GP Varšava report - day 2

Report ze svého Day 2 účinkování na Granp Prix Varšava vám přináší Petr Borůvka. Přečtěte si o jeho pojetí Theros limited a hlavně o chybách v přípravě, kterých vám Petr doporučuje se  vyvarovat.


Pozn. redakce: Petr Borůvka je známý svým často neortodoxním přístupem k limited, čehož může být dokladem jeho draftování "mlečky" na GP Praha, které mu přineslo i místo v oficiální coveragi. Nicméně právě díky tomu (nebo tomu navzdory?) už má na svém kontě money finishe z limited GP. Se svým bratrem jsou na limited turnajích respektovanými soupeři, což dokládají jejich pravidelná kvalitní umístění na Prerelease turnajích.


 

Úvod

Report z GP ve Varšavě jsem se rozhodl napsat, abych se s Vámi podělil o zkušenosti z tohoto turnaje. Zkušenosti, které jsou pro mne natolik užitečné, že pokud se z nich poučím, tak věřím, že pro mě budou do budoucna daleko cennější než těch 250 dolarů, které mi odfoukl vítr během posledního kola druhého dne. Ale začněme od začátku.

 

Na GPčko do Varšavy jsem se moc těšil a velmi si věřil. Jeden důvod byl ten, že na živé turnajové hraní nemám poslední dobou moc čas. Většinu svého magicového života v poslední době tak trávím na MTGO hraním phantom sealdecků nebo s kámošema při Cube draftu v hospodě. Velký turnaj už mi prostě chyběl. A druhý důvod byl výlet samotný. Během cest na GP není nouze o kupu srandy a netradiční magicové i nemagicové zážitky.

 

Jelikož report z GP Varšava psal i Jakub Bakule, který je pro sdělování nemagicových zážitků nanejvýš povolaný a jel se mnou v autě a nemá tak cenu psát znovu to samé, věnuju svůj report čistě rozboru mého sealdecku a obou draftů druhého dne + přidám pár perliček, které mi přihodily během těch 15 kol.

 

Sealed deck - deckbuilding

Než se podíváte na můj výsledný balíček, tak si zkuste sami postavit vlastní balík z mého sealdeck pool. Schválně nakolik se budete shodovat s mojí verzí.

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

 

Můj výsledný balík:

 

Tak tady nebylo opravdu o čem přemýšlet. Zelená představovala to nejkvalitnější, co můj sealdeck měl, jen jí chyběly rychlé potvory, což ideálně doplňovala barva bílá včetně WG rare 3/3 lvíčka-Fleecemane Lion. Navíc sealed obsahoval jedno z nejsilnějších limited rare nové edice - Setessan Tactics. Volba byla tedy jasná, WG tlak.

 

Barevná kombinace WG většinou mezi hráči v theros blocku oblíbená není. Důvodů je mnoho:

- v těchto barvách je málo zabíjení,

- chybí vracení,

- a nejsou silné multicolored wg karty.

 

Když se ovšem důkladně podíváte na můj výsledný balík, zjistíte, že v tomto případě zdání klame.

 

Kouzla:

 

- tři přímá zabíjení (z toho jedno potenciální hromadné na soupeře) - Setessan Tactics, Time to Feed a Divine Verdict

 

 

- dvě ničení enchantmentů- Unravel the Aether a Fade into Antiquity – důvodů, proč jsem zařadil obě tyto ničení enchatmentů do základu je hned několik: 1.Obě karty se zbaví bohů 2.v tomto blocku je kromě kupy kvalitních enchantmentů mnoho enchantmentových bytostí, takže můžou sloužit jako další zabíjení 3. pokud člověk plánuje udělat druhý den (tudíž udělat min. výsledek 7-2), musí počítat, že v pozdějších kolech bude potkávat přesílené enchatmenty z nové edice jako jsou třeba bílý a černý dictát.

 

 

-Oppressive Rays-výborný nový spacák za jednu manu. Ten je do rýchlého balíku jako dělaný. Jednu hru mi vyhrál, že soupeř díky němu nemohl spustit monstrosity abilitu.

