Nejúspěšnější Pro Tour všech dob?

Pro Tour Eldritch Moon je za námi a jedná se o rozhodně nejúspěšnější PT, který za posledních 10 let pamatuji! Čtěte, co vše se vydařilo.

Pro Tour Eldritch Moon přinesl hned několik momentů, které ho kvalifikují mezi ty nejvydařenější za hodně dlouhou dobu. Vlastně si nevzpomínám na vydařenější Pro Tour, který jsem měl šanci sledovat. Dokáže něco překonat následující?

1. Lukáš Blohon je šampionem PT Eldritch Moon!

2. Česká republika má dva zástupce na nejprestižnějším MTG turnaji - World Championship.

3. Luis Scot-Vargas se umístil v top8 na třetím PT v řadě

4. Owen Turtenwald se stal nejlepším hráčem roku po velmi dramatickém souboji

5. Karty z nové edice měly zásadní dopad na formát

1. Lukáš Blohon je šampionem PT Eldritch Moon!

Lukáš je teprve třetím českým hráčem, který dokázal získat titul z Pro Touru nebo Mistrovství světa. Před ním se to podařilo v roce 1997 Jakubovi Šlemrovi, když se stal mistrem světa a po něm v roce 2012 Stanislav Cifka, který zvítězil na Pro Touru Return to Ravnica.

Vítězství na Pro Touru je nejenom prestižní záležitostí a zdrojem nehynoucí slávy, ale přináší i plno materiálních benefitů.

Za první místo na PT Lukáš inkasoval 40.000 USD, získal možnost účastnit se prestižního turnaje World Championship, kde 24 hráčů hraje o ceny v celkové hodnotě 240.000 USD. A pak automaticky získal Platinum level, který nejenom kvalifikuje na všechny PT následující sezóny včetně výdajů na letenky a ubytování, ale také poskytuje finanční bonusy za pouhou účast na PT (3000 USD) a Grand Prix (250 USD). Nutno dodat, že platinum level měl Lukáš už před tímto PT, což jen dokazuje, jak skvělou sezónu letos zažil. Díky bodům za vítězství se také stal kapitánem národního týmu (i místo v národním týmu už měl předem jisté díky výhře na WMCQ).

Vítěztsví se ale nerodilo snadno. Lukáš začal první den se skóre 5:3, což znamenalo, že příští prohra bude s největší pravděpodobnosté znamenat konec nadějím na top8. V neděli Lukáš začal dokazovat, že rozhodně patří mezi nejlepší hráče světa, když v nabitém herním poli zvládl 7 výher v řadě a v posledním kole mu stačila remíza do top8.

V top8 pak byl Lukáš pasován do role outsidera, protože jím zvolený balík BW kontrol měl papírově špatné matchupy proti balíkům s Emrakul, the Promised End. A hned ve čtvrtfinále proti RG rampě Ken Yukuhira se zdálo, že se předpoklady vyplní, když Lukáš prohrával v zápase na 3 vítězné hry už 0:2.

Pak ovšem nastal zlom a všechny zbývající hry v top8 Lukáš vyhrál a po zápasech s Ken Yukuhiro (3:2), Samuel Pardee (3:0) a Owen Turtenwald (3:0) se stal šampiónem na závěrečném PT sezóny 2015-2016. Zvláště finálový skalp je hodně cenný, protože Lukáš porazil nejlepšího hráče letošního roku a čerstvého člena magicové síně slávy Owena Turtenwalda.

Prostě epické vítězství i cesta turnajem a samo o sobě by to stačilo, aby Pro Tour Eldritch Moon aspiroval na jeden z nejlepších, alespoň z pohledu českého fanouška.

To bych ale ještě dost věcí vynechal :-)

Nejen Lukáš si skvělým výsledkem na PT vybojoval místo v nejprestižnějším turnaji roku, který se koná 1-4 září. Stejně jako loni bude naši republiku reprezentovat i Ondřej Stráský, který se na PT umístil na skvělém 13 místě a za sezónu nasbíral dostatek bodů na to, aby byl 10 nejlepším hráčem světového žebříčku. Uvidíme, jak se klukům zadaří v tomto individuálním turnaji a o kolik USD rozšíří své letošní výhry. I pouhá účast na tomto turnaji však platí mezi největší achievementy, kterých může hráč Magicu dosáhnout.

Více informací k World Championship včetně všech účastníků najdete ZDE

Skvělé umístění Lukáše a Ondřeje by mohlo trochu zastínit solidní umístění dalších našich účastníků, proto ho zde ještě připomenu.

Jan Ksandr skončil na 31. místě, což by se mohlo nakonec zdát jako trochu zklamání, protože ještě dvě kola před koncem hrál o top8. Je proto důležité připomenout, že toto byl Janův vůbec první Pro Tour a umístění v top32 je skvělým našlápnutím jeho kariéry. Jan navíc potvrdil, že jeho druhé místo na Grand Prix o týden dřív vůbec nebyla náhoda a věřím, že od něj můžeme očekávat kvalitní výsledky i v budoucnosti.

Dominik Prošek není na PT nováčkem a v minulosti byl také blízko PT top8. V Sydney jeho výkon stačl na 34. místo.

PT veterán Martin Jůza přidal do svého resumé další solidní výsledek, když se umístil na 46. místě, ale určitě už by si dal zas nějaký super výsledek (a navázal na své 2 PT top8). Martin byl letos na soupisce kandidátů na místo v Hall of Fame, ale mnozí mu svou podporu nedali, právě kvůli "pouhým" dvěma PT top8.

Mimo finančně ohodnocená místa pak skončil Petr Sochůrek, který obsadil 134. místo. Petr ale i tak dosáhl v aktuální sezóně svého cíle - Platinum levelu, který mu na příští rok zajistí poměrně slušné Magicové živobytí.

Skvělé výsledky a splněné cíle si z Austrálie odváží i plno zahraničních hráčů. To je vzhledem ke konci sezóny samozřejmé, ale minimálně 2 stojí za zmínku.