Nestandardně o standardu

Dan Tocháček, inspirován kartami z Khans of Tarkir, zapomíná na svůj oblíbený Modern a vzpomíná na dávnou slávu balíku kolem karty Fires of Yavimaya. Podaří se ji obnovit na novém Standardu?

Dnes se nestandardně podíváme na karty z nové edice Khans of Tarkir, zejména na klan Temur - RUG. Jedna karta tohoto klanu mi připomněla staré dobré časy harcovníka Reného Duse a jeho oblíbeného balíku "ohně" - Fires of Yavimaya. Karta Temur Ascendancy mi ohně hodně připomíná. Proto jsem zamáčkl slzičku nostalgie a postavil si jednoduchý Aggro-balíček jako ze staré školy.

 

Prvně si představíme decklist původních Ohňů. Pro tento účel jsem si našel decklist Jána Tomčániho, který s tímto archetypem uhrál krásné 4 místo na mistrovství světa 2001. 

8 Forest
3 Mountain
2 City of Brass
2 Llanowar Wastes
2 Sulfurous Springs
3 Karplusan Forest
4 Rishadan Port
 
4 Llanowar Elves             
4 Birds of Paradise
4 Blastoderm
4 Thornscape Battlemage
2 Spiritmonger
2 Flametongue Kavu
2 Kavu Chameleon
 
4 Fires of Yavimaya
4 Saproling Burst
 
4 Fire/Ice
2 Urza's Rage
 
Sideboard:
2 Kavu Chameleon
2 Obliterate
3 Thunderscape Battlemage
3 Blood Oath
3 Boil
2 Tangle

 

Jak je vidět, plán je jasný a jednoduchý :-) V prvním kole Elf nebo Ptáček, pak Ohně a nakonec potvora za potvorou s haste. Pokud to nebude stačit, máme tu nerušitelný blesk Urza´s Rage na doklepnutí.

Balíček lze oživit s novou edicí díky kartě, která nemusí být na první pohled tak silná, ale skýtá podobně velký potenciál jako již zmíněné Fires of Yavimaya. Temur Ascendancy - enchantment za RUG, který dává všem vašim potvorám haste (stejně jako ohně), ale poskytuje i karetní výhodu. Při příchodu každé vaší potvory se silou 4 a výše do hry si totiž líznete (tato abilita se samozřejmě stackuje při více ascendancích ve hře). 

Balíček "nových ohňů" by mohl vypadat například takto:

4 Forest
2 Mountain
3 Temple of Abandon
3 Yavimaya Coast
2 Frontier Bivouac
3 Mana Confluence
1 Island
3 Wooded Foothills
3 Temple of Mystery
4 Elvish Mystic
2 Polukranos, World Eater
4 Savage Knuckleblade
1 Surrak Dragonclaw
4 Rattleclaw Mystic
3 Genesis Hydra
4 Temur Ascendancy
4 Stoke the Flames
1 Xenagos, God of Revels
2 Sarkhan, the Dragonspeaker
4 Xenagos, the Reveler
3 Temur Charm


Jak je vidět, tento balíček se poučil z decku ohňů. Vsází také na rychlost a levné "pašíky", kteří pomocí haste zadupou soupeře dříve, než se stihne rozkoukat. Ideálně ve druhém kole vyložíte Ascendancy, pak vyložíte bytost - líznete kartu - útočíte - vyložíte bytost - líznete kartu - útočíte a tak dokola :-)

Základem decku je tedy Temur Ascendancy, jejíž jedinou nevýhodou je, že stojí na seslání tři různé many, což může komplikovat její seslání ve druhém kole přes elfa. Možná náhrada se skrývá v kartě Hammer of Purphoros. Ten možná ve druhém kole sešlete snadněji, ale karta navíc se hodí vždy a proto bych rozhodně Ascendancy nenahrazoval.


