Profil PRO hráče: Jakub Šlemr

Jarda Bílek vám představuje jediného českého mistra světa v MTG a jednoho z nejúspěšnějších hráčů naší historie - Jakuba Šlemra.

Pozorný čtenář mých historických exkurzí si jistě všiml, že jsem se již věnoval představení celé  plejády hvězd světové MTG historie. Jestli jsem se však doposud něčemu příliš programově nevěnoval, bylo to představení hvězd domácích. Tento mírný handicap bych dnes rád trochu napravil. A to představením jména, bez kterého si pravděpodobně nelze etablování profesionálního Magicu v ČR vůbec představit. Tématem dnešního historického výletu tedy nebude nikdo jiný, než náš doposud jediný mistr světa v MTG Jakub Šlemr.

 

Při podrobném studiu Jakubovi MTG kariéry se nemohu zbavit dojmu, že jsou v současnosti jeho výsledky, ve světle jiných současných domácích a zahraničních hráčů, poněkud přehlíženy a proto jsem se mu také rozhodl věnovat samostatný článek. Je celkem smutný paradox, že v současnosti MTG hráči buď neví kdo to je, a nebo si Jakuba pamatují jen jako toho, kdo vyhrál mistrovství světa, což je i přes hodnotu této trofeje dle mého názoru strašně málo. Jakub totiž během své poměrně krátké (z dnešního pohledu) kariéry na profesionální MTG scéně vybojoval nepoměrně více skvělých umístění a právě těmi bych vás dnes rád trochu provedl. Již zmíněné přehlížení pochopitelně částečně souvisí s faktem, že Jakub není Američan a tak mu ti, kteří se ad hoc označují za MTG historiky, nedávají tolik kreditu jako kdejakému svému kamarádovi co jednou uhrál peníze na PT a pochopitelně i povahou české MTG historiografie, která jednoduše neexistuje. Stejně tak jako malý zájem domácích webů o podobná témata. Domácí weby totiž metodologicky nacionalistická témata doposud vůbec neřešily a nebo jim věnují pozornost jen velice povrchně a s důsledným zaměřením na současnost. To sice chápu, ale zároveň je to podle mého názoru dost škoda, protože v každém sportu je důležité reflektovat jeho minulost a brát si příklad z práce předchozích generací.

 

Jakubův první zásadní úspěch na domácí MTG scéně sahá do časů historicky druhého mistrovství v ČR. Psal se tehdy rok 1996 a mistrem republiky se stal dnes již neznámý David Korejtko. Na druhém místě se však umístil Jakub Šlemr a třetí tehdy byl Ondřej Baudyš. Zmíněná trojice spolu s Lukášem Kocourem vytvořila velmi silný národní tým, který obsadil na mistrovství světa dodnes nepřekonané druhé místo. První tři uvedení hráči se však nenechali zahanbit ani individuálně. Jakub byl osmnáctý, David devatenáctý a Ondřej dvacátý osmý.

 

Uvedeným výsledkem do značné míry odstartovalo poměrně úspěšné tažení hráčů ze srdce Evropy po profesionálních MTG turnajích. Hned na následujícím PT v Atlantě roku 1996 byl sice Jakub smolně jen osmdesátý šestý a tedy těsně od peněz, nicméně to vše byla jen předehra bouře, která měla přijít. Následující PT v Dallasu se odehrál bez Jakubovi účasti, ale to bylo v následujících letech, s výjimkou teamových turnajů naposledy. Hned na PT Los Angeles 1997 totiž Jakub obsadil vynikající desáté místo a od top8 ho tehdy dělilo opravdu málo. Po posledním draftu totiž údajně zmeškal začátek dalšího kola a byl tak penalizován kontumační prohrou v celém kole. Jakub se z toho však poměrně brzy oklepal a uhrál top 64 na následujícím PT v Pařiži a top 32 na PT New Yourk 1997. To je pro nás velmi důležitý turnaj, protože zde skončil druhý Ivan Stanoev, ale tomu se budu věnovat podrobněji až někdy příště. Podobně jako mistrovství ČR pro rok 1997, která se proslavilo řadou nešvarů spojených s uplácením, nicméně pro kontext dnešního článku postačí uvést, že zde Jakub Šlemr uhrál opět druhé místo a zase si tím zajistil pozici v národním týmu.

