GP Vídeň report - 12. místo

Petr Brožek, nejlépe umístěný Čech na GP Vídeň, přináší report z této velké Magicové akce.

Blízká Grand Prix si většinou nenechám ujít, jelikož výpravy na ně patří k těm nejlepším zážitkům, které mi Magic přináší. Stejně tak tomu bylo i s GP Vídeň. Formát limited navíc zaručoval menší nároky na přípravu a mnohem menší stres, než většinou doprovází constructed. U constructed je příprava těžší, jelikož je třeba testovat a ladit balík do poslední chvíle před GP, půjčovat si karty, půjčovat karty ostatním, poslouchat skoro celou cestu otázky a tipy k balíkům, které sám nehraju, přemýšlet o možné metagame a matchupech atd. Při cestě na limited turnaj máte všichni společné téma, jelikož potřebujete mít názor na všechny karty, jelikož nevíte, co dostanete a znát různé draftovací strategie se taky hodí. Neřešíte žádné karty, stačí si vzít tužku, bloček, obaly, kostky a s čistou hlavou dorazit ráno k sealed decku. Příprava je samozřejmě taky nutná, ale pokud už se daný formát nějakou dobu draftuje, přijde mi podstatně klidnější a jednodušší než na constructed. Aspoň v mém případě.

 

Příprava

Moje limited příprava se vždy skládá z odehraného Prerelease, několika FNM draftů naživo a pak ze studování teorie na internetu. V rámci přípravy se dívám na draftovací videa a čtu články od nejlepších hráčů, zejména na ChannelFireball a pak coverage z limited GP a PT. Ve chvíli, kdy mám během sledování videa pocit, že buďto s autorem téměř ve všem souhlasím nebo naopak vidím, že dělá očividné chyby, vím, že jsem jakž takž připraven. Tentokrát jsem svou přípravu obohatil i o videa a názory několika z nejlepších českých limited hráčů, díky skvělé sérii Jirky Rejmana tady na webu Tolarie. Také jsem si zahrál o několik sealed decků na Magic Online, které mi zpočátku zasponzoroval produkty můj bratr Honza Brožek, jelikož sám Online nehraju. Ten mi také dal několik dobrých rad k sealed decku i k draftu. Večer před GP si posádka našeho auta (Jakub Bakule, Dan Tocháček, Jiří Rejman) dala dva cvičné sealed pooly na pokoji a prokonzultovali jsme obecné strategie pro sealed i pro draft. Všem zmíněným děkuji.

 


U limited obzvlášť mi přijde důležité, konzultovat formát s ostatními lidmi a porovnávat své názory s jejich. Je to dost často užitečnější, než se snažit nahrát, co největší počet draftů.


 

Cesta

Organizace cesty byla poměrně divoká. V našem týmu je celkem dost lidí a dá to trochu zabrat všechny zkoordinovat. Zejména proto, že se dost lidí rozhoduje na poslední chvíli, jestli vůbec pojedou nebo svou potvrzenou účast zruší. Je pak celkem těžké s dostatečným předstihem zajistit ubytování a dostatek aut. O to těžší to je, když vše organizuje jeden člověk (což jsem donedávna býval já) :-)

Ze začátku vše vypadalo hladce. Měli jsme auto, bylo nás do něj akorát pět a vypadalo to, že se v pohodě naplní i druhé auto a už už jsme tak začali shánět ubytko. Pak se trochu pokazilo to, že druhé auto mělo jen 2 lidi (Vašek Kronus a Jirka Bešťák z Kolína), takže to vypadalo, že možná ani nepojedou. Následně jsme zjistili, že auto se kterým jsme počítali, mít nebudem. Pak jsme zjistili, že Honza má akci v práci a jet nemůže, takže jsme byli 4. Poté se začal Jakub rozmýšlet nad tím, zda nedat přednost psaní diplomky před víkendem s Magicem. Blbé bylo, že druhé auto bylo pro 4, takže sme to ani nemohli nakombinovat. Pak vše zachránily mé narozky v týdnu před GP. Bakuleho to přesvědčilo, že mi to nemůže udělat a na GP pojede. Na oslavě jsme se taky domluvil s tátou, že nám půjčí své auto. A Vašek sehnal třetího do auta, takže taky mohli jet. Navíc sehnal i levnější ubytko, než jsme měli v plánu, takže se vše v dobré obrátilo. Jeli jsme tedy Já, Jakub Bakule, Dan Tocháček, Jiří Rejman a ve druhém autě Vašek Kronus s dvěma kamarády.

