Pro Tour Shadows over Innistrad

V pátek 22. dubna startuje druhý Pro Tour letošního roku, který hostí španělský Madrid. Čeká nás nášup toho nejlepšího Magicu. Nenechte si ujít živou akci, která startuje v pátek v 9h našeho času ZDE. V článku se dozvíte vše, co potřebujete o PT vědět.

Oficiální video Wizards of the Coast:

 

 

Co je Pro Tour?

 

Nejvetší profesionální MTG turnaj, který se koná 4x do roka a není otevřený pro všechny zájemce. Je nutné se na něj kvalifikovat. To se vám může podařit několika způsoby:

- umístěním v top4/top8 na Regionálním PTQ

vítězstvím v Magic Online kvalifikaci, Magic Online Championship Series (MOCS)

- umístěním v top8 na Grand Prix, nebo skóre 13:2 na GP (pokud to nestačilo na top8), umístěním v top4 na týmovém Grand Prix (nebo alespoň 36 bodů, pokud to nestačilo na top4)

- členové národního týmu, který se umístil v top8 na WMC

- umístěním do 25. místa na předchozím PT

- díky levelu Pro Players Clubu (dostanete se do něj díky nasbírání dostatečného počtu profesionálních bodů na GP/PT) nebo Hall of Fame

speciální pozvánkou od Wizards of the Coast

 

Pro Tour turnaje se konají v různých místech světa a jsou vždy přehlídkou té nejvyšší úrovně hry, jelikož se na něj setkává kompletní Magicová špička. Formát je vždy kombinací limited (draft aktuálních edic) a constructed (Standard nebo Modern). Koná se vždy krátce po vydání nové edice, kdy je největší prostor pro vymýšlení nových balíčků a nalezení nejúčinnějších strategií na limited, takže jeho výsledky ovlivňují následnou podobu daného formátu. Příprava je náročná a je na ni poměrně málo času. I proto se hráči seskupují v týmech a testují společně. Profesionální týmy jsou fenoménem poslední doby a je vždy zajímavé s jakou strategií jednotlivá uskupení přijdou.

Kromě věčné slávy se na Pro Touru hraje o velké finanční částky (převzato z oficiálních stránek Wizards of the Coast, ceny jsou v USD):

 

A také o profesionální body, které se kumulují celou sezónu a mohou vám přinést členství a bonusy v Pro Tour Clubu.

 

 

Pro Tour Club

Body potřebné na jednotlivé levely sbíráte v rámci jedné roční sezóny. Level pak platí od získání statusu až do konce další sezóny, takže čím dřív ho získáte, tím lépe, jelikož můžete delší dobu čerpat jeho bonusy. Např. u Platinum levelu pak hráči mají proplacené letenky a ubytování na všechny PT a dostávají finanční odměnu jen za to, že se ukáží na velkých turnajích. Popis všech bonusů Pro Players Clubu je ZDE.

Na jednotlivé levely je potřeba nasbírat následující počty bodů:

 Silver level: 20 Professional Points

 Gold Level: 35 Professional Points

 Platinum level: 46 Professional Points

 

Struktura a formát turnaje

PT turnaj vždy začíná v pátek, kdy se hrají 3 kola draftu a poté 5 kol constructed (Standard/Modernu). Všichni hráči, kteří dosáhli alespoň 4 výher z 8 kol, kolpostupují do druhého hracího dne. V sobotu se hraje opět stejným systémem, 3 kola draftu a 5 kol constructed. Prvních 8 hráčů v pořadí pak postupuje do třetího hracího dne, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem (čtvrtfinále, semifinále, finále) v příslušném constructed formátu.

Turnaj začíná v pátek v 9h našeho času (9h místního času v Madridu).

Turnaj v Madridu se hraje ve formátu 3xShadows over Innistrad draft a Standard.

 

Novinka ve struktuře top8 zápasů

Na turnaji v Madridu nás čeká úprava v systému hraní top8 zápasů. Hrát se bude klasicky na 3 vítězné hry, ale oproti minulosti se budou hrát první dvě hry bez sideboardování (na 3. až potenciální 5. hru hráči mohou sideboardovat). Důvodem změny je, že bude více kopírovat průběh klasického zápasu, kde se hraje 1 hra bez sideboardu a zbylé jedna až dvě hry s možností sideboardovat. Ve výsledku změna pomáhá zejména balíkům, proti kterým existují hodně zaměřené karty v sideboardu (mají hru k dobru, kdy se jim vyhnou).

