Oath of the Gatewatch - seznamte se

Vše, co by měl každý vědět o nejnovější MTG edici Oath of the Gatewatch. Příběh v pozadí, nové schopnosti a pravidla, turnaje, produkty, promo karty, překvápko v boosterech.

Základní informace

Oath of the Gatewatch je druhou edicí Battle for Zendikar bloku, počínaje kterým budou mít bloky vždy 2 edice (oproti 3, jak jsme byli dosud zvyklí). Namísto Core Setu a jednoho bloku o třech edicích, vyjdou každý rok dva bloky o dvou edicích.

Battle for Zendikar přináší 184 karet (70 common, 60 uncommon, 42 rare, 12 mythic rare + 20 karet "Zendikar Expeditions" (podrobněji se jim věnujeme dále v článku). V boosterech jsou full-art země z edice Battle for Zendikar. Očekávat můžeme i klasickou řadu produktů - Booster, Booster box, Fat Pack, Intropack.

Do prodeje přichází 22.1., což je zároveň datum, kdy bude možné poprvé hrát karty z Oath of the Gatewatch na constructed turnajích. Na limited turnajích si s kartami můžete zahrát už o týden dříve na Prerelease turnajích 16. a 17.1.


Turnaje spojené s Oath of the Gatewatch

S příchodem Oath of the Gatewatch (22.1.) nedochází k rotaci Standardu - žádné edice z formátu neodchází. Formát Standard se bude skládat z těchto edic: Magic Origins, Khans of Tarkir blok (Khans of Tarkir, Fate Reforged, Dragons of Tarkir), Battle for Zendikar, Oath of the Gatewatch. Oath of the Gatewatch se také přidá na starší nerotující formáty (Modern, Vintage, Legacy).

Prerelease turnaje 16. a 17. ledna - jedinečná možnost zahrát si sealed deck týden před uvedením edice do prodeje

Release turnaje - FNM 22. ledna a turnaje o víkendu 23. a 24. ledna - účastníci obdrží Release Promo (obrázek níže v článku)

Pro Tour Oath of the Gatewatch 5. - 7. února - profesionální turnaj, kde nejlepší hráči na světě předvedou jak si poradili s Modern formátem a Oath of the Gatewatch draftem

Game Day 13. a 14. února - první velký Standard turnaj otevřený pro každého, kdo si chce vyzkoušet nové karty v akci. Na Game Day jsou tradičně navíc na ceny promo karty a herní podložka (proma a podložka níže v článku). V Tolarii se Game Day hraje v sobotu 13.2. ve formátu Standard.


Svět Oath of the Gatewatch

Stále se pohybujeme na světě Zendikar, který jsme před několika lety opustili, když jsme byli svědky osvobození Eldrazi monster a počátku jejich pustošení. Proti eldrazi povstal celý svět a rozhádané skupiny jeho obyvatel si uvědomily, že se musí na obranu spojit. I to by ale bylo málo, kdyby na pomoc zkomírajícímu světu nedorazili planeswalkeři. Ale bude jejich pomoc stačit? Zvláště, když povstal druhý z eldrazi titánů - Kozilek? Tomu se postavila na odpor Kiora, ale moc se jí nezadařilo a její život visí na vlásku. Zbytek práce je na čtveřici našich známých planeswalkerů - Gideon, Jace, Chandra, Nissa. Ti to myslí se záchranou světa opravdu vážně, což dokládá jejich přísaha, která dala vzniknout jménu edice a přísaha jednotlivých planeswalkerů je dokonce i na samostatných kartách (Oath of ..) a výjev přísahy je i na obalech boosterů.


Mechaniky Oath of the Gatewatch

Stále jsme na světě ničeném eldrazi a vysávání many ze všeho, čeho se dotknou se ve velké míře projeví i na kartách. Obyvatelé Zendikaru zkouší nové způsoby boje, vzájemně si pomíhají a snaží se vytěžit maximum ze svého spojenectví. Světu pomalu dochází dech a je potřeba využít každého vhodného okamžiku k poslednímu vzedmutí sil..

