Pro Tour Journey into Nyx

Od pátku do neděle se v americké Atlantě hraje turnaj ze série Pro Tour. Jedná se o největší profesionální MTG turnaj a sledovat ho můžete v živé oficiální coverage. O čem celá akce bude se dočtete v článku.

Co je Pro Tour?

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- vítězstvím PTQ turnaje, kde vítěz získá i proplacenou letenku na daný PT (u nás se konají 2 kvalifikační turnaje na každý PT)

- umístěním v top4 na Grand Prix, kde je méně než 1200 účastníků (top4 má i letenku) nebo umístěním v top8 na Grand Prix turnaji při účasti nad 1200 hráčů (v top8 má každý i letenku) nebo výsledkem 13:2 na Grand Prix, kde je 1200 a více llidí, pokud vám toto nestačilo na umístění v top8 (13:2 je ovšem bez letenky)

- umístěním do 25 místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT)

- speciální pozvánkou od Wizards of the Coast

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a constructed (Standard, Modern nebo Block Constructed). Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol constructed. Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher postupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol constructed. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále).

Turnaj začíná v 15h našeho času.

Turnaj v Atlatně se hraje ve formátu Theros block limited (draft Journey into Nyx - Born of the Gods - Theros) a Theros block constructed (balík může obsahovat pouze karty z edic Theros bloku).

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat buďto naživo ZDE nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE.

Mohlo by se zdát, že blok constructed není relevantní formát, jelikož se netěší velké oblibě, ale zde je třeba říci, že jsou to často právě balíčky z předchozího bloku, které po rotaci určují tvář Standardu.

 

Češi na PT

Naše republika má na turnajích PT tradičně několik svých zástupců, kteří často přivezou cenný úspěch, kdy v poslední době je tím největším bezesporu prvenství Stanislava Cifky na PT Return to Ravnica. I další hráči se však už dokázali probojovat až do top8 a Martin Jůza dokonce dvakrát. Z dřívější doby je určitě namístě připomenout si alespoň Jakuba Šlemra, o jehož úspěších se můžete dočíst v jeho profilu na našem webu ZDE.

Na Pro Tour v Atlantě jsou kvalifikovaní: Martin Jůza, Stanislav Cifka, Lukáš Jaklovský, Dominik Prošek, Petr Sochůrek a Matěj Vantuch.

První tři jmenovaní už uhráli top8 na některém z předchozích Pro Tourů (u lukáše to bylo Mistrivství světa) a Dominik s Petrem předvedli solidní výkony na posledním PT, takže můžeme zajisté věřit v dobrá umístění i tentokrát.

Budeme držet palce.

 

 
na začátek