 

Coverage z turnaje

Přenos z turnaje zajišťují sami pořadatelé, tedy Wizards of the Coast. Turnaj můžete sledovat naživo ZDE  nebo i sledovat psanou coverage, která se objeví ZDE. Jelikož mezi Madridem a naší republikou není časový posun, nemusíme si kvůli sledování přenosu přivstávat ani ponocovat. Na druhou stranu hodně lidí omezí to, že během přenosu budou mít své běžné pracovní i nepracovní povinnosti.

V coverage je k vidění nejen samotný turnaj, ale i rozhovory o nových kartách s tvůrci Magicu, historky ze zákulisí a novinky na MTG scéně chystané do budoucna.

 

Jak vyzrát na nový Standard?

V Madridu se ukáže, jak si nejlepší hráči světa poradí se zbrusu novým Standard formátem. Poprvé jsme svědky nového typu rotace, kdy se ze Standardu stává formát o 3 dvojedičních blocích. Přichází nový blok (jeho první edice Shadows over Innistrad) a odchází obě dvě edice nejstaršího bloku (pro potřeby najetí na nový systém odešly z formátu edice Khans of Tarkir a Fate Reforged). Na výběr tak jsou karty z 5 edic (Dragons of Tarkir, Magic Origins, Battle for Zendikar, Oath of the Gatewatch, Shadows over Innistrad).

O tom, jak bude formát Standard vypadat nám napověděly první velké turnaje s novými kartami - zejména 2 víkendy StarCityGames Open, kde se hrál Standard. Mezi nejnadějnějšími balíky byly tyto 4 archetypy - MonoWhite Humans, Collected Company, BW midrange a UR control.

Výsledky jasně ukázaly, že je to právě bílá barva, která je v novém prostředí skvělou volbou, protože poskytuje super možnosti v oblasti removalu, agresivních bytostí, midrange bytostí i planeswalkerů. Taková situace tu už dlouho nebyla, že by jedna barva poskytovala možnosti do tolika různých archetypů a často ani nemusíte další barvu přidávat, aby váš bílý balík fungoval. Balíky obsahující bílou barvu prvním dvěma víkendům dominovaly a dá se čekat, že to budou právě bílé karty, které uvidíme v akci nejčastěji.

 

Nebyly to samozřejmě samé monowhity, kdo úřadoval na předních stolech. Hned první turnaj vyhrál Jim Davis s Bant Company, která je díky X/3 bytostem velmi dobrou volbou v prostředí, kde se soupeři snaží útočit 2/X koníky. Z "ne-bílých" balíků se stal po prvním umístění v top8 (v rukou Todda Andersona) velmi populárním UR kontrol využívající nové Thing in the Ice a starých Pyromancers Goggles. Balík je jak kvalitní, tak zábavný. Midrange strategie pak často využívaly bezbarvých eldrazi nejčastěji doplněných o bílou a črnou/červenou barvu.

Jak se dá na tuto metagame reagovat je otázkou. Důležité je vědět, že mezi mnoha PRO hráči není monowhite aggro příliš oblíbeným archetypem, takže by k němu sáhli až v situaci, kdy by se jednalo o opravdu nejsilnější balík. Naproti tomu je však monowhite aggro aktuálně nejlepším agresivním balíkem a jsou to právě agresivní balíky, které se na okruhu PT těší jisté popularitě na základě poučky "když hraješ se silnějším soupeřem, tak ho umlať rychle, aby se nestačila projevit jeho převaha v dovednostech". Tato poučka jesice myšlena s trochou nadsázky, ale jsou hráči, kteří ji berou za své.

Mezi mnoha PRO hráči jsou také oblíbené kontroly, nebo obecně balíky s modrou, takže pokud někdo natestuje dobrý modrý balík, dá se čekat, že si získá více příznivců v jeho týmu.

Ať už situace na novém Standardu dopadne jakkoli, bude zajímavé sledovat, s čím přijdou nejlěpší světové týmy i hráči mimo tým. Jelikož je Standard stále v plenkách, dá se čekat, že se nějaké to překvapení objeví. I jen to, že se nějaká novinka objeví na kameře v rukou některého ze známých hráčů, může určitý balík hodně zpopularizovat. A samozřejmě také Pro Tour zahýbe cenou karet, které se nejvíce prosadí.

Zejména pokud chcete držet krok s novou metagame a ušetřit nějakou korunu, je dobré jednat rychle a karty kupovat, jakmile je uvidíte v rukou známých hráčů. Pokud se v nejúspěšnějších balících prosadí nějaká nečekaná karta (i očekávaná), můžete očekávat skokový nárůst její ceny.

