Proč prohrávám v Magicu

Je nevyhnutelné, že některé hry Magicu prohrajete. Ale každá prohraná hra má nějaký důvod a když ho najdete a odstraníte, bude snažší proměnit vaše prohry ve výhry. Jak ho najít se dozvíte v článku.

Proč prohrávám v Magicu?

Tuhle otázku si dříve či později položí každý, kdo vyzkouší Magic, protože prohra ke hře prostě patří (z duelu odchází jeden jako vítěz, druhý jako poražený).

Na otázku si většina lidí ihned dokáže odpovědět, takže to vypadá, že nejde o nijak složité téma..

Potíž je však v tom, že odpověď, kterou si dáme, většinou není úplně přesná a přitom má dalekosáhlé následky pro náš další přístup ke hře, kterou tak rádi hrajeme.

Na můj vkus až mockrát jsem viděl i zažil na sobě, jak chybná odpověď na tuhle otázku dokázala:

- úplně otrávit hru,

- zapříčinit hádky,

- zamezit dalšímu rozvoji hráče,

- vytvořit nereálná očekávání

- nebo i donutila hráče s Magicem skončit.

Proto se budu této otázce věnovat podrobněji a přitom i ukážu úskalí, která hledání odpovědi provází.

 

To, že v Magicu někdy prohrajete, je naprosto přirozené.

V Magicu totiž občas prohrávají všichni. Bez výjimky.

Jediný rozdíl je v tom, jak často kdo vyhrává a prohrává. Ti lepší hráči prostě jen prohrávají méně. A i ti nejlepší hráči světa mají dlouhodobě 66% úspěšnost vyhraných zápasů.

I když je občasná prohra v Magicu nevyhnutelná, ptaní se po jejich příčinách jsou ty nějdůležitějších otázky, jaké si můžete položit, pokud je vaším cílem v Magicu vyhrávat.

Předpokladem zvýšení počtu výher je totiž

nahrazení postupů, které způsobují vaše prohry těmi postupy, které vás k výhře přibližují.

K tomu je potřeba vědět, co vaše prohry způsobuje.

A příště to už ideálně neopakovat.

A hlavně taky musíte vědět, co funguje a to pak praktikovat, abyste jen nenahrazovali jeden nefungující postup dalším.

Vezmeme to ale postupně a dnes se zaměřím na to, co vaše prohry v Magicu nejčastěji způsobuje a jak ty důvody rozpoznat.

 

Proč v Magicu (někdy) prohrává každý?

Tím, že jste se rozhodli hrát Magic, jste se nejen ponořili do jedné z nejlepších her světa (do té nejlepší sběratelské karetní určitě), ale také do jedné z her nejkomplexesnějších a nejnáročnějších. Rozhodně v tom smyslu, pokud je vaším cílem v jednotlivých hrách Magicu vyhrávat. (Samotné naučení pravidel hry pro běžné hraní až tak těžké není ;-) )

Kombinace následujících faktorů vede k tomu, že se občasné prohře nikdo nevyhne.

Herní rozhodnutí

Během hry vás čeká plno rozhodnutí. Nacházení optimálních řešení herních situací je opravdovým oříškem a často takových řešení musíte najít poměrně hodně během krátkého časového úseku. Vzhledem k obrovskému množství možností, známých i neznámých informací, které máte k dispozici pak nevyhnutelně děláte nesprávná rozhodnutí, které vám výhru vzdalují nebo rovnou berou.

Stavba balíku

Nejde jen o samotnou hru. Významnou součástí Magicu je i deckbuilding (stavba balíků), kde platí to samé - opět vás čekají rozhodnutí, která vás k výhře buďto přiblíží nebo vás od ní vzdálí. A to ještě než vůbec začnete hrát! Už jen to, s jakými kartami do hry vstupujete má zásadní vliv na její výsledek. Rozhodně teď nemám na mysli to, že musíte mít balíček nabušený drahými mythicy a planeswalkery, aby fungoval. Mnohem důležitější než drahé karty, je dodržování principů stavby fungujícího balíku.

