Magic Online pro nováčky

Podrobný návod na zvládnutí Magic Online - oficiální aplikace na hraní Magicu po internetu. Dozvíte se vše o samotném programu, o tom, zda je pro vás, o možnostech hraní a dalších důležitých věcech. I pokud na MTGO už hrajete, je dost pravděpodobné, že se také něco přiučíte nebo uvítáte kompletní přehled turnajů nebo klávesových zkratek.


Článek zveřejňujeme s laskavým svolením autorky Jaroslavy Štefánkové. Originální verze včetně dalších článků o Magicu, alterování a dalších zajímavých tématech je na jejím blogu (většina článků je v angličtině). Autorku představujeme na konci článku.


1. Co je Magic Online?

Pokud čtete tento článek, pravděpodobně jste někde zaslechli, že existuje aplikace jménem Magic Online (oficiální zkratka je MTGO, avšak hráči, co hrají delší dobu, mohou stále používat zkratku MODO - Magic Online with Digital Objects). O co se jedná? Nejedná se o hru, ale o client, který vám umožní hrát karetní hru Magic: The Gathering v digitální podobě přes internet.

Karetní hra Magic: The Gathering v papírové podobě spatřila světlo světa v roce 1993. V roce 1999 Chris Green (CEO Leaping Lizard Software, Inc.) přišel s nápadem, že by pro Wizards of the Coast zkusil udělat client pro Magic: The Gathering. Od začátku roku 2001 WotC s Leaping Lizard Software zuřivě testovali a v roce 2002 se spustila uzavřená beta a později i ta otevřená (už jen v rukou Wizards of the Coast developer teamu). V červenci 2002 mohli všichni hráči vyzkoušet, jak Magic Online (ne)funguje. V současné době je k dispozici čtvrtá verze Magic Online wide bety.

Magic Online (resp. Wizards of the Coast) nabízí primárně přístup k organizovanému hraní (a casual hraní zadarmo). Zahrát si můžete podobné turnaje, jaké známe z papírové verze – 1v1, 8-man, daily turnaje, různé premier eventy. Jednou z předností Magic Online je Magic Online Championship Series, která trvá celý rok a je rozdělena na 12 sezón. Vítězové finále jednotlivých sezón jsou pozváni na Magic Online Championships, kde hráči hrají o 116 000 USD.

Dále si na Magic Online můžete jednou za čas zahrát drafty nějaké starší sady (například 3x ROE, 3x Innistrad) nebo třeba Cube (Legacy, Holiday, Legendary). Jedním z hodně netradičních formátů na Magic Online je Momir Basic, kde v balíku máte 60 basic zemí a můžete používat schopnst schopnost Momira Viga (Starting life total +4, X, Discard a card: Put a token into play as a copy of a random creature card with converted mana cost X. Play this ability only any time you could play a sorcery and only once each turn.).

Magic Online má svoji vlastní ekonomiku. Karty na Magic Online všechny původně pocházejí ze sealed produktů stejně jako v reálu (stejná cena produktů). Kusové karty se potom prodávájí nebo vyměňují na sekundárním trhu, který je součástí clientu. Měnou v Magic Online jsou Event Tickety (mezi hráči se používá zkratka TIX), které se používají k placení vstupu na turnaje a nákupu karet/produktů od hráčů/botů a pochází také z obchodu Wizards of the Coast, kde cena 1 tixu se rovná 1 USD. O obchodování na MTGO budeme podrobně mluvit později v textu.

 

2. Pro koho je Magic Online?

Pokud přemýšlíte o tom, že byste chtěli zkusit hraní Magicu přes Magic Online, tak pravděpodobně máte důvod. Stačí si pak odpovědět, jestli Magic Online splňuje vaše požadavky nebo ne. Magic Online má totiž spoustu výhod i nevýhod.

Pokud se chcete zlepšit v hraní Magicu nebo obecně chcete hrát ve vysoce kompetitivním prostředí, tak vám Magic Online doporučím. Stejně tak, pokud už se v Magicu orientujete a chcete si prohloubit znalost pravidel a přesného fungování hry, protože se při hraní MTGO můžete lecčemu přiučit díky důrazu na přesné dodržování pravidel během her (MTGO vám neumožní hrát proti pravidlům).

Pokud jste se na tento článek dostali, protože jste noví hráči Magicu nebo byste se Magic rádi naučili, tak vám nedoporučím MTGO, ale free-to-play hru jménem Magic Duels (i když je určitě lepší, aby vám hru ukázal v reálu živý člověk). Magic Duels nestojí žádné peníze a obsahuje velmi rozsáhlý návod jak hru hrát. Magic Online vás totiž nebude samo učit, jak hra funguje.