 

Na mistrovství světa v roce 1997 Jakub získal dodnes jen těžko docenitelné první místo a konečně nesmazatelně zapsal český Magic do historie. O tomto turnaji toho již bylo napsáno poměrně dost a tak pro úplnost jen uvedu, že na dvojce hrál své 4 barevné aggro a na extented vsadil na osvědčenou kombinaci lvíčků a blesků. Jeho balíček vypadal následovně a při vší úctě ke hráči a jeho výsledku je třeba poznamenat, že byl naprosto strašidelný jak z dnešního tak tehdejšího pohledu, protože nedovedl pravidelně porážet dominantní strategii tehdejšího standartu. 

 

10 Swamp                    
3 City of Brass            
3 Gemstone Mine            
2 Sulphurous Springs       
1 Underground River        
3 Undiscovered Paradise    
2 Shadow Guildmage         
4 Fallen Askari            
4 Black Knight             
4 Knights of Stromgold     
1 Necratog                 
4 Nekrataal
2 Uktabi Orangutan                     
4 Man-o'-War               
 
4 Choking Sands            
4 Contagion                
4 Incinerate               
2 Earthquake               
 
Sideboard
2 Ebony Charm              
2 Forsaken Wastes          
2 Dystopia                 
2 Hydroblast               
3 Pyroblast                
2 Disenchant 
1 Honorable Passage        
1 Excile  

                 

 

V souvislosti s Jakubovým balíčkem bych jen uvedl, že je mi záhadou, proč ho Frank Karstern nezařadil mezi nejhorší balíčky, co kdy vyhrály PT. Podle mého názoru je to jeden z jasných kandidátů na prvenství (oproti třeba RG pavoukům či minule zmíněném Cogni-Oathu které naopak Frank zařadil). Nicméně v pravdě příšerná volba balíčku jen dokresluje herní kvality, které tehdy Jakub musel mít, pokud dovedl i přes handicap v podobě svého balíčku získat titul mistra světa. Jako bonus zde národní tým obsadil taktéž velmi kvalitní třetí místo.

 

Následující sezona začala Pro Tourem v Chicagu jehož formátem byl extented. Jakub hrál téměř totožný balíček jako na mistrovství světa, nicméně tentokrát se mu příliš dobře nepeklo a nepostoupil ani do druhého dne. Smůla se Jakuba držela i na následujícím PT v Mainzu, avšak hned potom na PT Los Angeles 1998 opět potvrdil své kvality, když uhrál svou druhou top8. Formátem PT Los Angeles byl Tempest Block constructed a Jakub vsadil na Fritku se svitky. Zajímavostí turnaje jest, že se nejednalo jako dnes o celý blok, ale hrálo se jen s prvními dvěma sadami. To velmi snižovalo rozmanitost herního pole a naše reprezentace tak vlastně v přípravě počítala téměř výhradně s UW controlem a fritkou. Další z dnešního pohledu zvláštní skutečností byl fakt, že, jak uvádí Ondřej Baudyš ve svém reportu z této akce, neměli naši hráči dostatek karet, především tedy čtyři svitky na osobu. Což se potvrdilo právě ve volbě balíčků, kdy přibližně polovina výpravy hrála lepší balíček se svitky a druhá polovina ten horší bez nich. Mimo Jakuba zde taktéž s fritkou obsadil deváté místo Lukáš Ladra, což byl velmi pěkný výsledek pro naši výpravu. Jakubova cesta v top8 skončila hned ve čtvrtfinále, protože prohrál s koníky, na jejichž protekční rytíře nedovedl najít adekvátní odpověď.

 

Jakub v témže roce uhrál druhé místo na historicky prvním mistrovství Evropy. Zde vsadil, pro něj poněkud netradičně, na modrý control. Jen o pár měsíců později se konalo mistrovství světa v roce 1998, kde Jakub obsadil čtrnácté místo a o top8 přišel velmi smolně až v posledním kole, kdy potřeboval vyhrát, ale dokázal s Benem Rubinem jen remízovat. Jakub zde hrál na dvojce monoblue control se splashí na disenchanty a na Tempest bloku bílé koně s Cataclysmou. Pro zajímavost uvádím Jakubův decklist z mistrovství Evropy.

