Grand Prix Praha – Lessons to learn

Roman Vejdělek, nejúspěšnější člen tolarijské výpravy na GP Praha, vám přináší své zážitky z víkendu. Čekají vás lekce, které se Roman naučil. Určitě si z nich můžete vzít poučení i vy.

Vážení čtenáři, po proběhlém GP Prague jsem se rozhodl, že nebudu psát žádný report, protože jsem byl lehce zklamaný z koncovky turnaje. Ale jelikož jsem skončil v penězích a mám chuť se podělit o své pocity a nově získané zkušenosti, tak jsem sepsal kraťoučký článek :-)

 

Nebaví mě psát popisy her a ani mě často nabaví je číst a věřím, že je na tom většina podobně. Proto jsem sepsal jen takové „highlights“ nejzajmavějších situací. Rád bych zdůraznil, že se jedná pouze o mé subjektivní názory a pocity. Lekce jsou o tom, co jsem se naučil já a v čem se utvrdil, ne o snaze někoho poučovat. Poučte v commentech mě :-) So lets go deeper into the Story.

 

Den 0. Pátek

Antibiotika z úterka zabrala, ale ne natolik abych se cítil FIT and FUN. Když jsem šel kolem 12 z postele na oběd a vylezl na sluníčko, pěkně se mi motala hlava. Ale jelikož poslední dobou pro Magic žiju a je to má obrovská vášeň (zde děkuji Helče za toleranci a podporu :-) ), tak i kdybych umíral, tak bych jel Kdo by si nechal ujít magicový svátek?!!

 

V 16.07 nabírám Honzu (Jan Brožek dále jen Honza) a nabírám závratnou rychlost na dálnici 160km/h (samozřejmě jsem jel přes Německo) a v čase 1:05 hod zvládáme trasu ČSOB banka HK – výstaviště Praha Holešovice. Stíháme trial od 18:00 i se sepsáním decklistu a svačinkou.

 

Po startu turnaje zjišťujeme, že se nejedná o klasický single elimination (prohra = konec), nýbrž o Swiss na 5kol. Představa, že budeme končit o půlnoci nás drtila. Začal jsem 2:0 a pak prohrál 2 mirrory. Jeden s pozdějším finalistou z Top8 a druhý byl s klukem z České Lípy, který hrál deathdealery místo hangárků a různá jiná překvapení. Honza s ním prohrál také a oba jsme to zakončili průměrným skore 3:2. Exklusivní ale bylo, že i za tento výsledek jsme každý obrdželi 180 b (18boo), které jsem já proměnil za 5 Modern master boosterů (A podle absolutního rýmu Járy Cimrmana: Zase jsem měl kliku otevřel jsem kliku) a Honza druhý den vyměnil bodíky za booster Revised. Co se s ním stalo se dozvíte, ale zatím nepředbíhejme :-)

 

Kolem půlnoci jsme šli hajat, abychom byli na druhý den do řůžovoučka vyspinkaná prasátka!

 

Den 1. Sobota

Už se potím míň a to ani nejsem na sajtě. Zase mi je o kousek lépe. 7:40 budíček – 8:00 odjezd směr Kaufland – 8:45 na sajtě, žádný stres, totální pohodička. Většina lidí z výpravy měla Bye do 1. kola. Já a Bakule (Jakub Bakule dále jen Bakule :-) ) jsme museli bojovat. První kola jsou nevyzpytatelná, proto jsem byl hodně napnutý a první hru hrál v takové křeči. Nemám ani jedno bye a před sebou 9. Kol pekla. 0:1 by nebyl dobrý start. Naopak na minulém standard GP jsem měl 2bye a pak si dal 0:3 s dračím balíčkem (vůbec jsem nekoukal, co se bude hrát jen jsem chtěl hrát rampa draky. A co čert nechtěl, v tu dobu bylo cyklicky na vzestupu Abzan aggro, což byl nejhorší MU. Hmm, hádejte jaké 3balíčky jsem první 3kola potkal? :-) )a zde se dostáváme k:

 

Lekce 1 : Jak jsem schopen ovlivnit svůj výsledek na velkém turnaji?