Náhoda

Do hry vstupují i proměnné, které nedokážete ovlivnit a přitom mají rozhodující vliv na výsledek duelu, ať byste byli sebelepším hráčem a měli sebelépe postavený balík. Určitou roli vě hře hraje i náhoda. I když je zrovna tento vliv často tím nejvíc přeceňovaným, zůstává faktem, že karty máte v balíku v náhodném pořadí. A stejně tak je má náhodně i soupeř a někdy prostě bude největším vlivem na výsledek hry to, v jakém pořadí komu karty přijdou. Nebo to k jakému soupeři vás systém nalosuje během turnaje. Jaké karty otevřete během limited turnaje. Jestli vám kamarád na turnaj zapomene donést slíbené karty atd.

 

Co způsobuje prohru?

Příčin prohrané hry může být mnoho na více frontách, ale k tomu, aby se dala vytvořit nějaká teorie, je potřeba vytvořit si nějaký předpoklad - teorii. Doporučuji o tom někdy popřemýšlet. Osobně mě překvapilo, jak těžké je dojít k nějakým obecnějším závěrům :-)

Schválně, jak byste definovali prohru v Magicu v jedné větě?

 

.

.

.

 

Já jsem došel k tomuhle:


 

Prohrát v Magicu znamená, že jste během hry nedokázali využít vaše zdroje takovým způsobem, který by vám zajistil výhru dříve, než se to podaří soupeři.


 

Přitom je důležité si uvědomit, že:

 

Někdy mají na průběh hry větší vliv zdroje (karty)

- to, jaké máte v balíku,

- jaké má v balíku soupeř,

- jaké si líznete, v jakém pořadí a v jakém pořadí si je lízne soupeř,

- jaké stihnete během hry zahrát atd.

 

Jindy má větší vliv to, jakým zdroje použijete

- jaké zahrajete při volbě z více možností,

- kdy je zahrajete,

- jak je zahrajete,

- zda je vůbec zahrajete,

- jak řešíte konkrétní herní situace (např. útok, blok) atd.

 

A někdy má největší vliv to, jakým způsobem použije své zdroje soupeř a jak vám výhru usnadní nebo ztíží.

Ano, hru nehrajeme sami a účastní se jí ještě další hráč, který se potýká s tím samým, co my. Působí na něj stejné vlivy na nás - náhoda, deckbuilding, herní rozhodnutí. A i soupeř dělá rozhodnutí, která ho k výhře přibližují nebo mu výhru vzdalují.

O hře tak nerozhoduje jen to, jak dobře hrajete vy, ale i to, jak dobře hrajete v porovnání se soupeřem. A pokud jsou ostatní vlivy víceméně vyrovnané (oba máte rozumně poskládaný balík, oběma chodí karty v podobném poměru), nemusíte nutně hrát bezchybně, ale stačí dělat méně herních chyb než soupeř.

Tohle je hrozně důležité si uvědomit a je to právě soupeř, kterého mnoho lidí při svém přemýšlení o důvodech prohry ignoruje!

 


 

Téměř vždy jedná o kombinaci zdrojů a toho, jak s nimi pracujete vy a váš soupeř. Jedno v podstatě ani nemůže existovat bez druhého.

 


 

 stesti v magicu

Jak jste si asi všimli, tak jsem v proměnných ovlivňujících výsledek hry výslovně neuvedl náhodu. To proto, že většina lidí ji chápe ve smyslu štěstí/smůla a to k nalézání důvodů prohry nepomůže. Aspoň ne v tom smyslu, že byste tento vliv mohli napříště ovlivnit.

Pokud chcete opravdu přijít na to, proč prohráváte, tak

 

náhodu potřebujete chápat jen jako proměnou, která ovlivňuje vaše/soupeřovi zdroje

 

a pak do úvahy brát právě tyto (náhodou ovlivněné) zdroje.

 

Příklad:

Na začátku hry necháte ruku se dvěma zeměmi a do 6 kola vám nedojde třetí. Ve chvíli, kdy soupeř hraje 5-manové karty vy máte přístup teprve ke třem manám a síle jeho manově náročnějších karet se nedokážete rovnat.

Závěry z toho můžete vyvodit minimálně 2:

- klasický - prohrál jsem, protože jsem měl smůlu na země. To se prostě někdy stane a jdeme dál.

- méně častý - prohrál jsem, protože: "soupeř dokázal dříve dokázal do hry kvalitnější bytosti, kterým se moje bytosti nemohly rovnat". Nebo: "nebyl jsem schopen převzít iniciativu, protože jsem nemohl zahrát více kouzel za kolo (nemohl jsem zahrát zároveň bytost a zbavit se soupeřovi bytosti)".

