Karty, které změnily MTG #1

Jarda Bílek nás bere na výlet do historie Magicu a představuje karty, které sehrály v turnajovém hraní nezapomenutelnou roli. V prvním díle nám představí historickou úlohu karty Oath of Druids.

Jedním z nepřehlédnutelných rysů MTG historie je výskyt karet, jež se postupem času ukázaly jako „přepálené“, pokud jde o jejich sílu v porovnání s jinými tehdy dostupnými kartami. Záměrně říkám, v porovnání s jinými tehdy dostupnými kartami, protože co bylo silné před deseti lety, může z dnešního pohledu působit jako absurdní vtip. Kupříkladu takový Serra Angel patřil kolem roku 1994 k běžným zabijákům v kontrolních balíčcích, ale dnes, vzhledem k naprosto odlišné průměrné síle karet, nevyužívá jeho služeb na constructed nikdo. Potom tu pochopitelně jsou i karty, které se postupem času prokázaly jako extrémně silné a muselo dojít k jejich zákazu. Paradoxně by takové kusy platily dnes za ještě silnější. Příkladem takové karty je ústřední téma dnešního článku, tedy karta Oath of Druids.

 

Když karta Oath of Druids spatřila v edici Exodus světlo světa, psal se rok 1998 a nikdo netušil, že právě zelený ze série Exodových Oathů se tak silně zapíše do  MTG historie. Na začátku tomu rozhodně nic příliš nenapovídalo. Letmé seznámení hráčů s edicí Exodus odhalilo větší množství jasnějších favoritů a celá serie Oathů byla pokládaná spíše za špatný vtip. Snad až s vyjimkou Oath of Ghouls, který se brzy začal hrát v kombinaci s dalším zásadním enchantmentem Tempest bloku, kterým byl notoricky známý Survival of the Fittest. Změna pohledu na zelený Oath však přišla poměrně brzy. Hned na mistrovství Evropy 1998. Zde se totiž do top 4 dostal modrý kontrolní balíček, který zabíjel právě díky zelenému Oathu. Pilotoval ho Jan Pieter Groenhof a vypadal takto:

4 Counterspell
3 Forbid
2 Force Spike
1 Disrupt
1 Dissipate
1 Boomerang
4 Impulse
3 Brainstrorm
4 Propaganda
1 Verdant Touch
3 Sylvan Library
4 Oath of Druids
4 Gaeas Blssing
1 Vampiric Tutor
2 Spike Feeder
1  Spirit of the Night
2 Reflecting Pool
2 Undiscovered Paradise
2 City of Brass
2 Gemstone Mine
2 Quicksand
9 Island
3 Forest
Sideboard
2 Pyroblast
1 Boomerang
2 Hydroblast
2 Perish
2 Disenchant
3 Hall of Gemstone
3 Chill

 

Při hlubším rozboru vidíme, že balíček byl vlastně klasický monoU control obohacený o způsob jak dostat do hry asi nejlepšího „pašíka“ tehdejšího Magicu, kterým byl Spirit of the Night. Z dnešního pohledu působí „zábavně“ především fakt, že pilot hrál jen 3 kopie Brainstormu. Jeden z nejlepších instantů všech dob asi tehdy nebyl dostatečně ohodnocen, a to ani v případě kdy nabízel velmi dobrou synergii s ústřední myšlenkou balíčku. Nevýhodou balíčku bylo tehdy především silné zastoupení modrých kontrolů (na tomto turnaji skončil modrý kontrol na prvním a druhém místě. Není bez zajímavosti, že druhý nebyl tehdy nikdo jiný než náš jediný mistr světa Jakub Šlemr, a fakt že například bílé koně byly vybaveny Disenchanty už v základu.

O pár měsícu byl standard na mistrovství světa ve znamení především fritky a  controlu kolem karet Survival of the Fittest a Recuring Nightmare. I tak se zde však dalo narazit na Oathy  a například náš tehdejší reprezentant Martin Lažnovský s Oathy uhrál první den pěkný výsledek v podobě šesti výher a jediné prohry. Do top 8 se však s Oathy nakonec nedostal on ani nikdo jiný.

