Limitovaná příprava #4

Petr Brožek má pro vás připraven cyklus rozborů sealed decku jako přípravu na PTQ a další blížící se limited turnaje.

Blížíme se do finishe naší série a rovnou se společně podíváme na předposlední sealed deck.

 

Sealed 4

Pool

Tentokrát představuji sealed pool už předtříděný – karty, které bych měl v maindecku nerad jsou v úplně pravém sloupci (netýká se basic landů :-). Neříkám však, že se do těchto karet ještě nepodívám, jelikož např. Spark Jolt je ve správném balíku poměrně slušně hratelný. Každopádně se ale jedná spíše o 22 a 23. karty a neměly by rozhodovat, zda si danou barvu vyberete nebo ne.

Je to v podstatě takové radikalizování často používaného (a doporučovaného) systému, kdy z poolu nejprve vyřadíte všechny úplně nehratelné karty (např. Claim of Erebos), aby vás nerozptylovaly od těch „skutečných“ a až pak se díváte na jednotlivé barvy.

Pokud však máte s daným sealed formátem víc zkušeností, doporučuji systém s odstraněním i karet, které byste měli v decku jen neradi. Ušetří to trochu času a hned uvidíte, zda můžete postavit super balík (v Therosu jeden z dobrých archetypů) nebo zda budete hledat nouzové řešení.

 

Co doporučuji udělat v Theros sealed decku vždy, je podívat se na bílou barvu a prověřit, zda jste schopni postavit balík s dobrým bílým základem. Ukázkou může být tento sealed, kde je v bílé hned 13 karet, které budete mít v maindecku rádi (týká se to zde Excoriate, která je v kombu s třemi tapováními). Vidíme zde prémiovou trojku Wingsteed Rider, Hopeful Eidolon a God's Willing a k tomu bytosti slušně do křivky a nějaké to cílování. Nevím, co by se muselo stát, aby mě to po spatření této sestavy přimělo nehrát bílou. Ale nepředbíhejme.

 

 

Budu postupovat vyřazovací technikou od těch barev, které jsou v tomto poolu evidentně nejhorší a navíc se příliš nekombí s bílou. Na první pohled je to zelená, která nemá dost karet a navíc žádnou vyloženě přesvědčivou, krom bestow Dryády. Oathsworn je fajn ve správném decku, ale vzhledem k malému počtu zelených karet je jasné, že by dominantní barva byla ta druhá, což tohoto heroica hodně sráží. Zelenou tedy vařazuji.

 

Druhá v pořadí je černá, která má pár slušných karet do kontrolu. Koukám, že při třídění karet jsem k ní byl hodně shovívavý a nechal tam karty do černého aggra, které však ideálně hrát nechete. Vyřazujte tedy hned v podstatě všechny non-bestow dvojdropy s výjimkou Returned Phalanxy a trojdropy typu Blood-Toll Harpie a pak vše, co se zdá být spíše agresivní. Po tomto zákroku zbyde v černé 6 karet, které by se hodily do UB kontrolu, což je dost málo, tak černou taky odkládám a dostávám se k barvám, které s bílou hrát chci.

 

Modrá je hodně kvalitní, pokud by se jednalo o kontrol – 2 Divinace, Kraken, Triton, 2x Griptide, Helix, Siréna – a kdyby byla v tomto poolu dobrá černá, tak bych i přes skvělou bílou o kontrolu hodně uvažoval. Dost z těchto karet jsou dobré i do WU aggra, k čemuž samozřejmě připočteme i skvělou multicolor Ephara's Enlightenment, ale zdá se, že jich nebude dost. Podívejme se na možný build WU decku.

 

WU heroic

 

Vše přes jednu modrou by bylo v WU aggru super. Potíž jinak skvělé sirény by byla v jejím double blue manacostu, ale i tak by byla solidní. Kontrolní kraken by byl asi až moc pomalý. V balíku je 7 cílování (bestow emisařů za 7 man se moc počítat nedá), což je tak na pomezí spokojenosti. Je tam možná až příliš 4 manového removalu a počet bytostí je také spíše na hraně idealního. Dobré je, že k Excoriate přibyly další 2 tapování (plus Kraken) ;-) a balík obecně by neměl mít příliš potíže prorazit i v late game.

Za takovýhle deck bych se nezlobil s tím, že k naprosto ukázkové verzi UW chybí dva dvojdropy. On je to celkem častý jev, že balíky jsou v Theros sealdu třeba jen 3 karty od naprosté dokonalosti.

 

Ještě nám zbývá červená jako doplněk k bílé.