Klady

 • Můžete hrát 24 hodin denně a to jakýkoliv formát
 • Šetří čas (limited turnaje trvají o dost kratší dobu)
 • Hra se odehrává podle pravidel (pokud zrovna nenarazíte na nějaký bug)
 • Jednoduché kupování/prodej karet
 • Timer (každý hráč má na svou hru/přemýšlení během zápasu využít stejný čas - komu dojde čas, prohrál)
 • Nemusíte pořád míchat deck a snáze hledáte v knihovně

   

  Zápory

 • Interface, se kterým je nutno se seznámit (spousta věcí nění na první pohled vidět)
 • Překliky nebo neznalost v používání clientu může znamenat prohru.
 • Běží jen na Windows (dá se to spustit na MacOS, ale nemám s tím moc zkušeností)
 • Timer (některé interakce nejdou zkrátit jako v reálu a musíte je všechny naklikat)

 

Pokud si chcete vyzkoušet, jak se hraje přes Magic Online, můžete si stáhnout client a zkusit Free Trial, který je přístupný z Log In obrazovky. (stačí stáhnout MTGO, spustit a pod Log Inem kliknout na Play Free Trial).

Tohle je dobré udělat pokud si nejste jistí, jestli client na vašem počítači poběží. Client se dá spustit víceméně skoro na všem, avšak vyžaduje dost paměti a dobrou grafiku (resp. paměť). Nedostatečná paměť grafiky může způsobovat časté odpojování od serveru a pomalé znovupřipojení na server (je 10minutový limit na připojení do hry, pak vás to z turnaje dropne).

 

 

3. Co to stojí?

Tohle je také něco, co si budete muset stanovit sami. Je to podobné jako s papírovou verzí - platíte za karty, produkt, vstupné na turnaje atd. V turnajích budete vyhrávat různé ceny a podle toho se postupně ukáže, co vás vlastně hraní na Magic Online bude stát (dá se to i dost přesně spočítat).

Vše to ale začíná koupí účtu. Účet stojí 10 USD. Pokud nejste z Ameriky, tak vás to navíc bude ještě stát nějakou tu daň navíc. Zaplatit se dá přes PayPal nebo kreditní/debetní kartu. Po zaplacení za účet se nelekejte, že se nemůžete přihlasit. Účet se musí aktivovat (toto vyžaduje akci od vás) a chvíli potrvá než dostanete úvodní produkt.

Jakmile bude účet aktivní, můžete si otevřít startovní balíček, který dostate k účtu. Obsahuje 650 karet do začátku, 5 Event Ticketů a 20 New Player Pointů (a pět Avatarů pro váš vzhled během hry). Event Tickety (tixy) jsou víceméně měna na Magic Online. Cena jednoho takového ticketu je plus mínus rovna 1USD (v našich končinách je bohužel cena jednoho tixu vyšší kvůli dani).

Pokud chcete hrát constructed, bude vás asi zajímat přibližná pořizovací cena balíku. Bez balíku si totiž nezahrajete. Ceny níže uvedené se týkají kompetitivních balíků (ty, které pravidelně dosahují dobrých umístění na turnajích). Cena může být u některých balíků i výrazně nižší, ale jestli si chcete zahrát „plnohodnotnou“ verzi něčeho jako Abzan Aggro, Jund, Grixis Delvera nebo Mentora, počítejte s cenou spíše z toho dražšího konce.

 

Formát Cena
Standard 100USD - 450USD
Modern 250USD - 1000USD
Legacy 400USD - 1600USD
Vintage 800USD - 1200USD (omlouvám se dredgi, nezahrnula jsem ho do svého intervalu)

 

Ať už budete hrát limited nebo constructed, bude vás dále pravděpodobně zajímat vstupné na turnaje (to je podrobně rozepsané v jedné z následujících částí). Respektive, zda pro vás má cenu hrát určitý turnaj nebo ne. Ve zkratce mohu říci toto (a budu upřímná):

Pokud nejste dostatečně dobří, musíte počítat s tím, že se vám vynaložené peníze opravdu nevrátí.

Pokud je vaše Win Percentage alespoň 68% (pokud váš rating bude aspoň nad 1800 s tím, že v průměru budete hrát s hráčem, co má rating 1680), tak budete víceméně na nule. Musíte se ale vyhýbat formátům jako třeba Limited Swiss (kde musíte vyhrát a jste pořád v mínusu) nebo 4-3-2-2 draft queues (je zde o booster na ceny méně oproti 8-4 a vstupné se zaplatí s odřenýma ušima jen vítězi).

 

4. Client

Magic Online si můžete stáhnout zde -> http://magic.wizards.com/en/content/download

 

  Minimum požadavky Optimální požadavky
Operační sytém Windows Vista Windows 7 64bit
Procesor Pentium 4 alespoň 2GHz Intel Core i Series nebo ekvivalent
Pamět 1 GB pro 32-bitový systém
2GB pro 64-bitový systém
4GB
Paměť grafické karty 128MB HW akcelerace, 512MB
Rozlišení 1024x768 1280x1024 nebo vyšší
Místo na disku 650MB 1GB
Internetové připojení širokopásmové připojení (broadband) širokopásmové připojení (broadband)

 

Zde si vytvoříte účet (případně přes odkaz z clienta) -> https://accounts.onlinegaming.wizards.com/accountsignup.aspx

Po přihlášení se můžete podívat jak client vypadá a co kde najdete.