Pauper Magic 2015

Kdo si chce zahrát playset Treasure Cruise na starším formátu, má stále možnost. Je tu Pauper Magic - allcommon Legacy. Jarda Bílek se podívá, jak byl formát zasažen kartou, která musela být na klasické Legacy i Modernu zakázána.

Na nový rok jsem si, jako již tradičně, dal několik krutých předsevzetí. Například, že budu v roce 2015 konečně zase víc hrát Magic. Bohužel, jak již to tak s podobnými sliby bývá, mají většinou kratší platnost, než průměrné manželství v České republice trvanlivost..

 

Pochopitelně jsem se nechtěl vzdát tak snadno a hned prvního ledna jsem odehrál celá dvě kola modernového FNM. Avšak poté, co jsem byl s UR Delverem v první hře od BGW vytrestán Infestem v základu, šel jsem poněkud znechucen raději zase domů bádat nad problematikou hybridních režimů.

 

O pár dní později ze mně znechucení vyprchalo a chtěl jsem dát Magicu ještě jednu šanci. Tedy spíše se ve mně probudily staré instinkty a já začal na webu pátrat po zajímavých konstrukcích a nápadech. Po pár minutách jsem se dostal až k výsledkům Pauperu na MTGO, podíval se do kalendáře a měl jasno. Je zase po pár letech čas pro malou rekapitulaci tohoto formátu. A tak se vám dnes stejně jako v roce 2009 a 2012, pokusím stručně představit metagame Pauper Magicu na MTGO.

Metagame se od roku 2012 velmi změnila. V roce 2012 se dal formát charakterizovat především existencí velkého množství kombo balíčků a vítězstvím do třetího kola, což bylo na formát složený (až na výjimky) z commonů neobvyklé.

 

Během roku 2013 však došlo k zákazu nejsilnějších kombo karet a formát se tak naprosto změnil. Jen pro úplnost dodávám, že došlo k zákazu karet Cloudpost, Invigorate, Grapeshot, Empthy the Warrens a Temporal Fissure. To vedlo téměř okamžitě k eliminaci Stormu, Infectu a balíčků kolem Cloudpostu.

 

I bez nich je však herní pole poměrně rozmanité a největší změnou formátu tak je výrazné zpomalení. Zpomalení formátu většinou znamená krok směrem k jeho větší zábavnosti, což platí i v této situaci. I když řadě hráčů (včetně mně), se původní kombo Pauper velmi líbil. Ruku v ruce se zpomalením formátu jde ještě jedna pro hráče pozitivní změna, a to je snížená finanční náročnosti současného Pauperu.

 

Dříve dominující balíčky totiž stály na řadě silných commonů ze starých edic, které byly na MTGO v nízkém nákladu a jejich cena se často vyšplhala až do astronomických výšin. Především šlo i Invigorate, obětovávací zemně z Invasion bloku a Daze. Zákazem všech rychlých kombo balíčků jsme se ale dostali do situace, kdy první část karet nemá smysl shánět a Daze se často již v MonoU ani nehraje, protože se do delších her příliš nehodí.

 

Nicméně nelze opomenout, že vlnou zákazů zůstal nedotčen Monoblue Delver a již tak velmi dobrý balíček se stal jasným predátorem v nové metagame. O to více, když jsme se před pár měsíci dočkali karty, která dobře zapadá do všech Delver decků na všech formátech. Ano řeč je o Treasure Cruise.

 


MonoU Delver
4 Cloud of Faeries  
4 Delver of Secrets  
4 Ninja of the Deep Hours  
4 Spellstutter Sprite  
4 Spire Golem

4 Counterspell  
4 Preordain  
3 Fade Away  
3 Ponder  
2 Brainstorm  
2 Treasure Cruise  
2 Snap  
2 Gush  
1 Bonesplitter  

17 Island  

Sideboard
3 Aura Flux  
2 Stormbound Geist  
2 Annul  
2 Boomerang  
2 Quicksand  
1 Curse of the Bloody Tome  
1 Dispel  
1 Relic of Progenitus  
1 Fade Away   

Balíček se od minule opravdu příliš nezměnil. Pořád stojí na kombinaci levných modrých příšer, dobrých triků a narušování soupeřovi strategie pomocí kvalitního rušení. Ano, na allcommonu totiž stále můžete hrát například Counterspell, Mana Leak, nebo již zmíněný Daze, o čemž si hráči takového Standardu mohou nechat jen zdát.

 

Mimo to je zde stále silná Spellstutter Sprite a sní spojená, takřka až neuvěřitelná, synergie s Ninja of the Deep Hours.

 

Tím se dostáváme ke druhé zajímavosti celého Pauperu a to je fakt, že nejlepší draw engine formátu je bezpochyby Ninja se Spritou a ne Treasure Cruise. I tak je však Cruise spolu s Gushem vítanou cestou, jak získat karetní výhodu ve chvíli, kdy našeho Ninju potká něco nemilého.

 

Inovací balíčku je karta Fade Away, která v některých matchupech funguje téměř jako modrá varianta na téma Wrath of God. A také sideboard, který si vynutil přítomnost Aura Fluxu, protože Bogles se nedávno začaly hrát i na Pauperu, k čemuž se ještě dostanu.