 


Určitě je dobré mít v týmu víc lidí, kteří jsou schopní naplánovat cestu, zabookovat ubytování a řídit/sehnat auto. A předem se domluvit, kdo bude co zajišťovat. Doporučuji také závazně se domluvit více dopředu s tím, že když někdo odřekne, buď sežene náhradníka nebo zaplatí svou část cesty a ubytování. Vyhnete se tak často velkému stresu a řešení změn na poslední chvíli:-)


 

Pátek

Na GP jsme vyjeli už v pátek dopoledne s tím, že cestu známe a vše ve Vídni najdeme bez problémů. Tak se i stalo a po ubytování v hostelu z našeho oblíbeného řetězce jsme skrz lunapark zašli na sajtu pro dečku za registraci a podvečer strávili sealed deck seminářem s Frankem Karstenem a Marijnem Lyaberem. Večeřeli jsme v naší oblíbené čínské restauraci naše oblíbené japonské jídlo s krycím názvem krabička štěstí. Příjemný poklidný den jsme zakončili u sealed decku na pokoji a shodli se na tom, že nejlepší je bílá a po obdržení poolu je první věc, co musíte udělat, mrknout se, kolik máte Wingsteed Riderů a Hopeful Eidolonů.

 

 


Dobré psychické rozpoležení je taky z jedním základů úspěchu na turnaji. Na GP je ideální jet v klidu o den dřív a dát si v pátek ideálně pohodu namísto hraní trialů. Také je důležité jet s takovými lidmi, se kterými si rozumíte, jelikož spolu budete trávit dost času.


 

Sobota – sealed deck

Na seatingách jsem seděl naproti Michalovi Brodzákovi, který se po sepsání poolu netvářil moc nadšeně a modlil se za to, aby se mu jeho pool nevrátil. Pool, co jsem rozbalil já vypadal slušně, měl dost removalu i pár kvalitních bytostí a určitě bych se za něj nezlobil. Po tom, co jsme předali pooly naproti a zkontrolovali je, jsem čekal na další povel, jakým směrem se bude posílat dál. Ale ten nepřišel a zůstal mi pool, který Michal považoval za těžko hratelný. Opravdu nebyl na první pohled nic extra, ale já nepřijel do Vídně na výlet, tak jsem se nevzdával a bral jsem pool spíše jako náročný na stavbu než jako špatný.


Doporučuji nenechat se zmást prvním pohledem a nevzdávat to už od začátku ani se špatným poolem. Místo toho se snažte kreativně uvažovat a připravte si několik alternativ, jak můžete vyhrát.


 

Po rychlém projití poolu jsem zjistil, že vyčnívá černá s 2xGrey Merchant, Keepsake Gorgon a Nighthowler, jen bohužel nemá žádný removal krom zmíněné Gorgony. Modrá měla fajn finishery (Tromokratis, Sealock Monster), Divinaci a 2 rušení, ale neměla ani jedno vracení. Zelená byla málo hluboká a bez bomb. Červená měla dva removaly, jedno kradení a průměrné bytosti a bílá měla Wingsteed Ridera i jeho malého brášku (Akroan Skyguard), God's Willing a Glipmse of the Sun God, ale neměla moc dobrých bestow bytostí a dalších triků. Ze zlatých karet vyčníval Shipwreck Singer a Siréna v modročerné a Tymaret a Minotauří posilovač v černo červené. Zkusil jsem nakombinovat bílou s čímkoli, ale ani nejlepší kombinace WR nevypadala příliš silná v porovnání s tím, jaké balíky jsem čekal na předních stolech. RB měla horší křivku a pár průměrných karet. Nakonec jsem se rozhodl pro svou oblíbenou modro černou kombinaci, která hrála nejsilnější karty a odpovědi na soupeřovi bomby v podobě rušení.

 

Kvůli absenci zabíjení jsem zařadil i siréní tapovátko, které jsem ale vždy sajdoval ven, jelikož se ukázalo jako dost tragické a určitě ho nedoporučuji. Měl jsem taky pár výplní a hrál jsem dvě heroic bytosti, ke kterým jsem měl jen 5 cílování. Z toho Status Walk byl dost příšernej, jelikož jsem ho nemohl hrát na svoje bytosti, protože jsem chtěl vždy blokovat a na soupeřovi taky ne, jelikož bych je pak blokovat nemohl.