 

Volba balíčku je základ! Je to (b)anální? Ano i ne. Tohle byl můj první turnaj, kde jsem si vůbec reálně uvědomil, co je metagame a že nestačí pouze zkopírovat nejúspěšnější deck z netu. Respektive to můžete udělat, ale nemáte sebemenší edge (výhodu) nad soupeři - jak ho můžete zmást, jak ho donutit udělat chybu při sideboardování(SB) a jak zařídit, aby netušil co se děje. ( Sám jsem se do této pozice dostal proti Seiboldovi ve 13. Kole – sultai megamorph a hned potom ve 14.kole proti monowhite koním, kde jsem moc netušil co se děje..)

 

Rozhodl jsem se hrát Hangarback abzan s vlastním tweakem (vylepšením). Hrál jsem 3x Thoughtseize v základu, protože jsou dobré na hlavní balíky, které jsem očekával, a které měly naše abzan aggro porážet. Nikdo nikde na netu Thoughtseize v základu nehrál, ale já věděl, že to je dobrá volba. (Potvrdil to i testing s Honzou a následně jeden borec v top8 hrál 2 v základu taky) Zejména proti Jeskai a Esper drakům jsou Thoughtseize hrozně důležité. Hrál jsem pouze 25 zemí. Nebojím se tvrdit, že právě tento tweak mi zajistil den 2 a peníze. Hrál jsem dobrý balík, ale po svém. Thoughseize byl skvělý na vše i na fritku, kde zranění dokázal šetřit.

 

To samozřejmě neznamená, že nemůžete vyhrát s balíčkem z netu. Nebo vlastním balíčkem (Igor Dobroruka drtí všechny formatý s home-madema a jde mu to parádně). Jen pokud jste krok za meta nebo v metě (či v kometě) šance se snižují. Výsledky posledních turnajů to jasně prokazují. Tohle odhadnout chce opravdu hodně času stráveného testingem (ideálně týmovým), zkušenost a intuici. Neříkám, že jsem král deckbuilderů. Ani náhodou, možná naopak :-), ale tohle se mi povedlo :-) Můžete třeba u sebe v herně začít měnit pár karet v balíčku a uvidíte, jak se jim bude dařit proti nejrozšířenějším strategiím.

 

 

Lekce 2 : Nebojte se napsat si na papír Sidebordový plán (SB)

I když jsem měl různé matchupy (MU ) nahrané, stejně jsem si předem sepsal sideboardovací strategii. Během GP se často dostanete do stresových situací. Například na poslední hru zbývá málo času. Něco Vás rozhodí nebo je zkrátka vedro a potřebujete berličku. Doma v obýváku to vypadá lehce. Vše přece znám, ale v té obří hale je vše jinak. Poznámky k SB jsou legitimní cesta, jak ušetřit čas a neudělat zbytečnou chybu. Využívat je, mi šetřilo energii (přeci jen 10-12 balíčků do hlavy přesně moc nedáte). Jak SB se dá dnes dobřé googlit, případně vytvořit vlastní thread například na redditu nebo oblíbeném Kumanově (jeho identita zůstane skryta) redtubu :-)

 

Průběh a zajímavosti z main eventu :

3.kolo: Zde jsem utrpěl hned první prohru proti monored goblinům. 1 hra byla : 2 goblini, 3 goblini, Obelisk of Urd a konec :-) Druhou mi vyhrál Sorin se svou +1 lifelink. A třetí jsem prohrál se 4 zeměmi asi v 7 kole. Na ruce stádečko Siege Rhinů (2ks - sameček a sameček), Wingmate Roc (také dva samečci) a Sorin. Bez bílé many.

 

A hned si skočíme do 15. Kola na Reiter Floriana a MU s UW controlem.

