Interview: Przemysław Knociński

Rozhovor s vítězem PTQ Atlanta, které se ve formátu Standard konalo 8.3. v Praze. Petr Brožek se ptá Przemysława Knocińského nejen na průběh turnaje.


 
(Rozhovor probíhal v angličtině a překlad tak nemusí být úplně doslovný. Snažil jsem se, aby význam zůstal nepozměněn.)

 

Przemysław Knociński

Petr: Nejdřív bych ti chtěl ještě jednou pogratulovat k výhře na PTQ a požádat tě, aby ses čtenářům na úvod stručně představil.

Przemysław: Jemnuji se Przemek Knocinski, je mi 29, žiju v Polsku ve městě Bydgoszcz, pracuji v cestovním ruchu. Rád si vyrazím s kamarády a ve volném čase vařím.

Petr: Jaká je tvoje specialita, co by šéfkuchaře?

Przemysław: Mušle na bílém víně. Mám hodně rád mořské plody.

Petr: Netradiční specialita. Teď už ale k Magicu. Tohle je tvoje první PTQ výhra, že?

Przemysław: Ano. Jinak jsem taky loni vyhrál WMCQ.

Petr: Dokážes si vybavit, kolik už jsi odehrál PTQ a jak se ti na nich dařilo?

Przemysław: Hrál jsem kolem 15 PTQ a do top8 jsem se dostal tuším ve 12 z nich.

Petr: To jsou neuvěřitelné statistiky. Vím, že jsi taky vyhrál několik GP Trialů. Máš taky nějaké úspěchy na úrovni samotných Grand Prix?

Przemysław: Párkrát jsem uhrál druhý den, ale jinak ke mně GP nejsou vůbec přívětivý. Úplně, jako by to pro mě bylo začarovaný.

Petr: To je zajímavé. S tím se setkávám poměrně často, že lidé, kterým se daří na lokální úrovni, dlouho čekají na úspěch na GP.

Przemysław: Je to tak, ale mě se daří fakt všude jinde, jen ne na těch GP. Třeba loni na mistrovství světa týmu v Amsterodamu jsem uhrál výsledek 8:0. Proto je pro mě teď Pro Tour skvělou šancí dokázat mé kvality. Navíc jsem ještě nikdy nebyl v USA.

Petr: Je to určitě skvělá příležitost. Ale zústaňme ještě chvíli u vás v Polsku. Je v tvém městě nějaká MTG herna, kde by ses připravoval a pokud ano, máš kolem sebe nějaký tým?

Przemysław: V Bydgoszczi chodím do herny Pegaz. Ale není tu moc lidí, se kterými by se dalo hrát. Na FNM chodí max 10 lidí.

Petr: Jak se tedy připravuješ, hlavně online?

Przemysław: Ano, hlavně online a pak často testujem s mým kamarádem Filipem Marszalecem u mě doma. Dáme pohodu, pár piv a testujem.

Petr: Jo, to vypadá jako dobrej způsob:-) A jak vůbec vypadá MTG komunita u vás v Polsku? Máte tam nějaké hráče na top úrovni? Takhle z hlavy mě z PT scény napadá snad jen Matusz Kopecz.

Przemysław: Z lepších hráčů je na špičce pořád asi 10 stejných lidí a nikdo nový nepřibývá. A Mateusz je můj kamarád.

Petr: To se může hodit. Testujete spolu, třeba když se chystal na PT?

Przemysław: Ano, ale jen po MTGO. Online testuju s lidma z celého světa. V Polsku samotném je hrozně těžké dostat se na profesionální úroveň.

Petr: Dalo by se tedy říct, že polská MTg komunita je spíše orientovaná na cassual hraní (hraní spíše pro zábavu než pro výsledky na turnajích)?

Przemysław: Ano, většina hráčů je takových a to mi dost vadí.

Petr: Na MTG máš tedy nejradši turnajové hraní, soutěžení? Co cestování a kamarádi?

Przemysław: Ano, mám rád, když mě ostatní považují za toho nejlepšího v celém Polsku. S Magicem získávám hodně přátel, rád a často cestuju. Lidi v ostatních zemích jsou většinou fajn a pomalu mě začínají na turnajích poznávat.

Petr: Věřím, že už tě lidi můžou znát minimálně od vidění z PTQ a GP po celé Evropě. Takže tvým cílem je být známý jakožto nejlepší Polský hráč?

