Legacy report z Black Lotusu

Pokud vás zajímá Legacy formát a reporty z turnajů, je toto článek právě pro vás. Svůj první Legacy report nám poslal Rostislav Shejbal. Užijte si čtení a dejte vědět, jak se vám líbil.


Zdravím všechny čtenáře Tolarie, kteří si našli čas k přečtení tohoto článku. Jmenuji se Rostislav Shejbal a s Magicem jsem začal v době Innistradu. Můj úplně první alespoň trochu hratelný balíček byli aggro elfové plní manových akcelerací a Garruků. Přes to jsem se nějak přehoupl k White Weenie. Časem mi však začala vadit cena Legačky jako takové a přešel jsem na Modern, což je vlastně jakási alternativa.

Zhruba před měsícem mě Gyb po dlouhém přemlouvání přesvědčil, ať dám Legačce ještě jednu šanci. A tak jsem se k tomuto krásnému formátu vrátil. Pravda, Wasteland jsem už za 700 nikde nesehnal, dokonce i Rishadan Port stoupl takřka trojnásobně. I přes to všechno jsem to zkusil, nakoupil Mystiky, desky dal do výkupu a sehnal si Wastelandy, Karakasy a jeden Port. Zbytek karet jsem tak nějak měl z dřívějška a tak byl základ na světě.

V 7:10 mě vzbudil budík, nachystal jsem si karty, nějak se dal do kupy a šel na nádraží. Tam jsme se potkali s Gybem a Lukášem Kolaříkem. Vlak nám jel asi za půl hodiny, a tak byl čas využit k rozboru balíčků, různých techů, vychytávek s pravidlama, a tak dále. Čekání uteklo jako voda a než jsme se nadáli, byli jsme ve vlaku. Moc místa tam nebylo, ale všichni jsme se tam nějak vlezli a nerušeně debatovali o cenách karet. Ostrava nás přivítala svým nehezkým nádražím. Na místo turnaje jsme přišli brzy, tak každý z nás dal pivko a napsali si deck list. Ten můj vypadal takto:

 

9 Plains
2 Karakas
4 Wasteland
1 Rishadan port
4 Ghost Quarter
1 Eiganjo Castle
1 Horizon Canopy
1 Flagstones of Trokair

4 Stoneforge Mystic
4 Mother of Runes
4 Leonin Arbiter
4 Thalia, Guardian of Thraben
3 Flickerwisp
3 Phyrexian Revoker
2 Mirran Crusader
1 Mangara of Corondor
1 Aven Mindcensor
1 Serra Avenger
4 Swords to Plowshares
4 AEther Vial
1 Umezawa’s Jitte
1 Batterskull
Sideboard:
3 Sunlance
2 Rest in Peace
2 Spirit of the Labyrinth
2 Jotun Grunt
1 Path to Exile
1 Flickerwisp
2 Oblivion Ring
1 Wilt-Leaf Liege

 

Death and Taxes

Balík funguje na bázi land-stax a zároveň bytostní control. To znamená, že princip tohoto balíku je ničit soupeřovu manabázi a mezitím vykládat malé, zato velmi nepříjemné bytosti, které většinou mají nějaký na hru zásadní efekt. Ať už Thalia, která všechny nebytostní spelly zdražuje, nebo Leonin, který zakazuje hledat v knihovně, pokud nezaplatí dvě many. 

Bohužel se mi nepodařilo sehnat playset Rishadan portů, na druhou stranu tam mám Ghost Quartery, které s Arbitrem tvoří alternativní Wasteland.1 Kolo- Jan Gybas a jeho Team America

Na začátku jsme se oba smáli, že nás to tak pinknulo a mezitím si míchali balíky. S tradiční hláškou „Vyšší“ jsem hodil s kostkami a na součet mi padlo číslo 10, to není špatné, prolotělo mi hlavou, když Gyb hodil 5. 


Úvodní ruka byla velice zajímavá: 3 země z toho wasteland, horizonka a Karakas. Z bytostí mi došla akorát Natálka (Thálie), Leonin a pak nějaké 2 swordy. Oba jsme si to nechali a já zahrál Wasteland. Pravda, možná to nebyl právě nejlepší play, ale za jednu manu na ruce nic nebylo. Gyb zahrál Undergroun Sea a nechal mě hrát. Po chvílí přemýšlení jsem si naběhl do Stífličku Wastelandem.

 

Trochu smutně líznutý Karakas se ve hře dlouho nezdržel, Gyb vyložil šamana, wasteland a nechal mě hrát. Na vrchu knihovny byla Batterskull, aneb perfektní příklad, když vás balíček nemá rád. Zahrál jsem tedy poslední Karakas a swordy na šamana, ale hold double FoW mě docela ponížill. Gyb vyložil fečku a sovu. Ok, já položil Horizonku a Natálku, jenže Abrupt decay doplacený šamanem za můj Karakas není právě to nejlepší. Pak následoval další Wasteland až mě nakonec Honza s pomocí Goyfů zabil. 0:1


Side : 2 Rest In Peace, 1 Sunlance a 1 Wilt-leaf.

