Limitovaná příprava #2

Petr Brožek má pro vás připraven cyklus rozborů sealed decku jako přípravu na PTQ a další blížící se limited turnaje.

Vítám vás u druhého sealed decku z Magic Online. Úvodní díl série s obecným povídáním o sealed decku si můžete přečíst zde.

 

Sealed deck 2

 

Pool

 

Při prvním pohledu na pool budu postupovat po barvách tak, jak jsem psal v prvním článku. Hned je jasné, že bílá to ani tentokrát nebude, jelikož obsahuje jen 6 karet, které jsou z kategorie maindeck materiálu. Výhodou je, že pokud je některá barva hodně slabá, můžete ji hned odstranit a nezdržovat se s ní v průběhu stavby.

 

V modré je málo bytostí, konkrétně 2, které si zahraju rád – Tromokratis, Deepwater Hypnotist a další, které jsou situační – Archetyp se hodí téměř výlučně do GU nebo RU, jelikož je za 6 man dost křehký a slouží v podstatě jako překvapivá neblokovatelnost vašim bytostem v jednom kole, když se soupeř zatapuje. Mnemonic Wall se dá zahrát v balíku s několika Divinacemi/Removalem. Vortex Elemental není bytost, ale removal a ostatní jsou výplň. Za zmínku však stojí skvělé tempo karty – 2xSudden Storm, Sea God's Revenge a Triton Tactics, které naznačují, že by UG mohlo být slušné, pokud zelená dodá dostatek bytostí.

 

Jdu se tedy rovnou podívat na zelenou. Zelená má „poměrně“ slušnou křivku, do má UG Agenta a dále Leafcrown Dryad, Reverent Huntera, který zde nebude zářit kvůli malé devotion, Coursera a 2 vlky. Scorpion dost ztrácí tím, že modrá nenabízí žádné lítačky (krom Archetypa) a nejde tedy počítat s tím, že bude držet pozemní obranu, zatímco budu útočit vzduchem. Celkově je zelená nepřesvědčivá, bez pořádné velké bytosti, ale úplně ji ještě nezatracuji.

 

Černá má sice Overloerda, ale jinak málo solidních karet, ze kterých vyčnívá Shrike Harpie, Read the Bones a Bile Blight. Jinak kvalitní Returned Phalanx nepočítám, jelikož je jasné, že UB kombinace není v tomto poolu hratelná a bez přístupu k modré maně Phalanx hodně ztrácí.

 

Zbývá ještě červená, která je většinou doplňkovou barvou, ale v tomto poolu zatím nemá moc co doplňovat, takže uvidíme:-) A možná že teď bude platit rčení „to nejlepší nakonec“. Červená má hned 6 removalů, plus jeden removal na pozemní obránce zabudovaný v Giantovi. Celkově nabízí 11 dobře hratelných karet, z čehož jsou však bohužel pouze 4 bytosti, z nichž Conscriptor nemá k sobě moc cílování. Další nevýhodou je, že dva removaly jsou přes 3 červené, což si žádá heavy red balík. Každopádně má červená zřejmě nejvyšší power level ze všech barev v poolu a i celkem dost karet, které mají jakous takous synergii (3 bytosti s velkým útokem a možnost dělat jim cestu).

 

Co je tedy z tohoto poolu možné postavit? Překvapivě se nabízí hned několik možných balíků, které mají každý své mouchy.

 

Začnu s klasickou kombinací UG

 

 

UG sice nemá příliš dobré bytosti, ale může hodně těžit z kombinace Nyxborn Wolfů a modrého vracení/tapování a Archetypa, kdy herní plán je taková, že se vytvoří board presence a pak se modrými kouzly bude dělat cesta. Tromokratis je zde na doražení soupeře, jelikož se také dost dobře kombí s tapováním. Od balíku mě odrazuje jen to, že nemá moc dobré bytosti ani bestow, takže je velká šance, že combat triky bude muset využívat defensivně a pak už nedokáže prorazit.