 

Představený balíček je pouze orientační a na můj vkus je velmi špatně vybaven na mirror. Pokud bych chtěl hrát na Pauperu MonoU, tedy nejlepší balíček formátu, rozhodně bych si v sideboardu našel místo na nějaké Serrated Arrows a Sabotaže, protože jádro strategie se od roku 2012 příliš nezměnilo a obě karty tehdy fungovaly skvěle.


 

UR Delver
4 Delver of Secrets  
4 Mulldrifter  
3 Sea Gate Oracle  

4 Flame Slash  
4 Ponder  
4 Treasure Cruise  
4 Lightning Bolt  
4 Mana Leak  
3 Essence Scatter  
2 Counterspell  
2 Electrostatic Bolt  
1 Into the Roil  

8 Island  
4 Swiftwater Cliffs  
3 Mountain  
3 Quicksand  
3 Evolving Wilds  

Sb:
4 Pyroblast  
3 Curse of the Bloody Tome  
2 Negate  
2 Magma Spray  
1 Electrickery  
1 Dispel  
1 Curfew  
1 Into the Roil

Další možností jak postavil Delvera je, podobně jako na Modernu či Legacy, přidat červenou. Možnost je to na Pauperu realizovatelná, protože máte k dispozici dostatek levných triků, které jsou základem zmíněné strategie na jiných formátech.

 

Kupodivu máte i poměrně dobrou manabase, pokud se smíříte s tím, že naše země chodí do hry často taplé. Přítomnost Expanzí a Evolving Wilds podobně jako klasické Fetchlandy zlepšuje naše Cruise a taková Electrickery v sideboardu představuje doslova lahůdku proti klasickému MonoU Delverovi.

 

Oproti Modernu a Legacy je však celý balíček poněkud kontrolnější a prostor zde dostávají i kvalitní „value“ bytosti jako Mulldrifter, nebo Sea Gate Oracle.

 

Pokud bych si měl vybrat, dal bych dal stále přednost celomodré verzi, ale i červeno-modrá představuje solidní balíček, o jehož dobré umístění bych se nebál. Jen je třeba při jeho pořízení šáhnout hlouběji do kapsy, protože Pyroblasty v sideboardu jsou na poměry Pauperu docela drahé.


 

Další možností jak postavit UR je tradiční Pauper kombo kolem karty Kill Fiend. Fiend spolu s Nivix Cyclops totiž dokáží, za podpory levných kouzel, zabít soupeře jediným útokem.

 

Problémem celé strategie pak pochopitelně byl klasický problém kombo balíčků, kdy sice máme velmi dobrou první hru, ale po sideboardu jsou naše šance zabít připraveného soupeře výrazně nižší, protože nám často vadí téměř každé vracení nebo zabíjení.

 

Z toho důvodu došlo k poměrně zajímavé evoluci celé strategie. Nejprve se hráči rozhodli přidat Delvera a Cruise, což balíčku přidalo jak extra hrozbu, tak šanci konsolidovat pozici po zmařeném pokusu o kombo kill.

 

UR Fiend
4 Delver of Secrets  
4 Kiln Fiend  
3 Nivix Cyclops  

4 Gitaxian Probe  
4 Mana Leak  
4 Ponder  
4 Preordain  
4 Lightning Bolt  
3 Treasure Cruise  
3 Apostle's Blessing  
3 Assault Strobe  
3 Shadow Rift  

8 Island  
5 Mountain  
4 Evolving Wilds  
Sb:
3 Pyroblast  
3 Hydroblast  
3 Electrickery  
3 Flame Slash  
2 Annul  
1 Dispel 

Relativně záhy se však ukázalo, že i když jde o dobrou cestu, je zmíněná konstrukce zbytečně nejednoznačným hybridem. Balíček totiž pořád musel hrát dvě hry po sideboardu, ve kterých měl řadu nepotřebných karet. Vývoj strategie šel tedy ještě dále a hráči se rozhodli přestavět balíček na UR control s možností kombo killu.

 

UR fiend control
4 Kiln Fiend  
4 Mulldrifter  
4 Nivix Cyclops  
3 Sea Gate Oracle  

4 Firebolt  
4 Flame Slash  
4 Ponder  
4 Preordain  
4 Treasure Cruise  
4 Lightning Bolt  

5 Mountain  
5 Island  
4 Evolving Wilds  
4 Swiftwater Cliffs  
3 Izzet Boilerworks  

Sb:
4 Pyroblast  
3 Electrickery  
3 Hydroblast  
2 Electrostatic Bolt  
2 Curfew  
1 Flaring Pain

Osobně jsem velkým fanouškem poslední verze, protože v ní nacházím vše, co by měl dobrý balíček obsahovat. Máte dobré příšery, dobrá kouzla, myšlenku i možnost překvapit soupeře. Osobně si chci poslední představenou verzi důkladněji ozkoušet, protože na mě působí jako jedna z mála možností jak zlomit dominanci Delver decků v současném Pauperu.