GP Praha report (Modern)

Letošní GP Praha ve formátu Modern je sice už nějaký pátek za námi, ale přesto věříme, že report vůbec nezastaral. Balík i formát jsou stále aktuální a ponaučení, která Jiří získal, taktéž.

Kapitola 1. Přípravy

O tom, jestli pojedu na pražské GP, jsem se rozhodoval asi 14 dní předem. Po zkušenosti z Vídně (pozn. editora: Jiří byl jedním z těch, kteří se po příchodu na sajtu dozvěděli, že GP nemůžou hrát kvůli nedovršeným 18 letům věku) a po vánocích, při kterých jsem na magic ani nesáhl, jsem byl na vážkách. Ale přeci jenom mě blízké GP ve fajn formátu přesvědčilo ... a navíc ta podložka! Prvním úkolem bylo vymyslet co hrát a hlavně to sehnat. Nějáký z tier1 decků (BGx, twin, tron, UWR) jsem něměl šanci dát dohromady. Navíc lidi ví jak proti těmto deckům hrát a vzhledem k tomu, že jsem neměl šanci pořádně natestovat, by tato volba určitě nedopadla dobře. Nějakou dobu jsem sledoval vývoj monoU delvera od Travise Woo, ale nezdál se mi matchup s jundem. Když jsem se dozvěděl, že na modernovém turnaji v Tolarii byl ve finále Living End, už jsem tušil že tudy by mohla vést cesta. Napsal jsem tedy Kosákovi (který proti endu hrál finále) co si o decku myslí. Odpověd byla něco ve smyslu: je to super, budu to hrát v Praze, Lego má dobrej decklist. V tu chvíli jsem věděl že tohle bude to, co si vezmu na GP. Karty mi sehnal Kumano od Leoše Kopeckého (oboum díky). Další část přípravy byl 6tour v rytíři kde jsem sice uhrál 3:4, ale z decku jsem měl dobrý pocit. Po 6touru jsem napsal Legovi o decklist. Přišel mi poměrně zvláštní decklist s 2mi černými leylinami v základu bez Avalanche Riderů a Simian Spirit Guide. Po konzultaci s Kosákem, který mě ujistil, že Lego víc co dělá (opět díky oběma za rady), jsem v Tolarii natestoval pár zásadních matchupů a vyrazil na GP.

Kapitola 2. GP – Pátek + day1

V pátek po škole jsem tedy v doprovodu Koníka vyrazil. Cesta uběhla poměrně v pořádku a dokonce jsme stihli i dečky. Poté začala ta problémovější část – sehnat zbytky decku. Jelikož dvě karty, co jsem potřeboval, byl neuvěřitelnej crap, nikde v obchodě jsem nesehnal. Naštěstí mě zachránil Skolky který měl jeden kus v deskách a Lego který měl jeden kus navíc. Bohužel se mi nepodařilo dosehnat dvě fečky, takže jsem na byt odjížděl s nekompletním deckem. Ubytování jako vždycky luxusní – večeře, pivko.... Ideální podmínky pro dobrý výkon :D .

Druhý den jsem v poklidu vstal, odjel správnou tramvají a po přestupu úplnou náhodou potkal Lega. Dokonce ještě svitla naděje na dopůjčení fetchek... ale pouze na chvilku. Na situ nás pustili až potom co byly vyvěšeny seatingy, takže jsem ve spěchu sepsal následující:

3 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
4 Grove of the Burnwillows
1 Stomping Ground
2 Godless Shrine
2 Overgrown Tomb
4 Verdant Catacombs
1 Swamp
1 Forest
1 Dryad Arbor
4 Demonic Dread
4 Beast within
4 Violent Outburst
3 Living End
2 Leiline of the Void
4 Fulminator Mage
4 Deadshot Minotaur
4 Monstrous Carabid
4 Street Wraith
4 Pale Recluse
2 Twisted Abomination
1 Jungle Weaver
Sideboard
1 Damping Matrix
2 Krosan Grip
3 Ingot Chewer
2 Ricochet Trap
2 Dismember
1 Sudden Death
2 Leyline of the Void
2 Leyline of the Sanctinity

 

Balík funguje tak, že se snažíte procyklit co nejvíce kreatur a poté zahrát jedno z kaskádovacích kouzel. Jediná karta s casting costem nižší než tři je ve vašem balíku Living End, takže ho při cascade zahrajete vždy a teoreticky by ste měli vyhrát hru. Pokaždé, když píšu zahrál jsem Living End, myslím tím přez kaskádovací kouzlo.

