Karty, které změnily MTG #2

Užijte si další výlet do historie s Jardou Bílkem. Tentokrát se podíváte na vliv karty Survival of the Fittest.

Jak již jsem avizoval minule, bude ústředním tématem dnešního vyprávění karta Survival of the Fittest. Stejně jako v případě Oathu se jedná o zelený enchantment a součást edice exodus. Je vlastně docela dobrý paradox, že dvě natolik silné karty přišly na svět v jedné edici. Navíc každá z nich dala vzniknout naprosto rozdílné strategii. Survival se vždy profiloval jako karta pro spíše midrange balíčky s větším počtem příšer, zatímco Oath byl, až na jisté výjimky, kartou převážně kontrolní.

Survival se taktéž prosadil již v roce 1998. Avšak zatímco Oathy byly hlavním tématem mistrovství Evropy, byl Survival králem na mistrovství světa. K prvnímu místu ho totiž přivedl Brian Selder a mimo něj hrál Survival ve finálové osmičce i Raphael Levy. Pro zajímavost uvádím, že mimo dvou survivalů byla tehdy v top8, pokud mě paměť neklame, čtyřikrát fritka a jedny bílé koně Briana Hackera. Fritka  byla na mistrovství světa 1998 oblíbenou volbou amerických profesionálů a tak s její pomocí dosáhl top8 například Ben Rubin a Jon Finkel. Logika Survivalu byla poměrně jednoduchá. Vyložili jste několik příšer sloužících k akceleraci a obraně. Díky Survivalu jste měli odpověď na téměř všechny možné karty soupeře a po stabilizaci hry si došli pro výhru pomocí karetní výhody z Reccuring Nightmary. Zde uvádím decklist Briana Seldera z mistrovství světa 1998.

Pro zajímavost si prosím povšimněte, na dnešní poměry poněkud neutěšené, manabase. Inu standard v roce 1998 se vyznačoval nejen daleko slabším power levelem příšer, ale také výrazně horší manovou základnou. Nechci tahat z rukávu neověřené hypotézy, ale při pohledu na manabase historických balíčků si často říkám, že prostě dnešní hráči již nedovedou plně docenit kvality například Birds of Paradise, protože nikdy nezažijí to peklo, kdy museli sestavovat manabase bez duálů, fetch landů a dalších „vychytávek“ současného Magicu. Další zajímavostí, která stojí za pozornost, je přítomnost karty Lobotomie a Tradewind Rider. Tradewind je tu ještě pouze na chuť, ale budoucí vývoj ukáže, že se jedná o zásadní kartu pro daný archetyp. Lobotomie potom představuje jednu z mála tehdy legálních cest, jak Survival mohl bojovat s nefér kombo balíčky. Uvedená slabina se později také projeví.

4 Birds of Paradise
4 Wall of Blossoms
2 Wall of Roots
2 Uktabi  Orangutan
2 Spike Weaver
1 Verdant Force
2 Nekrataal
1 Thrull Surgeon
1 Spirit of the Night
1 Man´o ´war
1 Tradewing Rider
1 Cloudchaser Eagle
1 Orcish Settlers

2 Firestorm
2 Lobotomy

4 Survival of the Fittest
4 Recurring Nightmare

2 Scroll Rack

3 City of Brass
8 Forest
1 Gemstone Mine
2 Karplusan Forest
2 Reflecting Pool
1 Swamp
2 Underground River
2 Undiscovered Paradise
1 Volrath´s Stronghold

Sideboard:
4 Boil
2 Dread of Night
3 Emerald Charm
1 Hall of Gemstones
1 Staunch Defenders
2 Phyrexian Furnace
2 Pyroblast


Pokud jde o Survival a „Českou stopu“, nemohu opomenout jméno Ondřeje Baudyše. Ondra se Survivaly vyhrál titul mistra republiky $v roce 1999 a zároveň vybaven Survivalem prožil i jeden z největších „blouwoutů“ na PT Řím 1998. Začnu raději tím pozitivnějším. Mistrovství ČR pro rok 1998, bylo z dnešního pohledu poněkud zvláštní, především pokud jde o jeho systém. Tehdy neexistovalo žádné omezení pro účast. Na uvedený turnaj si tak našlo cestu 100 hráčů, což tenkrát nebylo vůbec málo, vezmeme-li v potaz, že tehdy hrálo MTG daleko méně lidí než dnes. První den se hrálo 6 draftu. Ke stolům na první draft se hráči rozdělovali na základě jejich postavení v DCI žebříčku. Druhý den se hrálo 6 kol dvojky a nejlepších 25 hráčů podle DCI žebříčku dostalo bye. Inu zajímavý systém.