Rozdíl je hlavně v tom, že s druhým závěrem se dá pracovat. Kromě jiného vám třeba může ukázat to, že by situace byla úplně stejná, i kdybyste položili každé kolo zemi. Třeba jste při stavbě balíku zařadili nevhodné karty a vaše 5 manové karty by se těm soupeřovým stejně nedokázaly rovnat. Nebo, že jste do balíku zařadili málo "zabíjení" na soupeřovi bytosti. A nebo jste třeba zařadili špatný počet zemí a tím jste této situaci "šli naproti".

Ruku na srdce - používáte např. pro stanovení počtu zemí "pocit"? Nebo používáte nějaký čísly podložený postup, třeba z těch o kterých píšu v článku Návod na dvojbarevnou manabase.

Pointou je, že náhodu nedokážete pro příště ovlivnit, ale dokážete ovlivnit, jaké zařadíte do balíku karty. K tomu byste se ale nedostali, pokud byste důvod prohry viděli jen v náhodě. A hlavně tím, že odstraníte z uvažování o prohře smůlu/štěstí si ušetříte hodně času při hledání toho, co můžete do příště zlepšit.

 

Jak zjistím, proč jsem hru Magicu prohrál?

Teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu.

Už jsme si ukázali, co může vliv na naši prohru/výhru, ale jak správně identifikovat to, co ovlivnilo konkrétní hru?

Jelikož nalezení odpovědi na tuto otázku není vůbec snadné, začneme pro lepší pochopení příkladem z ne-Magicového prostředí.

Malá výstraha - možná se v něm sami uvidíte ;-)

A pokud ne, tak hned přidám i svůj vlastní příklad z Magicového turnaje.

Já sám jsem se totiž v případu níže našel.. :-)

Proc prohravam v Magicu

 

Tři kamarádi se rozhodli, že zkusí závod v přespolním běhu na 10km.

Připravovali se tak, že každý den trénovali sprinty, protože usoudili, že pro účast v běžeckém závodě je důležité trénovat běh.

Na závod se rozhodli obout si místo běžeckých bot holinky, protože dle předpovědi by během závodu mohlo pršet a v dešti jsou holinky ideální.

Taky se domluvili, že po každých 100 metrech poběží chvilku pozadu, aby měli dobrou kontrolu nad tím, jak běží jejich soupeři.

Při samotném závodu začali hned od startu sprintovat, protože je přeci potřeba být v čele už od začátku a taky to byl způsob běhu, který měli nejvíc natrénovaný. A skutečně se jim podařilo do čela závodu dostat.

Ještě než jim začaly docházet síly, probíhali kolem diváků (zrovna běželi pozadu, aby kontrolovali soupeře) , když v tom jednomu z diváků za zábradlím spadl do dráhy kelímek s pitím a na rozlitém nápoji s kotkami ledu všichni tři kamarádi uklouzli, protože si při běhu pozadu kaluže nevšimli.

Zatím co nabírali znova rovnováhu a otírali si oděrky, zbytek startovního pole je začal dobíhat.

Zkusili ještě znovu sprintovat a na chvíli udržet vedení, ale pak jim rychle došly síly a už mohli jen sledovat vzdalující se soupeře...

V průběhu závodu ještě odhodili holinky a radši doběhli naboso a když už pořadatelé pomalu uklízeli cílovou pásku, všichni tři dokončili závod.

Po doběhnutí šli zhodnotit průběh závodu a dospěli k následujícímu:

1. řekl: ten běh na 10km je jen o štěstí. Za všechno může to pití, co nám vylili do cesty. Vždyť jsme do té doby v závodě vedli. Kdyby se to nestalo, všechny předběhneme!

2. řekl: myslím, že to spíš bylo o tom, že jsme si neobuli normální běžecké boty. Běh je celý o tom, jaký máš vybavení!

3. řekl: já bych spíš řekl, že úplně stačilo, kdybysme furt běželi popředu a ten závod jsme vyhráli. Stačí zvolit správnou strategii!

 

Možná vám uvedená situace přijde absurdní, ale pravdou je, že podobné zdůvodnění jako jeden ze tří kamarádů používá většina z nás po prohrané hře Magicu (jen v jiných slovech a v menší míře).

