Pro Tour Kaladesh

V pátek 14. října startuje na Havaii první Pro Tour nové sezóny. V akci bude nová edice Kaladesh a zbrusu nové Standard balíčky v rukou nejlepších hráčů světa. Fandit opět můžeme silné české výpravě. O čem PT je, komu fandit, na jaké karty se zaměřit a jak soutěžit o 3 boostery Kaladesh se dozvíte v článku.

Co je Pro Tour?

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- umístěním v top4/top8 na Regionálním PTQ

vítězstvím v Magic Online kvalifikaci, Magic Online Championship Series (MOCS)

- umístěním v top8 na Grand Prix, nebo skóre 13:2 na GP (pokud to nestačilo na top8), umístěním v top4 na týmovém Grand Prix (nebo alespoň 36 bodů, pokud to nestačilo na top4)

- členové národního týmu, který se umístil v top8 na WMC

- umístěním do 25. místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT) nebo Hall of Fame

speciální pozvánkou od Wizards of the Coast


Z České republiky jsou kvalifikovaní:

Lukáš Blohon (vítěz PT Eldritch Moon), Petr Sochůrek (Platinum Pro), Ondřej Stráský (Platinum Pro), Martin Jůza (Gold Pro), Jan Ksandr (GP Sydney top8), Jaroslav Bouček (GP Riminy top8), Jiří Obraz (GP Lille top8), Matěj Malý (posun kvalifikace z předchozího PT).

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a Standard. Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

 

A také o profesionální body, které se kumulují celou sezónu a mohou vám přinést členství a bonusy v Pro Tour Clubu.

 

 

Pro Tour Club

Body potřebné na jednotlivé levely sbíráte v rámci jedné roční sezóny. Level pak platí od získání statusu až do konce další sezóny, takže čím dřív ho získáte, tím lépe, jelikož můžete delší dobu čerpat jeho bonusy. Např. u Platinum levelu pak hráči mají proplacené letenky a ubytování na všechny PT a dostávají finanční odměnu jen za to, že se ukáží na velkých turnajích. Popis všech bonusů Pro Players Clubu je ZDE.

Na jednotlivé levely je potřeba nasbírat následující počty bodů:

 Silver level: 20 Professional Points

 Gold Level: 35 Professional Points

 Platinum level: 52 Professional Points

 

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol Standard. Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher z 8 kol, kolpostupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol Standard. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále) v příslušném constructed formátu.

Turnaj začíná v pátek ve 21h našeho času (9h místního času v Honolulu).

Turnaj v Honolulu se hraje ve formátu draft 3x Kaladesh a Standard (Battle for Zendikar, Oath of the Gatewatch, Shadows over Innistrad, Eldritch Moon, Kaladesh).

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat naživo ZDE  nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE. Jelikož je mezi Honolulu a naší republikou časový posun 12h (jsme napřed), musíme kvůli sledování přímého přenosu ponocovat. Na druhou stranu je výhoda, že o víkendu budeme mít už během snídaně plno žhavých novinek ze světa profesionálního Magicu.

V coverage je k vidění nejen samotný turnaj, ale i rozhovory o nových kartách s tvůrci Magicu, historky ze zákulisí a novinky na MTG scéně chystané do budoucna.

 


Tipovací soutěž o 3 boostery Kaladesh

Do pátku 14.10. do 24:00 na naší Facebook stránce.

Buďte naším fanouškem, správně si tipněte odpovědi na 3 záludné otázky a budete zařazeni do slosování o 3 boostery Kaladesh.


 

 

Co vymyslet na Kaladesh Standardu

Příchod edice Kaladesh přinesl rotaci formátu Standard, kdy odešly edice Dragons of Tarkir a Magic Origins. Prostředí je tak zcela nové, protože z formátu odešlo hned několik zásadních karet (jmenujme třeba Collected Company, Dromokas Command, Languish, Jace..).

Z dosavadních výsledků napovídá první velký zámořský turnaj Star City Games Open, který před PT často udává směr. Většinou se před PT odehrajou 2 tyto turnaje, teď se ale odehrál jen jeden, což příliš nenapoví.

Tedy až na to, že se potvrdilo, že v prvním týdnu jsou nejúspěšnější aggro strategie.

A že musíme počítat s tímhle letadýlkem.

 

Na tohle vozítko si nejspíš musíme zvyknout, protože ho hrál každý z nejúspěšnějších 8 balíků 4x!

To tu už dlouho nebylo. Dobrá zpráva ale je, že se jednalo hned o 5 různých archetypů. A prosadila se i další vozidla, takže se jedná o úspěšnou novou mechaniku.

Určitě ale můžeme očekávat, že se objeví i nějaké další balíky a nepůjde jen o souboje útočných strategií.

Z prvních dvou týdnů hraní vychází nejlépe BR artefakt aggro, RW vechicles, RG energy aggro, Colossus artifact aggro, BG delirium a Emerge.

Ale určitě ještě nebylo prozkoumáno vše. "Kombo" epické balíky s Kaladesh kartami už teď vystrkují růžky a je jen otázkou, zda na některou takovou strategii vsadí někdo z hráčů na PT.

 

A co třeba zaměření na instanty a sorcery a využití těhle dvou karet?