1. Kolo - WG hexproof

První kolo jsem byl napárován proti WG hexproofu. Matchup by to měl být pro mě celkem příjemný. V první hře má soupeř pomalejší start, já mám pěknou ruku, takže nechám soupeře postupně zahrát skolo celou ruku a následně mu jí ve čtvrtém kole instantě spláchnu Living Endem. Druhou hru má soupeř podobný start. Navíc ve druhém položil Gravedigers cage (ne, nesidujte jí, opravdu NIC NEDĚLÁ!) takže už jsem tušil, že tenhle zápas nebude těžký. V pátém kole hraju kombo. Soupeř má ale na booglovi auru s totem armorem. Totem armor proti living endu nic nedělá, ale to v té chvíli nevím, takže soupeř sundá auru. Naštěstí přihlížející Lego zasáhne a tak dostávám warning za neznalost karet a v přístím kole hru vyhrávám.

Lekce č.1 – Vždycky čtěte co přesně vaše a soupeřovi karty dělají, mohlo by vás to stát hru.

2:0 celkově 1:0

2. Kolo – Jund se splashí na bílou

Celkem sympatický soupeř s nádherným balíčkem (spousta foilových karet a alterů). Obě hry proběhly celkem standardně. V první soupeř začal Deathrite Shamanem, takže jsem nemohl cyklovat. Naštěstí jsem měl celé kombo v ruce takže jsem mohl počkat na situaci, kdy bude vhodné zahrát living end a potvory procyklit na konci soupeřova kola a ve svém zahrát living end (příjdete tak jen o jednu kreaturu z hrobu). To mi soupeř ulehčuje i tím že na mě zahraje Blightning. Po blightningu procyklím zbytek ruky, potom zahraju Living End a soupeř vzdává. Nasiduju bílé leyliny za černé a přidám Dismembery. Druhá hra probíhá stejně jako první až na to, že soupeř má kromě Shamana i Oozu, která dostane dismemberem. Po zahraném Living Endu se soupeř ještě prá kol brání zabíjením a Lingering Soulsy, ale nestačí to. Po hře se se soupeřem ještě chvíli bavíme a dostaneme se k tomu, že jakákoli verze jundu/junku je pro mě dobrý matchup.

2:0 celkově 2:0

3. Kolo – Fritka

Můj nejhorší matchup. Nejsem dostatečně rychlý a soupeř mě může zabít i přes zahraný Living End. Hry podle toho taky vypadají. V první se dostanu k tomu, abych zahrál rychlý Living End, ale soupeř mě kolo po té sekvencí 2 blesků a Boros Charmu zabíjí. Nasiduji bílé leyliny opět za černé. Druhá hra je ve stejném duchu i přesto, že nechávám skvělou ruku, bohužel bez leyliny. Po 10 minutách odcházím od stolu s prohrou.

0:2 celkove 2:1

4. Kolo – Brožek Boros

V první soupeř pokládá stepe lynxe, následovaného plated geopedou, čímž mě dostane pod tlak. Nestihnu zareagovat dost rychle, takže mě soupež po zahraném living endu dostřelí bleskem. Druhou hru mě soupeř umíchá do pěti. Naštěstí nemá tak rychlé draw, takže stihnu procyklit pár potvor a dostat soupeře pod tlak. V klíčovém okamžiku se ale rozhodnu naprosto nesmyslně nezaútočit s tokenem z beast withinu (který jsem udělal z jedné své země) a soupeř mě i přes blokera zabíjí útokem zpět.

Lekce číslo 2 – Když máte plán, držte se ho.

0:2 celkově 2:2

Po tomto kole jdu naštvaný sám na sebe pro nějáké jídlo a snažím se trochu uklidnit. 5 výher v řadě to je jako dát si 4:0 při DE na onlinu a potom jednou vyhrát na draftu. Nic světoborného.

5. Kolo – BW tokeni

Potom, co soupeř v první zahraje Windbrisk Heights očekávám Martyry. Ze soupeřova decku se ale vyklubou W/B tokeni. První hra probíhá celkem v mé režii. Soupeře nechám zahrát skoro celou ruku a potom co zahraje Elspeth, dám na konci kola Living End, zabiju Elspeth a dalším útokem už i soupeře. Při druhé hře se obávám Rest in Peace, takže cyklení potvor nechávám až na poslední chvíli. Soupeř díky tomu dostane do hry Elspeth. Naštěstí dolíznu kaskádovací kouzlo, takže zahraji Living End a hra vypadá na docela jednoduché vítěství. Soupeř ale v dalším kole položí dvě tokení krusády, čímž mě donutí držet se zpátky. Další kolo navíc přikládá sorina a dělá 3/3 upíry s lifelinkem. Postupně měníme potvory. Soupeř ještě přidává 2 Tidehollow Scullery a dává pod ně Violent Outburst a potvoru. Moje jediná šance na výhru je zaútočit do soupeře za lethal a donutit ho blokovat. Ale zároven musím zaútočit tak, abych neumřel na path to exile nebo instantní tokeny. Asi po pěti minutách útok vymyslím a potom co mi soupeř ukáže pouze pláně na ruce, vyhrávám.

