GPT Vienna Report

O svém vítězném tažení na nedělním tolarijském GP Trialu a svém Junk decku vám povypráví Jakub "Kumano" Havelka.

Neděle 17.11.2013 byl velký den. Jednak jakožto student vnímám události spojené se 17. listopadem, ale hlavně se v Tolarii konal triál na GP Vídeň, kam se samozřejmě chystám.

Nejprve bych se zastavil nad volbou svého decku. Hned po rotaci jsem zkoušel Grixis Control, vypadal hodně slibně, ale problém byl v tom, že do téhle kombinace jsem neměl žádné duály.
Postavil jsem tedy záložní deck, v podobě Dega Midrange (BWR). Bylo v něm spousta silných karet, jako Obzedat, Blood Baron a Elspeth a hodně se mi líbil, takže jsem si ho nakonec posháněl. Hned na prvním turnaji jsem s ním dal 3:0 a těšil jsem se, jak si to povodím na Game Dayi! V prvním kole jsem měl bye, pak jsem hrozně porazil Petra Brožka, jenže pak se všechno pokazilo a se 2:3 jsem skončil někde na osmdesátém místě…

Další den jsem chtěl jít na Game Day do Najady, ale balíčku už jsem nevěřil. Vzpomněl jsem si na svůj Junk z předrotačního období a jelikož jsem věděl, že na PT hrál Junk BBD (Brian Braun-Duin) ze Starcity, tak jsem si řekl, že to nemůže být špatný deck. Hned jsem u Bróži koupil Reapery of the Wilds a Sylvan Caryotidy a za pomoci Roberta Kloučka jsem to vytechoval.

Další den jsem se pohodlně dostal do top8, kde mě vyřadil Roman Vejdělek, potom, co mě brutálně umíchal… Balíček se mi hned zalíbil, hrálo se s ním fakt krásně.

Postupně jsem ho začal techovat a co se nestalo, od oné ostudné porážky s Romanem Vejdělkem jsem vyhrál tři turnaje v řadě a neprohrál jsem ani jeden match!

Tady je verze, se kterou jsem vyrazil na triál:

 • 4 Temple Garden
 • 4 Godless Shrine
 • 4 Overgrown Tomb
 • 3 Temple of Silence
 • 3 Golgari Guildgate
 • 2 Plains
 • 3 Swamp
 • 3 Forest
 • 4 Reaper of the Wilds
 • 3 Voice of Resurgence
 • 4 Sylvan Caryatid
 • 2 Blood Baron of Vizkopa
 • 2 Obzedat, Ghost Council
 • 2 Scavenging Ooze
 • 4 Thoughtseize
 • 3 Abrupt Decay
 • 2 Doom Blade
 • 2 Underworld Connections
 • 1 Whip of Erebos
 • 3 Hero's Downfall
 • 1 Vraska the Unseen
 • 2 Elspeth, Sun's Champion

Sideboard:

 • 1 Sin Collector
 • 1 Devour Flesh
 • 1 Mistcutter Hydra
 • 2 Ratchet Bomb
 • 1 Golgari Charm
 • 1 Underworld Connections
 • 1 Duress
 • 1 Unflinching Courage
 • 1 Hero's Downfall
 • 2 Pithing Needle
 • 3 Lifebane Zombie

Balík v podstatě hraje nejlepší bytosti na formátu (kromě Oozy jde všechno jen velmi obtížně zabít) a nejlepší removal formátu. To vše podpořené stálou karetní výhodou z konekcí, nejlepším discardem a skvělou Elspeth, která vyhrává tak třetinu her. Na chuť zde pak máme casual kombo Whip of Erebos + Obzedat.

Největší (a de facto jediná) slabina decku je Blood Baron, kterého se zbavujeme jen velmi těžko. Proto jsem do sidu zařadil Devour Flesh.