Przemysław: Toho už jsem dosáhl. teď je mým cílem být nejlepší v celé Evropě :-)

Petr: :-)

Przemysław: Vím, že mám na to vyhrávat. Hodně vyhrávat.

Petr: Hraješ hodně často? Řekl bych, že ano, když už jsi měl 3 GP bye na rating.

Przemysław: Hraju kolem 15 hodin týdně, většinu času na MTGO a pak pravidelně na FNM.

Petr: Jezdíš na všechny PTQ a GP v okolí?

Przemysław: Ano, snažím se, co to jde. Za 14 dní se chystám na GP do Vídně.

Petr: Co se týče formátů, máš radši limited nebo constructed.

Przemysław: Určitě constructed. Nikdy nehraju mainstreamové balíky. Vždycky něco úplně mimo metagame. Rád stavím nové balíky. A úplně nejradši mám aggro. Nikdy bych nehrál karty jako třeba Sphinx's Revelation.

Petr: Tenhle přístup je mi sympatickej:-) Nemyslíš, že to je někdy na škodu, snažit se vždy hrát něco nového, neokoukaného, když tady ta možnost prostě není? V takovém případě si teda vezmeš nejlepší aggro deck?

Przemysław: Vždycky je tady takovej deck. Jen ho musíš najít.

Petr: Jak to teda děláš?

Przemysław: Zkouším na první pohled špatné karty. A používám hodně matematiky, podobně jako Frank Karsten.

Petr: Jak jsi přišel na to, že Boros Burn je nejlpší balík pro metagame na PTQ v Praze?

Przemysław: V současné metagame není v postatě žádnej aggro deck. Jen kontrol a midrange a burn má cca 70% šanci proti všem těmhle balíkům. Mezi nejlepšími a nejhranějšími balíky tak v podstatě nemá špatnej matchup.

Petr: Obecně se mělo za to, že například Monoblue (které je sice na ústupu) má dobrý matchup proti fritce. Pro RW Burn to neplatí?

Przemysław: Pro RW burn je Monoblue dobrý matchup. Na PTQ jsem hrál proti 5 Monoblue soupeřům a všechny zápasy jsem vyhrál.

Petr: Na PTQ sis tedy věřil. Věřil jsi i tomu, že můžeš celé PTQ vyhrát?

Przemysław: Ano, byl jsem hodně spokojenej se svou volbou balíku. Přišlo mi, že hraju úplně jinou (lepší) hru než moji soupeři. Nepotkal jsem žádnej špatnej matchup, až na RG ve čtvrtfinále, který mě taky jako jediný porazil v základní části. Naštestí jsem měl štěstí, když šel soupeř dvakrát do pěti.

Petr: Prý jsi měl v den PTQ narozeniny. Myslíš, že ti to při hře třeba nějak pomohlo? Jak se vůbec díváš na důležitost psychického rozpoložení pro úspěch na turnaji.

Przemysław: Narozky jsem měl a dal jsem si ten nejlepší dárek:-) Co se psychiky týká, tak je určitě velmi důležitá. Já hraju, abych vyhrál. Ne prohrál. Každé jednotlivé kolo je úplně to nejdůležitější, to na čem opravdu záleží. Je důležité se soustředit úplně celý den, to hraje hrozně důležitou roli.

Petr: Kdy byl ten zlomový okamžik turnaje, kdy jsi nabyl jistotu, že to celé vyhraješ?

Przemysław: Ve chvíli, kdy jsem ve čtvrtfinále porazil to RG. Pak už zbývali jen samé dobré matchupy (3xMonoblack Devotion).

Petr: Podporoval tě někdo při turnaji? Přijeli s tebou nějací kamarádi?

Przemysław: Ano, na turnaji byl polský rozhodčí a celým turnajem mě provázel kamarád z Bydoszczi, Mateusz.Semifinále s podporou Mateusze Maciejewskeho

Petr: Jak moc důležité je pro tebe být na turnaji s kamarády? Umíš si představit, že bys na PTQ do jiné země vyjel sám?

Przemysław: Lidi kolem jsou hrozne důležití. Své zkušenosti sdílím se svou testovací skupinou. Kamarád dokonce natočil celé finále PTQ na mobil. Na druhou stranu pro mě není problém jet na velký turnaj sám. Dělám to často.

Petr: Dá se tedy říct, že soutěživost je pro tebe tak silným momentem MTG, že tě od cesty neodradí a ni nepřítomnost kamarádů?

Przemysław: Ano, na turnajích typu PTQ a GP je to pro mě ten nejdůležitěší aspekt.