Pryč šly tyto karty : Serra Avenger, Mangara a jeden Mystic.

Druhá hra
Přišla mi top úvodka s Ripem, 2 pláněma, vialem, mysticem, sunlanci a Natálii, zato můj oponent nevypadal právě spokojeně, ale přece po chvíli přemýšlení zamumla „keep“.

Vial trochu tradičně dostal Fowkou s Brainstormem. Gyb zahrál šamana a nechal mě hrát, jenže já si líznul wasteland, zničil jsem mu Síčko, ale Sunlance bohužel šamana nedostala, jelikož přišla další Fowka za sovičku. Ve druhém kole Gyb skoro nic nedělal, jen vyložil zem a nechal mě hrát.

Tentokrát mi však zabití šamana pomocí Swordu vyšlo, sice mě kousnul Sunlancí, ale i tak to bylo v pohodě. Zahrál jsem Mother a Honza s velkou karetní nevýhodou nevypadal vůbec dobře. Další kolo bez země a můj top deck mystica s Batterkou byl už prostě moc. 1:1

Třetí kolo bylo naprostá tragédie. Ze začátku se šermovali malý goyfové s arbiterama a Natálkou. Jenže 2/3 Goyf je hold silnější než 2/2 hatebear. V poslední chvíli, kdy jsem ještě mohl hru zvrátit equipem Jitty na Mirrana a útokem stylem „All in“, jen aby si Honza našel Brainstormem Abrupt. Co k tomu říct? 1:2

celkem 0:1
2 Kolo - Martin Vondásek: PoloAnt


S tímto hráčem jsem hrál po prvé a vůbec jsem netušil. Na kostce mi to vyhrála 11 proti 8 a úvodní ruka vypadala nějak takto: 2 Vial, 2 pláně, Mystic, Flickerwisp a myslím, že jedny Swordy tam byl také. Keep a Vial, který prošel. A pak to přišlo, Gitaxian Proba, Badlands a bum Terapie na Mystica a nechal mě hrát.

Líznul jsem si dalšího Mystica a s úsměvem ho zahrál pro Batterku. Na soupeři nebylo možné nic vyčíst a jen kývl, že nebude jakkoli reagovat. Našel jsem si tedy Batterku a nechal jej hrát. V dalším kole mě zavřel na milion Rituálů s Infernal Tutorem. Potom vše zahrál znovu pomocí Past in Flames, našel si Tendrils of Agony a já šel do hajan.

0:1


Side : 2 Spirit of the Labyrinth, Jotun Grunt, Rest in Peace
Pryč šly všechny Swordy

 


Ve druhé hře mi nepřišla jediná sidovka, ačkoli úvodka byla více než slušná, bohužel to opponent zavřel ve 3 kole.

0:2


S úsměvem mi řekl, že kdyby mi přišel jediný Leonin Arbiter tak by prohrál, jelikož neměl ničení.

celkem 0:2 

 3 Kolo-Lukáš Kolařík a jeho All foil Pox


V této chvíli jsem přemýšlel o dropu. Nakonec mě pairingy napárovaly s Lukášem Kolaříkem. V hodu kostkou mi už štěstí tolik nepřálo jako dřív a začínal Lukáš. Ruku jsem si dvakrát nenechal, jelikož mi buď nepřišly země, nebo mi jich přišlo pět. Lukáš sice taky šel do 6, ale podle výrazu byl spokojený. A pak to přišlo, jeho allfoilový balíček ze začátku sázel Seizu za Seizou. Nakonec se mi jej však podařilo nějak porazit kvůli špatně zahranému Wastelandu, kterým chtěl ničit můj vlastní. Tak jsem v reakci použil můj Wasteland na jeho Mutavault a prakticky bylo po hře.

1:0

Side byl poměrně složitý. Že vyhodím Vialy mi bylo jasné, ale dovnitř jsem nakonec dal Wilt-leafa, Flickerwispa a 2x Rip, protože Lukáš hraje také Nether spirity a Crucible of Wolrds.

 


Druhá hra
Má úvodka vypadala velmi zajímavě: Ghost Quarter, Wasteland, země, Natálka, Mirran Crusader, Mystic a Leonin Arbiter. Oba jsme si to nechali a šli jsme na druhou. Lukáš začal férově s Urborgem, Rituálem, Inkvizicí a Hymnou. Inkvizicí mi zahodil, myslím, Natálku, a jak jinak, než že se Hymnou trefil do dvou zemí. Naštěstí mi zůstala pláň a další Quarter mi poctivě přišel hned v prvním líznutí. Pláň se smutně sama koukala na stole a Lukáš byl na řadě.