 

Podobnost čistě náhodná?

aneb proč jsem prohrál zápas na Magicovém turnaji

 

Hrál jsem na PPTQ vlastní konstrukci UG rampy. V prvním kole jsem se proti soupeřce s kontrolním balíkem dostal v rozhodující hře do situace, kdy se blížil konec časového limitu, já si tři kola po sobě lízl jen země a v ruce jsem měl jeden Negate a nic, čím bych prorazil. Přitom zbývalo soupeřce jen 8 životů. Ona měla sice plnou ruku karet, ale nic, čím by mě ohrožovala. Navíc měla vzhledem k pokročilé fázi hry málo zemí ve hře.

Když rozhodčí ohlásil 2 minuty do konce, lízl jsem si Part the Waterveil a naděje najednou ožila. Zahrál jsem Part za awaken cost, soupeřka reagovala rušením, to jsem si dle plánu pohlídal Negatem, ale soupeřčin Dispel na můj Negate znamenal, že výhra se ještě nekoná.

Následující kolo zahrála soupeřka Dragonlord Kolaghana a proletěla se. Já si lízl zemi a s ohlášením časového limitu předal kolo. Ve svém kole soupeřka přiložila planeswalkera Sarkhana a Tasigura, kteří díky haste od Dragonlorda ukončili hru.

 

Konec zápasu sledovali i kolegové z týmu Tolarie, kteří stihli dohrát dříve a měl jsem tak šanci na jejich názor.

První viděl, že jsem prohrál proti v té době netradičnímu kontrolu a konstatoval, že za prohru může konstrukce mého balíku a kdybych hrál něco "normálního" určitě vyhraju.

Druhý viděl několik posledních kol, kdy jsem si lízal země a povzbudil mě tím, že to byla jen smůla, prostě jsem si nic nelízl a nešlo nic dělat.

Já sám jsem si ze zápasu vzal následující: za prohru mohlo to, že jsem se příliš brzy snažil protlačit svou jedinou winkondici, namísto toho, abych si počkal a zkusil si dolíznout další rušení nebo hrozbu, kterou bych v tom samém kole zahrál. A navíc jsem pravděpodobně měl nechat soupeřku, aby se snažila vyhrát jako první, protože když by se mě s blížícím koncem kola pokusila zabít, musela by se zatapovat ve svém kole a už by jí nezbyla mana na 2 rušení.

 


 

Každý z nás dokázal vidět jen některé z důvodů, proč jsem prohrál a ostatní mu unikly.


 

moznosti v magicu 

- Prvnímu přihlížejícímu stačilo, že viděl, že jsem prohrál proti netradičnímu balíku, což potvrdilo jeho předsudek o tom, že jsem na turnaj zvolil špatný balík (to je pochopitelné, když se nejednalo o známý metagame deck a nebylo tak jisté, jak bude fungovat).

- Druhý mě buďto chtěl jen povzbudit nebo nad zápasem nechtěl do detailu přemýšlet (což je rozumné, když ho čekal celý den přemýšlení nad vlastní hrou), takže všechny informace zredukoval na očividný fakt, že jsem si v rozhodujících kolech nalízal moc zemí.

- Já jsem se pak snažil hledat hlavně herní chyby, protože jsem samozřejmě své volbě balíku věřil a považoval ho za konkurenceschopný. Navíc jsem jako jediný viděl celý zápas od začátku a je tak pochopitelné, že jsem měl největší šanci všimnout si chybných strategických rozhodnutí.

Měl někdo z nás pravdu?

Určitě ne. Aspoň ne v tom smyslu, že jeho vysvětlení mé prohry by bylo dostačující.

Dokonce i kdybychom všichni spojili svá zdůvodnění, tak by to určitě nebyly jediné důvody, proč se hra skončila mou prohrou.

- Co třeba otázka, zda jsem při sideboardování neměl odendat jednu zem a přidat hrozby?

- Musel jsem ve druhé hře skutečně zahrát Negate na planeswalkera soupeřky, což ji třeba přivedlo k tomu, že je dobrý nápad nasidovat Dispel? (3x Negate byl jediný instant v celém mém balíku).

A tímto možné vlivy na mou prohru určitě vyčerpány nebyly..