 

Výhodou černé bylo, že když jsem potkal soupeře hrajícího černou, mohl jsem nasajdovat premiový removal v podobě Dark Betrayalu. Proti jiným balíkům jsem občas nasaidoval Boros, který jsem zpočátku zavrhl, ale Jakub Bakule měl názor, že je celkem v pohodě. Jednou jsem sidoval i RB.

 

 


Sideboardování považuji za důležitou součást sealed decku a zde mi to přijde obzvlášť důležité. Připravte si proto basic landy od všech barev, co chcete sajdovat a ideálně si i obalte váš druhý balík nebo barvu, kterou budete komplet měnit. V tomto ohledu je třeba být otevřený možnostem a nenamlouvat si, že sajdování jiné barvy vám stejně nepomůže, když je skutečným důvodem vaše lenost nebo to, že nemáte s sebou dost obalů.

 

A taky si nechte mezi koly svou konstrukci zkouknout někým dalším a nebraňte se jejich názorům. Někdy mají názory horší, ale někdy vám může jejich rada pomoci třeba se sideboardováním celého decku a vy tak získáte další možnost, jak vyhrát.


 

Doufal jsem, že balík bude stačit na druhý den, k čemuž měly pomoci i mé dvě bye. Pokud by v něm byla dvě vracení a jeden removal a třeba 2x Servant of Tymaret, věřil bych si s ním na 9:0. Takhle bych hned bral druhý den se 7:2, pokud by mi to někdo ráno nabídl. Věděl jsem, že pokud někdo sestrojí velkou bytost (třeba W heroic), tak s ní krom Gorgony, nemůžu nic dělat.

 

Štěstí však stálo při mně. První dvě kola jsem potkal UB matchupy, kde nebylo až tak důležité zabíjení, ale dostatek hrozeb, které můj balík poskytoval. Ve třetím kole jsem porazil na feature matchi Lukáše Jaklovského, když šel v první do pěti a dvě kola nepoložil druhou zem, ve druhé mi přisly jen výplně a ve třetí jsem nasajdoval boros a přišel mi do prvního Soldier of Pantheon a oba nejlepší triky (God¨s Willing a Glimpsa). V dalším kole jsem díky své dobré hře a soupeřově nepřesné porazil UG splash W na Fleecemane Liona a se skóre 6:0 jsem cítil dobrou šanci.

 

Pak jsem potkal soupeře, co ve čtvrtém kole vybavil svou bytosti kukátkem a lízal dvě karty za kolo, což jsem věděl, že neporazím. Zabil mně stylově Medonaiem s doublestrike bestowem:-) V další hře jsem přesajdoval na boros a soupeři přišla UG část balíku plná akcelerace a velkých bytostí a o život jsem ho nezabil.

 

Boros jsem sidoval proti pomaljším soupeřům bez removalu, když jsem byl na play a proti balíkům, které si mohly rychle vytvoři velkou létající bytost. V dalším kole jsem dokázal v první porazit UG soupeře, když dostal dvěma merchanty po sobě. Druhou jsem prohrál a do třetí nasajdoval poprvé ten den RB, jelikož jsem vycházel z toho, že mu uberu nějké životy a pak ho dostřílím Tymaretem a Merchanty, popřípadě mu ukradnu jeho bytost Portentem. Plán moc nevycházel, jelikož jsem šel do pěti a neměl jsem druhou červenou na Searing Blood až do konce hry. To mrzelo obzvlášť ve chvíli, kdy mě sjížděl 3/2 chimérou a vyložil Kioru. Místo, abych mu dal 2 za 1 na jeho nejlepší karty, jsem bez červené many rychle umřel.

 

Poslední kolo jsem hrá o postup se sympaťákem z Francie, který po vyhraném PTQ testoval na Pro Tour s týmem Revolution a už po několikáté vypadl v posledním kole prvního dne GP. Hrál RG tlačák a obě hry, co jsem vyhrál rozhodl černý archetyp, na kterého nenašel odpověď.