 

WR heroic

 

Červená má hodně agresivních karet, které umí podporují bílé heroic bytosti (2 combat triky a 2 bestow bytosti). Má také dva dobré finishery (Ill-Tempered Cyclops a Felhide Stormbinder). Bolt of Keranos začínám mít v borosu čím dál v měnší oblibě, jelikož dvě červené jsou zpočátku problém, ale hrát se musí nejspíš vždy. Počet bytostí doplní slušný Kragma Butcher, průměrný Stormcaller a pak bohužel i dvojhlavý pes a 5 manový Giant. Poslední dvě zmiňované karty nejsou šaptné samy o sobě, ale do tohoto archetypu se moc nehodí. Cerberus stojí dvě červené, což ho odsouvá z pozice trojdropu, ale na druhou stranu je díky posilování slušnou lategame hrozbou. Giant je prostě příliš drahý a na jeho monstrositu by v ideálním průběhu hry dojít nemělo. Přesto jsem tyto karty zařadil, jelikož další možností by bylo hrát 2 Spark Jolty a u něj se spokojím s jednou kopií.

Kdyby v decku byli namísto Gianta a Cerbera dva dvojdropy, místo boltu Lightning Strike a místo Spak Joltu Fearsome Temper, jednalo by se o ukázkovou verzi ideálního WR balíku. I v této podobě však byl dobře hratelný a já si ho vybral jako svůj primární balík, jelikož měl o trochu lepší křivku než WU a také trochu více podpory pro heroic bytosti.

 

Hry

Hry samotné byly poměrně zvláštní. V prvním zápase jsem potkal UW heroic a v první hře vyhrál s křivkou Hoplite – Skyguard – Stoneshock Giant – bestow Heliod's Emissary. Ostatní karty jsem měl v podstatě jen země, takže došlo i na monstrositu Gianty, ale soupeř na tom byl podobně. Druhá hra byl ukázkový race, kdy soupeř rychle naboostoval svého Akroan Skyguarda a Wingsteed Ridera, kterého zachránil před mou Excoriate God's Willingem. Naštěstí jsem měl skvělý start Hoplite – Rollicker a pár triků k tomu se postaralo o výhru kolo před smrtí.

 

Zde jsem přemýšlel, zda nesideboardovat obrannější modrou, ale v první hře jsem neviděl v podstatě žádné soupeřovi karty, které by naznačovaly, jakým směrem se jeho konstrukce ubírá. Při rozhodování o barvě po sidu šlo v podstatě o to, zda bude dobrý Spark Jolt a bytosti se dostanou do combatu nebo zda dojde k pomalejší hře, kde bude velké bytosti řešit Griptide a Helix.

 

V druhém kole jsem bez problémů porazil tuším BG kombinaci a opět jsem nesidoval modrou, jelikož rychlé bestow a triky jsou dobré proti možnému nebezpečí Pharika's Cure a Drawn in Sorrow s tím, že než soupeř bude schopen dát vekou bytost, bude pod silným tlakem a o blokery se postará tapování emisařem nebo Skirmisherem.

 

Ve finále jsem potkal RGw, kdy soupeř v první hře zahrál Akroan Crusadera a pak splashovaného Anax and Cymede, proti kterému jsem si několik kol nelízl druhou červenou na Bolt. Hru pak zakončil kombem Xenagos, God of Reveals + Thundering Brute aneb vyber si 10/10 trample haste nebo 16/16 trample haste :-)

 

Z jeho buildu se těžko dalo na něco usuzovat, tak jsem nechal i po sidu červenou. To se však ukázalo jako chyba, jelikož modrá by se na jeho velké bytosti, popř. Bestow, které k Anaxovi určitě mel, hodila určitě lépe. Nasidoval jsem bílý instatní disenchant, jelikož jsem viděl hodně enchantmentů. Druhou hru jsem dost rychle vyhrál i díky tomu, že jsem ze soupeře chytře vylákal útok s bytostí, která měla na sobě červený ordeal s chybějícím posledním žetonem. Soupeř žil v domění, že mi ordealem zastřelí tapovače a já tak jeho obranou neprorazím nazpátek. Měl jsem však připravený disenchant a s triggerem na stacku jsem mu ordeal zničil a pak si tapovačem došel pro vítězství.

 

Do třetí hry jsem tak měl už určitě sidovat modrou, ale z nějakého důvodu jsem tak neučinil. Ady bych chtěl apelovat na to, abyste při sidování nespěchali a nenechali se čímkoli ovlivnit v uvažování o ideální podobě balíku na další hru.

 

Ve třetí jsem na draw nechal pofiderní ruku Hoplite, Rollicker a 5 zemí s tím, že po mém dream startu bude stačit přiložit jen malinko a bude to stačit (soupeř neuměl zabít X/4 bytost). Hned přišel Titan's Strenght, ale pak do konce hry i přes scry přišly jen země a těsně jsem prohrál na oblíbené kombo Anax + Xenagos + Thunder Brute.

 

Tady je otázka, zda jsem měl mulligenovat, když jsem byl na draw a v balíku zbývalo 11 zemí a 22 karet. Možná ano a nechal jsem se zbytečně zlákat silným openingem. Každopádně větší chyba bylo nesidování modré na vracení a tapování jeho velkých bytostí.

 

Jsem rád, že jsem vám konečně mohl ukázat, jak má vypadat kvalitní pool s dobrou Wu i Wr kombinací.

 

Zítra se u sealed rozboru uvidíme naposledy.

 

Mějte se.

 

Petr Brožek

 

 
na začátek