Pro Tour Battle for Zendikar

V pátek 16.října startuje první Pro Tour aktuální sezóny, který hostí americké Milwaukee. Čeká nás nášup toho nejlepšího Magicu. Nenechte si ujít živou akci! Živý přenos startuje v pátek v 16h našeho času ZDE.

Oficiální video Wizards of the Coast:

 

Co je Pro Tour?

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- umístěním v top4/top8 na Regionálním PTQ

vítězstvím v Magic Online kvalifikaci, Magic Online Championship Series (MOCS)

- umístěním v top8 na Grand Prix, nebo skóre 13:2 na GP (pokud to nestačilo na top8), umístěním v top4 na týmovém Grand Prix (nebo alespoň 36 bodů, pokud to nestačilo na top4)

- členové národního týmu, který se umístil v top8 na WMC

- umístěním do 25. místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT) nebo Hall of Fame

speciální pozvánkou od Wizards of the Coast

 

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a constructed (Standard nebo Modern). Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

 

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

 

A také o profesionální body, které se kumulují celou sezónu a mohou vám přinést členství a bonusy v Pro Tour Clubu.

 

 

Pro Tour Club

Body potřebné na jednotlivé levely sbíráte v rámci jedné roční sezóny. Llevel pak platí od získání statusu až do konce další sezóny, takže čím dřív ho získáte, tím lépe, jelikož můžete delší dobu čerpat jeho bonusy. Např. u Platinum levelu pak hráči mají proplacené letenky a ubytování na všechny PT a dostávají finanční odměnu jen za to, že se ukáží na velkých turnajích. Popis všech bonusů Pro Players Clubu je ZDE.

Na jednotlivé levely je potřeba nasbírat následující počty bodů:

 Silver level: 20 Professional Points

 Gold Level: 35 Professional Points

 Platinum level: 46 Professional Points

 

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol constructed. Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher z 8 kol, kolpostupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol constructed. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále).

 

Turnaj začíná v pátek v 16h našeho času.

 

Turnaj v Milwaukee se hraje ve formátu Battle for Zendikar limited (draft 3xBattle for Zendikar) a Standard.

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat naživo ZDE  nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE. Kvůli časovému posunu se coverage protáhne do noci, takže pokud patříte mezi nejskalnější fandy a chcete vše vidět naživo, počítejte s koncem přenosu někdy po půlnoci.

 

Formát Standard

Standard formát obsahuje jen nejnovější edice, takže je každá další sada často poměrně velkým zásahen do jeho podoby. S příchodem Battle for Zendikar navíc rotuje pryč celý Theros blok a Magic 2015, takže jdeme prakticky do neznáma a bude opravdu zajímavé sledovat, jak se s novým formátem hráči poperou.

První výsledky velkých turnajů s Battle for Zendikar ukázaly, že s manabase jdou dělat opravdu divy (díky kombinaci fetch landů a battle landů) a není extra potíž hrát všech 5 barev.  Také se ale ukázalo, že solidní dvojbarevná manabase a agresivní přístup nesou své ovoce. První velký SCG Open turnaj vyhrál Atarka Red - téměř celočervený balík založený na co největší agresivitě a "kombo" zakončení Become Immense + Temur Battle Rage, který trestal soupeře s vachrlatou manabase a nedoladěným balíkem. Druhý turnaj pak patřil GW megamorphu, který opět nezkoušel vícebarevné zběsilosti a přivedl hned 2 jeho piloty do finále.

Z dalších balíku se velmi slibně vyprofiloval Jeskai, který díky nové manabase celkem v klidu splashuje černou barvu na Crackling Doom a mnohými je považován za aktuálně nejsilnější balík. Do zapomnění se pomalu začal propadat Abzan (Aggro i kontrol), který byl považován za nejsilnější balík konce minulé sezóny, ale rotace klíčových karet z Theros bloku ho citelně zasáhla. Otázka také visí nad kontrolem, který také patřil mezi silné hráče minulé sezóny a už na prvních turnajích přinesl několika hráčům solidní umístění.

Ať už byly výsledky prvních dvou týdnů nového Standradu jakékoli, je jasné, že ještě zdaleka není prozkoumán potenciál a síla všech nových karet a jejich kombinací a můžeme jen hádat, který archetyp dostane důvěru od velkých týmů. V úvahu přichází krom výše uvedených i Eldrazi Rampa, Dragon Rampa, Rally the Ancestors, Sacrifice Deck, Landfall Aggro a další a další.

Zajímavé je vždy sledovat, kterému balíku budou věřit největší světové týmy. Právě jejich volby posléze nejvíce ovlivní následnou podobu formátu v podstatě bez ohledu na jejich výsledek. A samozřejmě také Pro Tour zahýbe cenou karet, které se nejvíce prosadí.

Co je zřejmé, tak že základ většiny manabase budou tvořit fetch landy z Khans of Tarkir, Battle Landy a basic landy.

Zejména pokud chcete držet krok s metagame a ušetřit nějakou korunu, je dobré jednat rychle a karty kupovat, jakmile je uvidíte v rukou známých hráčů.

 

Začíná se od znova

První PT sezóny sice možná neklade na hráče až takový tlak, co se sbírání Pro bodů týká, jelikož mají na jejich sbírání ještě dost času po zbytek roku, ale to určitě neznamená, že by někdo vzal přípravu na lehkou váhu. Jak už jsme psali výše, tak čím dřív nasbíráte Pro level, tím lépe pro vás a finanční výhry hned z kraje sezóny jsou určitě dobrým základem pro plánování dalšího postupu (kolik GP budete moci navštívit, kvůli ceně letenek, kolik času budete moci věnovat přípravě s ohledem na zaměstnání atd.). Navíc nejde spoléhat na to, že body snadno naženete později, jelikož konkurence je v profesionálním Magicu obrovská a na konci sezóny se každý jednotlivý bod počítá.

 

Češi na PT

Naše republika má na turnajích PT tradičně několik svých zástupců, kteří často přivezou cenný úspěch. V poslední době je toho důkazem tým "Cabin Crew" zformovaný na česko-slovenském základě, který už dokázal získat hned několik umístění v top8, včetně titulů. Určitě je dobré připomenout, že jeho člen Ondřej Stráský se v minulé sezóně umístil 2x v top8 na Pro Touru a jako evropan s nejvíce Pro body se účastnil prestižního světového šampionátu jednotlivců!

Kvalitní tým je pro úspěch na PT nedocenitelný a pro naše kvalifikované hráče je obrovskou výhodou, že tým Cabin Crew většinou nemá potíž vzít do testovacího procesu i "neznámé" hráče, kteří se na PT kvalifikují. Kromě české a slovenské špičky je v týmu např. Frank Karsten nebo Robin Dolar.

Určitě je dobré připomenout, že i Slovenská republika má na PT hráče světové úrovně, kdy Ivan Floch i Matej Zatlkaj už mají na svém kontě top8 na Pro Touru.

Na Pro Tour Battle for Zendikar jsou kvalifikovaní: Ondřej Stráský, Martin Jůza, Stanislav Cifka, Lukáš Blohon, Petr Sochůrek, Jaroslav Bouček, Tomáš Vaněk, Jiří Netrefa,  a ze Slovenska pak Matej Zatlkaj a Ivan Floch

Budeme držet palce.

Tolarie.cz

PS: určitě si nenechte coverage z PT ujít. Lepší hru jen tak někde neuvidíte.

 

 

 

 
na začátek