(Ne)standardní přístupy #2

WU heroic byl do nedávna jen mlhavou vzpomínkou na Theros block constructed/limited, ale zdá se, že s ním musíme počítat i na Standardu.

 

Dnešní díl (ne)standarních přístupů bude opět o nestandardním balíčku. Tentokráte v tom smyslu, že vybraný balík až tolik nevypadá jako hvězda Standardu, ale spíše evokuje vzpomínky na Theros block constructed (nebo dokonce na Theros block limited).

 

Draft -> Block Constructed -> Standard?

 

Vlastně to je v jádru blokový balík, který se zdál být odsouzen k zániku na širším formátu, kterým (oproti 3 edicím bloku) Standard je. Sem tam se sice hrál, ale obecně se to přikládalo spíše nostalgickým nebo finančním důvodům, než tomu, že by byl horkým kandidátem na úspěch. Ale

 

 

po uplynukém víkendu může být vše jinak.

 

 

Tom Ross – proslulý americký deckbuilder známý svou oblibou v agresivních acrhetypech, které malým bytostem umožňují dorůst velkých rozměrů (monored heroic na Standardu, Infect na Legacy) - balík považoval za natolik schopný v současné Standard metagame, že mu dal šanci na SCG Open. A mezi téměř 800 hráči si pohodlně dokráčel pro umístění v top8, kde obsadil třetí příčku.

 

Nejlepší odpověď na Green based midrange?

 

Teorie za úspěchem UW heroic je ta, že by měl být dobrou odpovědí na Green based midrange, protože:

  • Rychle dokážete vyrobit velkou bytost,
  • které dáte nějakou formu evasion
  • a před soupeřovým pomalejším removalem si ji jednou nebo dvakrát ochráníte,
  • ještě než je schopen vykládat své vlastní velké hrozby.

 

    

 

Oproti blokové verzi balík využívá Heliod's Pilgrima, který hledá aury potřebné pro různé situace a ty více situační umožňuje hrít v menším počtu. Co je však podle mě naprosto zásadním přídavkem je nenápadná karta z Khans of Tarkir – Defiant Strike, která umožní bytostem dostatečně rychle narůst a přitom vás nestojí kartu.

 

Než se do tajů balíku ponoříme hlouběji, podívejte se na decklist:

 

WU heroic – Tom Ross
 
2 Island
9 Plains
4 Flooded Strand
1 Mana Confluence
4 Temple of Enlightenment
2 Tranquil Cove
 
4 Battlewise Hoplite
4 Favored Hoplite
3 Heliod's Pilgrim
4 Hero Of Iroas
3 Seeker of the Way
2 Eidolon of Countless Battles
 
1 Aqueous Form
1 Ordeal of Heliod
4 Ordeal of Thassa
1 Singing Bell Strike
1 Stratus Walk
4 Defiant Strike
2 Feat of Resistance
4 Gods Willing
 
Sideboard
1 Heliod's Pilgrim
2 Lagonna-Band Elder
1 Seeker of the Way
1 Aqueous Form
1 Ordeal of Heliod
2 Ajani's Presence
2 Erase
3 Stubborn Denial
2 Treasure Cruise

 

A pro srovnání přidávám i blokovou verzi specialisty na White Weenie z Pro Tour Journey into Nyx:

 

WU Heroic – Craig Wescoe
4 Mana Confluence
4 Temple of Enlightenment
8 Plains
5 Island
4 Fabled Hero
4 Hero of Iroas
4 Favored Hoplite
4 Battlewise Hoplite
4 Ordeal of Thassa
4 Aqueous Form
4 Gods Willing
3 Swan Song
4 Stratus Walk
4 Ordeal of Heliod
Sideboard:
4 Ajani's Presence
3 Brimaz, King of Oreskos
1 Swan Song
3 Hopeful Eidolon
4 Lagonna-Band Trailblazer

 

 

Opravdu je to tak jednoduché?

 

Plán balíku je tedy poměrně jednoduchý a když funguje, tak funguje opravdu dobře. Zejména ve chvíli, kdy vám dojde 

správný poměr bytostí, aur a ochranných kouzel.

 

 A soupeři zároveň dorazí jen tolik odpovědí, kolik jste mu schopni odvrátit a není rychlejší než vy. Z toho plyne, že proti většině zelených midrange balíků máte opravdu poměrně velkou šanci. Obzvláště draw Favored Hoplite - Ordeal se těžko zastavují.

 

A pak jsou chvíle, kdy to nefunguje.


Potíže nastávají, když je soupeř schopen vypořádat se s vaší první a druhou velkou hrozbou a zároveň vás tlačí zpátky. Příkladem může být agresivní draw Abzanu - Cariatid, Rhino, Removal, Wingmate Rock nebo Jeskai s Mantisem a Jeskai Charmem/Banishing Lightem.  Z vlastní zkušenosti pak mohu říct, že pro heroic je v první hře hodně nepříjemný i monored, který má rychlý clock a rychlý removal. Crackling Doom v Mardu Midrange také zajisté nepotěší.

 

Možnosti, možnosti, možnosti

 

Představený build Toma Rosse určitě není tou jedinou možností, jak balík hrát. Osobně si dokonce myslím, že ani není tou nejlepší a radši než Pilgrima, který je často moc pomalý, bych se chtěl přiblížit blokové verzi, která je agresivnější a více se soustředí na co nejrychlejší poskládání "komba" - heroic bytost, evasion, ochrana.

Balík totiž těží právě z rychlosti, tedy toho, že velkou bytost máte ve hře dřív než soupeř a když vám začne stavět do cesty blokery, použijete evasion auru nebo protekci. 

Právě správný poměr evasion aur a ochranných kouzel je podle mě tím nesložitějším oříškem při stavbě UW heroic balíku. A pak samozřejmě volba těch správných bytostí pro vaši metagame.

Další možností je, soustředit se spíše na hromadné cílování vašich bytostí kouzly typu Triton Tactics a Icy Blast. Tento koncept jsem v akci viděl na turnajích v Toalrii a nebylo to úplně špatné.

Nicméně bych radši dal přednost WR heroicu nebo Jeskai heroic z minulého vydání. Oba tyto balíky totiž mohou hrát o 8 onedropů více a mít tak agresivnější a konzistentnější úvody.

 

Každopádně držím palce všem, kteří se WU archetypu budou věnovat a předpokládám, že nějakou jeho variantu budeme v budoucnu potkávat. Už jen proto, že balík je vzhledem ke své pořizovací ceně dost účinný. Minimálně v prostředí Magic Online ho potkávám poměrně často (tam se předpokládám promítá právě cenové hledisko, jelikož to bylo ještě před Tomovým úspěchem) a při správných draw dokáže být opravdu nepříjemný.

 

Už se těším na víkend a nové inovace na formátu.

Určitě vám dám zase vědět, co mně oslovilo nebo překvapilo.

Zatím se mějte.

 

Petr Brožek

 

 

 
na začátek