Poučení č.3 – Když tapujete země myslete u toho. V této hře se mi stalo že jsem měl na ruce violent outburst, ale kvůli tomu, že jsem se špatně zatapoval, jsem ho při případném nebezpečí nemohl zahrát.

2:0 celkově 3:2

6. Kolo Jund

Soupeř začíná standardně Thoughtseizou kterou my zahazuje Violent Outburst. Do konce hry už žádné kaskádovací kouzlo nenajdu, takže mě soupeř zvládne zabít. Druhá hra je už o něco zajímavější. Dostávám shamanem a oozou. O oozu se stará Beast Within. Soupeř je v tlaku a já jsem nucen zahrát rychlý Living End. Soupeř mi potvory postupně pozabíjí takže jsme oba na cca 8 životech bez karet. Já naštěstí dolíznu kaskádovací kouzlo a i přes potvory které se soupeři vrátily, jsem ho zvládl zabít. Třetí hra už je zcela v mé režii. Soupeř se nedostane do tlaku a 2 fulminátoři mu naruší manabase. Po zahraném Living Endu soupeř vzdává.

2:1 celkově 4:2

7. Kolo Affinity

První afinitka. První hru rozhodne ravager, do kterého soupeř poseká celý battlefield a přes living end si ho vrátí zpět. Druhou hru mám naprosto brutální draw, takže soupeři naruším jeho tlak Ignot Chevery, na ravagera mám Krosan Grip. Jediné nebezpečí představuje Inkhmot Nexus, na který nemám v ruce odpověd. Bohužel nemám ani kaskádovací kouzlo takže se snažím ce nejvíc procyklit. Naštěstí líznu Fulminator Mage který mi koupí dost času na to líznout si jeden z outů. Po tom co zahraju Living End, jdeme na další. Třetí hru se na oponentově straně stolu ze začátku nic moc neděje. Tuším nějáké více těžkotonážní draw s ravagerem. Naštěstí jsem měl od nultého kola na stole černou leyilinu. Mám dost času na to abych procyklil dostatečné množství potvor a soupeře v klidu zabil.

2:1 celkově 5:2

8. Kolo Affinity

Nechávám ruku s leylinou, takže když soupeř ve druhém položí ravagera jen se pousměju. Jsem sice pod poměrně velkým tlakem, ale mám super ruku. Ve třetím tedy zahraju Living End. Soupeř se ale nevzdává takže jsem nucen zahrát druhý Living End. Naštěstí to už stačí. Ve druhé nemá ani jeden z nás dobrou ruku. Soupeř se zasekne na zemích a já úspěšně plním hrob, ovšem bez možnosti zahrát kaskádovací kouzlo, navíc s dvěma endy na ruce ... Naštěstí už třetí nedolíznu. Soupeř dolízne zemi, ale já naštěstí kaskádovací kouzlo. GG

2:0 celkově 6:2

2:2 into 6:2. Tady jsem se cíjtil hodně dobře. Byl jsem sice nervózní, ale spíš než že by mě to omezovalo, mě to motivovalo k tomu o hře víc přemýšlet, takže OK. Poslední krok je prý nejtěžší a i to mě trochu strašilo.

9. Kolo – Melira Pod

Začnu leylinou. Na druhé straně stolu země a Shaman. Soupeř postupně přidá pár potvor a shaman dostane Beast Withinem. Na konci kola zahraju end. Několik potvor umře a pomění se se soupeřovími potvorami, takže musím zahrát druhý living end a smutně koukám na ten třetí v ruce. Tentokrát se ale oponent vypořádává s potvorami o něco hůře. Nakonec vypoduje kombo anděl + nějáká potvora s lifegainem. To, že se jedná o kombo, mi dojde až po tom, co soupeř udělá první „kolečko“. Naštěstí mám připravený within v ruce a jedno kolo které si soupeř koupil kombem nerozhodlo. Druhá hra probíhá celkem standardně, soupeři zabiju Pod a na 8 životech zahraju Living End. Protihráč přidá šamana a několik blokerů. Chvíli se okousáváme až se dostanu já na 3 životy a soupeř na 4. Já útočím vším soupeř blokne a já v tu chvíli jedu za 3. Soupeř mě šamanem stáhne na život. Já zareaguji violent outburstem – vyhrávám hru a jsem tam!