 

4 Forbid
4 Counterspell
2 Mana Leak
2 Force Spike
2 Power Sink
2 Dismiss
4 Impulse
4 Whispers of the Muse
4 Steal Golem
2 Suq´ata Firewalker
4 Legacy´s Allure
4 Nevinyrral´s Disk
4 Quicksand
2 Stalking Stones
4 Underground River
12 Island
Sideboardb:
3 Bottle Gnomes
4 Hydroblast
2 Lobotomy
2 Perish
2 Dread of Night
1 Vision Charm
1 Cursed Totem

 

Zajímavostí této sezony byl také historické první Invitational turnaj.  Jednalo se o dnes již neexistující turnaj, kam bylo pozváno nejlepších šestnáct hráčů uplynulé sezony na základě úspěchů a názorů odborníků. Tito hráči pak spolu sehráli několikadenní turnaj a jeho vítěz získal právo navrhnout si vlastní kartu. Tu potom Wizardi, po jistých úpravách, vždy vydali. Muselo se však jednat o bytost a pochopitelně takovou, aby se příliš nevymykala svou silou aktuální úrovni hry. Takto vznikly známé karty jako Sylvan Safekeeper, Shadowmage Infiltrator, Avalanche Rider či asi nejznámější Dark Confidant. Zajímavostí uvedeného turnaje jest, že Jon Finkel je sice zvěčněn na kartě Shadowmage Infiltrátor, avšak původně navrhl instantní obdobu karty Wrath of God. A v souvislosti s našim článkem potom především skutečnost, že Jakub Šlemr byl finalistou historicky prvního Invitational turnaje. O právo na navržení vlastní karty přišel až ve finále, kde 2:3 prohrál s Darwinem Castlem. Jakub si zmíněný turnaj zahrál ještě dvakrát avšak již ani jednou se mu zde příliš nedařilo.

 

PT sezona 1999 pro Jakuba příliš úspěšná nebyla. Jednu z příčin tohoto stavu bych spatřoval v poněkud špatném vybalancování tehdy vydávaných karet, což se především na constructed projevilo šílenou podobou turnajových formátů. PT v Římě byl, jak jsem již několikrát poznamenal, doménou balíčků kolem Tolarian Academy a i když zde Jakub dokázal získat 44. místo, neprobíhal turnaj příliš podle jeho představ. Především protože, i když se tehdy velmi věnovali naši hráči testingu a údajně měl již tenkrát Jakub nějaké kontakty směrem ven, neměli naši reprezentanti do poslední chvíle o existenci kombo balíčku kolem Akademie ponětí.

 

Podobná situace nastala na blokovém PT v New Yorku kde taktéž dominovala Academie. Jakub zde sice již byl součástí kvalitního týmu hráčů světové extra třídy, nicméně to opět k zásadnímu úspěchu nevedlo. Jakubova spolupráce s dalšími hvězdami tehdejšího profesionálního Magicu však byla rozhodně důležitá. Jednak díky ní měl Jakub a naši hráči lepší povědomí o turnaji, na který se připravovali a hlavně to opět jen potvrzovalo Jakubův tehdejší status a schopnosti. Magicová elita by přece nespolupracovala s náhodným klučíkem z východní Evropy. V průběhu let tak Jakub spolupracoval s hráči, jako byl Gary Wise, Zvi Mowshowitz, Raphael Levy, Sigurd Eskeland a další. Dnes vám tato jména již asi mnoho neřeknou, ale ve své době to byly zásadní veličiny MTG světa. Ale zpět k PT New York. Jakub a jeho tým zde hrál combo balíček kolem karty Fluctator. Což asi nebyla úplně špatná strategie, protože jednomu z jeho kolegů zajistila místo v top8, nicméně z historického hlediska se asi nejednalo o nejlepší balíček na turnaji. Tím pravděpodobně byly UR varianty Tinkeru s Avalanche Ridery či Goblin Weldery. Fluctator combo vypadalo přibližně následovně.

