Jak ověříte, že jste génius?

Jak ověříte, jestli je váš nápad na balík opravdu tak geniální, jak se na první pohled zdá? Máme pro vás postup, který vám může v rozhodování pomoci.

Eeuforie se stupňuje. Konečně mám skvělý nápad na balík. Konečně! Jak to, že to ještě nikoho nenapadlo? Vždyť je to tak brutální! (následuje záplava štěstí) Hlavně to nikomu neprozradit, než to sám poskládám..

 

 

 

Už jste to někdy zažili?

 

Snažím se popsat moment, kdy vás napadne „geniální“ myšlenka na určitý balík, či jen určitou novou kombinaci. A to takovou kombinaci nebo balík, který bude naprosto skvělý. „Breakne“ formát nebo naprosto rozseká nepřipraveného kamaráda. Kombo, které se zdá neporazitelné, jakmile se vám jednou sejde. Budete vyhrávat ve velkém stylu. A získáte si nekonečnou slávu..

 

Samozřejmě to hned nemusí být vymyšlený komplet decklist, stačí jen kombinace několika karet. Nebo třeba využití jinak slabé karty v určité kombinace, kde tato karta naprosto zazáří a vy budete první, kdo ji vůbec na turnaji zahrál. S úspěchem zahrál!

 

Je jedno, jestli vás taková myšlenka napadne zničeho nic nebo bude výsledkem delšího promýšlení. Zkrátka tu je a vy dostáváte závrať při představě, jak vše bude skvěle fungovat a při představě zisku nehynoucí slávy.

 

Jenže co když se necháváte moc unést? Ve chvíli nápadu totiž ještě nevíte, zda jste blázen nebo génius. Zda bude balík fungovat nebo to byl jen další výstřel do prázdna. Sám jsem si „skvělých“ nápadů na balík zažil nepočítaně a nakonec se jich ukázalo

 

funkčních mnohem, MNOHEM, méně než těch nefunkčních.

 

I deckbuildeři světového formátu říkají, že jim funguje maximálně 1 balík z 20. A to je ještě hodně.

 

A proto je potřeba umět „geniální“ myšlenku ověřit.

 

Od geniální myšlenky je ke geniálnímu balíku ještě dlouhá cesta. A zkratky na ní většinou nefungují.

 

Co jsem se při práci se „skvělými“ nápady naučil je to, že se hodí k nim přistupovat trochu systematicky a projít si poctivě procesem, který vám ukáže, zda nápad opravdu stojí za to. Ukážu vám, co se mě osobně v přístupu k „přelomovým“ nápadům na balíky osvědčilo. Snad vás to inspiruje a ulechčí vám rozhodování, kdy je na čase "geniální" myšlenku opustit a kdy u ní vydržet a dotáhnout ji k dokonalosti.

 

Tento postup platí hlavně pro kombo nebo aggro balíky, které chtějí vyhrát dříve, než soupeř začne realizovat svoji hru. U balíků, které hrají delší hry a snaží se vyhrát v „bitvě o zdroje“ nebo mít odpověď na všechny soupeřovy snahy většinou při vymýšlení až tolik euforie nezažijete, protože si nedokážete představit až tak epický průběh vaší výhry :-)

 

Až opadne prvotní euforie z přelomového nápadu, zkuste tento postup:

 

1. Rozvíjejte myšlenku

 

I pokud vás napadne naprosto smrťácká kombinace, určitě při troše zkoumání uvidíte, že je stále co zdokonalovat a doplňovat. Zkuste se ptám sami sebe: „není náhodou nějaká jiná karta, která by se do kombinace hodila víc?“ „Je k dispozici víc karet, které by doplnily kombo?“ „Víc karet s podobným efektem?“ „Už existuje balík, do kterého kombo zabuduji nebo musím vytvořit nový?“ "Je tato kombinace vhodná pro formát, na kterém budu balík hrát?" atd.

 

 

Samozřejmě, čím víc otázek si položíte, tím líp. A důležité je být k sobě upřímní a nesnažit se argumentovat pro svou myšlenku jen proto, že je to VAŠE myšlenka.