-Savage Surge - +2/+2 myška z therosu je v tlačícím balíků, kterému chybí lítači, velmi důležitá. Jedna z mála věcí, která spouštěla heroic u Favored Hoplita

 

 

Potvory:

Nebudu je rozebírat podrobně všechny. Jen stojí za povšimnutí, že se mi v balíku sešel kentauří král a dva kentauři, z čehož jsem měl velkou radost (a to i přesto, že centaur s inspired se s vigilancí nekamarádí). A dále to, že Favored Hoplite v mém balíku nebyl tak silný, jak vypadal, protože holt chyběly triky, které by ho zacílily. I tak byl ale hratelný.

 

 

Průběh GP

Omlouvám se, že zde nebudu podrobně popisovat jednotlivá kola a jak jsem co zahrál, jak je v jiných reportech běžné. Asi bych to nedal. Popíšu jen pár situací + nějaké zajímavosti.

 

Když jsem si zpětně rekapituloval první den, uvědomil jsem si, že kromě kola osmého, kdy jsem soupeře podezíral, že si balíček poskládal v předvečer turnaje a kola devátého, proti mně nejsilnější balíčky stály v prvním a druhém kole.

Rozjezd

V prvním kole měl soupeř v balíku kromě kupy smahů a sudden stormu také modrého 6/6 krakena z Therosu a bestow kradení (zjištěno při pozápasovávém prozkoumání balíčku). Nějak mu ale během našich her kraken nechodil, takže za těsné vítězství 2:1 jsem byl opravdu rád.

 

V druhém kole si vybavuju soupeře se svižným balíčkem v čele s Centauřím králem (bylo to holt derby) a červeným phoenixem z Born of the Gods. Hry byly poměrně nezáživné. 2x mě soupeř nadělil hodně zemí, já jemu jednou málo - 1:2

 

I se skóre 1:1 po 2 kolech jsem si s balíčkem dost věřil. A balíček mi svoji důvěru oplatil. V následujících dvou kolech mi ve 3 ze 4 her dodal začátek 1. kolo 2/1 potvora 2. Kolo 3/3 lvíček a 3. Kolo random bytost, což při podpoře triků nemohl soupeř nerozdýchat.

 

Nicméně to, že jsem ráno málo snídal a né tak často pil, si bralo svoji daň. I když jsem v této fázi turnaje žádné velké kopance nedělal, asi třikrát jsem si zapomněl za inspire dát 2 životy. Za tyto chyby jsem zatím prohrou nezaplatil, nicméně mě velmi štvaly, a tak jsem se rozhodl dát si pořádný oběd v místní restauraci a dočerpat energii. A hle, najednou byla moje koncentrace daleko lepší a po tři další kola jsem předváděl hru, se kterou jsem byl spokojený.

 

Přituhuje

8. kolo jsem potkal asi nejtlustší osobu v celém turnaji. Ten samý borec, který minulé kolo rozsekal Kubu Bakuleho. Měl jsem tu výhodu, že jsem 7 kolo seděl vedle nich a pokud můj soupeř déle přemýšlel, kouknul jsem, jak to jde Kubovi. A pohled to nikdy nebyl veselý. Kuba dostával hroznou čočku a přišlo mi, že soupeř snad nemá v balíku nic jinýho než kvalitní účka a rára v čele s King Macarem (inspire-znič bytost).

 

Bylo nadmíru jasné, že i když můj bálíček je velmi slušný, ten soupeřův je min. o třídu lepší. Se skóre 6:1 a s tím, že mám kdyžtak ještě jedno kolo na postup do druhého dne, jsem byl rozhodnutý, že ho prostě sprostě vymíchám a pomstím tak Jakuba z minulého kola. A opravdu - 1 hru jsem mu nepovolil víc jak 3 země, takže i když se cukal, na můj beatdown neměl. 2 kolo mi ukázal sílu balíčku, kdy mi zničil vše, co přistálo na stůl a dojezdil mě Hero of Iroas, který na sobě měl k dobru ještě 2 bestow karty.