Každopádně tehdejší metagame tvořily bílé koně, Tradewindgeddon, UW control a hodně balíčků kolem kombinace karet Survival a Recurring Nightmare. Ondřej, jak uvedl ve svém nedávném rozhovoru pro jiný web, vsadil na Survival a dopředu si balíček upravil proti koníkům, protože s nimi měli nastoupit lidé, kterých se obával nejvíce. Zároveň tehdy bylo, jak již jsem řekl mnohokrát daleko těžší sehnat dostatek potřebných karet a informací, takže se dá nadneseně říci, že na turnaji byla malá skupinka adeptů na výhru a větší skupina těch co zaplatila vstupné.

Mimo to draftování před vznikem MTGO a většího počtu klubů taktéž nebylo pro většinu hráčů příliš častou kratochvílí a tak vlastně v tomto formátu opět měla malá skupinka Pražáků a Brňáků celkem významnou edge. Aby to bylo ještě těžší, byl formátem draftu Rochester draft oproti dnes hranějšímu Booster draftu. Rochester draft sice kladl poměrně vyšší nároky na skill hráčů, ale jak se dnes shoduje téměř celá tehdejší zahraniční špička, vyžadoval i jisté sociálně-politické skills a byl tedy opět poměrně nevýhodný pro nové či nezkušené hráče. I na PT tehdy bylo docela běžné, že se u stolu potkalo pět kamarádů, co si dopředu domluvilo, co kdo bude brát a nebyl pro ně potom problém si to během této disciplíny dostatečně pohlídat. Téměř bych až použil oblíbenou metaforu jednoho z Ruelů, že tehdy Magic prostě nebyl příliš demokratický.

Nicméně cílem článku není ani rozbor tehdejších turnajových mravů, ani přednáška z teorií či přechodů k demokracii (ačkoliv je minimálně to poslední mé oblíbené téma), ale Survival a ten hrál na mistrovství ČR 1998 Ondra následovně:

2 Hermit Druid
4 Bird Of Paradice
1 Bone Shradder
2 Wall of Blossoms
1 Spike Feeder
1 Ukrabi Orangutan
1 Phyrexian Plague Lord
1 Avalanche Rider
1 Ghitu Slinger
1 Monk Realist
1 Spike Weaver
1 Radiant Dragoons
1 Yavimaya grander
3 Tradewind Rider
1 Thrull Surgeon
1 Raven Familiar

3 Oath Of Ghouls
3 Duress
2 Living Death
1 Vampiric Tutor
4 Survival of the Fittest
1 Scroll Rack

5 Forest
4 Swamp
3 Karplusan Forest
3 Underground River
1 Volrath´s Stronghold
1 Reflecting Pool
1 Phyrexian Tower
1 Gaea´s Cradle
4 City of Brass

Sideboard:
2 Lobotomy
1 Living Death
1 Armagedon
3 Disenchant
1 Tranquility
3 Dread of Night
1 Stronghold Taskmaster
2 Repopulate
1 Spike Weaver

Na uvedené konstrukci je, vzhledem ke zmíněné genezi Survivalu jako archetypu, důležitý především již zmíněný vyšší počet Tradewindů a potom mě jako pamětníka pochopitelně zaujal Hermit Druid a Cradle. Hermit se za pár let spolu s Plague Lordem stane ideovým základem dodnes hrané strategie Rock (and his millions) a Hermit s Cradlí získá Ondrovi titul mistra ČR i v roce 2000. To již však bude v balíčků jménem Trinity Green. Jak řekl Petr Brožek: „Se nedivím, že s tím vyhrál, ta Trinita byla neskutečná“.

Moment…mluvil tu někdo o neskutečných balíčcích? Kvality Trinity Green na standartu roku 2000 je nic, i dominance Caw Bladu ve své době či Tinkeru na PT New Orleans je nic proti dominanci balíčků kolem Tolarian Academy na PT Řím roku 1998. Pokud byste si chtěli pro radost naproxovat a zahrát opravdu neuvěřitelný combo balíček, zde je decklist. Není to ideální verze Academie pro daný turnaj, protože má Wasteland až v sideboardu, ale pro představu o tehdejším formátu stačí.

