Draftujeme Theros blok

Theros limited sezóna se kvapně blíží ke konci. Stejně tak se ale blíží i GP Milán a pokud se tam chystáte, určitě nepřehlédněte tento článek Petra Brožka.

Vítám vás u dnešního článku. Mým tématem bude Theros limited, konkrétně draft. Dnes obecně a co nevidět i rozbor dvou archetypů, se kterými mám největší zkušenost. To se může zdát jako téma skoro neaktuální, jelikož se nám blíží vydání Magic 2015 a Theros se už moc dlouho draftovat nebude. Přesto jsem se rozhodl článek napsat, jelikož nás o víkendu čeká Grand Prix v Miláně, kde je na programu právě Theros sealed deck a Theros draft druhý den. Věřím, že někomu, kdo se na GP chystá, článek může pomoci, stejně tak i těm, kteří si Theros ještě párkrát zadraftují třeba na FNM nebo online a pak samozřejmě i všem, které zajímá limited obecně.

 

Theros limited se věnuji průběžně a měl jsem šanci do hloubky si ozkoušet všechny jeho podoby (kombinace všech tří edic). Původně jsem se chystal na GP Milán, ale pak mě kamarád pozval na svou svatbu, čemuž dávám před GP přednost. Uprostřed přípravy jsem tak stál před otázkou zda v limited pokračovat nebo ne, když mi zmizel hlavní důvod. Věděl jsem, že když před sebou neuvidím jako hlavní cíl GP, nebudu mít motivaci. Proto jsem si vytvořil cíl jiný. Vyhrát 15 draftů na Magic Online a získat tak sezónní promo Gaea's Cradle. Do konce sezóny mi zbývaly ještě zhruba 3 týdny času, takže tento cíl byl reálný i bez nutnosti trávit hraním příliš času denně nebo dokonce muset hrát každý den.

Většina z mých darftů byla 8:4, jelikož tam je větší konkurence (a tím pádem větší prostor pro zlepšování se) a lepší ceny, což je důležité, pokud máte v plánu draftovat dlouhodobě. Stačí tak vyhrát jen cca každý třetí draft a v podstatě nemusíte na pokračování v hraní vynakládat další prostředky. Když jsem měl 11 vyhraných draftů a měl jsem poslední volný den a kousek, přešel jsem „zbaběle“ na 4:3:2:2 drafty, abych měl větší šanci na výhru. Podařilo se mi vyhrát 4 v řadě (je to opravdu o dost snažší než 8:4) a cíl tak mám splněn. Řekl jsem si, že i když na GP nejedu, bude dobré vyvodit si z této draftovací cesty určité závěry a podělit se o ně s našimi čtenáři, protože těm to ještě může posloužit.

 

V průběhu draftování jsem ozkoušel téměř všechny možné archetypy a také jsem sledoval archetypy soupeřů, takže studijního materiálu mám poměrně dost a můžu tak svá tvrzení podložit vlastní zkušeností. Některé archetypy jsem zkoušel i forcovat bez ohledu na to, co chodí, což občas fungovalo, občas ne. Spíš teda ne. A třeba má monored sobota skončila tiltem a jen jedním vyhraným draftem z šesti pokusů:-)

 

Pojďme se podívat na Theros draft obecně

Těsně před PT Journey into Nyx se v různých rozborech edice objevovaly názory, že nejlepší limited comonou z Journey into Nyx jsou Supply-Line Cranes. Když jsem to četl, tak jsem si říkal, že jde buďto o záměrnou mystifikaci profíků chystajících se na PT, kteří se snaží neznalé soupeře zlákat do pasti nebo že mi něco naprosto zásadního uniká. Když se k tomuto názoru přidal v coverage z GP Varšava i Tomoharu Saito, který se na PT nechystal, tak jsem si říkal, že jsem asi úplně mimo.. Tahle karta mi nejen že nepřišla moc dobrá, ale naopak na hranici hratelnosti, jelikož není balík, který by ji vyloženě rád zařadil. Bílá byla v Therosu totiž tradičně agresivní.

Naopak mi jako nejlepší komony přišla 0/3 Starfish a 3/2 unblockable Boar. Karty, které plní naprosto zásadní roli ve svých archetypech. Nicméně Saito pak v draftu firstpickoval Starfish přes Ajaniho, takže jsem si říkal, že přecijen je svět ještě v pořádku :-)

 

 

Jak vypadala skutečnost na PT? Pro Tour sice jasně neukázal, jak dobré jsou jednotlivé karty, ale za to nastínil, jak silné jsou jednotlivé archetypy. Tady je tabulka 3:0 balíků z obou dnů na PT, tedy balíků, které vyhrály svůj draftovací stůl. Slušný vzorek, který ukazuje základní rysy Theros Limited.

