Grand Prix Praha speciál

Magicový svátek dostupný našincům se blíží. Grand Prix Praha už za 3 dny. I když to bude vaše první Grand Prix, nebojte se. Vše důležité k průběhu najdete k článku.

 

Co to je Grand Prix

Grand Prix jsou největší Magicové turnaje přístupné pro každého. Pořádají se po celém světě v různých formátech, individuální i týmové. Celá akce trvá 3 dny, ale není jen o hlavním turnaji a dalších větších či menších turnajích okolo. Na místě můžete nakupovat karty a vše kolem Magicu, vyměňovat karty, nechat si podepsat karty od jejich autorů, sledovat cosplaye a nebo se jen tak potloukat kolem :-) Každé Grand Prix je trochu jiné, takže se hodí předem podívat na web jeho organizátora a zjistit si konkrétní podrobnosti.

Hlavní turnaj

Hlavní turnaj trvá oba víkendové dny, přičemž nedělní část turnaje hrají pouze hráči, kteří v sobotu získali alespoň 7 výher (nebo 6 výher a 3 remízy). Do turnaje se může přihlásit každý a běžně tak učiní více než 1000 hráčů (jak se přihlásit se dozvíte níže). Turnaj se hraje na 15 kol základní části (9 kol v sobotu, 6 v neděli) a top8.

Výhry jsou finanční (v USD) a organizátor je posílá na účet s časovým odstupem po skončení turnaje. Kromě finanční odměny získá top8 kvalifikaci na Pro Tour a proplacenou letenku na tento PT. Hráči, kteří dosáhli skóre 13:2, ale nedostali se do top8 také získají kvalifikaci na PT (ovšem bez letenky).

Za účast dostane každý hráč promo foil (aktuálně Griselbrand) a Grand Prix Playmat. Oboje do vydání zásob.

Grand Prix Praha

Grand Prix se posledních několik let koná v Průmyslovém paláci v Incheba Expo Praha na adrese Výstaviště 67, 170 00 Praha 7

Místo konání je dobře dostupné

- nejbližší zastávka tramvaje Výstaviště Holešovice,

- nejbližší metro Vltavská, Nádraží Holešovice,

- nejbližší vlaková stanice Nádraží Holešovice.

(ze všech zastávek se dá dojít pěšky za max 15 minut)

V areálu/blízkosti výstaviště se dá parkovat, ale nevím, jaká je aktuální denní taxa.

Turnaj pořádá MindSports International. Web organizátora se všemi informacemi ke Grand Prix je ZDE.

Hlavní turnaj

Registrace

Na hlavní turnaj se potřeba se registrovat předem a to nejpozději v pátek. Registrace v sobotu na místě NENÍ MOŽNÁ.

Ideálním způsobem je registrace online na stránkách organizátora. Základní registrace (která úplně stačí) stojí 40EUR a dá se platit kartou. Na mail vám pak přijde potvrzení, které si můžete pro jistotu vytisknout a vzít s sebou. Pokud máte na turnaj nějaké BYE nebo máte zájem o exklusivní materiál, můžete zvolit "nadstandardní" registraci Sleep-In Speciál za 55EUR (stačí vám dorazit až na kolo, kdy po svých bye začnete hrát) nebo VIP za 95EUR, která krom Sleep In výhody i další bonusy navíc. U dvou nadstandardních registrací musíte poslat online i svůj decklist.

Tip: Dekclist můžete poslat online i při klasické registraci, ale osobně v tom nevidím moc velkou výhodu, jelikož ze zkušenosti vím, že jsou časté změny ve složení balíku na poslední chvíli. Ale pokud se bojíte, abyste neudělali nějakou unáhlednou změnu, klidně decklist online pošlete :-)

Registrovat se dá i fyzicky v pátek na místě konání turnaje mezi 16-21h.

Organizátor ohlásil maximální kapacitu turnaje 1500 účastníků, takže registrace online je jistější, i když se překročení maximální kapacity asi očekávat nedá.

Průběh turnaje

Hlavní turnaj začíná v sobotu v 9:00 (pro ty, co postoupí do nedělní části, začíná v 9:00 i v neděli)

První věcí, co vás čeká je players meeting. Všichni hráči se usadí, poslechnou si organizační záležitosti, odevzdají decklist a dostanou promo s podložkou.

Kam si sednout poznáte podle čísla stolu. Číslo svého stolu najdete u svého jména na pairing boardu - to je místo, kam se po celý den budou vyvěšovat pairingy na aktuální kolo. Tato místa budou označena uvnitře haly a rozhodčí na nich budou vyvěšovat seetingy a pairingy. Každé takové místo bude mít u sebe velká písmena, která uvádějí, jaká příjmení se zde nacházejí (např. A-D znamená, že jsou zde příjmení začínající na A, B, C, D). Najděte si tedy počáteční písmena svého příjmení, pak své příjmení a vedle uvidíte číslo stolu, kam si sednout (sedí vždy 2 lidi naproti sobě). Ujistěte se, že hledáte na pairing boardu pro GP main event a ne pro nějaké vedlejší turnaj.

Tip: pairingy si můžete vyfotit nebo napsat číslo stolu a jméno soupeře, abyste to dlouhou cestou při hledání stolu nezapomněli, případně měli argument, když by na vašem místě omylem už seděli 2 lidi

Po dokončení všech úvodních formalit vás čeká 9 kol turnaje. První kolo nehrajete tam, kde zrovna sedíte, ale musíte se jít podívat na pairingy. Ty budete sledovat až do konce turnaje.