 

Jak vidíte, dokázal jsem se (krom jednoho zápasu) vyhnout všem W heroic balíkům, které byli mým nejhorším matchupem. Dost pomahla i má většinu času přesná hra a nepřesná hra soupeřů a jejich špatná draw.


Někdy prostě všechno jde, jak má:-)


 

Z vydřeného postupu do druhého dne jsem měl obrovskou radost, která byla o to větší, že postoupil i Jakub, který vyhrál poslední kolo a Tochi, který s námi sdílel 7:2 skóre ovšem po startu 7:0. Večer jsem ještě volal s Honzou, který mi poradil, jak draftovat monored. Což se může hodit, jelikož červená je obecně považovaná za nejhorší barvu. Každopádně co se týče draftu, shodli jsme se na tom, že daleko nejlepší je bílá v kombinaci s modrou nebo červenou a pak modro zelená, která se umí modrým vracením zbavit velkých heroic bytostí a sama má velké zelené potvory. Osobně mi nevadí draftovat cokoli s tím, že mám i celkem rád kontrolnější černou doplněnou modrou nebo bílou.

 

Po další krabičce štestí, zmrzlině a veselých videích na you tube jsme usínali plni nadějí a očekávání zítřejšího dne. Věděli jsme, že musíme uhrát 6:0 do top8, což mě přišlo jednodušší než uhrát 7:2 s mým sealed poolem a věřil jsem si, že to dokážu. Bakule si v draftu také věřil a Tochi usínal s přáním odnést si aspoň Thoughtseizu, jelikož nadraftováno moc neměl.

 

Neděle – draft

Na draft jsem si věřil a po rychlém večerním schlédnutí standingů jsem věděl, že budu mít u stolu Tomáše Kuchtu a pak jsem si nevšiml nikoho dalšího, koho bych znal. Hne dráno jsem zjistil, že vedle mě vlevo sedí Samuele Estrati. Který už má top8 na Pro Touru a poznal jsem i pár dalších tváří, co vídám často na GP.

 


Obecně je lepší, když máte u stolu hráče, kteří umí draftovat, jelikož jsou shcopní číst vaše signály a moc často nedělají zběsilosti typu switchnutí barvy uprostřed draftu. Takže je lepší to, namísto obav ze soupeřů, brát jako výhodu pro vás.


 

V prvním boosteru jsem vybíral mezi Searing Blood, Fanatic of Xenagos, Satyr Nyxsmith a Retraction Helix. Když se na to dívám zpětně, tak poměrně jasný pick je Helix, ale já, povzbuzen telefonátem s Honzou a tím, že červená je obecně považovaná za slabší barvu, jsem vzal Searing Blood. Na druhý pick mi přišel Akroan Skyguard, takže nebylo o čem, jen jsem poslal další Helix. Na třetí pick mi přišel 2/2 Oreskos, kterého jsem vzal přes třetí Helix. Pak jsem bral Chorus of the Tide z prázdného boosteru a začal litovat prvního Helixu. Na druhou stranu jsem věděl, že vedle sedící Estrati Helixy 100% vzal a že nejspíš nebude brát červenou, která se k modré nehodí, ale spíš černou, ze které jsem poslal jednoho nebo dva Servant of Tymaret. Pak už jsem bral jen bílé karty, přičemž mě poměrně překvapil Akroan Phalanx na pátý pick a Nyxborn Shieldmate, který mi obešel stůl. V prvním boosteru se mi povedlo cutnout bílou a doufal jsem, že mi bude chodit i nadále. S očekáváním Wingsteed Riderů, God's Willingů a Hopeful Eidolonů jsem vyhlížel druhý booster. Na first pick jsem bral bílý Ordeal přes Fleecemane Liona a pak se začala zúročovat moje snaha odříznout bílou. Fabled Hero na druhý pick a Dauntless Onslaught na pátý nebo šestý mě utvrdili v tom, že bílá byla dobrá volba. V každém boosteru jsem v podstatě vybíral ze tří bílých karet, což mě na jednu stranu těšilo a na druhou jsem se začal obávat toho, že se do bílé chytne někdo další a bude mi filtrovat poslední booster. To se nenaplnilo a bílá chodila dál. Nakonec jsem skončil téměř monowhite se třemi bílými Ordealy a zbývající 3 karty jsem doplnil modrou, kterou vidíte na fotce namísto červené, kde byl 2xRage of Purphoros, Akroan Hoplite, Arena Athlet a Akroan Phalanx, kterou jsem hrál i bez červené. Chybou konstrkce bylo to, že jsem hrál v manabase 10 plání a 6 ostrovů, což jsem vždy po sidu měnil na 11 plání a 5 ostrovů. Balíku jsem na 3:0 věřil.