 

Napětí se ve mně tou dobou kumulovalo a začalo se to projevovat na mé hře v rozhodující partii. V těžké herní situaci a v momentě, kdy mě soupeř velmi tlačil pomocí 2/1 pegasů a jiné havěti, jsem chybně zaútočil (nechal jsem si špatnou dvojici obránců do bloku). Naštestí jsem se rychle opravil a soupeř mi to nechal projít (ačkoli bylo patrné, že se mu to nelíbí).

 

Nechápu, proč na mě nezavolal rozhodčího. Bylo jasné, že by mi to rozhodčí nepovolil vrátit. Nicméně nezavolal, navíc se mě zdál od té doby dosti rozhozený, což se projevilo hned jeho další kolo, kdy měl na stole 2x2/1 paegasa (nemůže útočit a blokovat sám), z nichž jeden byl okouzlený bestow (když potvora útočí, soupeř ztratí 2 životy), 4/4 bytost s deathtouchem a jednu random bytost.

 

Jelikož už jsem neměl moc životů a žádného blockera na lítačky, tak pegasové znamenali značný problém. Já měl v bloku jednu moji random bytost, která se poměnila v bloku za jeho random bytost a 3/3 lvíčka, který na sobě měl už monstrosity 1, takže měl hexproof a nezničitelnost. Toho si ale soupeř nevšiml a zaútočil se vším, takže 4/4 deathtouch dobrovolně odevzdala život. Na stole mu zbyli jen 2 paegasové, mě 2 životy a lvíček na stole.

 

Musel jsem si tedy dolíznout jedno z mých 2 fight kouzel…..Což balíček opravdu donesl (asi můj nejdůležitější topdeck v životě), dokonce za této situace ten lepší z nich (time to feed), takže jsem mu zničil toho pegasa bez bestow (ten by jinak z něho spadl a druhý pegas by opět mohl útočit) a přidal si 3 životy. Jemu zbyl jen osamocený 3/2 beastow paegas. Teď soupeř litoval toho náběhu se svojí 4/4kou. Kdyby tenhle kopanec neudělal, „topdeck“ by mi nepomohl a on by mě další kolo přesně zabil na život. Takhle jsem topdecku další kolo využil, přiložil bytost a jelikož soupeři již nic nechodilo (hlavně bytost, kterou tolik potřeboval), během dvou kol ho zabil.

 

Bylo vidět, že v těchto závěrečných kolech, kdy se lámal chleba a hráči měli za sebou spoustu těžkých soubojů (mnozí z nich končili většinu svých bitev až v nastavených kolech – viz náš Jakub Bakule), chyby přibývaly. Já už jsem na sobě taky cítil únavu a hrát koncentrovaně a bez chyb mi činilo nepřekonatelné potíže.

 

Zrovna dneska jsem četl jeden pěkný citát od legendy pokeru Doyla Brunsona:

 


 „Opravdu dobrého hráče odlišuje to, jak dobře dokáže hrát, když je unavený“


 

Asi má pravdu, ale já bych spíš řekl: Opravdu dobré hráče odlišuje to, jak se o sebe dokážou postarat během turnaje, aby unavení nebyli… Jinými slovy řečeno - jak k turnaji přistupují a jak během něho dodržují životosprávu.

 

To, že jsem já tu životosprávu úplně ideálně nedodržoval, se projevilo v 9. Kole, kdy jsem na chybu, jakou už dlouho nepamatuju, prohrál jednu hru. Jelikož jsem už v tu dobu prohrával 0:1, tak jsem tím přišel o možnost ve třetí hře dál bojovat o skóre 8:1.

 

Den jsem tedy zakončil trošku mrzutě. Nicméně se skóre 7:2 jsem si věřil, že ve druhém dni udraftuju aspoň 4:2 potřebných na placené umístění.

 

Draftík na chuť...