 

 

Z dalších, méně tradičních, možností se nabízí v podstatě jen varianty s červenou, takže vyzkouším všechny možnosti. Vzhledem k počtu removalu v červené a malému počtu bytostí je jasné, že buď půjde postavit kontrol, nebo musí bytosti dodat druhá barva. Každopádně bude vždy potíž s manabase, jelikož červená je zde obzvlášť náročná. Podívejme se nejprve na kontrolnější varianty.

 

 

Red Black

 

 

Tato kombinace má opravdu hodně removalu a slušné finishery. Bohužel ani jí se nevyhne nutnost hrát karty, které do její strategie nezapadají (Bronze Sable, Fellhide Brawler, Phalanx...) a navíc i Conscriptor bude většinou jen 3/2 s psychologickým efektem. V kontrolu je obecně Consciptor dost vlažnej, jelikož tam nemáte dost cílování a bestow. Další obtíží je to, že ač je v balíku hodně removalu, může se snadno stát, že soupeřova bytost se dostane z jeho dosahu, jelikož se jedná jen o blesky a nemusím se pak dožít Overlorda.. Na druhou stranu deck ani není schopný vyvinout dostatečný tlak, aby removal sloužil spíše k odstarňování blokerů než defensivně. Výhodou decku je, že v něm díky množství removalu září Shrike Harpie, která bude skoro pokaždé 4/4, jelikož o malé bytosti vhodné k obětování by se měly postarat blesky.

 

 

Blue Red

 

Do UR nám přibyde i dvojbarevná chiméra, která by vzhledem k dostatku kouzel nemusela být úplně špatná. Potíží balíku je to, že jednotlivé karty nejdou moc dobře dohromady (pro ukázku jsem dal dokupy všechny hratelné karty z obou barev, je jich 26, takže se musí ještě něco vyřadit). Modré karty jsou zde spíše do tempa, než do kontrolu – tapování a vracení je podstatně horší, když po jejich zahrání nehrozí soupeři útok. A na útočný balík není dost bytostí. V kontrolu pak chybí finisheři, kde se o nich krom Tromokratise a Gianta nedá v podstatě mluvit. Nevýhodou je i to, že v decku není Divinace a chybí i rušení a balíku může dojít dech, jelikož se musí zbavit v postatě všeho, co soupeř vyloží a jak už jsem zmiňoval, červená v tom není vždy stoprocentní. Do kontrolu jsou každopádně fajn obě zdi.

 

 

Red Green

 

 

Zbývá nám agresivní varianta červeného buildu. V zelené je zde dobré to, že má v manacostech vždy jen jednu zelenou a manabase se tak dozajista uleví. Navíc je zde i dost bytostí, které ač začínají v podstatě na třech manách, můžou vyvinout spolu s removalem jistý tlak. Nevýhodou je to, že jsou dost křehké a pokud mi na jedinou soupeřovu bytost nedojde removal, většinou mé útočné snahy zastaví. Nevýhodou je i to, že triky jsou zde dost pomalé a chybí nějaká levná aura, která by umožnila rychle vyrobit velkou bytost nastálo (Feral Invovation, Fearsome Temper).

 

 

Nakonec jsem, několik vteřin před uplynutím času na stavbu, v rychlosti submitnul právě RG, které jsem měl rozestavěné naposled. Když se zpětně na pool dívám, byla nejlepší variantou asi UG, se kterou jsem měl hrát jako primární a v podstatě i vždy po sidu, jelikož měla největší šanci přijít tak, abych vyhrál. Nicméně jsem během turnaje vždy přesidoval na jinou barevnou kombinaci než RG a mohl si tak potvrdit, že předpokládané nedostatky balíků se téměř bezezbytku naplnily. S tímto sealed deckem jsem uhrál 0:3. Nemyslím si, že byl až tak staršný, ale každopádně může posloužit jako ukázka toho, kdy v každém balíku něco málo chybí ke spokojenosti.

 

Ať se vám takové pooly vyhnou! :-)

 

Zítra se opět těším.

 

Petr Brožek

 
na začátek