Pro Tour Magic Origins

V pátek 31.července začíná poslední Pro Tour turnaj, který hostí kanadský Vancouver. A půjde opravdu o hodně. I našim hráčům. Nenechte si ujít živou akci! Živý přenos startuje v pátek v 18h našeho času ZDE.

 

Oficiální video Wizards of the Coast:

 

Co je Pro Tour?

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- umístěním v top4/top8 na Regionálním PTQ

vítězstvím v Magic Online kvalifikaci, Magic Online Championship Series (MOCS)

- umístěním v top8 na Grand Prix, nebo skóre 13:2 na GP (pokud to nestačilo na top8), umístěním v top4 na týmovém Grand Prix (nebo alespoň 36 bodů, pokud to nestačilo na top4)

- členové národního týmu, který se umístil v top8 na WMC

- umístěním do 25 místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT) nebo Hall of Fame

speciální pozvánkou od Wizards of the Coast

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a constructed (Standard nebo Modern). Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

A také o profesionální body, které se kumulují celou sezónu a mohou vám přinést členství a bonusy v Pro Tour Clubu. O tom, co přesně jejich zisk může znamenat se dočtete níže:

 

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol constructed. Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher z 8 kol, kolpostupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol constructed. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále).

Turnaj začíná v pátek v 16h našeho času.

Turnaj ve Vancouveru se hraje ve formátu Magic Origins limited (draft 3xMagic Origins) a Standard.

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat naživo ZDE  nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE. Kvůli časovému posunu se coverage protáhne do noci, takže pokud patříte mezi nejskalnější fandy a chcete vše vidět naživo, počítejte s koncem přenosu někdy po půlnoci.

 

Formát Standard

Standard formát obsahuje jen nejnovější edice, takže je každá další sada často poměrně velkým zásahen do jeho podoby. Tentokrát však bude formát ve své maximální velikosti, takže se nedá předpokládat, že by Origins obrátily vše vzhůru nohama.

První výsledky velkých turnajů s Magic Origins napověděly, že Abzan kontrol pořád patří mezi top na formátu a Green devotion pořád umí jedny z nejsilnějších věcí. Nicméně dominance těchto 2 archetypů hned na dalším turnaji znamenala příznivé prostředí pro Bant Heroic.

A hned v prvních 2 týdnech se prosadil balíček založený na Rally the Ancestors, kterým vrací ze hřbitova plno bytostí s casting costem 3 a méně, které s podporou Mogis´s Maraudera často znamenají výhru v témže kole. Balíček se hrával i dříve, ale až díky posilám z Magic Origins se stal skutečně hodně silným.

Z nových karet se už prosadila i dvojice Hangarback Walker a Thopter Spy Network, které tvoří základ dvojbarevných kontrolních balíků. Těžké časy naopak zažívají agresivní monored balíky (Rg aggro vyhrálo minulý Pro Tour), ale ty patří mezi častou volbu i na PT a díky předpokládanému většímu množství kontrolů by mohly být slušnou volbou.

Zajímavé je vždy sledovat, kterému balíku budou věřit největší světové týmy. Právě jejich volby posléze nejvíce ovlivní následnou podobu formátu v podstatě bez ohledu na jejich výsledek. A samozřejmě také Pro Tour zahýbe cenou karet, které se nejvíce prosadí.

Zejména pokud chcete držet krok s metagame a ušetřit nějakou korunu, je dobré jednat rychle a karty kupovat, jakmile je uvidíte v rukou známých hráčů.

 

Ve hře je víc než obvykle

Poslední Pro Tour sezóny znamená, že mají hráči poslední šanci získat potřebné Pro body za umístění. A určitě tento PT zamíchá pořadím různých žebříčků.  Na základě Pro bodů nasbíraných za sezónu se určí,

kdo bude nejlepším hráčem letošního roku.

Kdo získá jaký Pro level a bonusy v další sezóně.

Kdo se stane kapitánem národního týmu své země i

kdo se podívá na World Championship.

Naši mají v různých žebříčcích slušně našlápnuto, přičemž jsou ve hře nejen o nejvyšší možný level v Pro Clubu, ale stále můžeme mít i hráče roku! (titul, který ještě žádný Čech nezískal, ačkoli Martin Júza mu už byl několikrát celkem blízko)

Body potřebné na jednotlivé levely (platí od získání statusu až do konce další sezóny). Např. u Platinum levelu pak hráči mají proplacené letenky a ubytování na všechny PT a dostávají finanční odměnu jen za to, že se ukáží na velkých turnajích. Popis všech bonusů Pro Players Clubu je ZDE.

Na jednotlivé levely je potřeba nasbírat následující počty bodů:

Silver level: 20 Professional Points

Gold Level: 35 Professional Points

Platinum level: 46 Professional Points

 

Aktuální pořadí soutěže o hráče roku 2015 je ZDE. Pro info uvádíme top10, mezi kterými je i Ondřej Stránský.

 

Z našich hráčů jsou na tom v ohledu pro bodů v aktuální sezóně nejlépe:

Ondřej Stráský 53

Martin Júza 39

Lukáš Blohon 31

Stanislav Cifka 30

Petr Sochůrek 16

Při pohledu na tabulku Pro Club levelů je zřejmé, že pro získání Platinum levelu musí naši borci ještě zabojovat (momentálně má Platinum pro další sezónu jen Ondřej Stráský), přičemž někomu stačí "pouze" hodně solidní výsledek a někdo bude potřebovat skvělý výkon (umístění v top8). Toho jsou však naši reprezentanti schopni, jak už většina z nich v minulosti ukázala.

 

Češi na PT

Naše republika má na turnajích PT tradičně několik svých zástupců, kteří často přivezou cenný úspěch. V poslední době je toho důkazem tým "Cabin Crew" zformovaný na česko-slovenském základě, který už dokázal získat hned několik umístění v top8, včetně titulů.

Na posledním PT Dragons of Tarkir byli hned 2 členové této testovací skupiny v top8, přičemž jedním z nich byl Ondřej Stráský, pro kterého to byla již druhá top8 na PT v této sezóně!

Kvalitní tým je pro úspěch na PT nedocenitelný a pro naše kvalifikované hráče je obrovskou výhodou, že tým Cabin Crew většinou nemá potíž vzít do testovacího procesu i "neznámé" hráče, kteří se na PT kvalifikují. Kromě české a slovenské špičky je v týmu např. Frank Karsten nebo Robin Dolar.

Určitě je dobré připomenout, že i Slovenská republika má na PT hráče světové úrovně, kdy Ivan Floch i Matej Zatlkaj už mají na svém kontě top8 na Pro Touru.

 

Na Pro Tour Magic Origins kvalifikovaní: Ondřej Stráský, Martin Jůza, Stanislav Cifka, Lukáš Blohon, Matěj Vantuch, Lukáš Dušek, Tomáš Vaněk (PT se neúčastní) a ze Slovenska pak Matej Zatlkaj a Ivan Floch

 

Budeme držet palce.

Tolarie.cz

 

PS: určitě si nenechte coverage z PT ujít. Lepší hru jen tak někde neuvidíte.

 
na začátek