Oathy se pochopitelně začaly hrát víc a víc. Patrně nejzásadnějším přínosem pro tento druh balíčku byl příchod Morphilinga, jež se stal nedílnou součástí tohoto archetypu mimo dvojice „mlžičů“, tedy Spike Feedera a Spike Weavera. Díky této kombinaci bytostí a kartě Gaeas Blessing dokázal hráč Oathu proti Aggro balíčkům každé kolo dostat do hry novou příšeru a úspěšně tak ovládnout hru. Problémem pochopitelně bylo, pokud soupeř příšery nehrál a Oath se nedal aktivovat. V tomto případě musel balíček přejít na plán b, tedy výhru pomocí nějakého „manlandu“ především tedy Treetop Village. Takto sestavený balíček doplněný o nějaké to rušení se brzy stal nedílnou součástí tehdejšího Extented formátu a dokonce měl na tento formát tak zásadní vliv, že vedl k razantnímu omezení výskytu potvorových balíčků. Pochopitelně až na fritku, která však tehdy hrála převážně jen bytosti, které se mohli sami obětovat či nežily v soupeřově kole jako Ball Lighting, Mogg Fanatic nebo Viashino Sandstalker.

Dnes nám taková situace může připadat šílená, nicméně je třeba připustit, že tehdy existovalo výrazně vyšší procento kontrolů a combo balíčků jako Trix, Replenish či Cocoa Poables a tak si dlouhou dobu na přítomnost Oathu nikdo příliš nestěžoval, protože se nejednalo o jasně dominující strategii formátu. Prvním Pro Tour turnajem, jež vyhrál hráč Oath of Druids, byl PT v Chicagu roku 1999. Zde Oathy pod vedením jednoho z údajně nejlepších hráčů všech dob, člena Magicové síně slávy a usvědčeného podvodníka Boba Mahera, přešly ve finále přes „Nekru“ Briana Davise. Zajímavostí finále je, že Davis mohl snadno vyhrát, ale celý match předváděl tak tragickou hru, že se jeho herním schopnostem ještě o řadu let později spíše smáli. To by však bylo na déle a nás teď zajímá především Maherův Decklist:

1 Shard Phoenix
1 Morphling
1 Spike Feeder

1 Abundance
1 Aura of Silence
4 Brainstorm
4 Counterspell
1 Disrupt
4 Enlightened Tutor
1 Forbid
4 Force of Will
2 Gaea's Blessing
3 Impulse
1 Ivory Mask
1 Null Rod
2 Oath of Druids
1 Powder Keg
1 Sylvan Library
2 Swords to Plowshares
1 Trade Routes

1 Faerie Conclave
3 Flood Plain
1 Reflecting Pool
1 Savannah
3 Treetop Village
4 Tropical Island
4 Tundra
2 Volcanic Island
4 Wasteland

Sideboard
1 Aura of Silence
1 Sacred Ground
1 Crater Hellion
1 Phyrexian Furnace
1 Powder Keg
1 Circle of Protection: Red
2 Oath of Druids
1 Swords to Plowshares
1 Gaea's Blessing
1 Compost
1 Light of Day
2 Mana Short
1 Peacekeeper

 

Specialitou Maherova Oathu je mimo mírné invence ve složení potvor také přítomnost jen dvou Oathů v základu a přítomnost celé plejády zajímavých enchantmentů, které se daly podle potřeby najít tutorem. To je způsobeno především odlišnou „metagame“ na PT v tehdejší době. Maher totiž předpokládal přítomnost vyššího počtu kombo a kontrol balíčků a tak se tomu snažil svůj balíček co nejvíce přizpůsobit. Jak správně poznamenal Ivan Stanoev v jednom čísle časopisu Legenda téhož roku, bylo rozhodně třeba balíček přizpůsobit na tehdejší prostředí v České Republice, kde bylo procento potvorových balíčků značně vyšší než na zmíněném Pro Touru v Chicagu.