Žádná další zem mu nepřišla a trochu smutně mě nechal hrát. Topdecknul jsem si další Thalii, kterou jsem ihned zahrál. Soupeř vyložil zem a vypadal poněkud nespokojeně. Další líznutí byl Ghost Quarter a já společně s Arbitrem vysvačil všechny basicy ze stolu. Jezdil jsem Natálkou s Arbitrem tak dlouho, až jsem si dojel pro výhru.

2:0

celkem 1:2

 4 Kolo - František Platkevič: Punishing 4 Color Powa


Opět jsem vyhrál hod kostkou s číslem 9 proti jeho 7. Bohužel zde nemám napsanou kompletní opening hand, ale s jistotou vím, že tam byl Leonin, Mangara, Mother of Runes, 2 Země a možná nějaký ten Sword. Položil jsem tedy zem s Mother a nechal oponenta hrát.

 

Ten vyložil Therapii a řekl Thále, ta na mé ruce však nebyla a tak viděl jen mojí ruku a nechal mě hrát. A já si samozřejmě tu zlatou Thálii dolíznul a bez přemýšlení jí zahrál. Soupeř zabrblal něco takového „No jasně“. Líznul, vyložil Vulcanic Island a zahrál Young Pyromancera, který byl pro mě tak trochu překvapením a chvílí jsem se díval, jestli je to trigger, nebo aktivační agilita.

Ok, líznu a je tam další zem konkrétně Quarter. Zahraju Leonina a Quarter do Vulcanicu. Útok Thálii a doufání, že mě soupeř neujezdí dřív, než já jeho. Jak se ukázalo, vyložil další zem, Ponder, token a go. V tu chvíli mi na draw přišla matka, tak jsem jí hned zahrál a nekompromisně tlačil Swordy. V tu chvíli soupeř už nevypadal moc dobře a během pár útoků podlehl.

1:0


Sidování bylo zatím asi nejsnadnější, Vialy šly pryč a místo nich 2 Rest in Peacy na tušené šamany, jedna Pathka na Goyfa a jeden Sunlance, který je výborný jak na Delvera, tak i na Pyromancera.

Druhá hra


Tato úvodka byla klasická polovačka, kterou jsem si chtěl zahrát : pláň, Wasteland , Jedna Thálie, 2 Mystičci, Aven a Revoker.

Tentokrát mě soupeř vůbec nešetřil. Badlands, Proba, a Therapie na Thálii. Já si líznul další wasteland a po chvíli přemýšlení jsem mu přeci jen ten Badlands nechal na pokoji a wasteland nechal jen tak ležet. František si však z toho moc těžkou hlavu nedělal a poslal tam Tropical Island s Goyfem. „Pěkný“ utrousil jsem, když mi přišel top deck v podobě Flickerwispa. Rozhodl jsem se to však hrát fakt zvláštně a zahrál Mystica do Batterky. František však pravděpodobně zapomněl na flashback Therapie (díky bohu ) a jen zatlačil, položil zem a předal mi kolo. Já vyložil právě líznutou pláň a nechal ho hrát. Životů jsem měl ještě relativně dost, a tak mi ani moc nevadil útok Goyfem na 12.


Zahrál však hned dva Young Pyromancery a 2 Proby. To už nebylo tolik dobrý, každopádně jsem na konci kola rozsvítil Batterku. Líznul jsem si Rishadan Port. Útok Batterkou mě dostal na přijatelných 16 životů. Blinkul jsem si vlastního Mystica Wispem a našel si Jittu, která mi tu hru nakonec vyhrála.

 

Sled 2 Ponderů s Probou nebylo nic hezkýho, nakonec si Franta vzpomněl na Terapii, já však v rekaci položil přes Mysica jittu a on se Trefil do P. Revokera. Liznul jsem si pátý land a chtěl projet Batterkou, nějak mi nedošlo, že goyf je 4/5 (Rofl) a bylo po Germovi.

Životů jsem měl však dost a v útoků jsem si vrátil Batterskull na ruku, pomocí Mystica jí seslal za 2 do jednoho z Pyromancerových živlů. Životů mi moc nezbylo, ale pořád jsem měl Flickerwispu a na ruce Aven Mindcensora s Jittou. Položil jsem Jittu na Flickera a díky ní s Batterkou během dvou kol zabil soupeře.

 Celkové score 2:2

Pár slov závěrem
Death and Taxes je velice slušný a zajímavý balíček, asi nejvíc se mi na něm líbí ta variabilita a trickování pomocí různých karet. Začátečníkům bych ho spíše nedoporučoval, ačkoliv to vypadá jako autopilot, někdy je poměrně těžké najít ten správný play potřebný k výhře.

Doufám, že se vám tento report líbil a brzy nashledanou :-)


-Rostislav Shejbal


 
na začátek