Limitovaná příprava #5

Petr Brožek má pro vás připraven cyklus rozborů sealed decku jako přípravu na PTQ a další blížící se limited turnaje.

Je tu pátek a poslední ze série cvičných sealed decků. Věřím, že jste z předchozích dílů získali alespoň nějaké nové poznatky o Theros limited a stavbě sealed decku obecně a pokud ne, aspoň jste své názory mohli porovnat a třeba se utvrdit v tom, že váš přístup je lepší a přináší vám dost úspěchů na to, abyste ho nějak korigovali.

 

Sealed deck 5

 

Sealed Pool

 

 

 

Při pohledu na pool je ihned vidět, že bílá je celkem hratelná a v kombinaci hned s dvěma dobrými UW multicolor kartami by mohla tvořit solidní základ WU balíku. Stejně tak je potřeba všimnout si v multicolor kartách i Akroan Hoplite, který je obzvlášť s Cavalry Pegasem slušný útočník. Modrá jinak neposkytuje moc kvalitních karet, kdy se však v úvahu musí brát 2 Stratus Walky, které slouží jako spoštěč heroicu pro Wingsteed Ridera a zároveň dávají evasion Spiritovi z labyrintu a generálovi, který je jinak na samém pomezí hratelnosti (ale v balíku s pegasem a dvěma stratus walky by hrát šel). Černá je na první pohled vysláblá a ani zelená neposkytuje příliš hratelných karet. Červená má bytosti po křive a Felhide Stormbindera s Boltem, ale má jen jedno posilování a to ještě ua 6 man. V poolu jasně dominuje karta Prophet of Kruphix, který by mohl dát základ UG balíku, což taky byla první věc, na kterou jsem se chtěl podívat než se začnu věnovat bílé.

 

UG pokus

 

 

Jak je vidět, není pro balík dostatěk playablů (jsou zde i karty, které spolu nijak zvlášť nespolupracují) a zejména křivka bytostí je dost strašná. UG to tedy stoprocentně nebude a Prophet bohužel zůstane v sideboardu.

 

WU možnosti

 

 

WU balík má jen jednoho heroica co roste (Efetkt Chorus of Tide je fajn, ale nijak výrazný), což je velká škoda, jelikož má deck dobré cílování. Aspoň by tedy nevadilo, že cílování není až tolik. Nicméně klesá síla Stratus Walků. V decku je 19 poměrn+ slušných playablů (i jinak špatný generál by zde mohl být hratelný spolu s Pegasem, Stratus Walky a Enlightenmentem). Dve sloupce v pravo by mohly dodat poslední 4 karty, ze kterých však nebudu moc nadšený, tak radši prověřím i WR variantu.

 

WR beatdown

 

 

Červená doplnila to, co se od ní tolik nečeká, rychlé bytosti. Bohužel nemá v podstatě žádné posiláví bytostí, které má být její hlavní doménou. Build vypadá dost agresivně, ale nenechte se mýlit. Pokud nemáte k agresivním bytostem dostatek bestow a posilování/neblokovatelnosti, soupeř je rychle překoná. Navíc zde hrozí to, že si budete svými „attacks if able“ bytostmi nabíhat do soupeřovi obrany a bez triků budou snadno nedobrovolně umírat. Upozorňuji, že do této kombinace je generál nevhodný. WR tedy vypadá dost špatně, takže se vracím k UW.

 

WU výsledný build

 

 

V UW byla možnost hrát na 5 manách kombo serpenta se dvěma stratus walky, ale radši jsem vsadil na Precint Chiméru a držel se strategie vyrob si svého Baneslayera. Cílem balíku je vyrobit si létající bytost a dát ji bestow jednoho ze dvou Hopeful Eidolonů. Proto jsem zařadil i Pilar of War, který jde s eidolonem po křivce a může využít i Startus Walku. Jinak slouží jako defensivní bytost, která by měla držet zem, zatímco budou útočit lítačky a Daxos. Daxos je super, jen je v tomto decku škoda, že mu nedokážu moc naboostovat čísla, takže to bude mít občas těžké, aby se v útoku nevyměnil. V sideboardu jsem nechal obě rušení a Revoke, jelikož je deck dost manově náročný a nečekám, že bych si mohl někdy nechat volnou manu. Na druhou stranu se rušení docela kombí s přítomnou Griptide a Verdictem, na které si manu můžu nechat i v soupeřově kole. Balík považuji za průměrný s tím, že pokud budou chodit správné karty, může být dost slušný.

