Journey into Nyx - první dojmy #2

Které karty v Journey into Nyx udělaly dojem na naše autory? Dozvíte se v článku. Dnes si Jaroslav Bílek vybírá 10 karet s možným vlivem na Theros block constructed.

Jorney Into Nyx a Theros Block

 

Původně jsem nechtěl nic psát a vlastně bych možná ani neměl. Už zase více než měsíc jsem neměl karty v ruce a vůbec spíše bych se měl věnovat tvorbě svého projektu dizertace, než tu něco plácat o kartách, co ještě nevyšly, nikdy je nikdo nehrál a bůh ví, zda někdy někdo bude. Psaní o nových kartách před jejich reálným ozkoušením je totiž vždy něco mezi loterií, bláznovstvím a šarlatánstvím. Jenže jak plynul večer a zmenšovalo se množství alkoholu v lahvi, klesaly v mozku jednoho abstinenta zábrany a tak tu pro vás dnes mám krátký črt na téma (některé zajímavé) karty z nové edice a jejich možné uplatnění na Theros Blocku. Téma je to relativně aktuální, protože nás ve formátu Theros block constructed čeká brzy PT a také snad nebudu tolik mimo, když budu mluvit o formátu, se kterým mám alespoň nějaké zkušenosti. Dopředu říkám, že se nebráním vlně kritiky a případné diskuzi v komentářích na uvedené téma. Zároveň neberte předložení text za vyčerpávající analýzu. Spíše se jedná o představení několika karet, které mě zaujaly zatím nejvíce. Navíc budu pravděpodobně mluvit o kartách, které na jiném formátu, než je Theros block sotva udělají díru do světa.

 

Tenhle jelen rozhodně nemůže ujít mé pozornosti. 2/1 „mana elf“ za 2 stojí v Therosu určitě za pozornost. Dosud jste museli hrát výbornou 0/3 zeď a dost průměrného 1/2 Satyra. Nahrazení Satyra jelenem je podle mého názoru super změna pro hráče RGW monster i reanimace. RGW monstra totiž vzhledem ke své povaze daleko raději budou mít „medvěda“ co dává manu, než horšího elfa. Reanimace zase, jak jsem již několikrát poznamenal, dost trpí na špatnou křivku. Tu částečně (jak můžeme vidět z aktuálních výsledků) řeší přítomnost několika elfů. Velký počet mana elfů, ale zase způsobuje z času na čas situaci, kdy máme dost zdrojů, ale málo akce (typický problém většiny RG mana rampovacích balíčků). Oba uvedené problémy potom „manamedvěd“, tedy promiňte, manajelen řeší. 2/1 borec sice není zabiják draků, Polukranosů, Titánů a jiné havěti, nicméně občas se jeho bonus může hodit. Sečteno a podtrženo, jedná se určitě o jednu z lepších karet, která vylepší některé již existující balíčky.

 


 

Tohle je vlastně enchantment, který dělá „Rampáč“. Je sice o manu dražší, ale zase lze jeho cenu rozložit do dvou kol. Je to určitě zajímavá karta. Přítomnost velkého množství dvomanové akcelerace v Therosu je potěšující, protože zvětšuje naději, že si budeme moci zahrát i dražší zajímavé karty jako je třeba Eidolon of Blossoms. V případě již uvedené nové „enchantresky“ je navíc plus, že se jedná o enchantment. Nevýhoda Fondu je potom v tom, že prostě stojí tři a v prvním kole musíme často hrát scry land, takže to není naprosto spolehlivá akcelerace ze dvou na čtyři many. Na druhé straně čím více hrajeme scry landy, tím více všichni zjišťujeme, jak neradi je používáme v prvním kole on play, protože si tím jen snižujeme sílu těchto karet. Takže zrovna toto by nemuselo příliš vadit. Záleží na dynamice, se kterou se bude ve finále Theros block hrát. Pokud půjde o pomalejší formát, bude Fond výborný, pokud ne, bude o něco horší, ale pořád si asi najde cestu do některých balíčků jako například do těch co budou hrát „enchantresku“. V balíčku kolem Eidlonu totiž jednak akceleruje „enchantresku“ a zároveň se jedná o jeden z mála levnějších enchantmentů na formátu.

 


 

Pro „enchantresky“ mám slabost, i když tahle je jedna z těch slabších. Především proto, že v Theros Blocku není příliš mnoho levných enchantmentů (zatím však neznáme celý spoiler) a zároveň jsou 4 many poněkud dost. I tak si ji asi umím dobře představit v nějakém zeleném midrange balíčku kde bude akcelerace, Enchantreska, Curser of Cruphix a pak ty nejlepší karty nějakých jiných barev. Z levných enchantmentů, co by takový balíček mohl hrát, mě potom napadá „presence“ (pod „enchantreskou“za dvě many lízni dvě a zafixuj je v zelené nevídané), „Sword“ (pokud budeme hrát i červenou). Další cestou by mohlo být těžit z čisté síly některých příšer, co jsou zároveň enchantmenty jako je Curser of Cruphix, Herald of Torment, Boon Satyr atd. Další cestou by mohlo být využití Eidolona v balíčku kolem Chromanticory, který již dnes občas hraje třeba „presenci“ atd. Chromanticory však zatím formátu příliš nevládnou a je tedy otázka, zda jde o schopný balíček, nebo jen horší varianci na téma akcelerace a pašíci, ve formátu kde existují minimálně dvě dobré varianty (reanimace a RGW pašíci).