 

 

Co z toho plyne pro zjištění důvodů našich proher v Magicu?

Ať máme zkušeností sebevíc, je většinou velmi obtížné přesně identifikovat, co konkrétně způsobilo vaši prohru.

Lépe řečeno je velmi obtížné vidět CO VŠECHNO během hry mělo podíl na naší prohře.

Jak už jsem říkal, tak za prohrou může stát několik faktorů a jen zřídka se vyskytne pouze jediný.

 

za prohrou v Magicu téměř nikdy nestojí pouze jeden důvod.

 

A zároveň je prakticky nemožné nalézt všechny vlivy, které se na naší prohře podílely.

K tomu abysme to dokázali, bysme museli podrobit celou partii hluboké analýze kolo po kole, vynesenou kartu po vynesené kartě. A nesměli bysme zůstat u samotné hry, ale podívat se i na deckbuilding, který hře předcházel..

A to v 99,99% případů nikdo neudělá, respektive ani nedokáže udělat. Nalezení všech chybných rozhodnutí by předpokládalo, že jsme schopni nalézt všechna správná řešení situací v partii, tedy, že jsme v podstatě dokonalým hráčem Magicu.. A taky, že vidíme do balíku a hlavy soupeři..

 

Rozhodně nechci znít nějak pesimisticky s ohledem na nalezení odpovědí :-)

 

Jen chci ukázat, že

naše mysl často věci zjednodušuje a potřebuje jasné odpovědi.

 

Nejistota je pro ni nepříjemná a proto někdy až příliš lpí na první možné odpovědi a nechce hledat další (to by totiž způsobovalo další nejistotu).

 

Spokojení se s jediným důvodem prohry považuji za jedno z největších rizik toho, že prohrajete i příští hru nebo si hru úplně znechutíte.

 

Nalezení jediné odpovědi s sebou nese i velké riziko nereálných očekávání - upneme se na svou jednu nalezenou odpověď a myslíme si, že změnou té jedné věci přetvoříme naše prohry na výhry..

I pokud by se mi napříště podařilo odstranit některé chyby určitě by má šance na výhru vzrostla. Ale když by se mi nepodařilo odstranit všechny nedostatky, stále by má šance na výhru nebyla nejvyšší možná.

Ani nejlepší balík by mě nezachránil při špatných herních rozhodnutích. Samotná správná herní rozhodnutí by mě nezachránila, když bych měl špatně postavený balík a třeba špatně sideboardoval. atd.

Tohle považuji za naprosto klíčové, protože častokrát vidím (na sobě i na druhých), jak hráči stačí, když identifikuje JEDEN z důvodů, proč hru prohrál a další přestane hledat. A přitom ten, který našel, vůbec nemusel být ten hlavní! I jen jedna podceněná věc dokáže naprosto zhatit vaši cestu k výhře. A je úplně jedno, jak perfektně budete mít zbylé oblasti zvládnuté.

Např.

"Přijdu" na to, že prohrávám kvůli svým slabým kartám. Jelikož chci vyhrávat, nakoupím si drahé karty s očekáváním nárůstu výher. 

Jenže ony nepřichází.

Vidím, že chyba úplně nebyla v tom, že jsem hrál levné karty, ale že jsem měl balík špatně poskládaný.

Zeptám se tedy někoho zkušenějšího nebo si postavím úspěšný balík ze světového turnaje a s vidinou výher jdu do dalších bojů.

A zase nic moc, i když zlepšení tu je..

Je super, že už vím, že v balíku by byla lepší karta X než karta Y a opravdu ji zařadím, ale pokud třeba nepochopím svou roli v konkrétním matchupu (třeba to, zda se máte snažit hru kontrolovat nebo se snažit o iniciativu), změna karet všechno nespasí.

Tak jedeme dál.

Správně zařadím kartu X namísto karty Y a poznám, že v matchupu hraju kontrolní roli. Pořád mi ale bude výhru vzdalovat to, že ze způsobu soupeřovi hry nedokáži vydedukovat, do jakého momentu se snaží hru dostat, aby měl stále šanci zvítězit, pokud si lízne konkrétní kartu, kterou nasideboardoval.

Atd.

Proto

Když najdete jeden důvod své prohry, nepřestávejte hledat dál.

