Jak, proč a s čím na Prerelease Oath of the Gatewatch

Váháte, zda jít na Prerelease Oath of the Gatewatch? Nevíte, zda je pro vás a co vlastně můžete očekávat? Bojíte se stavby sealed decku? Nebojte a neváhejte. Všechno potřebné vám vysvětlíme v článku.

Co je to vlastně Prerelease

Prerelease jsou turnaje, které se konají po celém světě týden před uvedením nové MTG sady do prodeje. Díky Prerelease mají hráči jediněčnou příležitost zahrát si s novými kartami jako první a získat s předstihem nové přírůstky do svých balíků a sbírek. Důvodem, proč hrát na Prerelease je, kromě poznání nové edice, i to, že se jedná o turnaj s unikátní atmosférou a štědrými cenami. Naprostá většina hráčů se jde na Prerelease hlavně bavit a turnaj je tak skvělým místem k setkávání začínajících hráčů s těmi turnajově zkušenějšími v rámci přátelské atmosféry. Prerelease je i ideálním způsobem, jak se seznámit s limited formátem a s novými lidmi z vaší MTG komunity.

 


Tolarie k Oath of the Gatewatch pořádá 2 Prerelease turnaje. Zahrát si můžete v Pardubicích v sobotu 16.1. a v neděli 17.1.


Víc než turnaj

Prerelease v poslední době přináší, krom samotných turnajových duelů, i doprovodný program, který často spojuje hráče ve společném úkolu a přináší mimoherní zážitky. Atmosféra programu se vždy týká příběhu dané edice a na hráče čekají speciální úkoly, za které mohou často získat další extra ceny. Turnaj s Oath of the Gatewatch vám opět umožní postavit se na stranu Zendikaru a utkat se s mocnými Eldrazi, kteří se budou účastnit turnaje! Pokud Eldraziho porazíte, odměna vás nemine!

 


    

Formát turnaje

Prerelease turnaje se vždy konají ve formátu sealed deck. To znamená, že hráči staví svůj balíček z produktů, které dostanou při registraci. Konkrétně jde o 4 klasické boostery Oath of the Gatewatch a 2 boostery Battle for Zendikar (plus náhodné foil promo, které se může hrát) a hráčům všechny karty samozřejmě zůstávají i po skončení turnaje. Z karet v těchto 6 boosterech (celkem 84 karet) si každý postaví herní balík, který má minimálně 40 karet včetně basic landů, které jsou k dispozici k zapůjčení (s výjimkou nového basic landu Wastes, který si musíte otevřít v boosterech).

 

Základní rady, jak stavět sealed deck balík a jaká specifika přináší Battle for Zendikar, se dozvíte na konci článku.

 


 

Jak se hraje v Tolarii

Každý z klubů, který Prerelease pořádá, má přístup k turnaji trochu jiný, ale o nijak zásadní rozdíly se nejedná. V Tolarii je průběh následovný:

Každý hráč odehraje všechna kola turnaje a po posledním kole se rozdělí ceny (2 boostery nové edice za každého účastníka v turnaji). Ceny na Prerelease Oath of the Gatewatch distribuujeme tak, že až do posledního místa v turnaji rozdáváme alespoň jeden booster. Hraje se zpravidla 5, 6 nebo 7 kol, přičemž na každé se dá odhadnout zhruba hodina času. Počítejte proto s tím, že turnaj může končit i někdy kolem páté či šesté.

 


Registrace do turnaje začíná v 9:30 a turnaj samotný v 10:00. Starovné je 600 na osobu.


 

Svůj balík můžete v průběhu turnaje měnit i mezi koly. Když se vám nějaká karta neosvědčí nebo na nějakou pecku při stavbě balíku zapomenete, můžete další kola hrát už s jinak poskládaným balíkem. Všechny karty, které nemáte v balíku pro první hru fungují jako váš sideboard a na druhou a třetí hru můžete balík vždy upravit. A to nejen v rámci původních barev, ale klidně můžete hrát po sideboardování jinou barevnou kombinaci nebo dokonce komplet jiný balík.

 

Při dodržování pravidel funguje poměrně velká benevolence. Ne snad v tom smyslu, že by se pravidla porušovala, ale že se neudělují jinak obvyklé postihy za herní pochybení či neznalost karet a jejich interakcí. V podstatě by se nemělo stávat, že vás někdo tzv. „vytrikuje na pravidla“.

 


 

Jak je to přesně s Oath of the Gatewatch Prerelease packem

Při registraci do turnaje dostanete tzv. Prerelease Pack, který obsahuje téměř vše potřebné, pro vaši cestu turnajem. Nevybírá se z několika barevných možností jako na některých turnajích dřív. V každém packu je 6 klasických boosterů - 4x Oath of the Gatewatch a 2x Battle for Zendikar a úplně náhodné promo (rare nebo mythic). I tak je kapacita turnaje omezená místem (víc než 35 lidí k nám nenacpem) a proto doporučujeme využít možnosti předregistrace.

 

 


 

Pack obsahuje následující:

  • 4 Oath of the Gatewatch boostery, 2 Battle for Zendikar boostery
  • 1 náhodné foil promo, které se může hrát

  • 1 návod na stavbu sealed decku

  • 1 počítadlo životů (kostka)

  • vše v krabičce, která se dá použít jako deckbox

 

Krom Prerelease Packu dostane v Tolarii každý účastník malé občerstvení (nápoj, sušenka). Basic landy budou na půjčení na místě a jediné, co doporučujeme vzít si z domu, jsou obaly (pokud zapomenete, můžete si je dokoupit na místě). Předejdete tak poškození svých karet. Užitečné je také vzít si pár dalších kostek nebo žetonů: Díky schopnosti Supply a Awaken je tu jistá šance, že je budete potřebovat, i když si třeba náhodou neotevřete nějakého Planeswalkera:-)

 

Malá rada - foilové promo karty z Prerelease packu se v poslední době ukázaly jako hodně vzácný artikl a jejich cena často několikanásobně přesahuje jejich nefoilovou cerzi. Není výjimkou, že si v Prerelease packu můžete otevřít foil v hodnotě několika set korun (na Khans of Tarkir to byl třeba Siege Rhino, ve Fate Reforged Tasigur, the Golden Fang, v Dragons of Tarkir Dračí legendy, v Magic Origins planeswalkeři, v Battle for Zendikar Gideon nebo Ulamog). S vyměňováním/prodejem takové karty se vyplatí počkat alespoň do chvíle, než si budete jisti její skutečnou cenou. Stejně tak doporučujeme nejprve si zjistit cenu u různých dalších foilů, některé vás svou cenou určitě překvapí ;-) A hlavně si zjistěte cenu full art foilových Zendikar Expedition zemí, které jsou jako poklad ukryté v některých boosterech (cena těchto zemí je v řádu tisíců korun).

 

 


 

Doprovodný program Oath of the Gatewatch - poraž Eldrazi

Pozor! Turnaje se opět budou účastnit samotní Eldrazi! Dokážete jim vzdorovat? Minule měli Eldrazi navrch..

Několik hráčů v turnaji (cca jeden na každých 10 hráčů) budou reprezentovat mocné Eldrazi. Poznáte je lehko, uvidíte :-) Každý, kdo během turnaje bude s jedním z Eldrazi hrát a svůj zápas vyhraje, bude mít nárok na odměnu. Náhodně si vylosujete z cen, mezi kterými jsou např. staré full art landy, foily, boostery.. (poznámka: tento doprovodný program vám zaručujeme v Pardubické Tolarii, není automatický v každém místě, kde se hraje Prerelease!)