(Ne)standardní přístupy #1

Úvodní díl pravidelné rubriky o Standardu. Hned v prvním díle uvidíte balík, který je téměř revoluční.

Vítám vás u prvního dílu mé nové pravidelné rubriky, ve které vám budu přinášet

 

 

inovativní přístupy k deckbuildingu v rámci formátu Standard.

 

Vždy vám představím nějaký nový zajímavý balík, inovaci ve stávajícím archetypu nebo třeba zařazení nečekané karty do sideboardu.

 

Zdrojem mi budou zejména velké turnaje ve světě i u nás, ale také turnaje online či místní turnaje nebo má vlastní tvorba. Věřím, že bude hodně o čem psát, spíš předpokládám, že bude obtížné vybrat jen jedno téma.

 

Standard jsem si vybral z několika důvodů.

  • Je to nejvíce hraný formát a prakticky každý víkend se v něm konají velké turnaje v zahraničí (přičemž z mnoha je i živá coverage).
  • Formát se dynamicky vyvíjí a s novými nápady se setkáte prakticky denně.
  • A co je hlavní, Standard je můj nejoblíbenější formát, který rád sleduji a sám hraji.

 

Toto je rubrika pro vás, tedy pro ty:

 

Kdo se aktivně zajímají o formát Standard, ale třeba nemají dost času nebo příležitostí vždy sledovat dění ve světě.

Nebo hrají jen na lokální úrovni a rádi by jako první vyzkoušeli něco, co funguje jiným a jinde a hledají inspiraci.

Také pro ty, kteří váhají nad tím, zda do formátu vstoupit, protože přeci tak „malé“ množství karet nedovoluje vymýšlení stále nových balíčků a inovovaci těch stávajících.

A samozřejmě pro všechny, kteří rádi hrají Magic bez ohledu na formáty.

 

 

Články se budu snažit zveřejňovat vždy začátkem týdne, abyste měli dost času sehnat karty a ozkoušet balík před nejbližším FNM nebo víkendovým turnajem.

 

Revoluce na Standardu?

 

A teď už k prvnímu dílu a uplynulému víkendu, který jednak odměnil titulem Grand Prix winner Eduarda Dos Dantos Vieiru za zařazení Soul of Theros do Abzan Reanimatoru a pak odměnil prvenstvím na turnaji Star City Open Ivana Jena za revoluční balík Jeskai Heroic Combo. A právě druhému zmíněnému se dnes budu věnovat.

 

 

Balík jako z pohádky

 

Ivan Jen přišel s velmi zajímavou kreací, která nám může evokovat příběh s dortem z Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka. Na první pohled se zdá, jako by si vzal vždy to nejlepší hned ze tří dříve známých balíků – Jeskai Ascendancy Combo, RW heroic soldiers a Jeskai tokens.

 

A tím nemyslím jen samotné karty, ale i kus strategie.

 

  • Z RW heroicu zde máme rychlý tlak heroic bytostí spolu s levnými cantripy, přičemž roli tradičního Obelisk of Urd plní Jeskai Ascendancy.
  • Z Jeskai tokens zde máme generátor tokenů, samotnou Ascendancy a další hromadné posilování ve formě Jeskai Charmu.
  • A z kombodecku, který se dostal i do top8 na nedávném PT, zde máme možnost komba a výhry v jednom kole prakticky odnikud.

 

Ostatně posuďte sami:

 

Jeskai Heroic Combo – Ivan Jen
4 Battlefield Forge
3 Mana Confluence
4 Mystic Monastery
2 Shivan Reef
1 Temple of Enlightenment
4 Temple of Triumph
 
4 Akroan Crusader
4 Favored Hoplite
2 Lagonna-Band Trailblazer
4 Monastery Swiftspear
2 Seeker of the Way
 
4 Springleaf Drum
4 Dragon Mantle
4 Jeskai Ascendancy
4 Defiant Strike
4 Gods Willing
2 Jeskai Charm
4 Retraction Helix
 
Sideboard
3 Chasm Skulker
2 Seeker of the Way
2 Ajani's Presence
1 Disdainful Stroke
3 Erase
2 Magma Jet
2 Negate

 

 

Sice se nedá předpokládat, že by Ivan četl české pohádky, ale i tak zřejmě nejspíš jen nevzal 3 různé balíky a nedal je dokupy. Tím totiž většinou dojde k roztříštěnému záměru balíku a jednotlivé karty pak spolu dost často nefungují a vznikne opravdu něco nefunkčního, jako byl dort pejska a kočičky. Naopak.

 

Balík jako celek dává smysl.

 

Jak funguje?

 

Balík se zpočátku tváří jako běžný RW heroic. Hraje levné bytosti s heroicem a levné posilování a snaží se rychle ubírat nic netušícímu soupeři životy. A dost často hry stejným způsobem vyhrává, takže soupeř nečeká nic nestandardního.

 

Pokud během úvodních kol zahrajete Springleaf Drum, tak soupeř nějakou neplechu tušit začne, ale třeba si jen řekne, že nemáte na drahou manabase a snažíte se zafixovat.

 

Ani Jeskai Ascendancy mu nemusí přijít podezřelá, jelikož ta se v agresivních Jeskai tokenech přece hraje, že? V klidu tak stabilizuje situaci a vaší drobotině postaví do cesty několik monster.

 

A pak se to stane.

