadery, je pro mě Lightning Bolt jasná volba.

 

Dostaneme se do fáze, kde tu máme závod mezi 2x Delver, Tarmogoyf vs. 2x Mirran Crusader a 2x Shaman. Díky Wastelandu přijde soupeř o červený zdroj a na ruce mu zbytečně trčí modernový Izzet Charm, který by mohl zabíjet mého rytíře. Soupeřův útok mi dovoluje projet se rytířem. Plné hroby a Shamani nemají nejmenší problém ubrat poslední 4 životy.

 

1:0

 

Druhá hra nestojí ani za řeč. Po mulliganu do pěti karet jsem musel nechat ruku: Swamp, Shaman, Inquisition, Crusader, Soulsy

 

Za tři minuty končíme, protože na stole mám jen Wasteland a Swamp. Shaman dostal Boltem a Liliana Dazem a dva flipnutí Delverové jsou opravdu rychlí.

 

1:1

 

Ve třetí hře nechávám extrémně kontrolní ruku: 2x fečka, Wasteland, Swords to Plow, Decay, Vindicate, Mystic

 

To, že Delver dostane Swordem a soupeř položí Goyfa, který dostane Decayem, byla jen polovina kontrolní třetí hry. Ze soupeře vyloudím na fečku Stifle, když to vypadá, že mám jediný land a FoW na Mystica mě utvrzuje v tom, že soupeř už nemůže nic mít. Další Sword na Goyfa a soupeř je na 28 životech a třetí Goyf dostává dalším Swordem.

 

S Vindicate na ruce už jen čekám na jakýkoliv tlak. Díky Sensei to není těžké a rozjíždím Soulsy, které soupeř až do třetího kola zatím neviděl. Liliana nechá obětovat Delvera a začínám tlačit Soulsy.

 

Na konci partie ještě nefliplý Delver schytá Vindicate v době, kdy mám svého rytíře spíš chránit před bleskem a místo neškodného Delvera ničit spíše Volcanic Island. Tahle chyba mě naštěstí nic nestojí a mám 9 bodů ze 3 kol.

2:1

 

Největší překvapení a největší damage působí opět letectvo (4x Token). Takže Spirit to WIN!

 

CELKEM 3:0

 

4.kolo – BUGr – Sváča

Proti Svančinkovi jsem hrál už několikrát a zatím jsem poznal jen hořkost porážek. Při posledním souboji v Temném Střelci jsem prohrál 0:2, kde mě nasajdovaný Grim Lavamancer neuvěřitelně svačil (Ano! píšu svačil :D ). Během dvou her jsem na jeho Lavamancera nemohl najít žádný removal a ten mu snadno pomohl ukontrolovat můj stůl od malých potvor typu Crusader, Shaman a Dark Confidant.

 

Úvodní ruka: Wasteland. Fečka, Plains, Shaman, Thoughttseize, Crusader, Soulsy

 

T1 dávám Shamana, T2 Thoughseizou zahazuji neoblíbený Bolt, který zase děsí mojí handu v podobě Crusadera i Confidanta. Podaří se mi na stůl vyskládat Mirran Crusadera s Jittou, který nemůže být blokován ani jeho Confidantem či Goyfem (a o Decayi ani nemá cenu mluvit) a Jitta se tak nabíjí 2x rychleji.

 

 

1:0

 

Side in: 2x Abrupt Decay, Choke

 

Side out: 1x Zealous Persecution, 2x Tidehollow Sculler

 

Jdeme na druhou hru, kde soupeř ihned otáčí Delvera a Cliqou mi dává líznout za položení Lingering Soulů naspod balíčku. Soupeř vidí aktivního Mystica a ví, že jsem hledal Jittu. Tajně mám na vršku balíčku Batterskull a Sensei čeká na chybu, kdy soupeř zaútočí i Goyfem a ne samotnou Vendelínkou (když mám jen dva životy) a bude se bát mého možného Swords to Plow na ruce. To se však nestane a soupeř útočí pouze Vendelínem, který ukončí druhou hru.

 

1:1

 

Ve druhém kole zabíjím přes Zealous Persecution ještě nefliplého Delvera, a tak dostávám potřebný čas se skrz hru prokousat do late game, kde i podle soupeřových slov to mám lepší. Tlačím, co to jde. Soulsy, Crusader, Shamani … jen si pamatuji, jak poslední zářez zasadí zase Shaman, který je proti BUGr klíčový. Slyším pár stížností na Delvera, který se ne a ne otočit, ale to mi radost nekazí.

 

2:1

 

CELKEM 4:0

 

Několik postřehů z turnaje

  • Největším překvapením pro hráče většinou bylo hraní Zealous Persecution v základu. Mohl jsem tak posilovat Spirity a ničit nefliplé Delvery, Vendelíny, Mindcencory, Flickerwispy a TNN ještě před blokem.
  • Nejdůležitější kartou tedy po turnaji byly Lingering Soulsy. Jsou velmi univerzální. V late game, kde jde o každou bytost, jsou skvělým topdeckem. K výhrám mě dotáhla štěstěna a znalost decků, které jsem měl většinou nahrané. Měl jsem obrovskou radost, když jsem mohl získat body proti mnohem lepším, zkušenějším hráčům a zase se od nich něco nového přiučit.
  • Důkaz toho, že i balík mimo T1 může uhrát zajímavé výsledky proti dražším a lepším balíkům (i hráčům).
  • BUGr deck jsem potkal před týdnem na turnaji ve Střelci, Death & Taxes a RUG Delvera jsem měl doma naproxovaný a UWR Patriota jsem potkával pravidelně proti Kubovi M. ještě na Legacy v Tolarii.
  • Za celý turnaj mě překvapily tři karty. Zuzyho Izzet Charm v základu,Wilt-Leaf Liege jako side D&T a Submerge, který jsem poprvé viděl naživo. Štěstím bylo, že soupeři mi na celý turnaj neukázali karty typu Zealous Persecution, Golgari Charm, Ratched Bomb nebo Leyline of Sanctity. Za turnaj jsem udělal několik chyb, které mě naštěstí nestály hru jako většinu mých soupeřů. Balíček krom jednoho umíchání chodil parádně a strach ze dvou Isolated Chapel byl pryč.

 

Domů z Prahy se vracím nočním vlakem kolem půlnoci, naprosto psychicky i fyzicky vyčerpaný usínám. Chci poděkovat za testingy a za hlavní stavbu balíčku mentorovi, mému kamarádovi a kombo-playerovi Honzovi Špatenkovi, od kterého je stále se co učit i mimo svět MtG

 

Postuji ještě standingy po čtvrtém kole bez topky

 

Díky, jestli jste článek dočetli až sem, a budu se těšit, jestli se potkáme někde nad kartami. Jakékoliv připomínky ohledně decku, turnaje nebo hraní rád prodiskutuji s každým. Loučím se tak s prvním reportem.

 

Pro Tolarie.cz

 

Martin „Skolky“ Smola

 

 

 
na začátek