Cestou na hotel se naplánoval ještě večerní draftík s novou edicí. Předpokládal jsem start někdy kolem půl desáté, což by mi umožnilo do půlnoci usnout. Bohužel večeře v pizzerii se malinko protáhla, takže se začalo draftovat až v jedenáct. Řekl jsem si, že budu draftovat společně s Petrem Brožkem, maximálně se podívám na první kolo, jak nedraftovaný balíček pošlape a půjdu spát. Bohužel moje vlastní nedisciplinovanost způsobila, že jsem draft dotáhl až do konce a šel spát až někdy kolem půl třetí.

 

Ráno bylo přesně takové, jaký jsem očekával. S třešením hlavy jsem se o půl osmé probral, kopl do sebe nějaké jídlo a čaj a mazal na sajtu, kde přesně v devět hodin začínal druhý den theros block draftem.

 

Dan 2 - draft 1

První draft jsem seděl na stole se sedmi lidmi, jelikož jeden asi kalil ještě víc jak já a vůbec nepřišel. Tím pádem jsem měl téměř jisté tři body. Po mé levici seděl týpek, o kterém jsem si myslel, že jsem ho loženě poslal do bílé. Potkal jsem ho v prvním kole s šíleným trojbarevným smeťákem a dvěma silnými rare kartami.. No, jednou mi nepovolil víc jak dvě země a podruhé mi jich nadělil krapet moc a bylo.

 

Po mé pravici seděla nějaká slečna, u které to vypadalo tak, že snad draftuje poprvé v životě, protože ji neustále dělalo problémy, kamže to vlastně ten booster má posílat.. Porazila mě ve druhém kole draftu.. Zde jsem měl zase pokaždé zemí až až. Navíc slečna dělala každé kolo tak dvě chyby, nicméně balík měla nakonec docela pěkný (GBu s kupou fixace).

 

Abych si jenom nestěžoval na osud a na chyby mých soupeřů, musím taky napsat, že možná můžu být rád, že balík přestal chodit a dával mi nesprávný poměr zemí a karet, protože jinak bych se ani neměl na co vymluvit a musel bych natvrdo napsat, že můj mozek se ten den choval, jak by měl po náročné operaci. Takže jsem měl najednou 7:4, byl jsem otrávený svojí hrou a dvojitou míchačkou a totálně utahaný očekával bye. Ten se také dostavil (sláva za tři body, i když bych balíček rád otestoval v jedné normální hře). Ve volném čase jsem se vydal na oběd s nadějí, že mě postaví na nohy.

 

Po třetím kole, mezi jednotlivým drafty, jsem potkal Tomoharu Saita, jak rozebírá svůj 2:1 balíček a zeptal se ho, jestli by mi neřekl jeho názor na můj balík z 1.draftu. Z jeho posunků (anglicky asi moc neumí) jsem pochopil, že to je tak kvalitou na hraně 1:2 a 2:1, což je i můj názor. Balík má dost kvalitních zabíjení, ale špatné bytosti a BR kombinaci taky na tomhle formátu nemusím. Jediný, co mým bytostem přidávalo byl fakt, že jich hodně mělo trojku dozadu, takže přežili moje hromadné zabíjení (viz. obrázek - jinak si myslím, že to moc dobrá karta na tomhle formátu není).

 

1. draft-balík:

 

draft 2

Na druhý draft jsem byl rozhodnutý draftovat modrou s hodně kartami se scry abilitou a lízáním, abych omezil šanci, že mě balíček opět zradí a nadělí nepoměr zemí a karet. První pick mě ale nasměroval do červené. Červené rare kradení bytostí se nedalo odmítnout. Na druhý pick jsem vzal 0/3 hvězdici, co dělá za tapnutí scry a doufal, že tyto barvy budou nadále chodit, protože tato kombinace mi je na tomto formátu zatím nejsympatičtější.

 

Nevím, co brali moji soupeři, ale celý draft byl poněkud zmatený a barvy chodily v jakýchsi vlnách. Od druhého boosteru začala navíc chodit brutální bílá, kterou asi nikdo z mých okolních soupeřů nebral. Do teď nevím, jestli jsem měl do ní někdy switchnout a pokud ano, tak kdy. Nicméně, i když jsem tomu zpočátku nevěřil, nakonec jsem nadraftoval velmi slušný balík, kterému však podle mě chybělo pár dvojdropů (ideálně ješte jedna 0/3 hvězdice:-).