 

4 Cloud of Faeries
1 Palinchron
4 Frantic Search
4 Fluctuator
4 Grim Monolith
3 Lingering Mirage
2 Opportunity
2 Rescind
4 Stroke of Genius
3 Thran Turbine
4 Voltaic Key
1 Yawgmoth's Will
4 Blasted Landscape
3 Drifting Meadow
2 Island
4 Polluted Mire
4 Remote Isle
3 Smoldering Crater
4 Tolarian Academy
Sideboard
4 Hibernation
2 Island
2 Miscalculation
1 Opportunity
1 Power Sink
2 Rescind
2 Turnabout
1 Yawgmoth's Will

 

Pokud jde o mistrovství ČR v roce 1999, vyhrál zde Ondřej Baudyš se svým BG Survivalem a jak v rozhovoru pro jiný web konstatoval, stavěl si dopředu balíček tak, aby to měl dobré na bílé koně, které plánovali hrát jeho kamarádi. Tedy Například Jakub Šlemr a Lukáš Ladra. Jakub na MR hrál koníky v následujícím složení:

 

4 Mother of Runes
4 Warrior en-cor
3 Longbow Archer
3 Soltari Priest
3 Soltari Monk
2 Ticking Gnomes
1 Order of Sacred Touch
4 Mana Leak
2 Forbid
4 Disenchant
1 Worship
1 Armagedon
4 Cursed Scroll
3 Mox Diamond
10 Plains
2 Thran Query
3 City of Brass
3 Adarkar Wastes
2 Reflecting Pool
1 Thalakos Lowlands
Sideboard:
1 Worship
3 Armagedon
2 Wrath of God
2 Erase
3 Planar Void
2 Arcane Laboratory
1 Shatering Pulse
2 Perish

 

Jak vidíte, jednalo se o tradiční bílé koně se splashí na odpovědi, jenž bílá barva neposkytovala. Podle tehdejších medií byl balíček odpovědí na trendy současné metagame a především splash nahrazovala ztráty, jenž bílá utrpěla odrotovaním klíčových karet jako byl Empyrial Armor a Crusade, bez kterých byli koníci výrazně oslabeni a téměř neschopni se prosadit.

 

Jakub si však spravil chuť na GP Vídeň 1999, kde uhrál top 8. Zmíněné GP se hrálo ve formátu extented a vyhrál ho Kai Budde. Oba dva, podobně jako další hvězdy té doby, vsadili na kombo balíček kolem karty High Tide. Pro zajímavost uvádím, že uvedené GP hrálo jen 300 lidí. Z dnešního pohledu to tedy bylo takové trošku větší PTQ, kde se však sešla přibližně dvacítka nejlepších hráčů z celého světa. Nemám bohužel decklist Jakobova High Tidu z Vídně, ale ukáži vám verzi High Tide pro extented roku 1999, která se jak předpokládám, nemohla příliš lišit.

 

22 Island
4 Counterspell
4 Force of Will
4 High Tide
4 Impulse
4 Intuition
4 Merchant Scroll
4 Mind Over Matter
4 Stroke of Genius
4 Time Spiral
2 Turnabout
Sideboard
4 Chill
4 Disrupt
4 Hydroblast
3 Rebound

 

Vrchol sezóny potom Jakub pochopitelně zažil na mistrovství světa 1999, kde opět dominoval a bez větších problémů se dostal do top8. Hrál zde na dvojce monoblack control a na extented fritku s Forkem a Goblin Granáty. Fork zdůrazňuji záměrně, protože právě „Forkovaným granátem“ Jakub ten den opravdu zabil nejednoho soupeře. V top 8 ho však potkaly poměrně zásadní manové problémy a tak těsně 2:3 prohrál, což je škoda, protože měl v této top8 celkem dobré šance na výhru. Osud tomu však nechtěl a tak se zmíněné mistrovství stalo kořistí Kai Buddeho a jeho artefaktových draků. Německému národnímu týmu se však povedlo prohrát finále národních týmu fatální chybou jednoho člena, který seslal Covetous Dragona aniž by měl artefakt na stole. My se dnes můžeme jen dohadovat zda to byl doklad slabé hry, nebo následek velké únavy z několikadenního hraní v kombinaci s časovým posunem.

