Journey into Nyx - první dojmy #3

Nechte se inspirovat pojednáním Jakuba Havelky o kartě s mimořádně vysokým potenciálem zábavnosti.

Vítám Vás u dalšího článku, který je věnován „brainstormingu“ s nově zveřejněnými kartami. Podobně jako Petr v jeho článku, i já jsem si zvolil poměrně nenápadnou kartu, která asi nezatřese žádným formátem, ale ve správném balíku s ní bude zábava. Moje karta je Disciple of Deceit.

 

 

Důvod je prostý, mám rád karty, které přinášejí výzvu pro konstruktéry, které tvoří nějaký toolbox a je zábava s nimi hrát. V minulých letech jsem například hned po zveřejnění propadl kartám, jako byl Green Sun’s Zenith a hlavně pak Birthing Pod, který jsem hrál na standardu snad ve všech možných barevných kombinacích... Poslední takový deck, který jsem si na standardu oblíbil, byl čtyřbarevný Nightshade Peddler/Tracker's Instincts midrange, ale po rotaci Innistradu se hrají vesměs stále ty samé, nudné, jednobarevné balíky…

 

Je sice fakt, že v poslední edici nám vyšla Chromanticora, která vypadá celkem zábavně, ale bez karet jako Farseek a navíc s Temply, které nás dost brzdí, hlavně v souboji s aggro decky, je těžké postavit nějaký vícebarevný deck.

 

Teď se ale pustíme do práce s Disciplem. Základním úspěchem při hraní Discipla bude umět aktivovat jeho abilitu hned v následujícím kole, po tom, co přijde do hry. K tomu se nám hned na první pohled bude hodit Springleaf Drum. V UB kombinaci máme pak několik spíše „limited“ karet, které by nám mohly pomoci s extra untapováním. Je to například Retraction Helix, Triton Tactics, nebo Hidden Strings.

 

Opravdu zajímavé to ale začíná být v momentě, kdy se podíváme po kartách v jiných barevných kombinacích – co třeba takový Ral Zarek, Kiora’s Follower, nebo Prophet of Kruphix?! Představte si, že máte ve hře zároveň Springleaf Drum, Propheta a Discipla, to je velká spousta Inspired triggerů!

 

Aby se takový „engine“ mohl rozjet, je samozřejmě zapotřebí mít nějakou karetní výhodu, k čemuž nám lehce poslouží další z Inspired karet, Pain Seer. Spolu s Kiora’s Followerem by mohly být výborné i Underworld Connections. A součástí toolboxu by pak mohly být i vychytávky jako Urban Evolution.

 

Otázka pak samozřejmě je, jak bude takový deck vyhrávat. Pokud by mělo být vyhrávání zábavné, pak bych navrhoval Phenaxe, který bude s tolika untapovacími triggery (a s Prophetem obzvlášť) umět odemlít soupeře na jeden zátah. Výhodou samozřejmě je, že díky tutorovací schopnosti nám bude stačit hrát jednoho, či dva. Druhá možnost je pak vsadit na ozkoušené midrange karty, jako je Pack Rat, Kiora, či Desecration Demon. Ostatně fantazii se přeci meze nekladou…

 

Do tématiky decku nám taky krásně zapadá další nová karta, King Macar, the Gold-Cursed, což je v balíku vlastně removal a rampa zároveň. Navíc se umí zbavit i oživených bohů! Tedy jak se říká: „Přesně to, co nám doktor naordinoval.“ :)

 

Výsledné decky by pak mohly vypadat třeba takto:

 

Verze jedna - Mill you!

4 Watery Grave
2 Breeding Pool
2 Overgrown Tomb
3 Temple of Deceit
2 Temple of Mystery
2 Temple of Malady
2 Mana Confluence
3 Swamp
2 Forest
1 Island
 
4 Disciple of Deceit
2 Pain Seer
4 Kiora’s Follower
3 Courser of Kruphix
3 King Macar, the Gold-Cursed
3 Prophet of Kruphix
1 Notion Thief
2 Phenax, God of Deception
 
4 Springleaf Drum
3 Hidden Strings
2 Thoughtseize
1 Underworld Connections
1 Cyclonic Rift
1 Pithing Needle
1 Abrupt Decay
1 Hero’s Downfall
1 Urban Evolution
 
1 Kiora, the Crashing Wave

 

Verze 2 – BUG Midrange

3 Watery Grave
3 Breeding Pool
2 Overgrown Tomb
3 Temple of Deceit
2 Temple of Mystery
2 Temple of Malady
2 Mana Confluence
3 Swamp
2 Forest
1 Island
 
4 Disciple of Deceit
4 Kiora’s Follower
1 Pack Rat
1 Scavenging Ooze
4 Courser of Kruphix
3 Polukranos, World Eater
2 Desecration Demon
2 Prophet of Kruphix
1 Notion Thief
 
2 Springleaf Drum
2 Thoughtseize
3 Underworld Connections
1 Cyclonic Rift
2 Abrupt Decay
2 Hero’s Downfall
 
2 Kiora, the Crashing Wave
1 Ashiok, Nightmare Weaver

 

Disciple of Deceit by si měl bez problémů najít cestu i do všemožných jednokarťáků, takže na závěr tu pro vás mám přehled několika zajímavých interakcí:

 

  • Disciple of Deceit + Maze of Ith – ochrání Discipla a zároveň ihned spouští Inspired
  • Disciple of Deceit + libovolná karta s Madnesem = free karta + tutor
  • Disciple of Deceit + Necrotic Ooze – zahodíme nějakou kartu s aktivační abilitou, najdeme Oozu…
  • Disciple of Deceit + Captain of the Mists/Fatestitcher/Niblis of the Breath/Puppet Strings/Puppeteer/Stonybrook Angler – untapování, či tapování Discipla dle potřeby
  • Disciple of Deceit + Intruder Alarm – zalockujeme soupeřovy bytosti a s trochou námahy jsme schopni spustit libovolný počet Inspired triggerů, například s Earthcraftem
  • Disciple of Deceit + Freed from the Real/Pemmin's Aura – bez komentáře…

 

A jelikož já už mám v hlavě naprosto „předisciplováno“, tak se tady s Vámi rozloučím. Ať Vás s hraní s Disciplem baví a někdy příště zase na viděnou.

 

Kumano

 

 

 
na začátek