Před samotným turnajem jsme hráli celou noc Tower deck, což nám zajistilo nejlepší možnou formu. Je třeba ještě dodat, že v Kauflandu měli v akci fernet za 99,- Pokud bych neodolal, nic z následujících událostí by se pravděpodobně nestalo.

Na turnaj jsem dorazil společně s Bindym (alias Hrošík), kterému jsem půjčil Boros Weenie. Na místě jsem zjistil, že je přítomno 21 lidí a že tak dvě třetiny fieldu tvoří Esper a Gruul. Proti Esperu hraju opravdu nerad, protože se mnohdy stává, že nestihneme dohrát třetí hru.

Teď už se podívejme, jak samotný turnaj probíhal:

1. kolo – Petr Gregorica

Jeden z přespolních návštěvníků, se kterým jsem doposud nikdy nehrál, takže vůbec netuším, proti čemu hraju. Nechávám průměrnou ruku, se dvěma „tačkásty“ (pro neznalé Thoughtseize, pozn.editora). Soupeř začíná ostrovem a Cloudfin Raptorem, což mnohé prozrazuje.
Tačkást odhalí Thassu a Frostburn Wierda, prvním tedy zahazuji Wierda a druhým Thassu. Soupeři to ale přišlo pěkně a dal si za sebou z vršku další Thassu a Mastera. Jakmile se Thassa stane aktivní, jsem ve hře jenom do počtu…

Side in: 1× Downfall (Master musí zemřít za každou cenu), 2× Ratchet Bomb, 1× Mistcutter Hydra, 1× Unlinching Courage, 1× Golgari Charm (budu se opakovat, ale Master skutečně musí zemřít za každou cenu)

Side out: 1× Thoughtseize (není špatná, ale v tomhle matchupu tolik nezáří), 2× Underworld Connections (moc pomalé), 2× Voice of Resurgence (v tomhle matchupu je slabší, Frosburn Wierd a Tidebinder Mage jsou nightmare), 1× Abrupt Decay (Golgari Charm je v tomhle matchupu lepší)

Začínám agresivně Voicem, Scavenging Oozu a Reaperem, první dvě bytosti sežraly Decay a Doom Blade. První soupeřův Master musí blokovat, na druhého mám připravenou Ratchet Bombu. Pak se ale soupeř zasekne na třech životech a dává dalšího Mastera, tentokráte už s brutálním devotion deset! Abych to zkrátil – scry z Reapera nikdy nenašel žádný removal a dostal jsem hrozný kouř…

Začínám tušit něco jako 0:3 drop, jelikož s balíčkem se mi zatím velmi dařilo a tak jednou prostě musel přijít turnaj, na kterém budu mít smůlu…

2. kolo – Daniel Říha

Moc dobře vím, že Dan hraje monored, jsem proto moc rád, že nemá play do prvního kola. Proti jeho 2/2 bytostem mám zídku a nakonec to zvládnu za pomocí starého dobrého Blood Barona.

Side in: Unflinching Courage, Sin Collector, 2× Ratchet Bomb, Devour Flesh (nix extra, ale lepší nežli Tačkást a Konekce)

Side out: 2× Underworld Connections, 3× Thoughtseize

Můj side se v této hře ukáže jako velmi dobrý, Sin Collector nejprve očistí Dana od hříchu zvaného Act of Treason a poté hrdinně vezme do ruky Unflinching Courage a spolu se dvěma Voicemi útočí vstříc vítězství!

3. kolo – Tadeáš Dvorský

Další přespolní hráč, ale naštěstí seděl v předchozím kole vedle mě, takže vím, co hraje. Je to docela zajímavý deck – Monowhite Devotion! V první hře bohužel muligenuji do pěti a nechávám zídku, Elspeth a země. Moje jediná šance je tudíž vyhrát na emblém Elspeth, ale soupeřovy Brave the Elements byly proti…

Side in: 3× Lifebane Zombie, 2× Ratchet Bomb, Unflinching Courage, Devour Flesh (soupeř hrál hodně různých aur)

Side out: 2× Underworld Connections, 1× Sylvan Caryatid, 1× Vraska, the Unseen, 2× Thoughtseize

Ve druhé hře už jde všechno podle plánu, Thoughtseize mi ukazuje, že si nesmím naběhnout do God’s Willing a potom, co soupeři v podstatě zabiju všechno, co vyloží, přichází na scénu Obzedat.

