Návod na Kaladesh Prerelease

Jak zvládnout stavbu sealed decku, ať jste na svém prvním nabo dvacátém Prerelease? Jak vypadá Kaladesh na limited a jaké jsou nové mechaniky? Návod na postavení vlastní toptérky. To vše v článku povinném pro každého, kdo se chystá na Prerelease.

Co je to vlastně Prerelease

Prerelease jsou turnaje, které se konají po celém světě týden před uvedením nové MTG sady do prodeje. Díky Prerelease máte jediněčnou příležitost zahrát si s novými kartami jako první a získat s předstihem nové přírůstky do svých balíků a sbírek. Důvodem, proč hrát na Prerelease je, kromě poznání nové edice, i to, že se jedná o turnaj s unikátní atmosférou a štědrými cenami. Naprostá většina hráčů se jde na Prerelease hlavně bavit a turnaj je tak skvělým místem k setkávání začínajících hráčů s těmi turnajově zkušenějšími v rámci přátelské atmosféry. Prerelease je i ideálním způsobem, jak se seznámit s limited formátem a s novými lidmi z vaší MTG komunity.

Účast na Prerelease je skvělým rozhodnutím, ať už hrajete Magic pár měsíců nebo pár let .


 

 


Tolarie k edici Kaladesh pořádá 2 Prerelease turnaje. Zahrát si můžete v Pardubicích v sobotu 24.9. a v neděli 25.9.


 

Jak se hraje?

Prerelease turnaje se vždy konají ve formátu sealed deck. To znamená, že hráči staví svůj balíček z produktů, které dostanou při registraci. Žádný balík si z domu nosit nemusíte. Konkrétně jde o 6 boosterů nové edice Kaladesh (plus náhodné foil promo - rare nebo mythic z nové edice, které se může hrát). Vše uložené v príma krabičce, ve které je ještě rychlý návod na stavbu sealed decku, kostka na počítání životů a model thoptéry ke složení. Spodek krabičky pak jde použít jako krabička na kostky. Všechny karty, které dostanete při registraci vám samozřejmě zůstávají i po skončení turnaje.

 
                                             

Z karet v těchto 6 boosterech (celkem 84 karet) si každý postaví herní balík, který má minimálně 40 karet včetně basic landů, které jsou k dispozici k zapůjčení. 

 

A ve volné chvíli si můžete postavit vlastní thoptérku! Stihnete to rychleji než pán na videu? :-)

 


Jak se hraje v Tolarii

Každý z klubů, který Prerelease pořádá, má přístup k turnaji trochu jiný, ale o nijak zásadní rozdíly se nejedná. V Tolarii je průběh následovný:

Každý hráč odehraje všechna kola turnaje a po posledním kole se rozdělí ceny (2 boostery nové edice za každého účastníka v turnaji). Ceny na Prerelease Kaladesh se rozdělují zrhuba do poloviny herního pole podle umístění po posledním kole, takže s vyrovnaným skóre máte šanci aspoň na booster. Hraje se zpravidla 5 nebo 6 kol, přičemž na každé se dá odhadnout zhruba hodina času. Počítejte proto s tím, že turnaj může končit i někdy kolem čtvrté či páté.

 

 


Registrace do turnaje začíná v 9:30 a turnaj samotný v 10:00. Starovné je 600 na osobu.


 

Svůj balík můžete v průběhu turnaje měnit i mezi koly. Když se vám nějaká karta neosvědčí nebo na nějakou pecku při stavbě balíku zapomenete, můžete další kola hrát už s jinak poskládaným balíkem. Všechny karty, které nemáte v balíku pro první hru, fungují jako váš sideboard a na druhou a třetí hru můžete balík vždy upravit. A to nejen v rámci původních barev, ale klidně můžete hrát po sideboardování jinou barevnou kombinaci nebo dokonce komplet jiný balík (pokud to máte v plánu, je dobré mít v zásobě i basic landy dané barvy).

 

Při dodržování pravidel funguje poměrně velká benevolence. Ne snad v tom smyslu, že by se pravidla porušovala, ale že se neudělují jinak obvyklé postihy za herní pochybení či neznalost karet a jejich interakcí. V podstatě by se nemělo stávat, že vás někdo tzv. „vytrikuje na pravidla“.

 

Kapacita turnaje je omezená místem (víc než 34 lidí k nám nenacpem) a proto doporučujeme využít možnosti předregistrace.

 

Krom Prerelease Packu dostane v Tolarii každý účastník malé občerstvení (nápoj, koláček).

 

Basic landy budou na půjčení na místě a jediné, co doporučujeme vzít si z domu, jsou obaly (pokud zapomenete, můžete si je dokoupit na místě). Předejdete tak poškození svých karet. Užitečné je také vzít si pár dalších kostek nebo žetonů: je tu jistá šance, že je budete potřebovat, i když si třeba náhodou neotevřete nějakého Planeswalkera:-)

 

Malá rada - foilové promo karty z Prerelease packu jsou hodně vzácný artikl a jejich cena často několikanásobně přesahuje jejich nefoilovou cerzi. Není výjimkou, že si v Prerelease packu můžete otevřít foil v hodnotě několika set korun. S vyměňováním/prodejem takové karty se vyplatí počkat alespoň do chvíle, než si budete jisti její skutečnou cenou. Stejně tak doporučujeme nejprve si zjistit cenu u různých dalších foilů a karet, některé vás svou cenou určitě překvapí ;-) 

 


 

Mechaniky a karty Kaladesh

Nejprve nasajte atmosféru Kaladeshe. Karty a jejich fungování vám pak budou dávat větší smysl :-)

 

 

Nové mechaniky

Create

 

No dobře, create není nová mechanika. Jedná se pouze o nové slovo pro položení tokenu na battlefield. Změna nahrazuje dřívější "put a token onto the battlefield" a na hru nemá žádný jiný vliv. Odteď prostě budeme tokeny "vytvářet", nikoli "dávat tokeny na battlefield".

Pamatujte na to, že token stále přichází do hry a spouští veškeré relevantní "enter the battlefield" schopnosti.

 

Fabricate

Fabricate je schopnost umožňující vám výber mezi posílením vaší bytosti o daný počet +1/+1 žetonů a vytvořením určitého počtu 1/1 artefaktových Servo tokenů. Jedná se o triggered abilitu, která se spouští při příchodu dané bytosti do hry. Volbu přidání žetonů nebo vytvoření tokenů provádíte při vyhodnocení schopnosti (takže na vaši volbu už se nedá reagovat).

 

Energy

 

Energie (Aether) prostupuje celým vesmírem a na Kaladeshi je přirozenou součástí ekosystému a je to právě aether, který je přeměněný na zdroj energie pro vynálezy a plno dalšího. Na kartách je znázorněn novou značkou:

 

Energy je ve hře znázorněna ve formě Energy counteru, který mohou hráči získat (dříve byl např. Poison counter). Tyto energy countery pak jdou používat na efekty vašich karet. Countery se hráči načítají a nemizí na konci fází ani na konci kola. Po použití energy counter mizí. Při použití energy counteru se rozhodujete pro efekt, které karty nebo kouzla ho využíváte.

Karty, které energii využívají ji umí nějakým způsobem produkovat a produkují ji i některé další karty. Energii produkovanou jednou kartou můžete využít pro efekt karty jiné.