Pro Tour Aether Revolt

V pátek 3. února startuje v irském Dublinu první Pro Tour roku 2017. V akci bude nová edice Aether Revolt a zbrusu nové Standard balíčky v rukou nejlepších hráčů světa. Fandit opět můžeme silné české výpravě. O čem PT je, komu fandit, na jaké karty se zaměřit a jak soutěžit o 3 boostery Aether Revolt se dozvíte v článku.

Co je Pro Tour?

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- umístěním v top4/top8 na Regionálním PTQ

vítězstvím v Magic Online kvalifikaci, Magic Online Championship Series (MOCS)

- umístěním v top8 na Grand Prix, nebo skóre 13:2 na GP (pokud to nestačilo na top8), umístěním v top4 na týmovém Grand Prix (nebo alespoň 36 bodů, pokud to nestačilo na top4)

- členové národního týmu, který se umístil v top8 na WMC

- umístěním do 25. místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT) nebo Hall of Fame

speciální pozvánkou od Wizards of the Coast


Z České republiky jsou kvalifikovaní:

Lukáš Blohon (Platinum Pro), Petr Sochůrek (Platinum Pro), Ondřej Stráský (Platinum Pro), Martin Jůza (Gold Pro), Jan Ksandr (GP London), Zbyšek Panchartek (GP Warsaw), Pavel Matoušek (GP Kyoto), Tom Ristovský (GP Kyoto), Martin Hrycej (RPTQ), Pavel Tvrzník (RPTQ).

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a Standard. Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

 

A také o profesionální body, které se kumulují celou sezónu a mohou vám přinést členství a bonusy v Pro Tour Clubu.

 

 

Pro Tour Club

Body potřebné na jednotlivé levely sbíráte v rámci jedné roční sezóny. Level pak platí od získání statusu až do konce další sezóny, takže čím dřív ho získáte, tím lépe, jelikož můžete delší dobu čerpat jeho bonusy. Např. u Platinum levelu pak hráči mají proplacené letenky a ubytování na všechny PT a dostávají finanční odměnu jen za to, že se ukáží na velkých turnajích. Popis všech bonusů Pro Players Clubu je ZDE.

Na jednotlivé levely je potřeba nasbírat následující počty bodů:

 Silver level: 20 Professional Points

 Gold Level: 35 Professional Points

 Platinum level: 52 Professional Points

 

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol Standard. Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher z 8 kol, kolpostupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol Standard. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále - první 2 v pořadí po základní části jdou rovnou do semifinále) ve formátu Standard.

Turnaj začíná v pátek v 10h našeho času (9h místního času v Dublinu).

Turnaj v Dublinu se hraje ve formátu draft 2xAether Revolt + 1x Kaladesh a Standard (Battle for Zendikar, Oath of the Gatewatch, Shadows over Innistrad, Eldritch Moon, Kaladesh, Aether Revolt).

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat naživo ZDE  nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE. Jelikož je mezi Irskem a naší republikou časový posun jen 1h (jsme napřed), nemusíme kvůli sledování přímého přenosu ponocovat ani vstávat nějak časně.

V coverage je k vidění nejen samotný turnaj, ale i rozhovory o nových kartách s tvůrci Magicu, historky ze zákulisí a novinky na MTG scéně chystané do budoucna.

 


Tipovací soutěž o 3 boostery Aether Revolt

Do pátku 3.2. do 12:00 na naší Facebook stránce.

Buďte naším fanouškem, správně si tipněte odpovědi na 4 záludné otázky a budete zařazeni do slosování o 3 boostery Aether Revolt.


 

 

Co vymyslet na Ather Revolt Standardu

Příchod edice Aether Revolt měl původně znamenat pouze přidání necelých 200 karet do stávajícího Standardu a žádná karta neměla odejít.

Po cca 6 letech jsme se však dočkali banování na Standardu - standard balík teď nesmí obsahovat zakázané karty Smugglers Copter, Reflector Mage a Emrakul, the Promised End.

Změna formátu je tak nakonec velmi zásadní, protože oslabeny byly všechny nejlepší balíky z minulké sezóny.

A co je zatím nového?

Z dosavadních výsledků nejvíce tradičně napovídají první velké zámořské turnaje ze série Star City Games Open.

Na těch se nejvíce prosazovaly balíky s kombem Saheeli Rai + Felidar Guardian a BG aggro pracující s +1/+1 žetony.