4 Time Spiral
4 Windfall
3 Abeyance
3 Intuition
3 Power Sink
4 Stroke of Genius
3 Mind Over Matter
4 Lotus Petal
4 Mana Vault
4 Mox Diamond
2 Scroll Rack
3 Voltaic Key

4 Tolarian Academy
4 Tundra
4 Volcanic Island
4 Ancient Tomb
3 City of Brass

Sideboard:
4 Wasteland
4 Gorilla Shaman
4 Chill
2 Red Elemental Blast
1 Arcane Denial

Hrát proti uvedenému balíčku byla opravdu „legrace“. Česká výprava se tehdy v přípravě soustředila především na úpravu vlastního Survivalu proti jiným Survivalům a existence opravdu rychlého a smrtelně silného combo balíčku jim zůstala až do poslední chvíle utajena. Noc před turnajem tak sice naši borci začali alespoň do sideboardu svého Survivalu kvapem přidávat Gorilla Shamany avšak nezvratný osud si vybral svou daň a i přes neuvěřitelně velké výkony a přípravu se jim nepodařilo prorazit přes záplavu Academií dostat blíže k top8. I tak však Ondřej Baudyš uhrál myslím top64, Jakub Šlemr top 32 a Slovenská hvězda tehdejší doby Juraj Smrek dokonce top16. Juraj však na rozdíl od Čechů vsadil na Necropotenci s červenou, což nebyla zlá volba. Ale o Necře či významných Slovácích v profesionálním magicu budu mluvit více až příště.

Nemám konkrétní decklist našich borců z uvedeného turnaje, ale dodnes si pamatuju report Ondry v časopise Legenda z roku 1998, kde frustrovaně popisoval, jak probíhaly hry proti Academii. Většinou seslal zemi, nebo zemi a ptáčka a umřel. To rozhodně člověku na náladě nepřidá a pocit, že hraje logickou hru, je náhle tu a tam. I když například Randy Buehler (kterého možná znáte z coverage na PT) naopak tvrdí dodnes, že to bylo fajn a super a jen ten formát odměnil připravené hráče, což je fér. No ale to peklo, kdy hrajete Mirror Academii v době před modifikací legendárního pravidla a vlastně kdo sešle tu první tak vyhrál (mimo použití toho Wastelandu), muselo být opravdu záživné. Není tedy příliš překvapivé, že krátce po uvedeném turnaji byla velká řada modrých combo karet zakázána.

Dalším turnajem, kde se objevila zajímavá verze Survivalu, bylo PT Chicago 1999. Celý turnaj se sice stal z historického hlediska synonymem pro jméno Bob Maher a Oathy, ale často se zapomíná, že v top8 byl i Survival. Ten nehrál navíc nikdo jiní než Raphael Levy, a tak stojí uvedený balíček za zmínku. Poněkud mě v něm však děsí pouhých 16 zemí ve formátu, kde byl legální Wasteland.

4 Birds of Paradise
1 Ghitu Slinger
1 Gilded Drake
2 Llanowar Elves
2 Merfolk Looter
1 Monk Realist
1 Peacekeeper
1 Radiant's Dragoons
1 Sliver Queen
2 Squee, Goblin Nabob
2 Quirion Ranger
2 Tradewind Riders
1 Uktabi Orangutan
4 Wall of Roots

4 Arcane Denial
2 Fire Whip
2 Force of Will
3 Opposition
4 Survival of the Fittest
1 Vampiric Tutor
3 Winter Orb

4 City of Brass
4 Savannah
2 Taiga
4 Tropical Island
2 Undiscovered Paradise

Sideboard:
1 Devout Witness
1 Disenchant
2 Force of Will
1 Hydroblast
1 Monk Realist
1 Scour
2 Swords to Plowshares
3 Null Rod
1 Opposition
1 Uktabi Orangutan
1 Winter Orb