 

 

 

Hry nebyly příliš těžké, kdy jsem vyrovnanou partii hrál v podstatě jen v prvním zápase s Tomašem Kuchtou a jeho UG s Prophetem. Pak jsem rychle porazil další UG s Prophetem a dokonce i Kiorou a šel se dívat na Feature Match Estratiho (UB control) s holandským borcem (RB aggro), ze kterého měl byl vítěz mým soupeřem ve finále stolu. V těsné bitvě vyhrál RB aggro a já věděl, že jsou mé šance na výhru hodně vysoké. Přecijen 2xOreskos, Battle Priest, Eidolon a 3x Ordeal se obtížně raceujou. Navíc jsem u něj neviděl žadný pořádný černý removal, kterými naopak oplýval Estratiho balík obsahhující už zmíněné 3 Helixy (dobrá zbraň proti 4 ordealům). Finále pak bylo opravdu jednoduché, když jsem první hru vyhrál na Fabled Hero ve čtvrtém kole (moje první play v zápase) a druhou jsem damage race otočil na 5 životech díky dvěma bílým Ordealům na Wingsteed Ridera.

 

V průběhu partií jsem byl spokojený se svou hrou i s tím, jak mi balík chodí a vůbec mi všechno, i vzhledem k průběhu draftu a setkání s Elspeth, přišlo takové v pohodě a bez námahy. To se ale mělo brzo změnit.

 

 

 

Druhý draft

Byl jsem na druhém stole s dalšími dvěma Čechy (Petr Sochůrek a Lukáš Blohon sedící vpravo vedle mě). Nikdo jiný známý u našeho stolu nebyl a hodně jsme tak věřili v českého zástupce v top8. Na našem stole byli všichni 7:2, takže se do top8 měl dostat nejspíš jen jediný 3:0 drafter.

 

Na first pick jsem bral Hero of Iroas (musel jsem poslat Ephara's Enlightenment), na druhý pick mi přišel Akroan Skyguard (spolu s 3/1 bílý heroic tapovač) a já už viděl opakování prvního draftu. Zase jsem se snažil odříznout bílou a nepustil jsem v podstatě nic. Bílá však rychle vyschla a já nabral dvě červené výplně, modrého 2/1 Hypnotistu a v černé pak poměrně pozdního Spiteful Returned, 2/1 bestow a Marshmist Titana, kterého jsem však ve white based balíku hrát nechtěl.

Do druhého boosteru jsem byl tedy otevřený jakékoli příměsi k bílé s tím, že černá se zdála nejotevřenější a já z ní měl i nejlepší karty. Na first pick jsem se dlouho rozhodoval mezi Heroe's Downfall a Hopefull Eidolon, kde zvítězil Eidolon, který dokáže vyhrávat hry sám o sobě a navíc jsem stále věřil, že bílá bude zleva chodit. Navíc jsem si černou ještě nebyl úplně jistý. Hned jsem trochu zalitoval, když jsem na druhý pick dostal Erebos's Emissary a říkal si, zda dokonce nebyl čas připustit si možnost opustit bílou. Stále mi však Hero a Skyguard přišli jako mé nejlepší karty zajišťující teď už i s Eidolonem snadné výhry. Pak jsem dostal God's Willing a byl si bílou jistý. Bohužel z ní pak nepřišlo v podstatě už nic, krom pár výplní manové křivky a já tak bral hlavně černé karty, z nichž jsou však ty lepší spíše defensivní a tolik bílé heroicy nepodporují.