Pokud máte nějaká BYE (díky výhře v Trialu nebo za nasbírání dostatečného počtu bodů za loňskou sezónu), uvidíte na dané kolo nápis BYE to vedle svého jména. Pokud máte dojem, že byste měli nějaká BYE mít, ale u vašeho jména nejsou, běžte tuto skutečnost reklamovat ke stolku rozhodčích.

Každé kolo trvá 50 minut. Začíná oznámením hlavního rozhodčího a spuštěním časomíry. Po skončení zápasu vyplníte tzv. Result Slip - vedle jmen napíšete výsledek zápasu a oba podepíšete. Result Slip pak odnesete ke stolku rozhodčích nebo ho dáte rozhodčímu poblíž.

Pokud se vám bude dařit, máte šanci být vybraní na tzv. Feature Match - zápas ve vyhrazeném místě se záznamem kamer a diváky kolem. Čísla stolů vybraných pro Feature matche se hlásí vždy na začátku kola a konají se na speciálním místě, které není těžké najít ;-)

Pokud vám bude během hry cokoli nejasné nebo dojde k nějaké neshodě, či porušení pravidel, vždy volejte rozhodčího - zvednete ruku a zavoláte "judge". Pokud nebudete s jeho řešením situace spokojeni, můžete se ještě odvolat k hlavnímu rozhodčímu. Pokud neumíte anglicky, můžete požádat o asistenci rozhodčího, který mluví česky.

Co musíte mít s sebou

Na turnaj potřebujete svůj hrací balík, decklist (pokud jste ho neposlali online) a papír s tužkou na zaznamenávání životů (počítání na kostce nebo na elektronickém zařízení není legální). Pokud ještě nejste zletilí, vytiskněte si a od rodičů nechat podepsat tzv. Consent Form (ostatní ho vyplňují na místě), kde souhlasíte s podmínkami účasti v turnaji. Ke stažení je ZDE. Vemte si taky nějaké žetony (pokud máte v balíku planeswalkery nebo možnost rozdávat nějaké countery) a příslušné tokeny, pokud to váš balík vyžaduje.

Vedlejší turnaje

Už od pátku až do neděle probíhají vedlejší turnaje - Side Evenets - v různých formátech. Jsou zde 2 druhy těchto turnajů - Scheduled Events a On Demand Events. Scheduled Events začínají v předem uvedený čas a jejich rozpis najdete na stránkách organizátora. On Demand Events jsou turnaje pro 8 hráčů a běží přes celý den tím způsobem, že začnou jakmile se na daný formát zaregistruje 8 hráčů. Z posledních GP máme zkušenost, že při registraci dostanete elektronická hlásič, který začne pípat ve chvíli, kdy se naplní kapacita turnaje, což je pro vás signál, že máte jít na místo, kde si vás vyzvedne rozhodčí turnaje. Propozice turnajů najdete na webu organizátora.

Tip: sledujte Happy Hour - hodiny, kdy je na turnaje snížené vstupné

Friday Happy Hour

17:30-19:30

Saturday Happy Hour

17:00-19:00

Sunday Happy Hour

16:00-18:00

Na vedlejších turnajích jsou na ceny často MSA body (ve formě papírových kartiček). Ty můžete celý víkend sbírat a vyměňovat za odměny z tabulky.

Neturnajové atrakce

Pokud se vám zrovna nechce hrát, i tak pro vás může být GP příjemnou událostí.

Podepisování karet - na místě si můžete nechat podepsat své karty od jejich ilustrátorů - v Praze jsou přítomni: Rob Alexander, Jesper Ejsing, Viktor Titov, Chris Rahn. Ilustrátoři mají většinou k dispozici na prodej i kopie svých ilustrací s originálním podpisem, případně vlastní tokeny.

Tip: pokud autor prodává kartu, kterou vám podepíše, většinou se jedná jen o obrázek karty - kartě chybí zadní strana a je nehratelná.

Obchody - na místě je vždy několik Magicových obchodů z různých částí Evropy/světa a vždy mají velkou nabídku karet a produktů. Výhodou je, že u nich můžete sehnat jinak těžko dostupné kousky. Také u nich můžete odprodat své nepotřebné karty.

Tip: pokud nakupujete/prodáváte karty, stojí za to obejít si všechny obchody na místě. Někdy se jejich ceny u konkrétní karty mohou dost výrazně lišit

Výměna karet - Grand Prix navštíví tisíce lidí a hodně z nich rádo vymění nějaké karty. Narazit můžete na lidi z celého světa s nejrůznější nabídkou a poptávkou (a nejrůznějšími cenami karet). Mění se všude, kde se dá sedět, ale většinou se výměny koncentrují na určitá místa, která pozbáte podle zvýšeného výskytu lidí s albumy. Důležité upozornění je, že na většině Grand Prix je zakázáno prodávat/kupovat karty mimo obchody, takže se snažte do výměn nezahrnovat peníze. Mohlo by se stát, že budete vyvedeni z prostor a zajážou vám do nich další vstup.

Cosplay - na posledních Grand Prix se začínají pomalu ale jistě objevovat nadšenci Magic cosplayů. Máte tedy jedinečnou šanci vyfotit s vaším oblíbených charakterem z masa a kostí :-)