 

David vs Goliáš

Pro Tour sice hrají jednotlivci, ale jsou to často právě velké testovací týmy, které úspěch jednotlivců umožňují. Je téměř pravidlem, že nejúspěšnější jsou na PT členové testovacích týmů složených z velkých magicových jmen. Takových týmů se v posledních letech uskupilo hned několik a již dávno není pravdou, že by nejsilnější tými nutně musely vznikat na Americkém kontinentu (jako za časů dominance Channel Fireball). Týmy jsou často poměrně proměnlivé a někteří hráči mezi jednotlivými uskupeními přecházejí, dokud nenajdou místo, které jim bude nejvíc vyhovovat (a zároveň on sám bude vyhovovat danému týmu). A někdy se v rámci testingu spojí i dva velké týmy, jako tomu bylo třeba na psoledním PT v případě týmu Channel Fireball a Face to Face Games.

Týmy vznikají všude po světě a i když jsou většinou geograficky vázané, není to butně podmínkou. Z těch největších uveďmě třeba americké Channel Fireball, Channel Fireball Pantheon, Ultra PRO, asijské MTGMint a Hareruya Pros nebo evropské EUreka, Team Revolution či Cabin Crew.

Ale PT není jen o týmech. Účastní se ho i hráči jdoucí na turnaj tak říkajíc na vlastní pěst. Důvodem může být to, že jsou ze své lokality jedinými kvalifikovanými, nemají o tým zájem (nebo tým nemá zájem o ně) nebo třeba tým nepotřebují. Mezi nejznámější PT "samotáře" patří určitě Shaun McLaren, který je specifický tím, že se na PT připravuje v podstatě sám a se svými dvěma PT top8 je nejzářivější výjimkou potvrzující pravidlo. Přítomnost v týmu však plno věcí usnadní a je tak v zájmu každého, aby v nějakém lepším týmu testoval.

 


 Učení se ze hry nejlepších hráčů světa je skvělým způsobem, jak se posouvat v Magicu.

 

Ale pro opravdové zlepšení je potřeba dodržovat další konkrétní postupy.

 

 


 

 

Češi na PT

Naše republika má na turnajích PT tradičně několik svých zástupců, kteří často přivezou cenný úspěch. V posledních několika letech je toho důkazem tým "Cabin Crew" zformovaný na česko-slovenském základě, který už dokázal získat hned několik umístění v top8, včetně titulů. Určitě je dobré připomenout, že jeho člen Ondřej Stráský se v minulé sezóně umístil 2x v top8 na Pro Touru a jako evropan s nejvíce Pro body se účastnil prestižního světového šampionátu jednotlivců! A je téměř pravidlem, že někdo z tohoto týmu se na každém PT umístí v top8.

Tým Cabin Crew sdružuje kromě českých a slovenských hráčů i zahraniční posily, ze kterých můžeme jmenovat třeba člena Hall of Fame Franka Karstena, Robina Dolara a na PT Madrid nově i bratry Dickmany a Valentina Mackela.

Určitě je dobré připomenout, že i Slovenská republika má na PT hráče světové úrovně, kdy Ivan Floch i Matej Zatlkaj už mají na svém kontě více top8 na Pro Touru.

Na Pro Tour Shadows over Innistrad jsou kvalifikovaní: Ondřej Stráský, Martin Jůza, Lukáš Blohon, Petr Sochůrek, David Dobiš, Jakub Erenyi a Jaroslav Bouček a ze Slovenska pak Matej Zatlkaj, Ivan Floch a Milan Nižnanský.

Určitě bude zajímavé sledovat výkon našich a jejich sbírání tolik potřebných PRO bodů. Ty zaručují kromě dalších benefitů i kvalifikaci na další Pro Toury a určitě je jen dobře, když můžeme na PT fandit i našim barvám. Naši hráči dlouhodobě dokazují kvalitu a rozhodně patří mezi aspiranty na dobré umístění. Všichni z trojice Ondřej Stráský, Martin Jůza a Lukáš Blohon už dokázali uhrát top8 na Pro Touru.

Petr Sochůrek má ve své kariéře také dobře nakročeno. Letos už má 35 Pro bodů, což je v půlce sezóny skvělé a Petr tak mohl přehodnotit svůj prvotní cíl uhrát Gold level a za teď dost reálný cíl si zvolit dosažení Platinum. Petr má navíc opravdu formu, když nedávno vyhrál Super Sunday turnaj na GP, kde kvůli naplněné kapacitě nemohl hrát hlavní turnaj a nedávno vyhrál Grand Prix v Paříži. Také je často řazen mezi přední hráče Evropy a celkově s ním i komentátoři počítají, jako s aspirantem na top8. Vypadá to, že je jen otázkou času, kdy se Petrovi podaří top8 na PT uhrát. Snad to bude už tento víkend.

Budeme všem držet palce a nezúčastněným přejeme super zážitek ze sledování coverage.

Tolarie.cz

 

PS: určitě si nenechte coverage z PT ujít. Lepší hru jen tak někde neuvidíte.

 
na začátek