Je dost pravděpodobné, že poražený ztratí šanci postupu do top8, přičemž mi na mysli přichází citát z oblíbené PC hry mého mládí, Bloodrayne: „And now we play for keeps.“

Před hrou ještě mírně měním side – vyndávám jednu Lifebane Zombie, která „on draw“ není zase tak dobrá a nahrazuji ji Golgari Charmem.

Soupeř začíná Hopeful Ediolonem (Baneslayer do prvního, not bad!), já Thoughtseizou a zahazuju Prectint Captaina. Soupeř už nemá žádné další bytosti, ale má milion aur, takže doufám, že půjde all-in na Ediolona, protože mám v ruce Devour Flesh. To se bohužel nestane, ale já postupně zahraji Blood Barona a Taťku (Obzedat, Ghost Daddy) a soupeř mi podává ruku.

4. kolo – Jiří Besták

Soupeř hraje Big Boros, což je deck, který jsem zatím neměl možnost okusit. Bohužel, díky jeho špatným keepům stále nevím, jestli je to matchup příznivý. V první hře nechá soupeř one-lander a druhá země mu nedojde…

Ve druhé nechá pro změnu pět zemí a Aurelia’s Fury, které sice zabije Obzedata, ale to je tak všechno… Pokud by vás zajímal sideboard, tak vězte, že byl prakticky stejný, jako proti monoredu.

5. kolo – kluk ze sousedství, Ondřej Horák

Pohodlná remízka do top8. A jenom pro úplnost, Ondra hraje Colossal Gruul.

Do top8 postupuji ze sedmého místa, kromě mě tam postupují čtyři Gruuly, Monoblack, Esper a Boros Weenie.

Zajímavostí je, že Espery se vyřadily mezi sebou (bylo nespočet remíz) a postoupil z nich jenom Speel (což je dost podezřelé). Uznání také zaslouží výkon našeho hrošíka, který po bye v prvním kole dokázal zbylá kola prohrát.

Top8 – Jan Brožek

Zmiňoval jsem, že do top8 postoupily čtyři Gruuly. A proto nikoho nepřekvapiví, že mým soupeřem v „osmičce“ je právě jeden z nich. Honza hraje agresivnější verzi nez Nykthosu a s Witchstalkerem v mainu.

V první hře na mě vyskočí dva Dráčci a dva Domri, ale mám infinite removal (Decay je na současnou metagame velice exkluzivní) a Elspeth to poté zvládne.

Side in: 2× Ratchet Bomb, Unflinching Courage, 2× Pithing Needle, Hero’s Downfall, 2× Lifebane Zombie

Side out: 2× Underworld Connections, Vraska, the Unseen, 1× Sylvan Caryatid, 2× Scavenging Ooze (soupeř má větší bytosti a navíc má svoje Oozy a má obvykle k dispozici více many), 2× Thoughtseize (je fajn, ale v tomhle matchupu určitě nechceme líznout více, než jednu)

Ve druhé hře zvolím taktiku „zkušenější a lepší soupeř se musí umíchat“, takže jde Honza do pěti. Začíná Scavenging Oozou a Witchstalkerem. Ooza dostane Downfallem (omylem přitom dám Witchstalkerovi kántřík), poté dá Domriho, na kterého mám Decay a hru stabilizuji Reaperem. Pak přiskočí Taťka a Honza po draw vzdává.

Top4 – Vladimír Hořice

Vladimír předtím ve dlouhé a napínavé bitvě porazil 2:1 Speela. Hraje klasickou verzi monoblacku. Hry se nám rozhodli zpříjemnit Tochi a Speel klasickým tolarijským trollingem, což rozhodilo spíše soupeře, nežli mě.