Colorless mana symbol

Eldrazi byli v Battle for Zendikar bezrbarví (Devoid), i když využívali barevnou manu. A teď to vzali s berzbarvostí ještě o kousek dál. Začali využívat konkrétně bezbarvou manu, což je znázorněno novým mana symbolem.

Tento symbol se objevuje v manacostu karet (v pravém horním rohu) i v textu schopností karty. Znamená následující - pokud je v sesílací ceně kouzla nebo v ceně schopnosti tento symbol, znamená to, že musí být zaplacen konkrétně bezbarvou (colorlessú manou (nikoli jakoukoli (generic), jako je u "čísla v kolečku").

Například Spatial Contortion musí být zaplacena jednou jakoukoli manou - generic (mana libovolné barvy, nebo mana bezbarvá) a jednou konkrétně bezbarvou manou - colorless.

Bezbarvou manu produkují všechny zdroje, které známe z minulosti v podobě, že je na nich vyobrazena číslovka v kolečku. Nová kouzla tedy v pohodě sešlete díky dřívějším kartám (ať už artefakty typu Hedron Archive nebo jakékoli země produkující bezbarvou manu).

Edicí Oath of the Gatewatch počínaje bude na všech kartách, které produkují bezbarvou manu uveden nový symbol bezbarvé many. Vždy bude uveden

Pozor - nejedná se o novou barvu many. To znamená, že i když mají bezbarvé zdroje novou značku, pořád jde o klasickou bezbarvou manu a nijak vám neposílí např. nedávou schopnost Converge, která se ptá po počtu barev many, kterou jste k seslání kouzla zaplatili.

Novinkou v edici je to, že vychází basic land produkující bezbarvou manu (kdybyste v balíčku potřebovali plno bezbarvých zdrojů, tak tohle nejzákladnější cesta). Jmenuje se Wastes.

Nemá žádný basic land type, takže se nepočítá do efektů, které se ptají na basic land typy, ale pořád je to basic land, takže ho lze vyhledat například kartou Evolving Wilds.

V constructed balíčcích může být Wastes v libovolném počtu (jakožto Basic land, ho můžete do balíčku zařadit kolikrát chcete)

Na limited turnajích se Wastes nechová jako klasický basic land v tom smyslu, že můžete do balíčku zařadit pouze ty Wastes, které jste nadraftovali nebo byly součástí vašeho sealed decku. (nemůžete si je doplnit v libovolném množství jako klasické basic landy)

V edici jsou 2 varianty obrázku Wastes a jsou v boosteru klasicky mezi kartami (basic land je zvlášť). Jen je jejich výskyt častější než u ostatních common (právě z důvodu limited).

Perličkou k bezbarvému manovému symbolu je pak to, že bude i na tokenech eldrazi scion, takže se nelekejte, že ti nový mají jiný znáček. Pořád je to ta samá havět :-)

 

Cohort

Ally jsou na straně Zendikaru i v rozšiřující edici. A zkoušejí nové způsoby boje, přičemž ví, že pokud by bojovali jen sami za sebe, jejich shcopnosti by na boj s edlrazi nestačily. Využívají teď spolupráce v dvojčlenných týmech.

Cohort je shcopnost, jejíž poplatek je vždy tapnutí bytosti s touto schopností a nějaké vaší další bytosti typu Ally. Jelikož je v poplatku za tuto schopnost tapnutí, můžete ji využít jen u bytosti, která nemá summonig sickness (kontrolujete ji od začátku svého upkeepu nebo má haste). Naproti tomu, druhá bytost, kterou do této schopnosti tapujete, klidně summoning sickness mít může, takže to může být i ta, kterou jste vyložili toto kolo.

Efekty cohort schopnosti jsou na jednotlivých kartách různé, takže pozorně čtěte, co která karta dělá.

 

Support

Jak už víme, ve spojenectví je síla. A když bojujete proti eldrazi tak to platí dvojnásob.