 

Hry

 

V první hře jsem potkal mirror. Nechal jsem na play dvě země s generálem, Nyxborn Shieldmatem, Emisařem, Hopeful Eidolonem a Chimérou. Plán byl posílit generála a díky tokenům získat čas. Plán však nevyšel, jelikož jsem si v relevantním čase nedolízl 4 zem. Soupeř nechal onelandry a po jednom misnutí ve druhém kole poctivě pokládal země, až do seslání medomaie.

 

Do druhé hry jsem nasaidoval červenou kvůli Spark Joltům, jelikož mi soupeř ukázal asi 4 bytosti s jedna dozadu. Nechal jsem agresivní ruku s dvěma zeměmi a zopakoval si scénář z první hry, kdy jsem umřel bez 4 země, zatímco mě soupeř vesele jezdil Ornitarchem. Nutno podotknout, že moje „must attack“ bytosti potvrdily to, co jsem o nich psal. Bez posilování jsou dost tragické.

 

Ve druhé hře jsem celkem jednoduše porazil BG. Tato kombinace je taková podivná, jelikož jí karty moc nespolupracují. Zelená nemá defensivní bytosti a černá zas nemá ty agresivní. Jediné, jak to jde postavit je v podstatě kontrol s množstvím zabíjení v černé a velkými bytostmi v zelené. Většinou si na tuto kombinaci potřebujete otevřít opravdu hodně kvalitních karet, zejména na Uncommon a Rare slotu. To mi ukázal soupeř v posledním kole.

 

Třetí kolo mě čekal další BG soupeř, tentokrát s celkem slušnými kartami. První hru jsem ho umlátil lítačkami, ale další dvě hry byly ve znamení jeho kvality. Nasaidoval jsem obě rušení i Revoke (viděl jsem Fate Unravelera a nějaký bestow). Proti BG je rušení dobré, jelikož jeho relevantní karty stojí 5 man a výše a v té době už si můžete dovolit čekat s otevřenou manou.

 

Druhou hru soupeř uhrál díky 2 Pharika's Cure a ve třetí jsem nedokázal poslední dmg protlačit skrz Nessian Aspa a Keepsake Gorgon. Ač měl soupeř tyto bomby, tak byl zřejmě nucen hrát výplň typu Bronze Sable a Returned Phalanx (ta nebyla moc dobrá vzhledem k mé možnosti v podstatě vyhrát jen na lítačky). Nebo je možná sidoval, což by však bylo zvláštní, jelikož proti tomu, co viděl nebyly moc dobré.

 

Škoda byla, že jsem si ani v jedné hře nelízl Daxose, který by obzvlášť proti BG dokázal zazářit.

 

Výsledek 1:2 byl dle mého celkem odpovídající, i když 2:1 by bylo stejně dobře možné.

 

Rád bych vám teď poděkoval za sledování této série a poprosil vás o zpětnou vazbu. Zejména, zda jste si z článků mohli něco odnést, co konkrétně bylo pro vás přínosné, co naopak bylo zbytečné nebo zmatené a zda vám vyhovuje takovýto formát nebo byste měli raději třeba video. Hlavně mě zajímá, zda mám zas někdy podobnou sérii napsat:-)

 

Přeji vám hodně štestí na Theros sealed decích, ať už na větších turnajích nebo na Prerelease!

 

 

Mějte se pěkně

 

 

Petr Brožek

 

 

 
na začátek