 

2.draft-balík:

První kolo jsem opět vyrobil dvě brutální chyby (navíc během asi 5ti vteřin). Naštestí balíček jsem měl o třídu lepší než soupeř a 2:0 vyhrál.

 

Druhé kolo mi hry odevzdal několika brutálními chybami soupeř. Balíček měl velmi kvalitní a po jeho kompletním shlednutí jsem usoudil, že z dalších deseti her bych vyhrál sotva tři. Za vítězství jsem byl moc rád.

 

Walking corpse..

Po této hře jsem potkal soupeře z prvního kola tohoto draftu, se kterým jsem se dal krátce do diskuze. Soupeř, když mě viděl, jak se během dne plahočím sajtou, se smíchem konstatoval, že vypadám jako chodící zombie:-). Jak výstižné. No opradu jsem se tak trošku cítil a každou minutou sám sobě nadával, že jsem nešel spát tak o tři hodiny dřív. (Poznámka- někomu pět hodin spánku bohatě stačí, mě by nestačilo ani sedm, natož pět).

Na poslední kolo, kdy jsem stále ještě bojoval o prize money, jsem byl rozhodnutý vydat ze sebe všechno. To byl sice moc ušlechtilý plán, ale nesměl bych narazit na arogantního borce, u kterého všechna ta kolující bílá skončila. Jeho WR balíček byl opravdu nevídaný - ty nejlepší levné bytosti s heroicem a spousta kvalitních triků k tomu. Měl to rychlý jak průjem. Na to můj pomalejší balíček nebl stavěný. Takže i když jsem ho první hru vymíchal jak to jen šlo a ujal se vedení 1:0, na celkovou výhru jsem si dával pořád tak 20 %. Moje očekávání se naplnila. Soupeř si lízl dvě ideálky a pokaždé mě nejpozději do šestého kola zabil. Jen kdyby mě na závěr neporazil takovej arogantní véna. Takovým lidem bych dal ban, dokud se charakterově nenapraví.

 

Takže s celkovým skóre 10:5 (i s jedním bye) jsem zakončil tento turnaj na přibližně 90. místě. Tento turnaj měl pro mě jedno obrovské ponaučení a to, že až zase někdy pojedu na velký turnaj (Bazzar of Moxen, GP, WMCQ), udělám vše pro to, abych byl v době turnaje v nejlepší formě a nebudu mít vedení jak pták Dodo po transplantaci mozku…

 

Jinak ve druhém dni bylo k vidění na sajtě opravdu velké množství chyb, i od top hráčů. Jak jsem již řekl, je to způsobené, kromě toho, že jsme jen lidi, i tím, že hrát patnáct kol a řešit mnoho zapeklitých situací s nejvyšší koncentrovaností, vyžaduje opravdu hodně energie. A ta pokud chybí a není dodávána, tak kvalita hry rapidně klesá a šance na kvalitní umístění se vytrácí.

 

Byl jsem také velice mile překvapen, kolik slečen (a to většinou velmi pohledných) jsem ve druhém dni GP (a nejen v něm) viděl. Nejvíce jsem byl okouzlen situací, kdy Ivan Floch na feature tablu brutálně vymíchal svoji soupeřku (která mimochodem hrála velmi dobře a v tu dobu měla 10:1). Ta celou situaci zvládla s noblesou, vůbec nenadávala, a s úsměvem celý zápas vytrpěla. Ó jak se mám od ní co učit. Neobdivuju nic víc, než když člověk umí, i za nepřízně osudu, důstojně prohrát.

 

Tímto bych rád svůj report ukončil, je to můj opus jedna, tak doufám, že se Vám líbil a že jste v něm našli i pro sebe nějaké ponaučení.

 

Vyhrávejte i prohrávejte s radostí!

 

Petr Borůvka

 

 
na začátek