 

2 Spawning Pool
15 Swamp
1 Volrath's Stronghold
4 Wasteland
1 Bottle Gnomes
1 Phyrexian Negator
3 Phyrexian Plaguelord
3 Ravenous Rats
2 Ticking Gnomes
4 Powder Keg
1 Rapid Decay
2 Stupor
1 Vampiric Tutor
3 Yawgmoth's Will
2 Corpse Dance
3 Cursed Scroll
4 Dark Ritual
4 Diabolic Edict
4 Duress
Sideboard
1 Bottle Gnomes
2 Carrion Beetles
1 Evincar's Justice
1 Hatred
2 Perish
1 Persecute
2 Phyrexian Negator
3 Rapid Decay
1 Sphere of Resistance
1 Stromgald Cabal

 

3 Goblin Cadets
2 Goblin Lackey
3 Goblin Patrol
2 Goblin Vandal
4 Jackal Pup
4 Mogg Fanatic
2 Cursed Scroll
1 Death Spark
3 Fireblast
1 Fork
3 Goblin Grenade
4 Incinerate
4 Lightning Bolt
1 Price of Progress
3 Shock

16 Mountain
4 Wasteland
Sideboard
2 Cursed Scroll
1 Death Spark
2 Guerilla Tactics
2 Price of Progress
4 Pyroblast
4 Tormod's Crypt

Teamový PT ve Washingtonu Jakub vynechal, protože mu disciplína přišla velmi náročná a se svými kolegy se shodl, že bez důkladné přípravy, na kterou nemají čas, by se asi neprosadili. Že ještě má co říci však ukázal hned na následujícím PT v Londýně kde se prodraftoval až do top64 a opět ho v posledním draftu trápila vyložená smůla. Kdyby totiž ve druhém draftu vyhrál svůj stůl, dostal by se opět do top8. Na kdyby se však v životě nehraje a v MTG už vůbec a tak jeho celkový výsledek stačil jen na top 64. Záměrně tu poněkolikáté zdůrazňuji, jak málo v některých turnajích dělilo Jakuba od lepšího výsledku, protože mě nepřestává fascinovat vysoká konzistence jeho výsledků. Jsou totiž hráči, kteří se proslaví kvalitou svých finišů a pak naopak hráči jako Jakub, kteří skvěle rozehrají velké množství turnajů, ale ty poslední kola jim často příliš nevychází.

V téže sezoně se Jakubovi docela povedly dva následující constructed Pro Toury. Top 32 v Chicagu 1999 uhrál s prehistorickou verzí Tinkeru, kterou opět hrál celý jeho tým. Záměrně říkám prehistorickou, protože to bylo ještě před tím, než zmíněný archetyp zlidověl po výsledku na mistrovství světa v Bruselu. Zajímavostí jest, že se tehdy členové Jakubova týmu zavázali, že pokud se během turnaje potkají, nebudou proti sobě používat sideboard. Jakub pak zmíněnou gentlemanskou dohodu opravdu dodržel jak ukazuje záznam Feature Matche proti jeho kolegovi.

 

2 Dust Bowl
3 Ancient Tomb
4 City of Traitors
12 Island
4 Masticore
2 Phyrexian Colossus
1 Arcane Denial
3 Crumbling Sanctuary
1 Cursed Scroll
4 Grim Monolith
3 Mana Leak
4 Mana Vault
1 Null Brooch
4 Phyrexian Processor
4 Thran Dynamo
4 Tinker
4 Voltaic Key
Sideboard
3 Annul
2 Back to Basics
1 Caltrops
1 Crumbling Sanctuary
2 Disrupting Scepter
1 Mana Leak
1 Thran Foundry
3 Null Brooch
1 Phyrexian Furnace

 

Dalším z turnajů byl blokový PT v New Yorku stejného roku, kde se hrál Masques block a Jakub podobně jako celý jeho tým vsadil na modrý balíček s Rising Waters. To působilo ve formátu, kde dominovali rebelové jako zvláštní volba, avšak tato strategie vynesla jednomu jeho kolegovi první místo a ani Jakub si určitě na umístění v penězích příliš nestěžoval.