Petr: Jak se ti líbila samotná organizace turnaje? Je vůbec nějaký typický rozdíl v turnajích pořádaných v různých zemích?

Przemysław: V čechách hraju rád. Jediná věc, která mi opravdu vadila bylo to, že jsem si přímo na sajtě nemohl koupit nic k jídlu. Zbytek byl naprosto v pořádku.

Petr: Jak vnímáš kvalitu českých soupeřů? Jsou na PTQ úrovni hráči v průměru silnější než u vás?

Przemysław: U vás v česku máte hodně dobrých hráčů. Širokou scénu se spoustou Pros. Určitě máte lepší hráče i deckbuildery, než jsou u nás.

Petr: Zajímavé. A i přesto jsi vyhrál pražské PTQ:-)

Przemysław: Nějakej skill přecijen mám, výběr balíku jsem měl bezchybný a když bylo potřeba (proti RG), měl jsem štestí.

Petr: Měl jsi přes den vůbec nějaké zajímavé zápasy, krom RG, nebo šlo vše podle plánu a byla to v podstatě jednoduchá záležitost?

Przemysław: V základní části jsem hrál 5x proti Monoblue, 2x proti UW a proti RG. V top8 znovu proti RG a pak dvakrát Monoblack. Nakonec to bylo vcelku jednoduché.

Petr: Jak jsi vítězství oslavil?

Przemysław: Šli jsme s kamarády do restaurace, dali si českou kuchyni (máte opravdu výborné jídlo), nějaké to pivo i něco ostřejšího a bavili se historkami z PTQ zápasů.

Petr: To je na turnajích skoro to nejlepší:-) Už se připravuješ na Pro Tour? Máš nějakou testovací skupinu? Budeš se snažit kontaktovat některý z velkých týmů?

Przemysław: S přípravou jsem už začal. Testuju s kamarádem, který je také kvalifikovaný a dost mi pomáhá James Fazzolarim z Channel Fireball. Testujeme spolu a vyměňujeme si decklisty.

Petr: Takže to bude skupina o třech lidech?

Przemysław: Budeme 4. 3 jsme kvalifikovaní z Polsak a James.

Petr: Budeš i nadále testovat a sdílet zkušenosti s lidmi z celého světa?

Przemysław: Před PT určitě ne.

Petr: Jak vidíš svoje šance na PT? Nemáš, jakožto nováček na PT, trochu strach z konkurence nejlepších světových hráčů?

Przemysław: Udělám všechno pro to, abych se dostal do top25 a kvalifikoval se tak na další PT. To je můj cíl. Nejlepších hráčů se nebojím, jsem rád, že si s nimi zahraju a pokusím se jim ukázat, že jsem je shcopný porazit.

Petr: Správný přístup. Plánuješ ještě i další PTQ?

Przemysław: Ano. Chystám se do Ostravy, týden po GP Vídeň. Ale teď je mou prioritou konečně to prolomit na GP a uhrát tam dobrý výsledek.

Petr: V tom ti přeju hodně štěstí! Je závěrem něco, co bys chtěl vzkázat našim čtenářům. Co bys jim třeba poradil, aby dělali k tomu, aby se zlepšovali?

Przemysław: Jednak bych chtěl říct tobě, Petře, že se mi fakt líbí tvůj deckbuilding skill. Vždycky rád hraju tvoje balíky. Jedinej co se mi moc nelíbí, je tvůj současnej UG Standrad.

Petr: Díky. To mě těší.

Przemysław: A čtenářům bych doporučil svůj přístup k turnajům. Musíte vědět, že turnaj hrajete proto, abyste ho vyhráli. Každý jednotlivý kolo, je to nejdůležitejší a vůbec nemyslete na to, že by na turnaji mohl být kdokoli lepší, než jste vy.

Petr: Budeš takhle přisupovat i k Pro Touru? Tam může být těžší sám sebe o tom přesvědčit.

Przemysław: Musím se nějak motivovat. Uvidíme na Pt, jak to funguje. Pro dobrý výsledek udělám všechno, co bude v mých silách.

Petr: Přeju ti, aby se ti to povedlo. Tenhle přístup se mi líbí narozdíl od těch, kteří jedou na svůj první PT sbírat zkušenosti. Myslím, že je to problém hodně lidí, že si v konkurenci nejlepších hráčů na světě dostatečně nevěří.

Petr: Díky moc za rozhovor!

Przemysław: Taky díky.

 
na začátek