První jsem prohrál na malý tlak a i přes zahozený Dig trough Time (na slovíčko Dig se bohužel nedá udělat inteligentní hlod) a zahrané další 2 Digy :-) Druhou hru jsem měl v knihovně minimálně 35karet, na stole + v hrobě 18 zemí z 25, takže mi jich v balíku zbývalo jen 7 :-). 3x jsem v té hře zahrál Abzan Charm a 3x si líznul 2x země. Jako tváříte se, že jste si lízli všechny ultra brutality balíku, ale u 3. charmu už mi ta poza asi nevydržela :-) No dostlal jsem nařezáno jak školačka od sklepmistra. A stálo mě to nějakou tu tisícovku v price money.

 

Proč to píšu?

 

Lekce 3 : Nebřečte. Fakt nebrečte a nestěžujte si na smůlu.

 

Magic je karetní hra, jejíž součástí je náhoda. Ale většinu rozhodnutí děláte vy. Jaký si vezmu balík? Jak si připravím sb? Jak mám natestováno? Budu mulligenovat? Keepnu. Hraju pomalu/zbrkle/moc opatrně? Lížu země z vršku? 4 po sobě. No jasně. Ale to soupeř třeba taky.

 

Kolikrát jste si řekli po zápase, že vy jste v opačné roli a soupeř měl smůlu/vy štěstí? To si člověk často nepřipustí a říká si, jak jsem to hrál dobře a jakej jsem king

 

Třeba v 9.kole jsem třetí hru proti fritce dvě coca-kola přežil na 1 (slovy jednom) životě. Soupeř si nelízl blesk. A Teď : Měl jsem štěstí? Měl soupeř smůlu? Nebo mi mohl někde v průběhu hry udělit o 1zranění více?

 

Občas mi to ujede a taky si zakňučím. Taky chci, aby mě někdo politoval, jaký jsem smolař. Ale doufám, že Team membři mě potvrdí, že to dělám málo. Nebo aspoň méně než ostatní První co udělám po prohře je, že se snažím úsmát na soupeře (někdy to je křečovitý a někdy to nejde - jsme lidi), podat mu ruku a analyzovat co jsem mohl JÁ zahrát jinak. Případně to probrat s ostatními. A to se mi líbí na Magicu. Když jsem šel na jeden ze svých prvních turnajů v dvouhlavci, tak jsem neunesl špatný výsledek a lehce mrsknul na konci hry karty na stůl a viděl vinu ve spoluhráči. Ale bylo to tím, že jsem Já něměl zkušenosti. Já jsem měl půjčený balík, kterému jsem Já vůbec nerozumněl a Já jsem to nezvládl. Do dnes mě to pronásleduje :-)

 

Obdivuji profíky za to, jak zvládají prohru/méně štěstí. Nikdo neprohrává rád a nikdo nemá rád kritiku. Každý jsme pro sebe středem vesmíru, ale ty nejlepší se podle mě nad tyto věci umějí povznést :-) Zkuste to taky. Já jsem na cestě.

 

A teď k věcem, na které jsem/nejsem na turnaji opravdu hrdý :

 

Round 6 : Pierre Dagen – 2. Místo na PT Theros, cenný skalp.

 

Hrál epser draky a ve všech hrách jsem ho systematicky discardoval a obehrával rušení. Vyhrál jsem 2:1, ale vlastně 3:0. Proč? Protože jsem udělal hrubici, jak český národ při poslední volbě prezidenta. Game 1 : Mám na stole Anafenzu, na ruce zemku, Den Protectora a Dolíznu Thoughtseize. Ten odhalí u Pierra zemku, Ugina (soupeř má 6 zemí) a dračí counterspell. Plán je zahodit counter a další kolo zahrát protektora a flashbacknout discard na Ugina. Tento greedy (žravý :-), hamižný) play se mi vymstil, protože soupeř lízl odtaplou zem a já taplou. Ugina už jsem nerozchodil. Kdybych to pak neotočil, tak by mě to hodně mrzelo :-(

