Jak, proč a s čím na Prerelease Dragons of Tarkir

O čem vlastně Prerelease je. Jak bude probíhat Dragons of Tarkir. Na co všechno se můžete těšit v Prerelease packu a jak se vypořádat se stavbou sealed deck balíku.

Co je to vlastně Prerelease

Prerelease jsou turnaje, které se konají po celém světě týden před uvedením nové MTG sady do prodeje. Díky Prerelease mají hráči jediněčnou příležitost zahrát si s novými kartami jako první a získat s předstihem nové přírůstky do svých balíků a sbírek. Důvodem, proč hrát na Prerelease je, kromě poznání nové edice, i to, že se jedná o turnaj s unikátní atmosférou a štědrými cenami. Naprostá většina hráčů se jde na Prerelease hlavně bavit a turnaj je tak skvělým místem k setkávání začínajících hráčů s těmi turnajově zkušenějšími v rámci přátelské atmosféry. Prerelease je i ideálním způsobem, jak se seznámit s limited formátem a s novými lidmi z vaší MTG komunity.

 


Tolarie pořádá tradičně 3 Prerelease turnaje. V sobotu 21.3. v Pardubicích a v neděli 22.3. v Hradci Králové a v Pardubicích.


Víc než turnaj

Prerelease v poslední době přináší, krom samotných turnajových duelů, i doprovodný program, který často spojuje hráče ve společném úkolu a přináší mimoherní zážitky. Atmosféra programu se vždy týká příběhu dané edice a na hráče čekají speciální úkoly, za které mohou získat další extra ceny. Z posledních Prerelease můžeme vyzvednout například Avacyn Restored a otevírání Hellvaultu, na kterém se podíleli společně všichni hráči nebo guildovní zápolení v co nejrychlejším průchodu labyrintem. V tom soutěžili hráči v rámci zvolených Guildovních příslušností na Prerelease Dragon's Maze. Na Prerelease Magic 2015 jste se pak mohli vyfotit se samotným Garrukem a vyhrát maketu jeho sekery. Na Prerelease Fate Reforged jste mohli získat extra unikátní proma za záchranu Ugina. I turnaj s Dragons of Tarkir bude něčím ozvláštněm, ale k tomu se teprve dostaneme.

   

Formát turnaje

Prerelease turnaje se vždy konají ve formátu sealed deck. To znamená, že hráči staví svůj balíček z produktů, které dostanou při registraci. Konkrétně jde o 6 boosterů, v různých kombinacích edic a hráčům všechny karty samozřejmě zůstávají i po skončení turnaje. Z karet v těchto 6 boosterech (celkem 84 karet) si každý postaví herní balík, který má minimálně 40 karet včetně basic landů, které jsou k dispozici k zapůjčení.

 

Oproti jiným sealed deckům je Prerelease produkt ve speciálním složení. U posledních edic se tradice drží toho, že krom klasických 5 boosterů obsahuje váš herní kit i tzv. Seeded booster, ve kterém je promo karta zvolené barvy (barev). Promo kartu ze seeded boosteru můžete zařadit do svého balíčku a tudíž se vyplatí výběr barvy prerelease packu pořádně zvážit. Na druhou stranu vás nikdo nenutí zvolenou barvu packu hrát a když v boosterech otevřete dobré karty do jiných barev, na promo se dostat ani nemusí.

 

Základní rady, jak stavět sealed deck balík a jaká specifika přináší Dragons of Tarkir se dozvíte na konci článku.

 


 

Jak se hraje v Tolarii

Každý z klubů, který Prerelease pořádá, má přístup k turnaji trochu jiný, ale o nijak zásadní rozdíly se nejedná. V Tolarii je průběh následovný:

Každý hráč odehraje všechna kola turnaje a po posledním kole se rozdělí ceny (2 boostery nové edice za každého účastníka v turnaji) mezi cca polovinu herního pole s nejlepšími výsledky. Hraje se zpravidla 5, 6 nebo 7 kol, přičemž na každé se dá odhadnout zhruba hodina času. Počítejte proto s tím, že turnaj může končit někdy kolem páté či šesté.

 


Registrace do turnaje začíná v 9:30 a turnaj samotný 10:00. Starovné je 600 na osobu.