Mírně rozladěn jsem se chystal na poslední booster. Na first pick jsem v boosteru v podstatě nic neměl, ale pak mi udělal radost Wingsteed Rider, kterého mi Lukáš poslal a já si říkal, že nakonec snad nejsem s bílou úplně mimo. V boosteru se však ukázala i Keepsake Gorgona. To bylo dost agonizující rozhodnutí, ale nakonec jsem vzal Ridera, jelikož se víc hodil k mým agresivním kartám a combat trikům než defensivněji laděná Gorgona. Když mi přišla druhá Gorgona na třetí pick, začal jsem si trochu vyčítat, že nejsem heavy black a samozřejmě ji vzal. Pak přišel i Merchant a já věděl, že jsem měl draftovat Heavy black control. Ale pozdě bycha honit, jak se říká. Zpětně jsem se dozvěděl, že Lukáš vedle mě je taky Wx, jelikož přes Skyguarda bral Ornitharcha a ob místo sedící německý hráč je Wu, jelikož jsem poslal Enlightenment a tapovače.. I tak si myslím, že jsem draftoval celkem rozumně a v průběhu draftu jsem nemohl vědět, co mi ne/přijde za dlaší karty.

 


Občas je vhodné opustit své nejlepší picky a přeorientovat se na jinou barvu. A někdy prostě ani to nejde.


 

 

Výsledný balík měl pár výplní i pás super karet a interakcí, takže jsem si na 3:0 s trochou štěstí na správná draw stále věřil. Můj top8 sen však skončil záhy. Na feature matchi mě 2:1 porazil německý borec s WU heroicem s několika pěknými kartami. Zajímavá situace nastala v rozhodující hře, kterou komentátor označil v coverage jako skvělý soupeřův bluff.

Soupeř měl namascrew a na 4 manách vyložil 2/3 Tritona ke svému 3/3 můžu blokovat jen lítačky a zůstala mu jedna bílá odtaplá (měl jen jediný ostrov). Já jsem měl 4/4 lifelink vybavenou Harpii a Gray Merchanta a ke svému Sip of Hemlock a God's Willing si na pěti manách dolízl černého 2/1 bestow. Jelikož měl soupeř 10 životů, rozhodl jsem se nakonec, že vybavým Merchanta na 4/5 a pojedu jen s ním a tím stáhnu soupeře na 6 (nebude ještě chumpovat) s tím, že radši budu mít dvě 4power bytosti (kdyby jednu zabil nebo vrátil, což při jeho 7 kartách v ruce bylo pravděpodobné), abych díky protekci protlačil 4 damage, i když se jedné zbaví, a dorazím ho Sipem. Harpií jsem neútočil, jelikož jediná šance, jak by mi plán nemohl vyjít byl Mortal's Ardor na jeho 3/3. A v tu chvíli mi přišlo, že si luxus neútočení můžu dovolit. Další kolo však soupeř zahrál 3/2 co přidá 3 životy, když přijde do hry, což byla přesně ta nejhorší karta, co mohl mít. Jednak už nevycházel můj plán s protekcí a Sipem (byl na 9 životech) a druhak měl 2 blokery na Merchanta, kteří by ho při double bloku zabíjeli a on by svěsil jen jednoho. Už jsem se nedokázal rychle adaptovat na nový plán k výhře, zaútočil jsem trochu zbytečně do soupeřovi lítačky a vyměnil God's Willing za +2/+2 myš, kterou jsem z něj přečetl a na soupeřovu karetní výhodu prohrál v nastavených kolech.

 


Buďte vždy otevření změně plánu. Buďte trpěliví, abyste ze svých karet vitěžili maximum. Občas je dobré obehrávat všechno a občas je třeba vše vsadit na jednu kartu. Jen je těžké ty dvě situace od sebe poznat.. :-)


 

Další dvě hry byly proti RW soupeřům a obě jsem těsně 2:1 vyhrál, přičemž jsme poslední kolo hráli s Lukášem Blohonem o top16.

 

Nakonec mi pomocné stačili na dvanácté místo, což zpetně beru jako úspěch, i když jsem si tentokrát na top8 opravdu věřil. V penězích nakonec skončil i Jakub Bakule, který vyhrál poslední zápas a poskočil tak na 71.místo. Tochimu se v dratech moc nezadařilo, ale i on plán splnil, když si z prvního draftu odnesl Thoughtseizu:-) Celkový úspěch našeho auta nás hodně namotivoval do další hry a turnajů, což beru za hodně důležité.

 

Celkově mi víkend udělal velkou radost a vše mi připadalo, že jde tak nějak samo a lehce.

 

Snad to tak bude i nadále.

 

Ať je tak i vám;-)

 

Petr Brožek

 

 

 

 
na začátek