 

Round 8 : Oliver Rausch – německý semi-pro

 

Třetí rozhodující hru jsem vyhrál pouze na 2 painlandech. Soupeř měl země, měl karty. Duress + Thoughtseize vzal karetní výhodu. Lvíček jezdil a přišla k němu málá 1/1 hangárka. Soupeř zahrál Dragonlord Silumgara a nepochopitelně mi vzal lva (hangár už povyrostl na 3/3). Toho si buď mohl sám zabít, ale hlavně takhle začal být náchylný na self-inflicted wounds, které jsem pochopitelně držel od úvodní ruky. Poté stačilo přiložit třetí zemi na protektora a kolo později flashbacnout wounds na Ojutaje a GG.

 

Oliver mě zklamal, protože byl celkem vytočenej a rejpavej. Měl by si přečíst lekci 3 :-) Ale přiznal, že nehrál dobře. Navíc se snažil v průběhu hry nepříjemně tlačit, když jsem si třeba zapisoval karty, co jsem mu viděl na ruce nebo když jsem fečoval. Cíleně se snažil vynutit chybu. Získat edge, ale tohle je temná strana síly. Vyvíjet tlak na random klučíka (znáte ty random klučíky, které porážíte – já byl teď z jeho pohledu random klučík), aby udělal chybu. Nene Olivere, už jsem kousek dál než sis myslel..Před rokem jsem takto prohrál zápas o den 2 na GP Waršawa s Polákem, kterému se podařilo mě přesně takto rozhodit. A skončil jsem 6:3 rozklepanej, že jsem ani nebyl schopen odsajdovat Růst mě baví.

 

Lekce 4 : Buďte férový. A chovejte se sportovně.

 

V tomhle je pro mě vzorem Petr. ( Petr Brožek = dále jen Petr :-)) Výhra manipulací, tlakem nebo podvodem by mě netěšila. Za turnaj se x-krát stalo, že mi soupeř zapomněl ubrat život za PAIN land, ale vždy jsem mu to nahlásil. Podle mě tohle funguje na principu aury/energie. A věřím v to, že každá sviňárna, kterou v životě uděláte, se vám vrátí. Ne hned, ale vrátí. Nebo se potrestáte sami už jen věcí kterou uděláte.

 

Dalším příkladem, který ještě neumím 100% řešit, je slow play. Občas taky hraju pomaleji, ale například 3.kolo jsem hrál proti ruské paní Marii, co měla Abzan control. První hru jsem vyhrál. Druhá se natáhla a já začal být strašně ve stresu, že to bude 1:1 a třetí nestihneme. Teď jak chcete opakovaně něžně paní tlačit , ať zrychlí? Jako neměl jsem na to, když jsem viděl, že není tak zběhlá. To bych možná byl jak Oliver. Teď máte chuť zavolat judge. Ať pozoruje. Neudělal jsem to. A přesto jsem vyhrál 2:1, ale jak moc to bylo správné?

 

2 Týdny intenzivního tréninku a přípravy. 100% nasazení. Vs Přítel mi včera pujčil balíček a učím se ho hrát.

 

Tohle dilema si musím ještě nějak přebrat. Napište do komentu, jak byste to řešili Vy.

 

Round 11 : Steve Hatto ( skončil v top8)

První hra šla přesně podle plánu. První discard sebral Mantis Ridera, na kterého bych neměl odpověď. Druhý „myšlenko-chňapač“ vzal Dig. Pak jsme se dostali do situace, kdy jsem se zbytečně comitnul na boardu a dostal Tragic Arroganci. Stačilo vyložit namísto triglého Roca Anafenzu a vedl bych 1:0. Takhle to bylo 0:1. Sice jsem vyrovnal, ale v tomto grindy MU získal 3. hru soupeř (neměl jsem discard a bez něj má Jeskai lepší lategame). Rozhodla to 1. hra. 11:1 by to bylo krásné :-) BY BYLO… HMMM. My fault.

