Pro Tour Eldritch Moon

V pátek 5.července začíná poslední Pro Tour aktuální sezóny. V australském Sydney se bude hrát Standard a Eldritch Moon draft. Vše bude přenášeno živě a máme tak skvělou příležitost vidět ty nejlepší hráče světa a jejich balíčky v akci. Samozřejmě opět za přítomnosti silné české výpravy. Přenos začíná už v 1h ráno našeho času.

Oficiální video Wizards of the Coast:

 

 

Co je Pro Tour?

 

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- umístěním v top4/top8 na Regionálním PTQ

vítězstvím v Magic Online kvalifikaci, Magic Online Championship Series (MOCS)

- umístěním v top8 na Grand Prix, nebo skóre 13:2 na GP (pokud to nestačilo na top8), umístěním v top4 na týmovém Grand Prix (nebo alespoň 36 bodů, pokud to nestačilo na top4)

- členové národního týmu, který se umístil v top8 na WMC

- umístěním do 25. místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT) nebo Hall of Fame

speciální pozvánkou od Wizards of the Coast

 

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a Standard. Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

 

A také o profesionální body, které se kumulují celou sezónu a mohou vám přinést členství a bonusy v Pro Tour Clubu.

 

 

Pro Tour Club

Body potřebné na jednotlivé levely sbíráte v rámci jedné roční sezóny. Level pak platí od získání statusu až do konce další sezóny, takže čím dřív ho získáte, tím lépe, jelikož můžete delší dobu čerpat jeho bonusy. Např. u Platinum levelu pak hráči mají proplacené letenky a ubytování na všechny PT a dostávají finanční odměnu jen za to, že se ukáží na velkých turnajích. Popis všech bonusů Pro Players Clubu je ZDE.

Na jednotlivé levely je potřeba nasbírat následující počty bodů:

 Silver level: 18 Professional Points

 Gold Level: 33 Professional Points

 Platinum level: 50 Professional Points

 

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol constructed (nově vždy Standard). Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher z 8 kol, kolpostupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol constructed. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále) v příslušném constructed formátu.

Turnaj začíná v pátek v 1h ráno našeho času (9h místního času v Sydney).

Turnaj v Sydney se hraje ve formátu draft 2x Eldritch Moon/1xShadows over Innistrad a Standard (Dragons of Tarkir, Magic Origins, Battle for Zendikar, Oath of the Gatewatch, Shadows over Innistrad, Eldritch Moon).

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat naživo ZDE  nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE. Jelikož je mezi Sydney a naší republikou časový posun 8h, musíme si kvůli sledování přímého přenosu přivstat/ponocovat. Na druhou stranu je výhoda, že každý den ráno budemem mít už během snídaně plno žhavých novinek ze světa profesionálního Magicu.

V coverage je k vidění nejen samotný turnaj, ale i rozhovory o nových kartách s tvůrci Magicu, historky ze zákulisí a novinky na MTG scéně chystané do budoucna. K organizovanému hraní už před PT vydali Wizards poměrně obsáhlé oznámení - v angličtině ZDE.

 

Jak vyzrát na Standard aneb dá se vyzrát na Bant Company?

První týdny formátu Standard s Eldritch Moon ukázaly jasnou dominanci balíku Bant Collected Company, který získal hned několik skvělých přírůstků.

Dominance tohoto balíku na prvních dvou turnajích Star City Games Open byla taková, že se snad všichni světoví autoři shodli na tom, že takové Standard prostředí je "nezdravé". Na posledním SCG turnaji tvořil tento archetyp více než 50% všech balíků v top 32. Na druhou stranu se již na těhcto turnajích objevilo několik novinek a vždy je to právě až turnaj Pro Tour, který opravdu odhalí sílu nových karet a ukáže ty opravdu nejlepší strategie.

Stejná situace byla i před PT Shadows over Innistrad, kdy byl jasně nejúspěšnějším balíkem Monowhite Humans, ale na PT se nakonec příliš neprosadil, protože se na něj všichni, kdo ho nehráli, dobře připravili.

Pro připomenutí, v týdnech před PT Shadows over Innistrad byly nejúspěšnější balíky - MonoWhite Humans, Collected Company, BW midrange a UR control.

V top8 na PT Shadows over Innistrad pak bylo dokonce 8 různých balíků! Konkrétně: G/W Tokens, Bant Company, Esper Walkers, Esper Dragons, R/G Goggles Ramp, R/W Eldrazi Goggles, B/G Seasons Past control, B/G Aristocrats

Můžeme jen hádat, zda stejně pestrou top8 a vůbec celé herní pole uvidíme i tentokrát. Vše bude záležet na tom, zda se velkým týmům podaří najít recept na Bant Company. Většina hráčů je před PT v pozici, že buďto objeví balík, který má alespoň vyrovnaný matchup s Bant Company a není slabý proti všemu ostatnímu, nebo si prostě vezmou Bant Company, jakožto nejlepší balík.

Eldritch Moon obsahuje hned několik hodně silných karet, které se doposud prosadily jen okrajově a přitom mohou stát u vzniku nového silného balíku schopného Bant Company porážet. Z těch nenadějších jde třeba o tyhle:

 

Ať už situace na novém Standardu dopadne jakkoli, bude zajímavé sledovat, s čím přijdou nejlěpší světové týmy i hráči mimo tým. I když je Standard poměrně ustálený, rozhodně ještě nejsou vyčerpané všechny možnosti.

I jen to, že se nějaká novinka objeví na kameře v rukou některého ze známých hráčů, může určitý balík hodně zpopularizovat. A samozřejmě také Pro Tour zahýbe cenou karet, které se nejvíce prosadí.

Zejména pokud chcete držet krok s novou metagame a ušetřit nějakou korunu, je dobré jednat rychle a karty kupovat, jakmile je uvidíte v rukou známých hráčů. Pokud se v nejúspěšnějších balících prosadí nějaká nečekaná karta (i očekávaná), můžete očekávat skokový nárůst její ceny.