V první hře začínám Tačkástem (přes untaplý shockland) a zahazuji krysičky (Pack Rat), soupeř má kromě nich už jenom Spectru a Mutavault. Postupně si oba dáme Konekce a lížeme spousty karet. Já dávám Reapera a Elspeth. Elspeth dostane Downfall, Reapera sežere Liliana’s Reaver. Mezitím ještě dávám bič, takže můžu Konekcema lízat ostošest. Nakonec mi dojde Blood Baron a ten spolu s tokeny z Elspeth soupeře ujezdí. Bylo to stronk.

Side in: Sin Collector, Underworld Connections, Duress, 1× Pithing Needle, Golgari Charm

Side out: 1× Scavenging Ooze, 2× Sylvan Caryatid (myslím, že zápasy s monoblackem jsou spíše o late game, než o úvodním tempu), 2× Doom Blade

Ve druhé hře to nechávám tak půl na půl – Tačkást, Decay a pět zemí (z toho jeden Temple). Tačkást odhaluje soupeřův riskantní keep – 2× Krysy, ale bez třetí many. Zahodím tudíž jedny krysy, na druhé chybně nehraji Decay a jenom předávám kolo (což je dost velká chyba). Soupeř ale zemi nelíže, nýbrž hraje svůj Tačkást. V reakci dávám Decay a ukazuju mu pěti zemí.
Soupeř pak začne útočit Mutavaultem, což je rozhodující chyba, protože mi přišel Downfall. Druhou zemi sice lízne, ale já mám Taťku, který si běží pro vítězství!

Finále - kluk ze sousedství, Ondřej Horák

Ondra hrál v top8 dva mirrory a konečně tak vybředává ze stereotypu. Na začátek si nemůžu neodpustit rimmerovskou vsuvku s kostkami:

„Ondra vzal kostky a hodil šestku a čtyřku. Načež jsem se chopil kostek já, pořádně jsem protřepal v dlaních a také hodil šestku a čtyřku. Ondra byl u vytržení! Na druhý pokus hodil jenom jedničku a trojku. Chtěl jsem ho frajersky přehodit jednou kostkou, ale padla mi jednička. Napětí v herně se v tu chvíli dalo krájet! Inu, co mi zbývalo – vzal jsem druhou kostku a hodil šestku.“

Nechal jsem ruku plnou removalu a s Konekcemi, ale bez bytosti. Ondrovy úvodní hrozby jsem zneškodnil a pak jsem líznul Tačkást, což byl zlomový moment hry, jelikož jsem zahodil Sylvan Primordiala, který by mi zničil zemi s Konekcemi a navíc bych na něj neměl odpověď.
Stále jsem ale neměl jak Ondru zabít, Konekcemi jsem líznul akorát druhé Konekce a stůl začaly zaplňovat tokeny z Xenagose. Pak mi ale nakonec přišla Elspeth, kterou jsem úspěšně dovedl až k emblému. Zajímavostí je, že jsem skončil na devíti životech, ale všechen damage jsem si dal sám :)

Sideboard je stejný, jako s Honzou Brožkem

Jdu do šesti a Ondra dokonce do pěti a už žertujeme o tom, že mám neporazitelný deck.

Navzdory tomu má Ondra Elfa a Scavenging Oozu. Já začínám zídkou a dvěma Voicemi. Ondra přitopí Xenagosem a já útočím oběma Voicemi – jedna se mění s Oozou. Pak dává Ondra Draka, ale já mám Obzedata, takže bych mohl racovat, jenže Ondra hraje Wasteland Vipera. Teď je ale na řadě moje sidovka – Ratchet Bomb. Drak mě dostane na sedm životů, ale Bomba odklízí dva blokery a následný alpha strike je vítězný!

Balík tedy nezklamal už po čtvrté v řadě a jsem opravdu zvědav, co dokáže ve Vídni. Držte nám palce!

Kumano

 
na začátek