 

V tomhle kroku je dobré ještě nezapojovat ostatní hráče a nechat si myšlenku pro sebe. Většinou se totiž stane, že vás budou od vašeho šíleného nápadu zrazovat nebo mu nebudou rozumět. A není se čemu divit, jak byste se vy sami dívali na někoho, kdo pětkrát za den přiběhne, abyste posoudili jeho „revoluční balík“? Častým jevem je taky to, že hráči magicu rádi posuzují balíky jako komplet ne pouze nějakou dílčí myšlenku. Tím hůř pro vás, pokud ještě myšlenka není zasazená do ideálního balíku. Na druhou stranu, pokud máte někoho, v koho máte důvěru a víte, že vás nebude od vašeho nápadu zrazovat, klidně ho zapojte. A buďte za něj vděční:-)

 

Co nemusíte nechávat stranou, je internet a názory hráčů online. Zkuste třeba zadat do vyhledávače zázračnou kombinaci, na kterou jste přišli ve spojení s „mtg“ nebo „mtg deck“ a uvidíte, jestli náhodou neobjevujete Ameriku.

 

Během tohoto kroku vám důkladnější promýšlení hodně napoví, zda má nápad opravdu šanci na úspěch. Ale i když se bude zdát, že spíš ne, ještě nutně nemusí přijít zavrhnutí myšlenky. Ale taky NESMÍ dojít k jejímu potvrzení, jelikož jsou před vámi další důležité kroky.

 

 2. Postavte balík

 

Myšlenku jste už rozvedli jak to jen šlo a v prvním kroku jste usoudili, že má šanci na úspěch. I když třeba potřebuje hodně práce. Je na čase ji přivést do reality a postavit balík, který ji pomůže ověřit naostro.

 

Samozřejmě může být ze začátku těžké postavit hned 60 karetní balík, jelikož to, co vás osvítilo byla třeba jen 2 karetní kombinace. Naštěstí není potřeba hned na začátek mít dokonalý balík po všech stránkách. Potřebujete soubor karet, které vám vůbec umožní vaši myšlenku ozkoušet. Nic víc. Ideálně tedy balík postavíte z karet s podobným efektem na hru a bez reaktivních karet. Ty jednak v proaktivním balíku až tolik nepotřebujete a hlavně by vám v tomto kroku ještě nic nenapověděly o tom, zda má cenu dále pokračovat.

 

Při tom taky uvidíte, zda je vůbec k dispozici (na daném formátu, ve vaší sbírce..) dostatek karet, které by vaši hvězdnou kombinaci doplnily. Může se stát, že ani při nejlepší snaze balíček doplnit nedokážete a budete muset svou myšlenku nechat být. Ale nezbavujte se jí nadobro. Třeba v budoucnu vyjde karta nebo více karet, které tuto myšlenku skvěle doplní a bude nejlepší čas jí oprášit.

 

To, jestli je nebo není možné postavit alespoň teoreticky fungující balík, chce trochu citu, který získáte jen praxí. Takže pokud ještě nejste tak zkušení, snažte se myšlenku nezahodit ani v tomto kroku a co možná nejlepší balík opravdu postavte.

 

 3. Vyzkoušejte balík

 

Tento krok ještě naznamená zkoušení balíku ve skutečné hře a nutně také nezahrnuje soupeře. Pořád jde o rozvíjení myšlenky a pořád není vhodné ji představovat ostatním, protože je ještě v hodně surovém stavu. Navíc je dobré nezatěžovat své testing partnery hrou s balíkem, který bude mít problémy sám se sebou.

 

V tomto kroku jde o tzv. goldfishing neboli hru „proti zdi“. Jde o to sám si zkusit balík vykládat a sledovat, jak má stabilní draw a jak rychle je schopný poskládat své kombo nebo ubrat 20 životů soupeři, který by se vůbec nebránil. Prostě si nalížete úvodní ruku a odehrajete 4-5 kol. 4-5 kol je asi maximum času, který můžete pro svůj neinteraktivní balík požadovat.