 

Svůj balík můžete v průběhu turnaje měnit i mezi koly. Když se vám nějaká karta neosvědčí nebo na nějakou pecku při stavbě balíku zapomenete, můžete další kola hrát už s jinak poskládaným balíkem. Všechny karty, které nemáte v balíku pro první hru fungují jako váš sideboard a na druhou a třetí hru můžete balík vždy upravit. A to nejen v rámci původních barev, ale klidně můžete hrát po sideboardování jinou barevnou kombinaci nebo dokonce komplet jiný balík.

 

Při dodržování pravidel funguje poměrně velká benevolence. Ne snad v tom smyslu, že by se pravidla porušovala, ale že se neudělují jinak obvyklé postihy za herní pochybení či neznalost karet a jejich interakcí. V podstatě by se nemělo stávat, že vás někdo tzv. „vytrikuje na pravidla“.

 


 

Jak je to přesně s Dragons of Tarkir Prerelease packem

Při registraci do turnaje dostanete tzv. Prerelease Pack, který obsahuje téměř vše potřebné, pro vaši cestu turnajem. Na výběr je 5 dvojbarevných kombinací korespondujících s jedním z dragonlordů a klanem jeho následovníků (více o dracích, klanech i jejich schopnostech se dočtete ZDE), kdy každý klan nabízí náhodné foil promo rare (pro každý klanový pack je omezený počet rare, které se mohou v seeded boosteru objevit). Vzhledem k tomu, že jsou všechny druhy Packů rovnoměrně zastoupeny, je jasné že ne každý může reprezentovat stejný klan a výhodu výběru tak získají ti, kteří se do turnaje předregistrují.

 


 

Pack obsahuje následující:

  • 4 Dragons of Tarkir boostery
  • 1 Fate Reforged booster

  • 1 Seeded booster s promo kartou

  • 1 aktivity kartu a informace o klanu

  • 1 počítadlo životů (kostka), slouží navíc v "Dragonfury game" o které pohovoříme níže

 

Krom Prerelease Packu dostane v Tolarii každý účastník malé občerstvení (nápoj, sušenka). Basic landy budou na půjčení na místě a jediné, co doporučujeme vzít si z domu, jsou obaly (pokud zapomenete, můžete si je dokoupit na místě). Předejdete tak poškození svých karet. Užitečné je také vzít si pár dalších kostek nebo žetonů: Je tu jistá šance, že je budete potřebovat, i když si třeba náhodou neotevřete nějakého Planeswalkera:-)

 

Malá rada - foilové promo karty z Prerelease packu se v poslední době ukázaly jako hodně vzácný artikl a jejich cena často několikanásobně (třeba i 10x) přesahuje jejich nefoilovou cerzi. Není výjimkou, že si v Prerelease packu můžete otevřít foil v hodnotě několika set korun (na Khans of Tarkir to byl třeba Siege Rhino, ve Fate Reforged Tasigur, the Golden Fang). S vyměňováním/prodejem takové karty se vyplatí počkat alespoň do chvíle, než si budete jisti její skutečnou cenou. Stejně tak například promo karty z Ugin boosteru (každý jeden dostal po splnění achievementu) obrovsky vzrostly na ceně a jinde nehratelné rare se vyšplhalo na několik set korun! Nemluvě o Uginovi a jeho hodnotě přes 4000,-.

 


Pokud chcete vidět otevírání Prerelease packu a vysvětlení doprovodného programu ještě před víkendem, podívejte se na oficiální instruktážní video:


 

Doprovodný program Dragons of Tarkir - Dragonfury Game

Doprovodný program tentokrát neprověří vaše herní dovednosti, ale vaši zručnost!

Na chvíli se budete moci proměnit v draka a podmaňovat si svět Tarkiru! Tarkirem bude herní plán (výše), který je připraven na místě turnaje. Vaším dračím ohněm bude kostka (life counter), kterou najdete ve svém Prerelease packu. Cílem vašeho snažení bude hodem kostkou povalit co nejvíce postaviček na herním plánu, kdy každá má určité bodové ohodnocení, a nasbírat co nejvíc bodů. Pokud navíc vaše kostka skončí na vyznačeném poli uprostřed, vaše body se násobí. Na podmanění Tarkiru máte dva pokusy a počítá se vám ten lepší.

Každý z hráčů obdrží odměnu podle počtu bodů, které dokázal nasbírat. Rozložení promo karet je následující:

3 body—Land

9 bodů—Land a Common

12 bodů—Land, Common, a uncommon

18 bodů—Land, Common, Uncommon, a Rare