Zahrajete Retraction Helix na jednu ze svých bytostí. Soupeři vyschne v ústech jelikož si vzpomene, jak minulý týden prohrál proti Jeskai Ascendancy kombu. Ale rychle se oklepe, jelikož si uvědomí, že nemáte ve hře žádnou Sylvan Cariatid nebo jiného manovače a určitě tak nevyhrajete v jednom kole na nekonečnou manu.

Jenže to se mýlí. Na řadu přichází ta

 

nejzábavnější část balíku.

 

                               

Díky kombu Jeskai Ascendancy + Retraction Helix + Springleaf Drum + dvě bytosti (jedna bez summoning sickness) dokážete prolízat celý balík a nechat své bytosti narůst do libovolných rozměrů. Tapnete bytost do bubnu, máte manu. Tapnete bytost s Helixem a vrátíte si bubem do ruky. Zahrajete buben a díky Ascendancy si můžete líznout a zahodit kartu a zvětšit a odtapnout obě bytosti. A tak pokračujete dál. Prolízáváte se balíkem a zvětšujete své bytosti.

 

  • Pokud máte další bytost, můžete na ni zahrát další Retraction Helix a povracet soupeři všechny nonland permanenty do ruky. Pak už mají vaše nekonečně velké bytosti cestu volnou.
  • Pokud další bytost nemáte, prolíznete se ke Gods Willing nebo dvěma a projde jedna vaše nekonečně velká bytost. Samozřejmě existují situace, kdy kvůli nedostatku many nemusíte vyhrát, ani když kombo rozjedete (soupeř má dost blokerů ve více barvách), ale to by měla být spíš výjimka.

 

Nikdy nejste v bezpečí

 

Dobré je, že balík dokáže vyhrát hru doslova odnikud. Stačí mít ve hře Jeskai Ascendancy, Buben a tři země. Soupeř se tak může cítit v klidu a zatapovat se. Vy pak zahrajete Akroan Crusadera, kterého tapnete pro manu a zacílíte třeba Dragon Mantlí. Vyrobený token zacílíte Helixem a jelikož má haste, můžete rovnou rozjet kombo.

 

Balík určitě není nejsnažší na hraní. Při jeho hraní je třeba pamatovat na všechny možné triggery, které vaše kouzla spouští (Prowess, Heroic) a také dobře počítat manu a využívat efektivně svá kouzla.

 

A také triggery správně stackovat.

 

 

 

Třeba při zacílení Akroan Crusadera s Ascendancí na stole je fajn dát na stack nejdřív posilovací trigger Ascendance a až pak vyrobení tokenu. Token se tak vyrobí dřív než se vyhodnotí posilovací bonus a on tak může útočit větší.

 

Z tohoto důvodu bych doporučil alespoň pár her v solitaire módu, než vyzvete prvního soupeře.

 

Na balíku je sympatické i to, že je žhavým kanditátem na zařazení Treasure Cruise, karty, která rapidně změnila prostředí Legacy a Modernu a už jen Standard na hraní Ancestral Recallu ještě čeká. Nabízí také poměrně dost prostoru pro další vylepšení. Ostatně Ivanova verze tohoto archetypu nebyla na turnaji jediná a i když její pilot zvítězil, stále je možno se v jiných verzích inspirovat a balík dále vylepšit.

 

Ještě než skončím, podívám se stručně na výhody a nevýhody balíku. Když už jsem na začátku zmiňoval hned 3 archetypy, kterým se svými částmi podobá, je dobré ukázat, jaké má oproti nim výhody.

 

 

Výhody balíku:

Oproti Ascendancy kombu se nespoléhá pouze na rozkombení, jakožto jedinou možnost výhry, ale má tuto variantu spíše jako doplněk. Respektive karty do komba může využít i v normální hře. Hůže se tak proti němu brání.

Oproti Jeskai tokenům mu tolik nevadí plošné ničení, jelikož si včas dokáže vyrobit dostatečně velkou bytost, kterou si umí ochránit protekcí a když se situace na stole stane neprůchodnou, pořád může vyhrát kombem.

Oproti RW soldierům nemusí hrát až tolik all-in, nemá tak křehké součásti strategie a opět dokáže díky kombu vyhrát hru, která se pro klasický bytostní balík může zdát ztracená.

 

Nevýhody balíku:

Jelikož není balík až tolik zaměřený na jednu věc, můžou se objevit situace, kdy budou chodit nesprávné součásti balíku a pokud nesložíte kombo úplně, nebudou jeho jednotlivé součásti stačit.

Bez Ascendancy nemá balík v podstatě žádný dosah (pokud nepočítáme Gods Willing a Jeskai Charm, který zřejmě není úplně ideální kartou), takže když soupeř stabilizuje situaci, může to být dost často konečná stejně jako pro RW heroic.

Jelikož je kombno založené na bytosti, která je dost často velmi křehká, je poměrně snadné ho zastavit. Dá se čekat, že s balíkem budou lidé víc počítat a zařadí do svých sideboardů více levného removalu. Ten tradičně obdobným balíkům vadí. Stejně jako Thoughtseize.
 


 

Před Ivanem každopádně smekám klobouk a i kdyby se jednalo o balík pouze na jeden turnaj, do dějin současného Standardu se určitě zapíše.

 

Doufám, že i tento turnajový víkend bude podobně záživný a brzy se těším s dalším článkem.

 

Mějte se.

 

Petr Brožek

 

PS. název rubriky je pracovní. Když vás napadne něco příhodnějšího, napište prosím do komentářů:-) Díky.

 

 
na začátek