Levyho balíček byl zajímavou kombinací klasického Survivalu a Opposition. Novinkou, která se ukáže dlouhodobě jako zásadní je pochopitelně Squee, Goblin Naboob. Mercadian Masques nebyly příliš silnou edicí a tak se v nich zajímavých karet objevilo jen několik. I přes tuto často citovanou poučku, jich však bylo o několik více, než jen Rishadian Port a Dust Bowl. Jednou z těch lepších, vzhledem k jisté synergii, byl zmíněný Goblin, který se prokázal jako ideální krmení pro Survival, Masticoru či později pro Solitary Confinment nebo Zombie Infestation. Což je opět ukázka toho, jak se mění vnímání Magicových karet „ve vakuu“ v průběhu času. Dříve se karta hodnotila především vzhledem ke svému power levelu samostatně, zatímco dnes se přihlíží také k jejímu potenciálu v synergii. V praxi to potom vede k tomu, že dnes jsou nové karty často spíše lehce nadhodnocené a v minulosti bývaly podhodnocené.

Našel jsem dokonce i tehdejší verzi Survivalu, které používala Squeeho ještě více. Nedovedu posoudit kvalitu balíčků v tehdejším fieldu, ale pokud bych hledal definici slova „value“ v MTG, byl by uvedený balíček kandidátem. I když přítomnost plného počtu Elvish Lyristů je asi pravdu determinovaná očekávaným polem na PT a ten kdo by si ve své době vzal podobný balíček na turnaj v ČR by asi byl za pěkného otloukánka.

1 Avalanche Rider
1 Deranged Hermit
4 Elvish Lyrist
3 Masticore
1 Mindless Automaton
1 River Boa
3 Spike Feeder
1 Spike Weaver
4 Squee, Goblin Nabob
2 Uktabi Orangutan
4 Wall of Roots
1 Yavimaya Elder

1 Hail Storm
4 Stormbind
4 Survival of the Fittest

10 Forest
3 Gaea's Cradle
4 Mountain
4 Taiga
3 Treetop Village
1 Wasteland

Sideboard:
1 Boil
4 Emerald Charm
3 Hail Storm
2 Null Rod
1 Spike Feeder
1 Spike Weaver
1 Tranquil Domain
1 Uktabi Orangutan
1 Whirling Dervish


I přes jistý „sexy“ potenciál představeného Survivalu to však nebyla jediná hraná verze v Chicagu. Další balíček byl ještě bizardnější a kombinoval v sobě celou řadu kombo balíčků. Nemám pro vás sice decklist kombo Survivalu přímo z PT Chicago (protože ty staré decklisty se někdy fakt blbě shání), ale z turnaje Masters ve stejném formátu, kde ho pilotovali později velmi slavní bratři Ruelové.

4 Birds of Paradise
4 Wall of Roots
1 Quirion Ranger
4 Academy Rector
1 Uktabi Orangutan
1 Spike Feeder
1 Spike Weaver
1 Verdant Force
1 Monk Realist
1 Monk Idealist
1 Devout Witness
1 Crater Hellion
1 Squee, Goblin Nabob
1 Nekrataal
1 Krovikan Horror
1 Shield Sphere

4 Survival of the Fittest
3 Recurring Nightmare
2 Duress

1 Oath of Ghouls
1 Enduring Renewal
1 Goblin Bombardment
1 Worship
2 Land Grant

1 Forest
4 Taiga
4 Savannah
4 Bayou
2 City of Brass
2 Phyrexian Tower
3 Wasteland

Sideboard:
1 Ebony Charm
1 Rapid Decay
1 Emerald Charm
2 Disenchant
4 Pyroblast
1 Aura Fracture
1 Sliver Queen
1 City of Solitude
1 Lobotomy
2 Radiant Dragoons


Balíček je opravdu hezký hybrid, který sice kladl zásadní nároky na pilota, ale mohl být velmi zábavný. Operuje ve více rovinách. Tou základní je klasický plán zelený kontrol se Survivalem a Nightmarou. Umí však zabít i jako kombo, pokud dostanete na stůl kombinaci Enduring Renewal, Goblin Bombardment, Shield Sphere, což je tehdy notoricky hrané combo, ovšem většinou samostatně s Necropotencí a jeho kombinace se Survivalem byla žhavou novinkou.