 Proc prohravam v Magicu

I když se to může zdát jako nekonečná práce, výsledky uvidíte a to poměrně záhy.

Budete nejspíš sami překvapení, když budete postupně nacházet další a další drobnosti, které mají na hru vliv.

Už jsem psal, že během hry není téměř nikdo dokonalý.

Jde hlavně o to, co nejvíce naklonit jazýček vah s příznivými vlivy na svou stranu = dělat méně chybných rozhodnutí než soupeř.

Každý kousíček (každá odstraněná chybka) má vliv a i drobnosti se nakonec projeví.

Důležité je zjištění, že se nepohybujete ve vesmíru, kde většina vlivů stojí mimo vaši kontrolu.

Neříkám, že ovládnete náhodu, ta bude ve hře napořád, jen už jí nebudete přikládat takový vliv. Lépe řečeno, i přes její vliv se budete posouvat k cíli - k vyššímu počtu výher.

A nakonec, třeba někdy v budoucnu už zůstane hlavně ta náhoda, která vám bude brát vaše výhry.

 

Hledání důvodů prohry - konkrétní postup

Jak tedy postupovat, abyste se nemuseli spokojit jen s jedním důvodem své prohry a nalezli jich co nejvíc?

Třeba takto:

1. začít hledat důvody prohry

- jakkoli se to může zdát samozřejmé, důvody prohry se až tolik nezabýváme. Ruku na srdce, po kolika procentech her se ptáte, co způsobilo vaši prohru?

2. nespokojit se s jedním důvodem

- i když se může zdát jasné, co způsobilo vaši prohru, nezůstávejte u toho a ptejte se dál. Vaše mysl se vás snaží obehrát;-) Určitě najdete víc věcí, které by šly do příště vylepšit.

3. postupovat systematicky

- můžete si třeba vybrat 3 oblasti z těch, ve kterých jde udělat chyba a v každé z nich zkusit najít důvod vaší prohry

- např. během příštích několika her se zameřte pouze na vliv skladby balíku, rozhodnutí o mulliganu, použití zdrojů v prvních 3 kolech hry..

4. vykašlete se na náhodu

- štěstí/smůla jsou výmluvy nezkušených hráčů a jen vám brání v nalezení toho podstatného. I kdyby byla krásně pravda, že jste prohráli na manascrew, zaměřte se na věci, které můžete do příště ovlivnit, protože tady prostě jsou.

5. nebuďte na to sami

- ptejte se ostatních, co jim přišlo během vaší hry špatně provedené. Co si myslí o konstrukci vašeho balíku. atd. Víc hlav víc ví a z odstupu nezúčastněného se často dá vidět mnohem víc, než ze zápalu hry.

 

Jsem přesvědčený o tom, že když tohle budete praktikovat, postupně se naučíte důvody své prohry snáze nalézat a pak je odstraňovat.

Schválně píšu, že postup musíte praktikovat. Čtením, (jakkoli dobré) teorie nikdo schopnosti nezíská.

 

A jsem přesvědčený i o tom, že k cestě za vyšším počtem výher v Magicu a vůbec k pochopení hry se vám půjde mnohem snáz, když budete znát potřebné konkrétní postupy vedoucí k vašemu lepšímu pochopení hry a k vašemu zlepšení.

To, jak o hře uvažují úspěšní hráči a jak k ní přistupují, jsem sepsal na téměř 100 stranách e-booku Cesta hráče, který si můžete koupit v našem e-shopu. Dozvíte se konkrétní postupy, které využijete v dalších oblastech hry, nejen při uvažování o důvodech svých proher a jejihž praktikování vás posune kupředu.

S čistým svědomím můžu říct, že je to to nejlepší, co jsem kdy k Magicu napsal a že pokud čtete moje články a dávají vám smysl, je skoro trestuhodné;-) si knihu nepřečíst a nezískat tak komplet mého nejlepšího know-how.

Pro představu o tom, jak kniha vypadá a jak je napsaná, vám zdarma dávám k dispozici kapitolu z celkových 10. Stáhněte si ji a pusťte se do čtení, věřím, že vás k přečtení celé knihy přesvědčí.

 

 

Přeju příjemné další čtení a hodně zdaru při hledání důvodů vašich proher :-)

 

Mějte se fajn.

 

Petr Brožek

 

 
na začátek