Pro Tour Magic 2015

Od pátku do neděle se v americkém Portlandu hraje turnaj ze série Pro Tour. Jedná se o největší profesionální MTG turnaj a sledovat ho můžete v živé oficiální coverage. O čem celá akce bude se dočtete v článku.

Co je Pro Tour?

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- vítězstvím PTQ turnaje, kde vítěz získá i proplacenou letenku na daný PT (u nás se doposud konaly 2 kvalifikační turnaje na každý PT, ale v budoucnu se tato praxe změní)

- umístěním v top4 na Grand Prix, kde je méně než 1200 účastníků (top4 má i letenku) nebo umístěním v top8 na Grand Prix turnaji při účasti nad 1200 hráčů (v top8 má každý i letenku) nebo výsledkem 13:2 na Grand Prix, kde je 1200 a více llidí, pokud vám toto nestačilo na umístění v top8 (13:2 je ovšem bez letenky), s plánovanou změnou v organizovaném hraní bude nově kvalifikován (s letenkou) každý v top8 na GP bez ohledu na počet účastníků

- umístěním do 25 místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT) nebo Hall of Fame

- speciální pozvánkou od Wizards of the Coast

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a constructed (Standard, Modern nebo Block Constructed). Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol constructed. Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher postupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol constructed. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále).

Turnaj začíná v 18h našeho času.

Turnaj v Portlandu se hraje ve formátu Magic 2015 limited (draft 3xMagic 2015) a Standard (balík může obsahovat karty z edic Return to Ravnica Bloku, Theros bloku, Magic 2014, Magic 2015).

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat buďto naživo ZDE nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE.

Standard momentálně obsahuje maximální možný počet edic, takže bude určitě zajímavé s čím hráči příjdou. Obzvláště důležité bude sledovat velké týmy a jejich přístup k formátu, který je poměrně hodně ustálený a je jen otázkou nakolik ho dokáže Magic 2015 ovlivnit. Každopádně to bude zvláště tento Pro Tour, který nastaví tvář Standardu na sezónu WMCQ, takže je vhodné věnovat jeho výsledkům pozornost.

 

Češi na PT

Naše republika má na turnajích PT tradičně několik svých zástupců, kteří často přivezou cenný úspěch, kdy v poslední době je tím největším bezesporu prvenství Stanislava Cifky na PT Return to Ravnica a jeho top8 na posledním PT Journey into Nyx. I další hráči se však už dokázali probojovat až do top8 a Martin Jůza dokonce dvakrát. Z dřívější doby je určitě namístě připomenout si alespoň Jakuba Šlemra, o jehož úspěších se můžete dočíst v jeho profilu na našem webu ZDE.

Na Pro Tour Portland hrají: Martin Jůza, Stanislav Cifka, Petr Sochůrek, Adam Koska, Nikola Vávra.

První dva jmenovaní už uhráli top8 na některém z předchozích Pro Tourů, Adam byl na PT 2x devátý a Petr uhrál top16 hned na svém prvním PT, takže můžeme zajisté věřit v dobrá umístění i tentokrát.

Budeme držet palce.

Tolarie.cz

 
na začátek