Poslední a pravděpodobně nejsilnější možností jak postavit Survival na Extented turnaji kolem roku 2000 byla zeleno modrá verze. Ta se snažila vyřešit odvěký problém všech Survivalu, kterým byla vysoká náchylnost proti combo balíčkům. Tedy těm rychlejším, protože samotný Survival měl v sobě vždy kombo komponenty a schopnost zabít, třeba rychle seslanou Verdant Force, jenže to většinou uměl pořád příliš pomalu proti tradičnímu kombu. A právě z důvodu, že tehdejší Extented byl, jak jsem již uvedl v minulém díle, hodně determinován existancí kombo balíčků jménem Trix (podívám se na něj příště při rozebírání Necropotence), postavili si někteří profi hráči na Masters v New Yorku UG Survival. Modrá totiž jako vždy měla k dispozici kvalitní rušení (především FOW) a karty schopné dobré synergie se Survivalem jako Brainstorm.

4 Survival of the Fittest
4 Wall of Roots
4 Birds of Paradise
4 Land Grant
4 Tradewind Rider
4 Force of Will
4 Counterspell
4 Brainstorm
2 Impulse
2 Mana Leak
1 Spike Weaver
1 Squee, Goblin Nabob
2 Quirion Ranger
1 Uktabi Orangutan
1 Deranged Hermit
1 Morphling
1 Ophidian

6 Forest
4 Tropical Island
5 Island
1 Savannah

Sideboard:

1 Daring Apprentice
1 Uktabi Orangutan
1 Masticore
1 Gilded Drake
1 Spike Feeder
1 Bottle Gnomes
1 Monk Realist
4 Emerald Charm
4 Back to Basics


Balíček nakonec na New Yourském Masters obsadil v rukou Billyho Jensena druhé místo a začal se poměrně hodně hrát, až do momentu kdy byla jak Necropotence, tak Survival na Extented zakázana.

Po této, pro hráče Survivalu smutné události se zdálo, že je od tohoto archetypu navždy pokoj. To se však ukázalo jen jako částečná pravda, protože před pár lety došlo ke vzniku formátu Legacy, kde byl Survival původně legální. Opět se tedy začaly hrát jeho různé mutace podle kontrolního vzorce, avšak ve formátu determinovaném tím, co dnes nazýváme Canadian Threeshold se mu příliš nedařilo. Až do chvíle, kdy se balíčku ujal jeden z nejšílenějších konstruktérů současnosti Caleb Durwald. Ten se rozhodl přidat do klasického UG Madnessu Survival a hlavně žhavou novinku v podobě bytosti Vengevine. Cílem balíčků tedy bylo co nejdříve dost do hrobu Vengevinu nebo dvě (tři, čtyři) a potom seslat v jednom kole dvě bytosti (čemuž napomáhala Rootwalla hraná za madness cost) a vygenerovanou armádou soupeře přejet. To vše za podpory klasických Legacy držáků jako FOW, Daze a Umezawa´s Jitte.


3  Forest
1  Gaea's Cradle
1  Island
4  Misty Rainforest
1  Scalding Tarn
4  Tropical Island
4  Wasteland
2  Windswept Heath
1  Wooded Foothills

4  Aquamoeba
4  Basking Rootwalla
4  Noble Hierarch
3  Trygon Predator
4  Vengevine
4  Wild Mongrel
1  Wonder

2  Daze
4  Force of Will
3  Stifle
4  Survival of the Fittest
2  Umezawa's Jitte

Sideboard:
2  Faerie Macabre
3  Krosan Grip
4  Spell Pierce
3  Submerge
3  Wheel of Sun and Moon


GP Columbus 2010, kde se balíček ukázal, sice Caleb nevyhrál, protože ho v top8 porazil legendární Tomoharu saito, ale následovně naprosto ovládl formát legacy a Calebovi zajistil „nesmrtelnost“ a práci magicového žurnalisty. To vše vedlo nakonec k zákazu Survivalu na Legacy, který trvá dodnes. Zrovna nedávno na téma zákaz Survivalu Caleb tvrdil, že by bylo možné ho podle jeho názoru znovu povolit, protože to vlastně není v současnosti tak nefér strategie. Argumentoval tím, že Snake and Show i reanimace jsou více nefér (díky Griselbrandovi) a zároveň existuje řada lepších odpovědí na Survival jako Abrupt Decay.

Jen čas tedy ukáže, jak se k tomuto kroku postaví Wizardi a jestli ještě někdy budeme moci na Legacy či jinde hledat příšery Survivalem, nebo už zůstane navždy jen v našich vzpomínkách a hospodských balíčcích.


Děkuji za pozornost a příště se tedy podívám na Necropotenci. Ovšem bude to asi až začátkem května.


Jaroslav Bílek





 

 
na začátek