Základem balíku je manová akcelerace a současný standard nám nabízí několik možností, jako již osvědčené Elvish Mystic a Sylvan Caryatid. Druhá jmenovaná karta je dobrá spíše do defensivně laděného balíčku, takže pro nás není dobrou volbou. Naštěstí v nové edici vyšel skvělý Rattleclaw Mystic. Dává nám všechny potřebné barvy many a díky dvojce do útoku taky občas může kousnout.
Další novou kartu je úžasný, ale ze začátku hodně přehlížený Ogre - Savage Knuckleblade. Za 3 many 4/4 tělo s výhodami je snad už standard na standardu :-), ale zvlášť první výhoda je prostě úžasná. Druhá abilita - vracení do ruky - je celkem situační, ale hodí se proti soupeřově removalu. Může se také snadno stát, že Ogre se bude na bojiště neustále vracet a pomocí Ascendance si budete lízat další karty. Hastovou schopnost ideálně nebudeme využívat, ale její možnost se vždy hodí :-) Jeho nevýhodou je, že stojí od každé barvy jednu. To však při dobře postavené manabase nemusí být překážkou. Do tohoto balíčku je Knuckleblade přesně to, co chceme.
Z ostatních bytostí za zmínku určitě stojí Genesis Hydra. I když se může zdát, že je manově náročná, tak je její velikou výhodou to, že hledá jak Ascendancy, tak i jiné bytosti. A hlavně, pokud najdete Ascendancy a hydra přijde se 4 a více žetony do hry, tak si za hydru líznete kartu. Její manovou náročnost vyvažuje to, že máme v balíku manovou rampu a navíc jí pomáhá i planeswalker Xenagos.


 

Co se týče nové karty Surrak Dragonclaw, tak jeho proporce hovoří v náš prospěch. Rozdávání tramplu všem vašim bytostem je také velké plus. Spolu s Polukranem  představuje krásné doplnění balíčku.
Z kouzel jsem zvolil univerzální Temur Charm. V jedné kartě dostanete zabíjení (povětšinou máte větší bytosti než soupeř) nebo rušení na soupeřova wrata či jiné zabíjení. Spolu s playsetem Stoke the Flames představují univerzální zabíjení pašíku, kteří by se mohli snažit blokovat.

 

 

K tomu může dopomoci i nový Sarkhan, který má v sobě zabudované dva blesky - jeden do potvory a jeden do hráče. A pokud je v oživené formě, dá se využít i jako nesmrtelný "fighter" pro charm. Bůh Xenagos je zde spíše jako pátá Ascendance, ale i možnost přeměny v 6/5 bytost by měla být poměrně reálná.
Manabase je uzpůsobena tomu, abyste co nejdříve měli tři many od každé, ale zároveň vás to nestálo spoustu životů od kousaček nebo Mana Confluence.Kartou, která se do balíku sice nevešla, ale rozhodně stojí za zmínku, jsou nové "zuby nehty" See the Unwritten. Její výhodou je, že vám v 8 kartách najde dvě bytosti a dá je do hry (včetné neoživeného boha), ale její veliká nevýhoda je sesílací cena a fakt, že již musíte mít potvoru ve hře. Proto jsem ji nezařadil, jelikož si myslím, že je přebytečná.

Dalším pašíkem s výhodami je Sagu Mauler. Možnost jej zlevnit za pomoci morphu není úplně marná, ale když bytost sešleme "zamorphovanou", tak si přes Ascendancy nelízneme kartu a 2/2 medvěd není přesně to, co potřebujeme. Proto se nevešel do základu, ale co se týče sideboardu, zde jeho využití vidím dost reálně. Hexproof černého mága rozhodně nepotěší.
Závěrem bych chtěl říci, že se nejedná o finální verzi balíku, ale o první náčrt možné strategie. Záleží pak samozřejmě na každém, jakým směrem se vydá a je dost možné, že vaše verze se bude od té mé podstatně lišit. Věřím však, že se hodí od něčeho vycházet a nemuset začínat úplně od ničeho, a v tom vám doufám můj článek pomůže.

Daniel Tocháček

 
na začátek