(Ne)standardní přístupy #3

V dnešním díle vás Petr Brožek seznámí se svým poměrně nestandardním sideboardováním v monored heroicu.

Momentálně jsem celkem spokojený s kartami, které jsou známé spíše z limited prostředí (ostatně jako skoro celý balík) a na Standardu vyvolávají spíše úsměv.

 

Monored heroic hraju na Magic Online celkem intenzivně poslední měsíc a právě

 

 

sideboard je dle mě to, co se u tohoto balíku řeší trestuhodně málo,

 

alespoň podle toho co vidím ve výsledcích na internetu. Respektive mi přijde, že sideboardy monored hráčů obsahují hodně podivné kombinace karet včetně karet, které by tam být vůbec neměly.

 

Monored aggro se tradičně vyznačuje užšími sideboardovacími možnostmi. Popravdě je to jeden z často uváděných důvodů, proč se mu Pro hráči vyhýbají. O to víc toto omezení platí, když hrajete monored heroic s 17-18 zeměmi, jelikož vaše možnosti jsou ještě víc zúžené.

 

Ještě než vám představím decklist, ke kterému jsem se aktuálně dopracoval, zastavím se u zařazení 4xGoblin Rabblemastera do balíku s 18 zeměmi, jak je často vidět v decklistech na internetu.

 

Ačkoli je Rabblemaster úžasný a dokonalý, tak jsem téměř 100% přesvědčen, že

 

v tomto balíku nemá playset co dělat.

 

  •  S 18 zeměmi a all-in agresivní povahou balíku dost často necháváte úvodní ruku s jednou zemí (i když neradi) a často končíte hru, aniž byste si lízli třetí zem.
  •  Nebo na třech manách vyhrajete i bez Rabblemastera, jelikož radši zahrajete víc kouzel najednou.

 

Určitě bych nehrál v maindecku víc než dva a to bych se ještě rozhodoval, zda radši nezařadit Hordeling Outburst. Víc se mi osvědčilo hrát v balíku několik blesků navíc, jelikož ty jsou univerzálnější a dodávají balíku větší dosah.

 

Můj aktuální maindeck:

18 Mountain

4 Akroan Crusader
4 Firedrinker Satyr
4 Foundry Street Denizen
4 Monastery Swiftspear
4 Frenzied Goblin

4 Titan's Strength
2 Lightning Strike
4 Searing Blood
4 Stoke the Flames
4 Hammerhand
4 Dragon Mantle

 

 

V této konfiguraci balíku můžu s čistým svědomím prohlásit, že když první hru začínám se sedmi kartami a mám na úvodní ruce 2 země a rozumný poměr bytostí a kouzel, cítím se jako favorit bez ohledu na to, co soupeř hraje.

 

Dovolil bych si citovat Raphaela Levyho z jeho článku o testování monoredu na PT na TCG Player.com:

 

„..It's extremely fast and stable and probably has the best game one against the field.“

 

S čistým svědomím taky můžu říct, že moje jistota se trochu snižuje, když začíná soupeř.. A z jistoty se stává naprostá nejistota, když dojde na hry po sideboardu.

 

Opět bych si dovolil citovat Raphaela Levyho z jeho článku o testování monoredu na PT na TCG Player.com:

 

„..This deck is only good if their sideboards don't pack a million cards against you.“

 

Raphael sice testoval podstatně jinou verzi monoredu, ale obecně bych v minulosti s tímto tvrzením souhlasil, jen bych nevolil až tak radikální tvrzení.

 

 

Tradiční karty řešení her po sideboardu nedokážou nabídnout.

 

 

Naštěstí je teď situace jiná a vzít si monored heroic se nerovná usednutí ke stolu s ruletou. Soupeři už tak často nemají „milión karet“ proti monoredu, jelikož musí počítat s širokým spektrem matchupů. A navíc se dá na většinu hate karet poměrně účinně reagovat.

 

Toto berte trochu v mezích, jelikož pořád platí, že jste monocolored aggro s 18 zeměmi. Takže je lepší říci

 

 

„účinně reagovat“.

 

 

Nejprve se podívejme na ty nejproblematičtější sideboardové karty:

 

  

 

Karty typu Nylea's Disciple a Nyx-Fleece Ram překvapivě až tak nepříjemné nejsou.

 

  • Ovečka nemůže moc dobře blokovat kvůli Titan's Strenght nebo pak nemůže blokovat vůbec kvůli Frenzied Goblinovi a navíc se brání zástupům bytostí.
  • Disciple je lepší než ovečka, ale zas potřebuje vyšší Devotion, které dokáže v úvodních kolech monored alespoň částečně zamezit.
  • Největší strach pak asi nahání Hornet Nest, ale ten se skoro nehraje a pořád jde řešit zákazem blokování.

 

Balíku nejvíc vadí rychlý removal, o tom není pochyb. A rychlý plošný removal dost často znamená konečnou, pokud je následovaný velkou bytostí. A proto musíte povolat na pomoc

 

 

MINOTAUŘÍ HORDY!

 

Právě minotauři jsou tím „řešením“ her po sideboardu, které vám dnes ukážu.

 

 Na co dát pozor

 Jak už jsem řekl, tak si balík nemůže dovolit hrát moc karet za 3 many a to samozřejmě platí i během sideboardování.

 

Prakticky pokaždé, když bych sidoval karty za tři many, tak bych zároveň sidoval dovnitř aspoň jednu zem.

 

Není to totiž tak, že by vaše třídropy byly takové zvratovky, že by vám vyhrávaly lategame, ale jejich síla spočívá v tom, že je zahrajete buďto do tlaku ve třetím kole nebo po plošném zabíjení.

 

Z tohoto důvodu jsou nejlepší bytosti a nabízí se 2 možnosti:

  • Goblin Rabblemaster
  • a Minotaur Skullcleaver.

 

Rabblemaster je určitě lepší, když čekáte, že si soupeř vyháže removal na vaše onedropy a pak ho přejede gobliní producent.

Skullcleaver naseká rychleji víc damage a dost často je relevantnější než Rabblemaster, co se týče jednoho útoku a následné smrti na removal. Skullcleaver totiž předtím dá buďto 4 damage nebo s sebou vezme Coursera či Cariatidu. Proto mírně preferuji Skullcleavera. Hlavně je lepší proti balíkům, které mají přístup k Anger of the Gods.

 Možná ano

Občas se dá zahlédnout i Prophetic Flamespeaker, který svými proporcemi uteče Drownu i Magma Sprayi a tvoří karetní výhodu, ale v podstatě vás nutí do rizikové investice dva za jedna aby vůbec mohl skrz něco projít.

 

 Určitě ne

Osobně nemám vůbec rád v sideboardu Harness by Force, jelikož se jedná o dost situační kartu. Neřeší většinu problémů, které na vás po sideboardu čekají a nezapadá do plánu prakticky v žádném matchupu s tím, že si navíc nikdy nechete líznout víc jak jednu kopii.

 

Na třímanovém slotu je pak ještě dobré mít na chuť 1 Hall of Triumph, který umí některé hry vyhrát sám o sobě, ale určitě nepotěší druhá kopie.

 

 Když horda, tak pořádná!

 

Když jsem říkal, že je nutné pozvat si na pomoc minotaury, tak jsem to myslel vážně a Skullcleaverem to rozhodně nekončí.

 

Dalším kamarádem do party je totiž jeho kolega z minotauřího rodu – Deathbellow Raider.