V následující době však opět byly Oathy poněkud upozaděny existencí silných combo balíčků a tak jejich čas přišel až s tím, co se objevila adekvátní „nemesis“ na combo balíčky. Tou bylo zrození strategie kolem karty Quirion Dryad. Celá strategie se tehdy jmenovala Super Gro a byla založena na rychlých bytostech, levném rušení a narušení manových zdrojů soupeře. To se ukázalo jako velmi dobrý recept na tehdy rozšířená komba, jako byl především Trix nebo Reanimace. Na této stránce již zmíněný Kai Budde tak například dovedl své Oathy k prvnímu místu na GP Lisabon 2002 v moři dryád v této podobě:

 

4 Tundra
4 Tropical Island
4 Flood Plain
4 Volcanic Island
1 Adarkar Wastes
1 Savannah
2 Treetop Village
4 Wasteland
1 Morphling
1 Spike Weaver
1 Spike Feeder
4 Brainstorm
4 Impulse
4 Counterspell
4 Force of Will
4 Oath of Druids
4 Swords to Plowshares
3 Powder Keg
2 Gaea's Blessing
3 Fact of Fiction
1 Forbid
Sideboard
3 Pyroblast
1 Powder Keg
3 Hydroblast
4 Call of the Herd
2 Aura Blast
2 Samite Ministration

 

Ta „pravá“ chvíle pro Oathy však přišla až o rok později v momentu, kdy jim většina lidí věštila definitivní smrt. Po rotaci tehdejšího formátu Extented, totiž tento archetyp přišel jak o  duallandy, „Forsáž“ a především Gaeas Blessing, což byla naprosto klíčová karta této kombinace. Justin Gary se však vzniklé situace nezalekl a vyhrál hned první turnaj ve formátu Extented s vlastní inovovanou verzí kontrolu kolem Oath of Druids.

 

2  Forest
7  Island
4  Polluted Delta
1  Swamp
4  Treetop Village
2  Underground River
4  Yavimaya Coast
2  Cognivore
4  Accumulated Knowledge
4  Brainstorm
4  Counterspell
3  Fact or Fiction
1  Foil
2  Forbid
3  Force Spike
2  Intuition
1  Krosan Reclamation
2  Living Wish
1  Mana Leak
4  Oath of Druids
3  Pernicious Deed
Sideboard
2  Dust Bowl
3  Engineered Plague
2  Gilded Drake
2  Masticore
2  Naturalize
2  Palinchron
2  Powder Keg

 

Jak vidíte, změnil Justin zabijáka na oathového nováčka Cognivoru. Ta je vlastně reminiscencí na, v tomto archetypu dříve hraného, Thorn Elementála. Jenže zatímco Thorn byl v době existence Blessingu horším plánem, stala se Cognivora v čase bez něj tím lepším. Umožnovala totiž Oathům velmi rychle vyhrát hru. Další změnou bylo přidání „Perníku“ proti útočným strategiím. Tehdejšímu PT v Houstonu však měl naprosto dominovat Rock a Reanimace a tak bylo Garyho prvenství velkým překvapením. Oba zmíněné balíčky totiž na papíře uměly daleko silnější věci a to ani nemluvíme o existenci balíčků jako Angry Hermit Part II, který dovedl vyhrát pravidelně do třetího kola. Jak poznamenal Frank Karstern v jednom ze svých letošních textů na stránce ChannelFireball, představuje Garyho Oath jeden z nejhorších balíčků co kdy vyhrál Pro Tour. V tom si s ním, však dovolím nesouhlasit, protože mám pro zmíněný balíček velkou slabost a také byly tyto Oathy pravděpodobně stabilnějším, i když slabším balíčkem. Ale na turnaji na 18 kol prostě nemusí být nutně špatnou cestou vzít si deck, co se po pár kolech nerozsype. Zároveň je třeba v kontextu tohoto turnaje zmínit, že samotný Karsten hrál již zmíněný combo deck Angry hermit part II, založený na odemílání knihovny do hrobu a rychlého oživení obřího Sutured Ghoula. Co je však z hlediska historie důležité, dostal se do top 8 jen jeden hráč této strategie (Bob Maher) a ostatní hráči Hermit Druida povětšinou v turnaji naprosto propadli. Jejich velmi silný balíček, byl totiž zároveň šíleně náchylný na různé „hate karty“ a nestabilní. Oproti tomu Gary hrál pomalejší, slabší, ale jistější strategii. Navíc je třeba uznat, že Garryho balíček je i přes přízvisko „turbo“ především kontrol zabíjející na Oath a není ostudou, pokud nedovedl zabít soupeře dříve, než seslal tři země.