 

18 Island
4 Rishadan Port
4 Drake Hatchling
4 Stinging Barrier
4 Waterfront Bouncer
4 Eye of Ramos
3 Seal of Removal
4 Gush
4 Rising Waters
1 Brainstorm
3 Counterspell
4 Thwart
3 Daze
Sideboard
2 Bribery
1 Counterspell
1 Hoodwink
2 Island
3 Misdirection
1 Rath's Edge
1 Seal of Removal
4 Stronghold Zeppelin

 

V uvedené sezoně se Jakubovi povedl ještě jeden zajímavý výsledek a to třetí místo na teamovém GP ve Frankfurtu. O GP Frankfurt 2000 se dnes také příliš nemluví, ačkoliv zde dosáhli naši hráči naprosto nepřehlédnutelného výsledku. Mezi čtyřmi nejlepšími teamy totiž tehdy byly hned dva z ČR. Jeden tvořil Jakub Šlemr, Ondřej Baudyš a Tomáš Kosička a druhý Ivan Stanoev, Martin Lažnovský a Petr Posolda. První místo se nakonec získat nepodařilo, ale kořist v podobě druhého a třetího místa určitě stojí za pozornost.

 

MR roku 2000 opět vyhrál Ondřej Baudyš a Jakub Šlemr zde smolně nepostoupil do top8, ačkoliv druhý den vyhrál všechna kola draftu. Oba hráči vsadili na tehdy velmi silný balíček jménem Trinity Green. Tehdejší dvojce dominoval především kombo balíček kolem karty Replenish a Trinita byla „last minute metagame call“, který se objevil přibližně dva týdny před mistrovstvím ČR. To vzhledem k rozvoji tehdejšího internetu opět znamenalo, že decklist mělo k dispozici jen pár vyvolených. Navíc byla Trinita téměř all rare deck, takže ještě méně hráču ji mohlo postavit. Decklist nemám, jen vím, že šlo o balíček založení na rychlé zelené manové akceleraci a šikaně manových zdrojů soupeře pomocí karet jako Tangle Wire a Plow Under, což platilo na již zmíněný Replenish. Proti tehdy hraním aggrům jako byla zelená mašina a rebelové, měl balíček zase Deranger Hermity a tehdejší all star v podobě Masticory. Zvláště Ondrovi balíček přirostl k srdci a hrál ho následně i na mistrovství Evropy a světa. Jakub na mistrovství Evropy v roce 2000 vsadil na monored artefakty s wildfirem (podobné vítěznému balíčku Kai Buddeho z mistrovství světa 1999) a uhrál peníze, avšak na top 8 to nestačilo. Velmi blízko top8 a svému životnímu výsledku byl na mistrovství Evropy v roce 1999 Ondřej Baudyš. O top 8 se připravil až vlastní chybou v posledním kole, kdy podlehl monoblue controlu pozdějšího vítěze PT New Orleans.

 

Na mistrovství světa roku 2000 v Bruselu, se dá opět nahlížet jako na turnaj, který Jakub velmi dobře rozehrál, ale nezvládl koncovku. Po prvních dvou dnech byl průběžně mezi nejlepšími osmi a přišla klíčová otázka, kterou bylo co hrát poslední den. To byl na programu opět block constucted. Jakub stejně jako v New Yorku vsadil na modrou s Rising Waters, ale tentokrát neměl svůj den a uhrál pouze 1:5, což, jako již tolikrát, stačilo jen na místo v top 64. Kdysi jsem slyšel historku o tom, že příčinou Jakubova neúspěchu na tomto turnaji byly toho času jisté problémy v osobním životě a potom zase jednou nedostupnost určitých karet. Večer před turnajem totiž celkem stál o to, hrát UW lock deck kolem Cowardice, ale neměl s sebou potřebné karty.

 

Za své kvalitní výsledky však byl odměněn právem účastnit se historicky prvního turnaje Masters, kde postoupil do druhého kola. První turnaj Masters se hrál paralelně s PT Chicago 2000, kde Jakub na standartu konečně odložil modré aggro a vzal si rebely. To pravděpodobně nebyl špatný nápad, protože uhrál top32. Rebelové v rukou Kai Buddeho celý turnaj vyhrál a oba borci se během turnaje i utkali. Jejich zápas skončil remízou, avšak Kaiova verze byla pravděpodobně pro mirror rebelů lépe koncipovaná (Kai hrál rebely jen v monowlite verzi, která hrála Brushland téměř výhradně jako obranu proti Flashfiru soupeřů).