 

Round 13 : Christian Seibold – ULTRA PRO ( a teď nemyslím obaly)

 

 

Tady jsem udělal taktickou chybu v úvodu. Byl jsem na Feature matchi (naštěstí bez kamer), takže zašívárna v rohu – pohoda. Krásný stůl, co můžete vídat na streamech, jsem hned znesvětil svojí dečkou :-) Přišel Christian a já si stoupnul možná jsem se mu i trochu poklonil a podal ruku. Tím jsem si dal na čelo nálepku : Ein Zufallsabhangig kleiner Jung :D (dokážete přeložit? Kdo první to správně napíše do komentů má zdarma od Tolarie booster – ano toto je hidden soutěž :-) Nečekané, že? :-) )

 

Nebyl jsem ani moc nervozní a věřil ve výhru. Ačkoliv jsem měl hodně natestováno (desítky her na modu) proti Sultai megamorphu jsem nikdy nehrál. A je blbý, když zjistíte, co soupeř hraje, až ve 2. hře. První byla vyrovnaná. Měnili jsme permanenty, až jsme se dostali do top deck modu. Nejzajmavější situace byla ke konci: Soupeř má ve hře Jace, Protector a 3/7 hexproof Silumgar. Já Siege Rhino se žetonkem a zemkou na ruce. Lízl jsem Abzan Charm. Udělal jsem šílený klučíkovský oči jako: "OH, man another land. Iam really pissed now." Zašaflil karty a položil zemku. Potom několim zoufalcýh grimasů jako, že je lucker a náznak zoufalého útoku. Blok 3/7 drakem a charm +2/+2 Drak zemřel a Christian byl fakt překvapenej. Nechápal. Nikdy nepodceňuj random klučíka. Poté lízl další Dig a byl konec 0:2 . Choval se fér, byl přátelský a ani nevolal judge, když jsem při míchání omylen otočil kartu.

 

 

Zde jsou výsledky, co jsem hrál jednotlivá kola :

První den: 1x Heroic , 2x Goblini, 1x Fritka, 2x esper draci, 1x GW megamorph, 2x Abzan control,

 

Druhý den: 2x jeskai, 1x abzan Aggro, 1x white wenie, 1x Sultai megamorph, 1x Uw control

 

Takto bych mohl psát ještě chvíli ale shrnu to do +/- turnaje :

 

+ můj tweak fungoval a podpořil víru v můj úsudek

+ cítím, že se pořád zlepšuji

+ výhra 250 dollarů

+ super ceny na trialu

 

- Nesesadil jsem z tůnu GP šampiona Kumana 12-3

- Kromě výše popsaného si neuvědomuji další chyby, což beru jako mínus, protože si nejsem schopen dát lepší sebereflexi

- Bagetka za 150,-, kde jsem se obsluze vysmál za cenu a o 1,5hod déle jsem se jí ládoval, protože jsem neměl nic k jídlu :-) poté mi Honza ukázal nedaleký stánek s Párkem za 20,- :D

 

Teplo na sjatě jsem neřešil. Všichni jsme měli stejné podmínky. JÁ si ale zabalil do kufru navíc žabky a mohl hrát naboso!!

 

A jak to dopadlo s boosterem Revised? Koukněte se na video. Prozradím jen, že booster jsem získal od Honzy za 550 + foil Atarku, kterou se mi podařilo na marketu koupit za 10eur :D

 

 

Hodně štěstí a věřím, že na podobné či lepší výsledky nebudu čekat dlouho. Cítím růst a chuť. See u on WMCQ v neděli.

 

Roman Vejdělek

 

P.S.: Lehce jsem stalkoval lidi s kterými jsem hrál, abych si udělal představu, jak byli třeba zkušení. Většina lidí z druhého dne mají několik zajímavých umístění na mtgtop8. A pilot monowhite i zajímavé video :-)

 

 

 

 

 
na začátek