V souvislosti s Angry Hermity nemohu nezmínit ještě jednu historku. Samotný Maher hrál první kolo proti hráči, který byl právě na svém prvním Pro Touru a měl tak ze svého soupeře náležitý respekt. Maher navíc vyhrál hod kostkou a rozhodl se začít. Jeho otevření bylo země, Mox Diamond, Entomb na Verdant Force a reanimace. „Verdantka“ tak přistála na stole ještě dříve, než soupeř vůbec zahrál svůj první land. Jak partie o pár kol později dopadla, se není třeba příliš ptát. Ano, i tohle byl top magic v roce 2002.

I přes Garyho úspěch se však Oathy netěšily v následující sezoně přílišnému zájmu ostatních hráčů. Jediný další úspěch tak zaznamenaly jen na turnaji Masters, kde je hrál taktéž Gary. O pár měsícu později na mistrovství světě již však Gary rezignoval a vzal si raději Reanimaci. Tedy promiňte, zapomněl bych na dvě výjimky. Tou první byl Turbo Land legendárního „šíleného“ konstruktéra Zvi Mowshovitze, se kterým vyhrál GP New Orleans.

 

5  Forest
14  Island
1 Treetop Village
4 Yavimaya Coast
1 Battlefield Scrounger
4  Accumulated Knowledge
1  Capsize
4  Counterspell
4  Exploration
2  Gush
4  Horn of Greed
2  Intuition
2  Krosan Reclamation
3  Moment's Peace
4  Oath of Druids
2  Scroll Rack
3  Time Warp

 

Druhé využití Oathu našel Brian Kibler. Na stejném GP, tedy v San Francisku, se objevil s vlastním hybridem balíčků Rock a Oath. Jeho konstrukce vypadala následovně a je třeba přiznat, že i Brian s ní na zmíněném GP vyhrál peníze. Nicméně nejsem schopen určit, jak kvalitní balíček to byl, protože se nikdy potom nehrál a na papíře rozhodně nepůsobí příliš pěkně.

 

2  Dust Bowl
7  Forest
4  Llanowar Wastes
9  Swamp
4  Treetop Village
1  Volrath's Stronghold
4  Krosan Tusker
4  Ravenous Baloth
1  Visara the Dreadful
1  Diabolic Edict
4  Duress
1  Haunting Echoes
1  Krosan Reclamation
1  Living Death
1  Living Wish
4  Oath of Druids
4  Pernicious Deed
1  Scroll Rack
1  Terror
4  Vampiric Tutor
Sideboard
1  Diabolic Edict
1  Dust Bowl
1  Engineered Plague
1  Infest
1  Kamahl, Fist of Krosa
3  Masticore
1  Skeletal Scrying
1  Terror
3  Wasteland
2  Yavimaya Elder

 

O poznání zajímavější příhody s Oathy přinesl Pro Tour v New Orleans o rok později. Tento turnaj vešel do historie jako turnaj s jedním s nejzdegenerovanějších formátu všech dob, protože o pár týdnu předtím vyšel Mirrodin, který s formátem Extented výrazně zamával. Především vylepšil všechny možné kombo balíčky kolem karty Tinker. Pár týdnů před turnajem to však tušil jen málokdo a většina hráčů, kteří měli dobré informace a kontakty, čekalo spíše dominanci různých variant goblinů ve spolupráci s kartou Food Chain. Velká skupina Amerických profesionálních hráčů tak vsadila na Oathy, které obohatili o Chrome Moxy, Isonchron Sceptery a červenou, aby se jim lépe poráželi Goblini. Jak již však tušíte, goblinů nakonec na turnaji příliš mnoho nebylo a tak zažívala celá řada MTG hvězd se svými Oathy doslova utrpení. Balíček vypadal takto a hráli ho například Bob Maher, Neil Reeves, Jon Finkel, Brian Kibler, Gabe Walls a další.

