Magic 2015 - první dojmy #1

Nová edice, nové dojmy. Přečtěte si, jaké karty z Magic 2015 oslovily Jakuba Havelku.

Po pár měsících tu opět máme novou edici, takže je ten správný čas na spekulace ohledně nových karet. Já se dnes podívám, jak by standard mohla ovlivnit dvojice karet Life’s Legacy a Ajani Steadfast.

 

 

Pokaždé, když vyjde zelená karta, která má potenciál vytváření karetní výhody (v minulosti například Thugtusk nebo Garruk, Primal Hunter, aktuálně Eidolon of Blossoms), tak okamžitě zbystřím a zkouším, zdali by se hodila do nějakého dvojkového decku.

 

V Life’s Legacy spatřuji velmi velký potenciál. Jednak stojí dvě many a hlavně v zelené není problém obětovat nějaké monstrum a líznout spoustu karet.

 

První karta, která mi po přečtení Life’s Legacy, přišla na mysl, byl Ghor-Clan Rampager. Life’s Legacy by tak mohla být přínosem pro Gruul Monstra. Má to ale několik problémů – největší „řezníci“ v monstrech jsou Polukranos a Stormbreath Dragon, ty ale dobrovolně obětovat nechceme (Polukranose možná, pokud máme dalšího v ruce a ve hře jsou nějaké menší bytosti) a používat Rampagera jenom kvůli tomu, abychom lízli pár karet, je poněkud nešťastné. Navíc už tak přicházíme o dvě karty (Rampager + Legacy) a výsledek je nejistý.

 

Další karta, se kterou se Life’s Legacy moc nedoplňuje je Domri, což je de facto základní stavební kámen Monster. A konečně, Life’s Legacy je žalostně špatné proti kántrspellům. Libovolný kántrspell znamená, že jsme soupeři právě darovali výhodu „dva za jedna“ a ještě jsme se připravili (pravděpodobně) o největší bytost.

 

Při dalším brainstormingu jsem si konečně vzpomněl na Dredge, což je podle mne to pravé místo pro Life’s Legacy. S bytostmi jako Nighthowler, Herald of Torment, nebo i Nemesis of Mortals jsme schopni líznout přímo absurdní množství karet - a ještě nám zůstane velká bytost ve hře (za předpokladu, že byli Nighthowler nebo Herald v podobě aury)!

„Legacy Dredge“

4 Temple of Malady
4 Overgrown Tomb
4 Llanowar Wastes
2 Mana Confluence
5 Forest
3 Swamp
 
4 Elvish Mystic
3 Deathrite Shaman
4 Herald of Torment
4 Nighthowler
3 Nemesis of Mortals
4 Satyr Wayfinder
2 Jarad, Golgari Lich Lord
3 Lotleth Troll
 
4 Grisly Salvage
3 Kruphix’s Insight
4 Life’s Legacy

Jedná se samozřejmě o nevyzkoušenou verzi, ale když zkoušíte nějakou novou kartu, je dobré s ní začít v playsetu, aby vám často chodila. Je tedy možné, že tři kusy je ideálnější počet.

 

Zbytek decku je taková klasika. Oproti normálním verzím nehraju Sylvan Caryatidy, protože podle mě se vůbec nehodí do strategie decku a dále hraji Kruphix’s Insight a žádný Commune with the Gods, jelikož Nighthowler s Heraldem mi přijdou jako nejdůležitější karty v decku a Insight jich umí najít více najednou (a také odemílá více karet).

 

Další nenápadná adice do decku je Llanowar Wastes, takže deck už má naprosto perfektní manu, i když za cenu pár ubraných životů, což je ale férové.


 

 

 

Druhá možnost, jak uplatnit Life’s Legacy, může být GW Midrange, či de facto GW verze Monster. Pěkná spolupráce je s Ajanim, Mentor of Heroes a Voice of Resurgence se kolikrát také ráda obětuje.

 

V tomhle decku by se pak mohly využít i další nové karty, konkrétně Ajani Steadfast, který hodně připomíná původního Ajani Goldmane, ale samozřejmě s tím rozdílem, že umí „proliferovat“ ostatní planeswalkery. Velmi zajímavé je to s Elspeth, jelikož Ajani posiluje všechny vyrobené „vojáčky“ a zároveň umožňuje aktivovat emblém hned v dalším kole po jejím zahrání!

Jeho plusová schopnost je podle mne také daleko lepší, než se zdá. Umožňuje dobře racovat rychlá aggra, jako Monored či Monoblack a také by mohl zlepšit matchup s Monoblue, což je pro GW přímo noční můra.

 

Poslední zajímavá karta je Terra Stomper. Toho sice nenajdete ve spoileru, ale k edici vyjde i pětice „Sample Decků“ (decky, které dostanou nováčci zdarma pro seznámení se s Magicem), kde je dalších 15 karet, které budou legální všude, kde je legální M15. Stomper je excelentní bytost pro obětování do Legacy a zároveň je to skvělý pašík, který díky nekántrovatelnosti může pěkně potrápit kontroly.

Do strategie GW Midrange zapadá i nová Nissa, ale ta je poněkud složitější na odhadnutí správného decku pro ní (jsem si jistý, že to není GW), což raději nechám na starost Petru Brožkovi :)

 

Výsledný deck by pak mohl vypadat takhle:

 

4× Temple of Plenty
4× Mana Confluence
4× Temple Garden
3× Mutavault
5× Forest
3× Plains

4× Elvish Mystic
4× Voice of Resurgence
4× Fleecemane Lion
4× Loxodon Smiter
3× Boon Satyr
1× Terra Stomper

4× Advent of the Wurm
4× Banishing Light
3× Life’s Legacy

3× Ajani Steadfast
2× Ajani, Mentor of Heroes
1× Elspeth, Sun’s Champion

Opět se jedná o testovací verzi, takže uvedené počty nemusí být ideální. Díky vyšší křivce jsem dal přednost Elvish Mysticovi před agresivními one-dropy jako je Experiment One a Soldier of the Pantheon.

 

Trochu problém je, že nemůžeme mít na stole oba Ajani zároveň. Také nevím, zda-li je v decku lepší Elespeth, nebo Terra Stomper, tak jsem zvolil split 1:1. Úplně jsem vypustil Polukranose, jelikož na čtyřech manách tu je Advent of the Wurm, který je lepší proti kontrolům a také obchází Lifebane Zombie. A dále je pravděpodobné, že lepší než playset Banishing Lightů, by byl nějaký split se Selesnya Charmem.

 

Zbytek jsou pak nejlepší agresivní bytosti v GW kombinaci a nechybí samozřejmě ani Life’s Legacy.

 

Co se ještě týče Ajaniho, tak další deck, kde by se mohl dobře usadit, je White Weenie. Do toho nám ještě reprintli Raise the Alarm, ale nápadů je hodně a tohle už by pomalu bylo na další článek, takže se s vámi pro dnešek rozloučím.

 

Mějte se pěkně, ať vás magic baví a samozřejmě nezapomeňte o víkendu navštívit prerelease v Tolarii!

 

Kumano

 

 

 
na začátek