 

Samozřejmě ale přihlédněte k tomu, pro jaký účel a do jakého formátu balík stavíte (je na formátu kombo balík schopný vyhrát rychleji? Nebo aggro balík, který vám nedá tolik času?). Třeba po této analýze jstistíte, že máte času víc. Pokud ani při nejlepší snaze a po určitých úpravách není váš agresivní balík schopný do 5 kol vyhrát nebo mít pozici zaručující výhru v nejbližších kolech, je na čase myšlenku opustit nebo se poohlédnout po reaktivních kartách, které vám umožní získat víc potřebného času. Jinak by nemělo cenu postoupit do dalšího kroku.

 

Výsledkem zkoušení balíku by mělo být to, že uvidíte,

 

jak se balík chová.

 

Máte stabilní draw? Je stabilní manabase? Je balík schopen dělat něco jiného než jen využít vaší „geniální kombinace“? Určitě si v tomto kroku nepotvrdíte, že je balík geniální.

 

 

Pouze můžete zjistit, zda má vaše myšlenka vůbec potenciál a je na místě s ní dál pracovat. V tomto kroku určitě experimentujte. Zkoušejte balík rozvíjet více směry a vůbec není na škodu, když vám třeba nakonec vyjdou dvě verze balíku, o kterých ještě nebude umět rozhodnout, která je lepší.

To zjistíte v následujícím kroku.

 

4. Otestujte balík

 

Teď už se realitě nevyhnete. Přichází na řadu skutečná hra a čas zjistit, zda vaše myšlenka obstojí proti skutečnému soupeři. Už je taky na čase slyšet od ostaních, co si o vaší myšlence myslí.

Tento krok

vyžaduje více času, pokud má být proveden správně.

 

Potřebujete svůj balík ozkoušet proti těm, balíkům, se kterými se bude střetávat. Když stavíte balík na turnaj, tak ho vyzkoušejte proti nejhranějším balíkům v metagame. A pamatujte, že s každou zásadnější úpravou je dobré balík znovu zkoušet i proti balíkům, se kterými jste už hráli. Ideální je zahrát si s každým důležitým balíkem aspoň 20 her, protože tím zmenšíte šanci na nestandardní hry.

V tomto kroku je na čase svou myšlenku znovu objektivně posoudit. Je opravdu tak skvělá, jak se zdála? Je balík dostatečně stabilní? Jsem schopen hrát minimálně vyrovnanou hru s nejdůležitějšími balíky na formátu? (nebo alespoň porážet důležitou část herního pole)

Samozřejmě bude balík proti některým soupeřům lepší a proti jiným horší. To platí i o těch nejlepších balících na každém formátu. Nicméně by neměl být trochu horší proti většině herního pole a vyrovnaný se zbytkem. Ideaální je, aby třeba spolehlivě porážel alespoň některé z nejhranějších balíků.

V úvahu se samozřejmě dá vzít to, že jeho originálnost (a neznalost soupeřů) bude zbraní, která převáží těsné zápasy na vaši stranu. Sám jsem si ale ozkoušel, že tohle vám až tolik výher nepřinese a není dobré na to spoléhat.

V tomto kroku je velmi důležitá upřímnost. Při testování vlastní nové myšlenky většina lidí své myšlence „nadržuje“. A prosazuje ji a její nedostatky omlouvá více, než by to dělali u jiného balíku. Snažte se proto být objektivní a hned nezavrhujte názory ostatních.

Během tohoto kroku byste měli mít jasno, zda je balík opravdu tak geniální, jak se na první pohled zdálo a musíte udělat zásadní rozhodnutí, zda dáte své myšlence šanci nebo je na čase ji opustit (nebo jí věnovat víc času a hledat nová řešení).

Je před vámi totiž ještě další náročný krok, kterým musí vaše myšlenka projít.

 

5. Zkuste to naostro

A jde se na věc! Vítězství nebo neúspěch v turnaji prokáže, zda byla vaše myšlenka geniální nebo to byl výkřik šílence!

Až hra naostro přeci umožní ukázat pravdu o vašem nápadu.