 

14 Plains
4 Adarkar Wastes
3 Coastal Tower
4 Rishadan Port
4 Parallax Wave
4 Crusade
4 Disenchant
3 Reverent Mantra
3 Power Sink
4 Ramosian Sergeant
4 Lin Sivvi, Defiant Hero
3 Steadfast Guard
3 Defiant Falcon
2 Defiant Vanguard
1 Rebel Informer
Sideboard
3 Mageta the Lion
3 Wrath of God
3 Armageddon
2 Rethink
1 Reverent Mantra
1 Power Sink
1 Rebel Informer
1 Seal of Cleansing

 

Tolik štěstí již Jakub neměl na následujícím PT v Los Angeles. Zde si však i přes svůj neúspěch připsal na konto jednu velmi pěknou historku. Formátem turnaje byl Rochester Draft. Pro Jakuba se první draft nevyvíjel příliš dobře, a když ve třetím boosteru otevřel zvratového anděla mimo své barvy, zaradoval se u stolu sedící David Williams, že má zabijáka pro svůj deck. Jakub však v rozporu s přáním později usvědčeného podvodníka sáhl po andělovi a Davidovi zůstaly jen oči pro pláč. Williams byl událostí poměrně rozhozen a neopomněl všem na potkání vyprávět jaký je Jakub idiot a jak vůbec neumí draftovat. Oba hráči se během prvního draftu nakonec potkali a Jakub vyhrál. Navíc vyhrál sesláním právě zmíněného anděla, kterého jen tak splashoval. Nedivil bych se, kdyby Williams z této události měl trauma dodnes.

V téže sezoně se také hrálo první GP v Praze. Jakub si pochopitelně nenechal ujít možnost hájit svou rodnou půdu a uhrál zde top8. To již však byla spíše jeho labutí píseň, protože další PT v Japonsku vynechal a na PT Barcelona propadl. Mistrovství Evropy se v témže roce konalo v Miláně a Jakub zde sice hrál, ale bez výraznějších úspěchů. Na mistrovství světa v Torontu již ani neletěl, protože se začal věnovat dalším hrám a byl z Magicu dle svých slov poněkud znuděn a unaven.

I tak se však ještě jednou výrazně zapsal do MTG historie. O rok později v době Oddysea blocku si jen tak pro zábavu zahrál GP v Londýně a překvapivě vyhrál. Hrál tehdy UG Threshold. Svou kvalifikaci na PT však opět nechal propadnout.

 

3 Centaur Garden
8 Forest
11 Island
4 Basking Rootwalla
4 Nimble Mongoose
4 Werebear
4 Wild Mongrel
3 Wonder
4 Aether Burst
1 Breakthrough
4 Careful Study
4 Mental Note
3 Roar of the Wurm
3 Standstill
Sideboard
4 Envelop
1 Forest
2 Krosan Reclamation
2 Phantom Centaur
4 Squirrel Nest
2 Upheaval

 

 

PT od té doby tak Jakub hrál již jen jednou. Objevil se totiž na PT Praha, kam byl pozván na speciální Invite a neprobojoval se ani do druhého dne. I ve svém „MTG důchodu“ však zvládl uhrát top8 na MR 2007 a peníze na GP Praha 2009. Je tedy otázkou zda třeba ještě někdy nepřehodnotí svůj postoj k MTG  a nerozhodne se přidat do své sbírky ještě nějaké to pěkné umístění, protože na to pravděpodobně pořád má. Celkově za svou kariéru uhrál 3 Top8 na PT, 3 top8 na GP a velké množství money finišů na všech úrovních, což mu vyneslo uznání soupeřů a nesmazatelné místo v historii profesionálního Magicu.

 

I přes ukončení MTG kariéry Jakub u svých oblíbených her zůstal a hraje teď bridž (patří mezi nejlepší české hráče) a věnuje se také pokeru, neboť je šéfredaktorem nějvětšího pokerového portálu pro české a slovenské hráče Poker-Arena.cz

  

 Jaroslav Bílek

 
na začátek