 


  

Tahle kartička vzbudila poměrně velký rozruch na sociálních sítích. Osobně jsem ji tolik na chuť ještě nepřišel. Neříkám, že je špatná, jen se ji bojím nějak více hodnotit, aniž bych si ji vyzkoušel a na první pohled mi spíše připadá poněkud přeceňovaná. Určitě může najít své místo v reanimaci, kde poměrně dobře zapadá do křivky a zároveň může vylepšit mirror či pomoct balíčku v partiích, kdy hraje fér hru a brání se (tak vypadá po sideboardu dost her, nebo alespoň vypadalo měsíc zpět). Ve té agresivnější verzi reanimace s přítomností vyššího počtu beastow příšer by se nám navíc občas mohlo podařit i oživení, protože Whip of Erebos, Herald  atd stojí většinou dvě černé a ten balíček má často permanentů na stole docela dost. Takže je vlastně midrange reanimace docela ideální deck pro tuto kartu, minimálně do doby, kdy bude mirror tvořit tak 40 procent soupeřů.

 


 

Druhý třímanový bůh se mi taktéž na bloku docela líbí. Především ve WB Aggru o kterém jsem mluvil v jednom z předchozích článků. Představuje dobrou zbraň proti controlu a nemusí být zlý ani v souboji s jiným potvorovým balíčkem. Nečekal bych sice často, že se mi ho v uvedeném balíčku podaří oživit, ale i tak je jeho pasivní schopnost pro zmíněný balíček užitečná.

 


 

Je další kartou, kterou bych si hned rád dal do své blokové reanimace. Především do té pomalejší, která doposud dost trpěla tím, že nemá 12 karet, co umí odemlít jako reanimace na dvojce. Tři many jsou sice více než dvě, ale lepší karta za tři než nic. V midrange balíčcích se navíc může snadno jednat o Therosovou obdobu karty Lead the Stampede. Celkově se mi dost líbí, kolik karetní výhody zelená v Theros blocku má, protože si často se slzou v oku vzpomenu na čas, kdy jsem sesílal Harmonizu.

 


 

3/4 za 3 many v Theros blocku může být velmi zajímavou inovací WU Heroic balíčků. Jednak přežije velké množství zabíjení, na které tento archetyp doposud trpěl (Anger of the Gods, Glare of Heresy, Magma Jet, Lighting Strike atd) a potom má synergii s řadou karet v tomto archetypu. Není to pravděpodobně karta, kterou bych si chtěl zahrát, ale vůbec se nebudu divit, že ji potkávám na druhé straně stolu. Mimochodem nechci se opakovat, ale budou už lidé na Theros blocku hrát konečně ničení enchantmentů v základu, když jich nová sada přinese zase tolik?

 


 

Další bytost, která asi na dvojce či jinde nikoho nezaujme, ale v blokovém WB by mohla být více než fajn. Nevím co víc k ní napsat, jen by se mohla hrát, protože díky ní můžete dát pár zranění v jiné rovinně boje, což WB aggro dosud neumělo.

 


 

Na první pohled se jedná o dobrou kartu pro WB aggro či monoblack. Oba balíčky ji dovedou využít. Formátem by mohla zahýbat především v monoblacku, protože díky ní můžeme hrát už 8 one dropů se silou dva, což by mělo pomoci konzistenci a průraznosti archetypu. Navíc nepředstavuje naprosto mrtvý topdeck v pozdní fázi, protože aktivuje Agenta a nebo vylepší naši potvoru.

 


 

Modrý Font je zase celkem nenápadná, karta, která určitě není broken, jen by se mohla trochu hrát v modrých controlech. Například v UB, která zatím může lízat jen pomocí Read The Bones a Divinace. Právě Divinaci by možná mohl Font nahradit, protože máme teď poněkud plno na třech manách (dvě lízání, rušení, Hero´s Downfall). Zrovna modrý Font je ale opravdu karta, kterou bych si chtěl nejprve vyzkoušet v praxi a možná se hrozně pletu, ale nepřipadá mi prostě špatná a nepoužitelná.

 


 

Představených deset karet není rozhodně soupis všech zajímavých karet z nové edice pro Theros block. Určitě je karet, které by se potenciálně mohly hrát v nějakém existujícím archetypu, daleko více a to ani nemluvíme o kartách, co třeba vytvoří archetyp nový. Berte tak tento článek především jako příspěvek do diskuze o nové edici.

 

Jaroslav Bílek

 

 

 
na začátek