Pocit po vyhrané hře byl super. Navíc do druhé ho dne postoupil ještě Bróža. Bohužel Tochi ani Koník své zápasy o postup nevyhráli, takže Tolarii jsme ve druhém dni reprezentovali pouze ve dvou. Následovala rychlá večeře u čínanů, pár politicky nekorektních vtipů o Shaharu Shenharovi a potom už cesta na byt a spánek. Ráno jsem si naštěstí dal hodně pohodlnou rezervu, takže i přes to, že jsem si našel špatný spoj a musel jít asi 1,5 km pešky, na sajtu jsem dorazil s luxusní rezervou. Stihl jsem se ještě nasnídat poslechnout si pár písniček od beatles a šlo se na věc.

Kapitola 3 - Day 2

 

10. Kolo – UR delver

První těžký matchup. Ani z jedné hry si nic moc nepamatuju. V první mě soupeř dokázal ukontrolovat a zabít i přes Living End. Druhou hru jsem vyhrál i přes to, že se mě soupeř snažil svačit na pravidla (opravdu triger kaskády nemissnete tím že by jste při castění kouzla řekli cíl ...). A třetí hru mě opět svěsily blesky po mém Living Endu.

1:2 celkově 7:3

11. Kolo – David Jirásek Junk

Davida tipuju na jund. Odhad celkem v pohodě, hraje junk. První hru skončím na tom, že mi David z nádherné ruky zahodí kaskádovací kouzlo a já do konce hry další nedolíznu. Druhá je standardní, takže soupeře zabiju po tom, co se ještě chvíli cuká. Ve třetí jde David to pěti a na mě z ruky koukají 2 fulminátoři. David po zbytek hry zůstane na jedné zemi a já vítězím.

2:1 celkově 8:3

12. kolo – Storm

Před hrou položím černou leylinu a soupeř se chytne za hlavu. Po tom co dá v prvním kole Steam Vents tuším twin, takže se soupeř zeptám "any Snapcasters in your hand?". Soupeř jen zakroutí hlavou. Já položím zemi a předám kolo. Poté co oponent zahraje Faithless Looting, do kterého zahodí 2 Past in Flames je mi jasné, co se děje. No co vám budu povídat, těsná nebyla. Ve druhé boužel leylinu nemám (v tu chvíli jich je v decku 6), ale mám celkem svižný start podpořený několika fulminátory. Soupeř ale zvládne nabít ascesi a na jednom životě se snaží rozkombit. Naštěstí pro mě nenachází Grapeshot, takže vítězím.

2:0 celkově 9:3

Jedna výhra a jsem v penězích. Bohužel jsem si dal sám sobě kotvu ...

13. kolo – Jund se splashí na bílou

Oponent vypadal jako celkem nice guy, takže jsme před hrou pokecali o tom odkud kdo je a tak. První dvě hry probíhají standardně. Jednu vyhraje soupeř na to, že mi zahodí kaskádovací kouzlo a já nedolíznu další (ano, to se mi stávalo dost často...). Druhou hraju 2 Living Endy, abych obehrál soupeřův Jund Charm a třetí hraju ve svém. Poté už celkem v pohodě zvítězím. Třetí hru ale odevzdám tím, že v prvním kole nezabiju Deathrite Shamana dismemberem a 2 potvory, které mi removnul dělaly rozdíl, který chyběl k tomu, abych soupeře zabil..

1:2 celkově 9:4

poučení č.4 – vždycky zabijte důležitou potvoru

14. kolo – BG graveyrad

V první hře nerozchodím Griselbranda ve druhém. Takže zbalím karty aniž by soupeř věděl co hraju. Další hru začnu černou leylinou takže hra vypadá velice dobře. Bohužel nemůžu dlouho dolíznout kaskádovací kouzlo, takže mě soupež pomalu upižlává. Když ho konečně dolíznu, opět nezabiju klíčovou potvoru a poté nevědomky toho, že má ta bytost trample zaútočím a prohrávám si tím další hru.

0:2 celkově 9:5

Poučení č.5 – stejné jako č.4

15. kolo – Affinity

Ke hře usedám už celkem odevzdaně. První hru to má rychlejší soupeř, druhou já , třetí on ... nic moc zajímavého

1:2 celkově 9:6

Konečné skóre nic moc, ale můžu si za to sám. S výkonem v prvním dni jsem ale spokojen. Nakonec byl z Prahy pěkný výlet se skvělou zkušeností. Nakonec bych chtěl pokěkovat všem za support. Jak klukům z týmu za podporu přímo na sajtě, tak Zuzce za skvělé zázemí a i rodičům, bez nichž bych na GP těžko byl a kteří mě podporují i přes to, že jsem zatím žádné výsledky neměl. Děkuju těm, co vydrželi číst až sem a snad se brzy ozvu s nějákým dalším reportem.

Jiří "Speel" Rejman

 
na začátek