 

(barevná kombinace, počet 3:0 výsledků). Zdroj - oficiální coverage www.wizards.com

 

Po PT se profíci z Channel Fireball nechávali slyšet, že nejlepší komonou z Journey into Nyx je Golden Hind a nejlepším archetypem UG. Podle mě správný názorový posun, který jen ukazuje že karty, které se zprvu zdají jako skvělé, se po ozkoušení a důkladném pochopení formátu mohou odsunout do pozadí a je to právě kontext formátu a archetypy, které hodnotu jednotlivých karet zvyšují. Nahrazení jeřába (bílá je nejúspěšnější v kombinaci s červenou a chce býr agresivní, k čemuž se 5drop zas tolik nehodí) laní (zelená je nejlepší v UG a je tak o tempu, čemuž laň pomáhá) to jen dokazuje.

 

Lepší a horší kombinace?

Základní rys Theros limited je to, že některé barevné kombinace jsou lepší než jiné. Alespoň tedy v rpůměru. Nevycházím jen z výsledků PT, sám jsem si to oveřil a ověřoval v průběhu celého bloku.


Vyplatí se tedy draftovat archetypy a ne nejlepší karty v otevřené barevné kombinaci.


 

Takto jsem k Theros draftu vždy přistupoval. Za nejlepší archetypy (vyhrál jsem s nimi draft nebo je často potkával ve finále) jsem si ověřil UG, UB, WR, monored/monored se splashí. Fajn byly i BW a BG, ale ty mi přijdou složitější k nadraftování, jelikož potřebují poměrně specifické karty. S ostatními kombinacemi jsem buďto neslavil úspěch nebo je tolik nepotkával, čímž samozřejmě neříkám, že jsou úplně nehratelné, spíš že je výjimečné, když z nich naberete fungující balík.

 

Nic není jednobarevné

Z předchozího vyplývá, že pokud si na first pick vezmete modrou kartu, víte, že jste v podstatě v Blue-green nebo blue-black kombinaci. Když berete bílou agresivní kartu, tak chcete být boros a v podstatě jste vzali RW kartu (v případě removalu nebo kvalitní bytosti můžete být i kontrolnější BW). Zelená karta znamená UG nebo BG. Červená znamená boros nebo monored. Černá nechává asi nejvíc prostoru, ale je důležité, abyste se orientovali spíše na kontrolnější strategii.


Tímto samozřejmě získávají už od druhého picku všechny karty úplně jinou hodnotu.


 

Při samotném draftu je pak také důležité řídit se potřebami balíku a tím, co už máte nadraftováno. Proto mi přijde téměř zbytečné orientovat se podle nějakých bodových hodnocení karet, která se v různých rozborech objevují. Za naprosto postačující kritérium mi přijde hodnocení, zda tuto kartu hrát nebo nikdy nehrát.

 

Pak už jen ladíte balík podle toho, zda potřebujete bytost do křivky, finishera, removal atd. Bodová hodnocení vám můžou sloužit pro srovnání, zda vzít průměrnou bílou kartu nebo skvělou zelenou, ale jak jsem si ověřil, hodnocení která vychází při release edice jsou téměř vždy dost zkreslená a v průběhu draftovací sezóny si sami ověříte, že je lepší na ně moc nedat. Čím se dá celkem řídit jsou hodnocení karet po proběhlém PT, jenže těch je na webu jako šafránu a i v nich se dost často projevují preference autora a vám osobně nemusí vůbec vyhovovat.

 

Být či nebýt trendy?

Na Magic Online je také zajímavé sledovat určité draftovací trendy, kterých si těžko všimnete v reálu, protože tam nemáte takový vzorek odehraných draftů v krátkém čase. Nevím, nakolik se z toho dá vyházet třeba právě na Grand Prix draftu, nicméně je dobré o tom vědět.

 

Krátce po vydání Journey hodně lidí draftovalo bílou, jelikož měli zkušenost z pžedchozíhé formátu, že bílá je nejlepší barva. Po PT, kdy se členové Channel Fireball nechali slyšet, že je nejlepší UG kombinace a že se nebojí ji forcovat, mi přišlo, že se toho plno lidí chytlo a o modrou nebo zelenou kartu jste nezavadili.

 

Poté mi přišlo, že této situace lidé využívají a těží z toho, že je poddraftovaná černá a červená, což vedlo k občasnému výskytu téměř monoR/monoB balíků. Toto jsou mimochodem jediné dvě kombinace, které se podle mě vyplatí brát jako monobarvu (ostatním barvám v monobarvě vždy něco chybí). Z těchto trendů plyne to, že se ve známém formátu, kterým na GP theros bude, nevyplatí forcovat určitou kombinaci, jelikož o její síle by už měli všichni vědět, ale je dobré znát všechny silné archetypy a umět je draftovat, když poznáte že jsou otevřené.

 

Osobně mám nejvíce zkušeností s draftováním UB kontrolu a monored/monored se splashí, případně borosu a právě na tyto archetypy se v rychlosti podívám v dalším článku nebo dvou, které se chystám zveřejnit ještě před GP Milán. Těšte se na hvězdice a prasata!

 

 

Věřím, že pokud se chystáte na GP Milán a třeba nemáte tolik s Therosem nadraftováno, budou vám dobrou inspirací.

 

Brzy na viděnou.

 

Petr Brožek

 

 

 
na začátek