Jak, proč a s čím na Prerelease Magic Origins

Váháte, zda jít na Prerelease? Nevíte zda je pro vás a co vlastně můžete očekávat? Bojíte se stavby sealed decku? Nebojte a neváhejte. Všechno potřebné vám vysvětlíme v článku.

Co je to vlastně Prerelease

Prerelease jsou turnaje, které se konají po celém světě týden před uvedením nové MTG sady do prodeje. Díky Prerelease mají hráči jediněčnou příležitost zahrát si s novými kartami jako první a získat s předstihem nové přírůstky do svých balíků a sbírek. Důvodem, proč hrát na Prerelease je, kromě poznání nové edice, i to, že se jedná o turnaj s unikátní atmosférou a štědrými cenami. Naprostá většina hráčů se jde na Prerelease hlavně bavit a turnaj je tak skvělým místem k setkávání začínajících hráčů s těmi turnajově zkušenějšími v rámci přátelské atmosféry. Prerelease je i ideálním způsobem, jak se seznámit s limited formátem a s novými lidmi z vaší MTG komunity.

 


Tolarie k Magic Origins pořádá 2 Prerelease turnaje. Zahrát si můžete v Pardubicích v sobotu 11.7. a v neděli 12.7..


Víc než turnaj

Prerelease v poslední době přináší, krom samotných turnajových duelů, i doprovodný program, který často spojuje hráče ve společném úkolu a přináší mimoherní zážitky. Atmosféra programu se vždy týká příběhu dané edice a na hráče čekají speciální úkoly, za které mohou často získat další extra ceny. Turnaj s Magic Origins si dává od extra soutěží o ceny pauzu a čeká nás tak jen dobrovolné plnění achievementů inspirovaných cestou planeswalkerů. Zvládnete projít stejnou cestou, jako váš oblíbený planeswalker?

 

   

Formát turnaje

Prerelease turnaje se vždy konají ve formátu sealed deck. To znamená, že hráči staví svůj balíček z produktů, které dostanou při registraci. Konkrétně jde o 6 boosterů (s Magic Origins ještě navíc speciální 7 karetní booster s promem), v různých kombinacích edic a hráčům všechny karty samozřejmě zůstávají i po skončení turnaje. Z karet v těchto 6 boosterech (celkem 84 karet, 91 u Magic Origins) si každý postaví herní balík, který má minimálně 40 karet včetně basic landů, které jsou k dispozici k zapůjčení.

 

Oproti jiným sealed deckům je Prerelease produkt ve speciálním složení. U posledních edic se tradice drží toho, že krom klasických boosterů obsahuje váš herní kit i tzv. Seeded booster, ve kterém je promo karta zvolené barvy (barev). Promo kartu ze seeded boosteru můžete zařadit do svého balíčku a tudíž se vyplatí výběr barvy prerelease packu pořádně zvážit. Na druhou stranu vás nikdo nenutí zvolenou barvu packu hrát a když v boosterech otevřete dobré karty do jiných barev, na promo se dostat ani nemusí.

 

Základní rady, jak stavět sealed deck balík a jaká specifika přináší Magic Origins, se dozvíte na konci článku.

 


 

Jak se hraje v Tolarii

Každý z klubů, který Prerelease pořádá, má přístup k turnaji trochu jiný, ale o nijak zásadní rozdíly se nejedná. V Tolarii je průběh následovný:

Každý hráč odehraje všechna kola turnaje a po posledním kole se rozdělí ceny (2 boostery nové edice za každého účastníka v turnaji) mezi cca polovinu herního pole s nejlepšími výsledky. Hraje se zpravidla 5, 6 nebo 7 kol, přičemž na každé se dá odhadnout zhruba hodina času. Počítejte proto s tím, že turnaj může končit i někdy kolem páté či šesté.

 


Registrace do turnaje začíná v 9:30 a turnaj samotný v 10:00. Starovné je 600 na osobu.


 

Svůj balík můžete v průběhu turnaje měnit i mezi koly. Když se vám nějaká karta neosvědčí nebo na nějakou pecku při stavbě balíku zapomenete, můžete další kola hrát už s jinak poskládaným balíkem. Všechny karty, které nemáte v balíku pro první hru fungují jako váš sideboard a na druhou a třetí hru můžete balík vždy upravit. A to nejen v rámci původních barev, ale klidně můžete hrát po sideboardování jinou barevnou kombinaci nebo dokonce komplet jiný balík.

 

Při dodržování pravidel funguje poměrně velká benevolence. Ne snad v tom smyslu, že by se pravidla porušovala, ale že se neudělují jinak obvyklé postihy za herní pochybení či neznalost karet a jejich interakcí. V podstatě by se nemělo stávat, že vás někdo tzv. „vytrikuje na pravidla“.

 


 

Jak je to přesně s Magic Origins Prerelease packem

Při registraci do turnaje dostanete tzv. Prerelease Pack, který obsahuje téměř vše potřebné, pro vaši cestu turnajem. Na výběr je tentorkát 5 barev Magicu korespondujících s jedním z pětice planeswalkerů, kdy každý pack nabízí v seeded boosteru náhodné foil promo rare/mythic (je 7 možných rare v barvě nebo mythic double faced planeswalker). Vzhledem k tomu, že jsou všechny druhy Packů rovnoměrně zastoupeny, je jasné že ne každý může reprezentovat stejného planeswalkera a výhodu výběru tak získají ti, kteří se do turnaje předregistrují.

 

 


 

Pack obsahuje následující:

  • 6 Magic Origins boosterů
  • 1 Seeded booster k dané barvě se 7 kartami (včetně promo karty, která se může hrát)

  • 1 Story booklet

  • 1 počítadlo životů (kostka)

 

Krom Prerelease Packu dostane v Tolarii každý účastník malé občerstvení (nápoj, sušenka). Basic landy budou na půjčení na místě a jediné, co doporučujeme vzít si z domu, jsou obaly (pokud zapomenete, můžete si je dokoupit na místě). Předejdete tak poškození svých karet. Užitečné je také vzít si pár dalších kostek nebo žetonů: Je tu jistá šance, že je budete potřebovat, i když si třeba náhodou neotevřete nějakého Planeswalkera:-)

 

Malá rada - foilové promo karty z Prerelease packu se v poslední době ukázaly jako hodně vzácný artikl a jejich cena často několikanásobně (třeba i 10x) přesahuje jejich nefoilovou cerzi. Není výjimkou, že si v Prerelease packu můžete otevřít foil v hodnotě několika set korun (na Khans of Tarkir to byl třeba Siege Rhino, ve Fate Reforged Tasigur, the Golden Fang, v dRagons of Tarkir Dračí legendy a u planeswalkerů Origins se dá taky předpokládat vysoká cena). S vyměňováním/prodejem takové karty se vyplatí počkat alespoň do chvíle, než si budete jisti její skutečnou cenou.

 


Pokud chcete vidět otevírání Prerelease packu a slyšet krátkou instruktáž (anglicky) ještě před víkendem, podívejte se na oficiální instruktážní video:

 

 


 

Doprovodný program Magic Origins

S doprovodným programem je to tentokrát slabší, alespoň v tom smyslu, že nenabízí žádné extra promo karty navíc. Co však nabízí, je tradiční plnění achievementů. Ty vás prověří, zda byste na cestě planeswalkera obstáli stejně, jako váš vybraný hrdina, jehož příběh si můžete přečíst na bookletu v Prerelease Packu.