 

2  Forest
6  Island
1  Mountain
2  Shivan Reef
4  Treetop Village
2  Wooded Foothills
4  Yavimaya Coast
2  Cognivore
4  Brainstorm
4  Counterspell
3  Cunning Wish
2  Fact or Fiction
4  Fire // Ice
1  Forbid
4  Chrome Mox
4  Isochron Scepter
2  Krosan Reclamation
2  Mana Leak
3  Moment's Peace
4  Oath of Druids
Sideboard
2  Dust Bowl
1  Fact or Fiction
1 Hunting Pack
4  Chill
1  Illusion // Reality
1  Krosan Reclamation
3  Naturalize
1  Shattering Pulse
1  Teferi's Response

 

Balíček se tak stal jednou z největších pastí v historii constructed magicu, protože nedokázal smysluplně hrát proti artefaktovým balíčkům, které z příšer hrály leda tak Metalworkery a Masticory a ve výsledku nebyl příliš dobrý ani na očekávané gobliny. Není tedy překvapením, že se tentokrát nedostala žádná kopie těchto Oathů do top8, ačkoliv je pilotovali opravdu ti nejlepší z nejlepších. Navíc se tehdy celkem vtipně ukázalo, že o zmíněném balíčku nevědělo jen přibližně deset lidí, co ho testovali, ale i celá řada jejich kamarádů. A tak jste nakonec měli balíček, co nebyl ani příliš dobrý, ale ani překvapivý. Nepříjemná situace, že?

Inu Magic v době, kdy se nedal aktuální formát Pro Touru hrát na MTGO a turnajů probíhalo výrazně méně, nebyl často žádný med a bez dobrých zdrojů informací se nedalo téměř prosadit. Na zmíněném PT tak například naši reprezentanti jako Daniel Krutil, Martin Jůza či Tomáš Krejsa podle svých slov o existenci většiny zmíněných „super“ balíčků ani nevěděli a sám Martin Jůza byl den před turnajem velmi potěšen, že si od něj Japonci kupují pro něj bezcenné Food Chainy za hodně dolarů. Jaký pocit musel zažívat další den, když na zmíněnou kartu prohrával, si asi umíte představit.

Situace na Extented formátu se ukázala jako neudržitelná a tak se Wizardi rozhodli velké množství klíčových kombo karet zakázat. Tato vlna zákazů poněkud překvapivě postihla i Oath of Druids, protože by v pomalejším formátu byly jistě dominantním balíčkem a zároveň si tím Wizardi uvolnili ruce pro tvorbu výrazně lepších bytostí v budoucnosti. Od příchodu osmé edice je totiž viditelná snaha omezit některá příliš silná kouzla a soustředit se spíše na příšery. Pokud potom mohly Oathy dominovat formátu v době, kdy jste jimi hledali příšery jako Cognivore, představte si je dnes s bytostmi jako Emrakul či Griselbrand. Mimo to již tehdy údajně byla k tisku připravena karta Forbidden Orchard, která dovedla naprosto řešit „porodní problém“ Oathů, tedy situaci kdy soupeř nechce seslat potvoru a nechat nás „oathovat“.

To je pravděpodobně i důvod, proč jsou Oathy zakázany i na Legacy a tak jediným místem kde se s nimi dodnes můžete setkat je klasická „jednička“. Tam vypadají Oathy například nějak takto.

4 Forbidden Orchard
2 Tropical Island
2 Underground Sea
2 Polluted Delta
2 Misty Rainforest
1 Island
1 Flooded Strand
1 Scalding Tarn
1 Volcanic Island
1 Blightsteel Colossus
1 Griselbrand
4 Force of Will
3 Thoughtseize
2 Preordain
2 Mana Drain
2 Mental Misstep
1 Ponder
1 Gaea's Blessing
1 Merchant Scroll
1 Time Walk
1 Tinker
1 Yawgmoth's Will
1 Demonic Tutor
1 Vampiric Tutor
1 Nature's Claim
1 Mystical Tutor
1 Misdirection
1 Hurkyl's Recall
1 Brainstorm
1 Ancient Grudge
1 Ancestral Recall
4 Oath of Druids
2 Jace, the Mind Sculptor
1 Black Lotus
1 Mana Crypt
1 Mox Emerald
1 Mox Jet
1 Mox Pearl
1 Mox Ruby
1 Mox Sapphire
1 Sol Ring
Sideboard
3 Nature's Claim
1 Ancient Grudge
1 Strip Mine
2 Nihil Spellbomb
4 Leyline of the Void
1 Flusterstorm
1 Red Elemental Blast
1 Swan Song
1 Toxic Deluge

 

Tímto decklistem bych se s vámi dnes rozloučil a příště bych se podíval na další legendární zelený enchantment, kterým bude Survival of the Fittest.

 

Jaroslav Bílek

 
na začátek